Реимунизация-морбили-сгреших ли?

  • 6 269
  • 18
  •   1
Отговори
  • Мнения: 18
Много съм притеснена относно взетото от мен решение. Преди 2 дни бяхме с децата до личния заради баткото. Доктора взе да ми описва как трябва да сложим ваксини-належащо е, опасно е. Аз за малката се притесних, че сме я сложили задължителната само преди 3 месеца. Той ми каза,че няма проблем, за добро е. Извиках и таткото да решим и взе на него да обяснава ,че има в града ни 2 тежки случая. Направихме и на двамата. На другия ден следобеда малката се почувства зле, силна хрема почна, зачервени бузи и очи. Това беше вчера. Аз се обадих на доктора и той каза,че проблем няма никакъв. Явно е настинала. Миналата нощ не можа да спи 4 часа от силната хрема и раздразнение. Днес цял ден си е така зачервена и сополива. А мен ме стяга нещо в гърлото и мира не ми дава. Сбърках ли? Правилно ли постъпих? Ами сега?

# 1
  • София
  • Мнения: 38 419
На колко години е малката?
Това, което сте и сложили, допълнителна ваксинация за морбили ли е било?
След редовната?

# 2
  • Мнения: 55
Наистина пиши на каква възраст е малката, защото доколкото на мен ми е известно реимунизацията срещу морбили се прави към 12-годишна възраст. Може и да греша, но със сигурност държи няколко години и детето ти едва ли е било за реимунизация.

# 3
  • Мнения: 2 821
Наистина пиши на каква възраст е малката, защото доколкото на мен ми е известно реимунизацията срещу морбили се прави към 12-годишна възраст. Може и да греша, но със сигурност държи няколко години и детето ти едва ли е било за реимунизация.

Вярно, решението е персонално, но вие не сте ли чули наистина до сега за обявената в много области епидемия от морбили? Затова се прави извънредна имунизация....

# 4
  • Мнения: 372
И аз така знам В 3та градска болница са спряни свижданята заради епидемия от морбили
Но ако е ваксинирано детето преди 3 месеца наистина ми се струва излишна реимунизацията Най-добре се консултирай с друг лекар

# 5
  • Мнения: 18
Тя е на 1г. и 4м. Правихме и задължителната само преди 3 месеца. Доктора иначе каза, че по-добре да се реимунизира. Доста си поговорихме по въпроса. яд ме е на мен си ,че толкова теми има тук , а аз ги прескачах-все няма време. И както казах, бяхме за баткото за друго и спонтанно някакси реших ,след като доктора почна да ми обяснява колко е опасно, колко случаи тежки има и т.н. Цяла нощ не съм спала ,момичета. Толкова ме е яд за прибързаното решение. Винаги чета , имам толкова инфо за всичко, а сега сбърках. Малката вече е по-добре. хремата намалява, но почна да кашля. Вторачила съм се в двете деца и не знам какво да очаквам. Прочетох ,че страничните ефекти са точно треска, темп., хрема, кашлица. Когато я имунизирахме преди 3 месеца нямаше абсолютно никакви такива. Какво ли става в нейното телце? А на мен ми се реве. Никой не ме е хванал за гушата да го направя. Това е мое решение. Мислих,че е най-доброто. Ох, ще се пръсна...

# 6
  • Мнения: 2 865
Според мен не е трябвало да ваксинираш пак само след 3 месеца. Но сополите и кашлицата сигурно са обикновен вирус, защо мислиш че са от ваксината тези симптоми? По-скоро детето се е заразило пред лекарския кабинет.
От ваксината за морбили страничните реакции, ако има такива (температура например) се проявяват на 7-10 ден след имунизацията, колкото е инкубационния период на заболяването по принцип.

# 7
  • Мнения: 123
Mishe09, рано е да търсиш странични реакции от ваксината, морбили има инкубационен период, през него човек се чувства напълно здрав.
Страничните реакции от тази ваксина се проявяват по-късно според нашият педиатър.
Има такъв вирус сега - температура, кашлица и сополи. не е болно от морбили детето, няма как да го развие за 24 часа.
След като педиатъра ви е преценил, че е необходима реимунизация , значи има съображения и рисковете са по-малко от ползите.

# 8
  • Sofia
  • Мнения: 9 711
След като педиатъра ви е преценил, че е необходима реимунизация , значи има съображения и рисковете са по-малко от ползите.

Или просто не е наясно какво прави.
Няма да е първият.
За мен реимунизация 3 месеца след предната е глупост.

# 9
  • Габрово
  • Мнения: 2 548
За мен реимунизация 3 месеца след предната е глупост.

За мен също.

Mishel_09, спри да се самообвиняваш. Вредиш само на себе си. Така си преценила, че е най-добре за детето ти, така си направила. Според мен, лекарят те е подвел.
А, детенцето ти сигурно е пипнало вирус.
 

# 10
  • Мнения: 2 980
Изобщо не е глупост реимунизация три месеца след първата. Първата доза на ваксината срещу морбили дава само около 60-70% защита срещу болестта. Само след втората доза може да се счита, че детето е максимално защитено (друг е въпросът, че защитата пак не е 100%). Затова се прави реимунизацията. Минималното време, което трябва да мине между първата и втората ваксинация, за да има ефект втората доза, е 28 дни. Това, че по българския календар се слагат през 11 години дозите, не означава, че непременно толкова трябва да се чака.

Лекарят ти не те е подвел и не е допуснал грешка. Посъветвал те е да реваксинираш детето, за да му дадеш максимална защита. Щом има епидемия - по-добре да са по-наблизо дозите, отколкото да рискувате с изчакване.

Надявам се, че детенцето е вече добре.  Grinning

# 11
  • София
  • Мнения: 3 880
лекарят ти е постъпил правилно, успокой се. в момента е нормално детето да е настинало, заради променливото време.
слагай си всички ваксини и се успокой, в този форум трудно ще чуеш, че не си сбъркала, защото си слагала васина. Peace

# 12
  • София
  • Мнения: 38 419
Искам да питам тук, да не отварям нова тема -
и аз, и детето имахме контакт с дете, което е болно.
По принцип и двете сме ваксинирани.
Има ли опасност да се разболеем?

# 13
  • Мнения: 166
Дилянка, моето дете се разболя от морбили, въпреки че е имунизирано. Но нито едно от дечицата, с което е било контактно, не се разболя, както и аз, макар че бях неотлъчно до нея, докато боледуваше.

# 14
  • Мнения: 2 980
Диляна, има около 2% вероятност да се разболее детето.

Общи условия

Активация на акаунт