Повръщане при новородените и кърмачетата

  • 136 818
  • 517
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 448
Преди няколко дни поставиха на 9мес. ми син диагнозата рефлукс.Връща(не на фонтан) храна още от раждането си.Повдигнах матрака му, сгъстих храната, спрях соковете.От снощу ми давам Ранитидин стрит и направен на дози от фармацевт.Сутрин и вечер по една доза.Приема започна от снощи(общо две дози до момента).През нощта беше много неспокоен, днес също цял ден плаче, повръща и е с разстройство.Преди малко четох листовката за нежелани странични реакции и лошо ми стана!Безсъние, главоболие, халюцинации, учестен сърдечен ритъм, диария или запек и т.н.Всеки ми казва, че това лекарство е много силно за малко бебе, още повече че той до момента не е приемал никакви медикаменти.
Не мога да се свържа с детската гастроентероложка, която назначи лечението.Личната ми каза да му дам Ентерол и няколко дни да е на диета-картофи, ориз и т.н.
Много ми е притеснено!Да му го давам ли това лекарство?Възможно ли е разстройството да е от него?Четох за сироп Мотилиум, намира ли се в БГ и не е ли по-добра алтернатива от Ранитидина?

# 31
  • Мнения: 6
здравейте!синът ми  от 2 месеца отказва да пие млякото си/сега е на 5 мес/,успявам да го нахраня единствено в полузаспало състояние.иначе наддава сравнително добре.тук в сащ ми казаха без направени никакви изследвания ,а само по симптомите-връщане на мляко /не на фонтан/,извиване на гърба и отказ от храна ,че има рефлукс и ми препоръчаха да слагам по 1 лъжица оризова каша в млякото му,което помогна за около 10дена,след което пак започна да отказва млякото.след 15 дни се връщаме в българия,моля препоръчайте ми какви изследвания трябва да му се направят за да се проведе подходящо лечение и къде.предварително благодаря

# 32
  • Мнения: 1
Здравейте! Дъщеря ми е почти на 8 месеца и повръща буквално от първия си ден. Кърмих я около месец и по препоръка на педиатърката започнах да я дохранвам с Аптамил АР. Тогава повръщането спря понеже храната е доста гъста. Захраних я на 4.5 месеца и вече съм заместила 3 от млечните хранения, но повръщането се появи отново след абсолютно всяко хранене по доста големи количества. Повръща всичко дори 2-3 часа след хранене продължава да връща прозрачна течност предполагам стомашен сок. Иначе наддава нормално. Бедата е, че педиатърката ни не ни обръща особено внимание, съветът й беше да намаля количеството храна. Намалих го но нищо, яде по около 180-200 мл, мисля, че е нормално за нейната възраст. Посъветвайте ме да настоявам ли за преглед при гастроентеролог, понеже според нея няма нищо притеснително. Благодаря предварително!

# 33
  • София
  • Мнения: 3 188
Преди няколко дни поставиха на 9мес. ми син диагнозата рефлукс.Връща(не на фонтан) храна още от раждането си.Повдигнах матрака му, сгъстих храната, спрях соковете.От снощу ми давам Ранитидин стрит и направен на дози от фармацевт.Сутрин и вечер по една доза.Приема започна от снощи(общо две дози до момента).През нощта беше много неспокоен, днес също цял ден плаче, повръща и е с разстройство.
.......
Много ми е притеснено!Да му го давам ли това лекарство?Възможно ли е разстройството да е от него?Четох за сироп Мотилиум, намира ли се в БГ и не е ли по-добра алтернатива от Ранитидина?

Ранитидин и последното лекарство, което се дава при кърмачета за рефлукс. Ако наистина трябва, вече има NEXIUM на гранули 10 мг, които могат лесно да се дозират. Това е най-пречистеното лекарство.
Иначе започваме с Мотилиум.

# 34
  • София
  • Мнения: 3 188
здравейте!синът ми  от 2 месеца отказва да пие млякото си/сега е на 5 мес/,успявам да го нахраня единствено в полузаспало състояние.иначе наддава сравнително добре.тук в сащ ми казаха без направени никакви изследвания ,а само по симптомите-връщане на мляко /не на фонтан/,извиване на гърба и отказ от храна ,че има рефлукс и ми препоръчаха да слагам по 1 лъжица оризова каша в млякото му,което помогна за около 10дена,след което пак започна да отказва млякото.след 15 дни се връщаме в българия,моля препоръчайте ми какви изследвания трябва да му се направят за да се проведе подходящо лечение и къде.предварително благодаря

На този етап не трябват специални изследвания, а консултация с добър педиатър диетолог - в болница Токуда например.

# 35
  • София
  • Мнения: 3 188
Здравейте! Дъщеря ми е почти на 8 месеца и повръща буквално от първия си ден. Кърмих я около месец и по препоръка на педиатърката започнах да я дохранвам с Аптамил АР. Тогава повръщането спря понеже храната е доста гъста. Захраних я на 4.5 месеца и вече съм заместила 3 от млечните хранения, но повръщането се появи отново след абсолютно всяко хранене по доста големи количества. Повръща всичко дори 2-3 часа след хранене продължава да връща прозрачна течност предполагам стомашен сок. Иначе наддава нормално. Бедата е, че педиатърката ни не ни обръща особено внимание, съветът й беше да намаля количеството храна. Намалих го но нищо, яде по около 180-200 мл, мисля, че е нормално за нейната възраст. Посъветвайте ме да настоявам ли за преглед при гастроентеролог, понеже според нея няма нищо притеснително. Благодаря предварително!

Това звучи ужасно - "да настоявам за преглед".  Елате в детска хирургия при мен, ще обсъдим ситуацията, ще говорите с нашите педиатри, ако тябва ще направим ренгтен или ехография. По принцип прегледите без направление се заплащат, но не е задължително.

# 36
  • Мнения: 861
Здравейте,
проф. Бранков, искам да Ви благодаря за подкрепата и помощта, която ми оказахте. Вие сте страхотен Човек и Лекар.
Благодаря Ви!

Не знам дали ме помните, това всъщност няма значение. Преглеждахте моето бебе в гр. Варна, през м. юли.

# 37
  • Мнения: 37
Здравейте,
Проф. Бранков, синът ми преди дни навърши една година. Откакто се е родил повръща. До 3-4 месец повръщаше обилно след всяко ядене (почти целият се измокряше), понякога на фонтан, понягога просто храната се изливаше от устата му. След това до към седмия месец продължи да повръща почти след всяко ядене малко по-малки количества. Захранен е средата на седмия месец. Към деветият месец имаше един кратък период от 10-тина дни, в които не повръщаше и закратко се зарадвах, че с това се е приключило. Но повръщането продължи. В момента повръща приблизително през ден, по един или два пъти на ден, количеството е петно с диаметър 5-10 сантиметра. Никога не е повръщал докато спи. Наддава нормално и е в отличен тонус, поради което и педиатърът не ни е съветвал да правим допълнителни изследвания.
Въпросът ми е обезспокоително ли е толкова дълго продължаващо повръщане и налага ли се да предприемем нещо?
Предварително благодаря за отговора!

# 38
  • sofia
  • Мнения: 97
Здравейте! Синът ми е на 2.8 и като бебе често повръщаше /отшумя към 10-11 месец/, понякога на фонтан, понякога просто връщаше.. Казаха ни, че може би е рефлукс, но "в границите на нормалното" и не сме му давали лекарства за това.. Преди известно време /3-4месеца/се оплакваше от коремче след хранене и ние мислехме, че получава нещо като киселини, но това отмина.. Сега от няколко седмици пак ни обяснява че му се качва нагоре храната /"обяснява" е много условно казано, защото той говори малко, но с жестове и мимики ни показва../, но виждам, че често го мъчи нещо .. Дали има връзка между този проблем и това, че мускулите на корема му не са се затворили напълно? /като се напъне да се изправи от легнало положение се получава едно ръбче по продължение на коремчето/. Също така последните 8-9 месеца не наддава на тегло /не е слаб и на височина расте../ Педиатърката му ни каза, че ще ни даде направление за преглед от специалист. Много ще съм Ви благодарна ако ми обясните как и къде мога да го доведа при Вас за консултация   bouquet

# 39
  • София
  • Мнения: 3 188
Здравейте,
.... В момента повръща приблизително през ден, по един или два пъти на ден, количеството е петно с диаметър 5-10 сантиметра. Никога не е повръщал докато спи. Наддава нормално и е в отличен тонус, поради което и педиатърът не ни е съветвал да правим допълнителни изследвания.
Въпросът ми е обезспокоително ли е толкова дълго продължаващо повръщане и налага ли се да предприемем нещо?
Предварително благодаря за отговора!

Тези повръщания не са проблем, особено ако детето наддава нормално. В краен случай може да проведете курс с Мотилиум.

# 40
  • София
  • Мнения: 3 188
Педиатърката му ни каза, че ще ни даде направление за преглед от специалист. Много ще съм Ви благодарна ако ми обясните как и къде мога да го доведа при Вас за консултация   bouquet

Може да дойдете в частната клиника "Зелената къща" - 851 00 99  или в "Пирогов" около 13 часа - 952 21 37

# 41
  • Мнения: 2 070
Здравейте!
Дъщеря ми е почти на 7 години
Рефлукса го открихме като заболяване преди около две години
А проявите на заболяването при нея започнаха, когато беше на 2 години
Нощно давене и кашляне, трудно лечими хреми,един или два бронхоспазъма годишно
ПОСЛЕДВА ДИАГНОЗА ПЕРСИСТИРАщА АСТМА И АЛЕРГИчЕН РИНИТ, УГОЛЕМЕНА НОСНА СЛИВИЦА,
КОЯТО МАХАХМЕ ДВА ПЪТИ.Виждах, че от лечението на тези заболявания ефекта беше минимален, и след обикаляне къде ли не най-сетне попаднахме на УНГ,който постави ГЕР КАТО ЗАБОЛЯВАНЕ.Последва консултация с пулмолог, който първо потвърди диагноза астма, а след ПХ-МЕТРИЯ И последвалата категорична диагноза  киселинен рефлукс, отхвърли астмата като заболяване, и определи диагнозата ГЕР,като водеща,като и той и гастроентеролога, казаха че е придобит, а не вроден.След като започнахме лечение, нещата се подобриха значително, обаче един или два пъти годишноо симптомите се проявяват и след неколко дневно лечение с Нексиум нещата отшумяват.Последния път обаче не реагирахме навреме и детето направи бронхит.Въпросът ми е, до кога ще продължи това, и може ли да се говори за "израстване?Какво предизвиква заболяването рефлукс?Когато започнаха проявите му детето рязко напълня , а и е доста лакома.След диета сега сме с нормално тегло, обаче от навика да се храни късно вечер не можем да я откажем
Дали това провокира проявите на рефлукса?
Извинете за объркания пост , и благодаря предварително за отговора Ви!"

# 42
  • София
  • Мнения: 3 188
.....УНГ,който постави ГЕР КАТО ЗАБОЛЯВАНЕ.Последва консултация с пулмолог, който първо потвърди диагноза астма, а след ПХ-МЕТРИЯ И последвалата категорична диагноза  киселинен рефлукс, отхвърли астмата като заболяване, и определи диагнозата ГЕР,като водеща,като и той и гастроентеролога, казаха че е придобит, а не вроден.След като започнахме лечение, нещата се подобриха значително, обаче един или два пъти годишноо симптомите се проявяват и след неколко дневно лечение с Нексиум нещата отшумяват.Последния път обаче не реагирахме навреме и детето направи бронхит.Въпросът ми е, до кога ще продължи това, и може ли да се говори за "израстване?Какво предизвиква заболяването рефлукс?Когато започнаха проявите му детето рязко напълня , а и е доста лакома.След диета сега сме с нормално тегло, обаче от навика да се храни късно вечер не можем да я откажем
Дали това провокира проявите на рефлукса?


Рефлукс има при кърмачетата и той е физиологичен. В по-късна възраст вече се нарича рефлуксна болест (ГЕРБ). Това е защото продължаващия рефлукс предизвиква прояви най-вече от страна на белия дроб, ангажират се сливиците, носа, синусите. Ако на pH-метрията (сигурно са я правили в Токуда) има изразен киселинен рефлукс, тогава се налага продължително лечение с Мотилиум и Нексиум. Задължително е храненето, особено вечер, да се ограничи. Ако след 3 месеца лечение не се постигне ефект, трябва да се направи контрастна рентгенография и да се вземе решение дали не трябва да се извърши оперативно лечение.

# 43
  • Мнения: 2 070
Лечение беше проведено, първо с Ланзопрол, пихме го 6 месеца.През това време нямаше никакви прояви на заболяването.Три месеца след спирането му, пак се прояви нощното давене.Както писах предния си пост, овладваме го с Нексиум даван  за няколко дни.После се е случвало още на два пъти, да се проявавя(това в рамките на година и половина)последно преди месец.Предната проява беше преди около половин година, и не настъпиха усложнения.Този път обаче направихме бронхит Confused

# 44
  • София
  • Мнения: 3 188
Елате в детска хирургия "Пирогов" да направим рентгеново изследване. То е необходимо. Търсете ме на 952 21 37

Общи условия

Активация на акаунт