Отговори
  • София
  • Мнения: 278
Здравейте.

Синът ми е на година и половина и отскоро започнах да се терзая по някои въпроси. Иска ми се да чуя мнението и на други майки, като особено ще ми е полезно да се изкажат такива, на по-палави деца.

Става дума за следните примерни случки:

Ситуация1 - Детето се катери на една пейка (ниска, без облегалка), като се хваща за по-далечният и край, издърпва се, претъркулва се и сяда върху нея, но не успява да прецени колко е широка, съответно дупето му остава навън и пада назад. Когато ми се случи за пръв път бях до него и го хванах буквално във въздуха. Моето решение беше, да му забраня въобще да се качва на пейката, като по този начин предодвратя падането, а пейката остава забранена дестинация до момента, в който със думички успея да му обясня как точно да не падне. Според баща му, обаче, в този случай трябва да го оставя да падне, за да се научи за следващият път.

Ситуация2 - Тъй като проходи много рано (на 8.5 месеца), доскоро въобще не се движеше стабилно. Вървеше с главата напред и тялото под наклон, опитвайки се да тича, съответно всяка спънка или стъпване накриво беше последвано от сгромолясване на земята и рев. Поради тази причина, допреди 2-3 седмици аз ходех непрекъснато след него, предодвратявайки доколкото мога по-сериозните травми. Таткото (а и не само той), само ме обвиняваше че много му треперя, че трябва да се научи да се справя сам и т.н.  Но докато не дойде момента, в който аз сама не забелязах подобрение в начина му на придвижване, не успях да се пречупя и да го оставя да се разхожда сам на повече от 2 метра от мен. Този проблем вече не ми е на дневен ред, но има връзка с питанията ми, затова и го разказвам.

Как процедирате в подобни ситуации - оставяте ли децата да паднат и сами да разберат как да действат оттук нататък или ги пазите от нещата, с които според вас още не могат да се справят?

И още - каква част от това, което казвате на детето на тази възраст е разбираема за него? Ако съдя по моя, все едно му говоря на пакистански  Crazy Понякога ме изумява, как разбира и запомня някои неща, но когато се наложи да му обясня защо не трябва да се прави нещо, например, не постигам абсолютно нищо! Или пък да се сблъскваме с "избирателно разбиране"  Thinking

# 1
  • Мнения: 22 430
Здравей. )
Мисля че и в двата случая не си сгрешила.
Детето е малко и особено при ходенето, ако е проходило рано в доста случаи не е достатъчно стабилно и походката не е изцяло правилна, така че детето да не пада дори и на равното.
Не съм на мнение, че трябва да се оставя детето да пада по сто пъти и да се пребие, само защото трябвало да се научи. То няма как да се научи да оправи походката си, а то идва от само себе си.

В случая с пейката същата работа. Правилно си забранила, или за да не забраняваш, просто помагай на детето. Хем то да мисли, че само се справя, хем да има опора, а и ти да си сигурна, че подкрепяйки го, няма да падне.
Това е добрият вариант за мен.

Може да оставиш детето да падне, но когато си сигурна, че няма да се нарани. Примерно в тревата, или на нещо меко и дебело.
Но на вън, на асфалт и т.н. не смятам, че е особено добра идея.

# 2
  • Мнения: 153
Аз съм горе долу на мнението на мъжа ти. Естествено не си оставям децата да се пребиват за да се научат. Но ако ти не го оставиш да се качва на пейката, то как ще се научи да се качва тогава? Примерно да не му даваш да рисува само защото в дадения момент е малък и не може да нарисува правилно къща, слънце и т.н. Мен също много ме е страх за децата. Гледам ги от страни и си представям какви ми не кървави филми, когато ги споделям с мъжа ми той се смее. Мисля си че майките сме склони да преувеличаваме опасностите. Едно проходило дете дори и да падне няма да се удари кой знае колко много. Примерно моето дете съм го оставяла да ходи, падал е и цицини е имал но рядко. След първото падане разбра че трябва да се подпре на ръце примерно. Като цяло мисля че трябва да се пускат децата а ние да сме на една ръка разстояние готови да помогнем.

Пример с малкото ми бебе. В момента на 7 месеца, стои стабилно седнала, пълзи. Баща и я къпи във ваната. Аз.."моля те дръж я да не се хлъзне и да падне...."  , той "аз съм тук, дори и да падне сте я вдигна, какво толкова няма да се удави" и е прав.
А за това колко разбират, всяко дете различно. Но дори и да разбират забравят, затова трябва да се говори непрекъснато. Примерно казваш, на улицата е опасно има коли. То разбира, но след 30 мин когато сте на другата улица вече е забравило. Децата не правят разни неща за да ни дразнят, просто забравят.

# 3
  • Мнения: 13
Първи терзания - честито !  Grinning
Ако ти като майка не усещаш кога трябва да се намесиш, кой ли би могъл?!
Инстинктът ти е малко вероятно да те излъже - слушай го и никога няма да сбъркаш!  Peace
Децата на тази възраст се нуждаят от постоянен надзор - не точно да не се отделяш от него,
но във всеки един момент / както и описваш да може да се намесиш/.
В безопасни ситуации или контролируеми - да покажи на малкия човек , как би го заболяло
и обяснявай просто.
Моят син знаеше само "Бам!" ... и това му беше достатъчно  Mr. Green , придружено с клатене на пръст
и сериозно - тъжна физиономия.
Обърни внимание на таткото , погрижи се и за него - да не ревнува и да не страда от липса на внимание и той.  Wink Grinning
Успех ти желая!

# 4
  • София
  • Мнения: 278
Благодаря ви за отговорите, момичета  Grinning

И аз естествено съм си задавала въпроса правилно ли го възпитавам и някак си от самосебе си стигам до това, което Атлантида е написала: да се доверявам на инстинкта си! Проблемът ми тук е дали това е точно инстинкт или някаква прекалена..... да кажем обгрижваност... от моя страна, чрез която без да искам да му навредя. Но е абсолютен факт, че всички по-сериозни травми досега е понесъл, когато не съм била до него. Това се опитвам да обясня на баща му, че тъй като аз съм най-много време с него, аз го познавам най-добре, знам колко може, накъде ще залитне, как би могъл да се нарани и т.н.

Иначе, да, оставям го да пада, когато преценя че няма да е лошо. Мирама, точно снощи говорихме с мъжа ми по въпроса и аз се опитвах да го убедя, че досега не се е учил от това че го е заболяло! Ето, вчера си прищипа пръстчетата на едно чекмедже, рева и след 10 минути пак там ги завря  ooooh! Ми не мога да го оставя да се пребие 5 пъти, за да се опази на шестия!

trollipen, според мен катеренето по пейката не е от жизненоважните дейности, които трябва да научи на всяка цена точно сега. Сигурно има грешка и в мен, де, усещам на моменти че преживявам неговата болка страшно силно, затова може би все гледам да му я спестя...

Атлантида казвам "Бам", клатя пръсти, понякога направо ръкомахам  Laughing и физиономията я докарвам, ноооо човека ме гледа в очите дяволито и продължава със заниманието си! В повечето ситуации, докато не го дръпна от опасното място не спира, колкото и да говоря, обяснявам, повишавам тон и т.н. Много му е рано още за бебешкия пубертет сякаш  Thinking

А за таткото - има цялото внимание, което му е нужно, че и в повече  Blush

# 5
  • Мнения: 1 726
На година и половина дъщеря ми говореше много и оттам знам, че разбираше. Но аз неотлъчно съм била до нея, защото смятам, че това все още е възраст, в която майката трябва да е до детето. Само веднъж не се намесих, беше по-голяма,  и мъжът ми я остави да падне с колелото  ( и тримата виждахме, че точно това ще  се случи) и тя все още ни напомня, че нарочно сме я оставили да падне.

# 6
  • Мнения: 153
sisilia сигурна съм че се грижиш чудесно за детето си. Аз даже не разбирам много въпросът ти? По скоро имаш нужда някой да ти каже да прави си продължавай по същия начин. За мен обаче катеренето е толкова важно колкото и ходенето. Но не искам да споря, въпрос на гледна точка. Може би защото моето дете беше и е много внимателен и  нямаме големи инциденти. Дано и в бъдеще да е така.

# 7
  • София
  • Мнения: 278
sisilia сигурна съм че се грижиш чудесно за детето си. Аз даже не разбирам много въпросът ти? По скоро имаш нужда някой да ти каже да прави си продължавай по същия начин. За мен обаче катеренето е толкова важно колкото и ходенето. Но не искам да споря, въпрос на гледна точка. Може би защото моето дете беше и е много внимателен и  нямаме големи инциденти. Дано и в бъдеще да е така.

Ами  Grinning то и аз не се разбирам много-много. Пуснах темата, може би за да се уверя, че не правя някаква кардинална грешка, т.е. ако мнозинството практикуваха другия подход, може би щях да се замисля повече колко точно да го пазя  Confused  Пожелавам ти да ти е все така внимателно детенцето и никакви проблеми да нямаш с него!  Grinning

И за говоренето май много изоставаме  Sad  Знам, че всяко дете е различно, ама това моето е като.... и аз незнам.... с нищо не показва че разбира какво му обяснявам, а от проговарянето сме мноооого далече май още.

# 8
  • Мнения: 1 726



И за говоренето май много изоставаме  Sad  Знам, че всяко дете е различно, ама това моето е като.... и аз незнам.... с нищо не показва че разбира какво му обяснявам, а от проговарянето сме мноооого далече май още.

има много теми за това, че по този критерий и в тази възраст децата са много различни Simple Smile

# 9
  • Мнения: 6 713
Аз реагирам различно, но особено по време на прохождането категорично пазех малката, че проходи на 11 месеца много нестабилно и изобщо нямах намерение да ходя през седмица-две по доктори и т.н. заради разбити муцунки и т.н. Naughty Така че за това нещо например си бдях над детето. Вече като проходи по-стабилно, например като тича навън и дори да падне на земята, въобще не се притеснявам, само веднъж се разплака, че се набодоха малки камъчета по ръчичките, показах й как да ги изтупаме, което й се видя супер забавно. Simple Smile

За разбирането - на годинка и 6 месеца направих първия сериозен опит за прекратяване заспиването на ръце. Това на мен ми тежеше много, и дори да е имало други проблемчета, не съм ги виждала. Laughing Като дойдеше време за приспиване наставаше малък ад, но с постоянство, упорито повтаряне на едни и същи неща, е естествено реване в продължение на седмица (като почна от 15 минути на първото приспиване до никакво реване само след 5 дни), най-накрая й показах, че няма нищо страшно да заспива самичка. В тоя ред на мисли подозирам, че разбират доста.  Simple Smile

# 10
  • най-шареното място
  • Мнения: 8 197
Деткото разбирва всичко или почти всичко.
Друг е въпросът ти дали може да го повярваш.
Защото ако не можеш, то и да може всичко да разбере, полза никаква.

За мен лично е загадка как дете може да провърви на тази възраст - 8.5 мес. Явно е много напредничаво човече, но и така се с правило Simple Smile
Под вървене има предвид да ходи само 2-5 метра без да го държиш. Откровено, имам чувството ,че е проходило чак сега, когато си го пуснала...Нямам опит с ранното прохождане та да не те объркам...


Подкрепям писалите, че ще имаш много терзания, но пък и ти си тази, която ще ги разреши най-правилно Simple Smile
Да е живо и здраво детето!

# 11
  • хасково
  • Мнения: 290
Както разбирам не си от майките,които седят на пейката и наблюдават как се справя отрочето им.Но аз лично ,когато ги пазех същевременно ги и учех как да го правят успешно.Нямах и избор,защото са близнаци,та докато пазя единия,другия пада.Видя ли че се опитват да усвоят нови акробатични приоми,им показвам начина.Като симулирам неуспешен опит и ги държа да паднат,се опитвам да им покажа грешния подход.На 1г.и8м. се качваха на пързалките на ОМВ/бензиностанциите/ и по всички катерушки на площадките.Не че не треперех до тях,но слава богу не сме имали големи травми.На 3г-шна възраст вече пиех спокойно кафе.Това е моят метод-помогни му да го овладее а не остави го да го овладее.

# 12
  • София
  • Мнения: 9 517
Не бих забранила качването на пейката, понеже може да падне - бих стояла до детето докато се катери, за да го хвана, ако ще пада.

Представи си детето си на две години и 3-4 месеца, колкото е сега моята девойка, дете което се катери по пързалките и катерушките. Би ли забранила тези занимания, понеже може да падне?

Смятам, че децата се учат от грешките си, поне моите - два-три пъти се затиснаха на чекмеджетата и сега са страшно внимателни.

# 13
  • София
  • Мнения: 278
Хмммм, вероятно тук ще да ми е грешката.... Аз го пазя, но в действителност не му показвам как да предодврати падането или удара. Незнам, вероятно го подценявам.. в смисъл съм си мислела че няма да ме разбере, а може би не е така.

Арт мама, може би не се изразих съвсем правилно. На 8 месеца и половина направи първите самостоятелни крачки. На 9 обаче, обикаляше целия плаж, там всъщност му бяха и първите стабилни 10-ина крачки. Определено не е проходил сега  Laughing Че много падаше в началото - да. Спъваше се до годинка и нещо някъде. Но това ходене наведен напред с главата, засилвайки се да тича беше доскоро  Peace

Спомням си, че като кръстосвахме парковете с другите майки ми беше страшно тъпо, защото проходи първи от всички наборчета от отчетната, а пък на годинка и нещо падаше и залиташе повече от всички останали, проходили по-късно дечица. И докато те пристъпваха внимателно и уверено месец след прохождането, той плетеше краката 5 месеца след прощъпулника Sad

Лурдес, не говорим за всекидневните падания. Както казах той е страшно палав и само се чуди къде да се покатери, какво да бутне или дръпне с явната според мен цел да си строши тиквата  Twisted Evil

# 14
  • най-шареното място
  • Мнения: 8 197
Сега като описа кое как е станало, се сещам за приятелско дете, което проходи по същата схема. Реално крачеше стабилно много след първите крачки. Това имах предвид - кога можеш да го оставиш да ходи и кръстосва. Веднъж като оправи баланса беше наистина стабилно. Предполагам отдавна сте в тази фаза. Та е време просто да обясняваш.

Пробвай да му вярваш, че всичко ще разбере. Ще се убедиш скоро, че много, ама наиснина страшно много разбира. Само дето неговия отоговр няма да е с думи обикновено Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт