Езикови школи по италиански и испански

  • 37 968
  • 68
  •   1
Отговори
  • Мнения: 289
Здравейте!

Интересуват ме отзиви за езикови курсове по италиански и испански в София. Разгледах обявите в jobs.bg и общо взето ми звучат еднакво с малки разлики в цените. Тези, които намерих и ме устройват като местоположение са "Академия", "Абилити", "Омега", "Нов стандарт", "Детелина". Ако сте карали курс в някоя от тях, споделете впечатления, но може и някоя друга да е. Предпочитам школа с по-малки групи и на относително централно място, но в крайна сметка учителят и методът на преподаване са най-важни. Вариантът частен учител също ми се върти в главата, но там пък ми е още по-тъмна Индия.

Изобщо всякакво инфо за обучение по тези два езика ще ми е от полза.

Благодаря!

# 1
  • Мнения: 289
Побут. Ее, не мога да повярвам, че никой в цял клюкарник няма информация за качествено обучение по тези два езика (освен филология) Grinning.

# 2
  • UK
  • Мнения: 1 918
Здравей, защо не погледнеш Берлиц- на Руски Паметник се намират. Едни от най-добрите са, но не знам дали цените няма да са малко височки.
Другото, за което се сещам, е езиков център "Италика", те пък са на бул. Евлоги Георгиев, специализирани училища за преподаване на италиански са: http://www.italikabg.com/

Освен това, курсове по италиански организира Италианският Културен Институт, както и институтът "Сервантес" по испански съответно.

# 3
  • Мнения: 289
Ljoli, благодаря. Съвсем бях забравила за варианта с културните институти.

# 4
  • на пясъка при черупките от миди
  • Мнения: 1 305
Доволна съм от тези http://alliance-bg.com/courses-language/kursove-po-italianski-ezik-za-vzrastni
Ходих при Класанова 2 години.
 Peace

# 5
  • София
  • Мнения: 406
За испански мога да ти поръчам институт "Сервантес" - поне ще ти е гарантирано качеството на обучение, освен това са на централно място  Peace

# 6
  • Sofia
  • Мнения: 3 972
В момента уча немски в Алианс и са добри, поне за немския. Преди няколко дни ходих да търся Академия за интензивен курс - отидох на адреса - там имаше огромна желязна порта и до нея звънци. Това което видях през портата бяха строителни материали и никакво подобие на школа. Няколко пъти звънях на звънеца и никой не отвори или излезе. Рязходих се малко в района и се върнах пак и отново звънях, също без резултат. Сега една позната ми каза, че е карала анклийски в школа Акцент и били добри.

# 7
  • София
  • Мнения: 2 827
За испански език - Институт "Сервантес".  Simple Smile

# 8
  • Мнения: 2 483
За испански мога да ти поръчам институт "Сервантес" - поне ще ти е гарантирано качеството на обучение, освен това са на централно място  Peace
И много скъпи... Rolling Eyes Rolling Eyes Rolling Eyes Да не говорим, че на тези цени трудно се сформират и самите групи, особено за по-високите нива.

В "Сервантес" (както и във Френския културен институт) освен, че е скъпо, нивата са толкова протяяяяяяяяяяжно удължени, че да ти вземат максимално много пари (в "Сервантес" за мен е необосновано скъпо!) и да ти загубят 3-4 години, ако искаш да минеш всичките нива.

Само да кажа, че говоря от личен опит, тъй като съм учила и на двете места, както и на това, което искам да препоръчам за испанския. Казва се Иберика и е отлично съотношение между цена, качество и локация. Особено ако попаднеш на преподавател на име Боряна Павлова  Grinning

# 9
  • Мнения: 289
Благодаря ви за информацията.

Café con leche , детайлите, които споделяш са важни. Определено не ми се иска курсът да отнема няколко години. Желанието ми е до края на годината да достигна едно прилично говоримо ниво, граматиката и по-задълбочените познания е ясно, че ще отнемат повече. "Иберика" всъщност ми беше един от фаворитите за испански, чудесно е, че се включваш с хубави лични впечатления.

На мен в момента ми се учеше повече италиански, но за испански сякаш ми е по-лесно да избера школа и сигурно на него ще се спра. Не е съвсем по темата, но ако някой владее и двата езика, може ли да направи съпоставка кой е по-лесен и бърз за усвояване? Твърдо съм решила да ги науча и двата, но не едновременно и ми е любопитно дали има някакво значение в каква последователност се учат?

# 10
  • Мнения: 2 483
Fiama, чудесно е, че си си поставила някакви срокове. Само имай предвид, че школите предстои да излязят ваканция към юни месец, след което обикновено се подновява  септември/октомври.

За съпоставката. Аз започнах испанския след като усвоих френски до едно доста добро ниво - C1 по Общоевропейската езикова рамка След френския, а особено като се има предвид, че съм учила и латински, испанският е просто песен.... И няма как да е иначе, поради факта, че и двата езика са в групата на Романските езици, където влиза и италианския.

Всичко им е толкова еднакво... Лексика (разбира се с типичните разлики, които са лесноусвоими), граматика, конструкции... Научиш ли един език от тази езикова група, няма да имаш проблем с останалите. Е, да речем при френския правописът е доста по-идиотски в сравнение с испанския, но все по нещо трябва да се отличават, нали  Simple Smile

# 11
  • София
  • Мнения: 1 252
За испански - Иберика с две ръце, а относно италианския - провери тук http://www.iicsofia.esteri.it/IIC_Sofia Преди години бях проверявала, самият курс се провеждаше в сградата на БАН до Природо-научния музей в София, но наистина беше преди много време и най-добре да се провери като се обадиш в културния институт. Успех!

# 12
  • Мнения: 9
За испански език мога да препоръчам Леника. Близо до Орлов мост се намира. Изкарах първото ниво А1(А2) Simple Smile Надявам се тази година второ. И аз съм учила френски и испанският ми се стори по-лесен. Особено относно лексиката, много думи са с общ корен. Струва ми се, че италианският и испанският са с по-лесен правопис. Френският е по-особен Simple Smile
Ето сайта: http://www.lenyka.com/

# 13
  • София
  • Мнения: 4 222
Някакви отзиви за курсовете по италиански в Италианския културен институт?
Ще се радвам да споделите отзиви за добри школи в София, става дума за начинаещ.
Благодаря   bouquet

# 14
  • Мнения: 0
Някакви отзиви за езикова школа по испански език LENYKA ?  Rolling Eyes

# 15
  • Мнения: 9
Моите отзиви за Lenyka са положителни Simple Smile Научих основни неща - граматика и доста думички. Курсовете, които посещавах, бяха вечерни. Мисля, че направиха и съботно-неделни.  Може да идеш на място и да видиш - да се запознаеш с този, който ще ти преподава и тогава да прецениш.

# 16
  • Sofia
  • Мнения: 4 680
Много полезна тема.
Аз съм силно завладяна от идеята да уча испански, но понеже знам не повече от 10 думи , затова за сега съм се спряла на "Сервантес", където нещата стават бааавно Wink - гледах им графика за тази есен , имат курсове веднъж седмично по 3 часа. (цената не е от най - изгодните сравнявайки с другите учебни центрове , но пък се надявам, че така ще имам повече време и ще усвоявам по - качествено материала).

п.п. Учила съм английски и немски в "Престиж" и съм изключително доволна, но там са само тези два езика.

# 17
  • Мнения: 714
Някакви отзиви за курсовете по италиански в Италианския културен институт?
Ще се радвам да споделите отзиви за добри школи в София, става дума за начинаещ.
Благодаря   bouquet
Там съм карала всички нива. Имай предвид, че е било преди около 8 години Wink
Много, много съм доволна. Преподавател ми беше Ина Кирякова, изключително компетентен филолог.
Групите са по около 15 човека.

# 18
  • Мнения: 241
Много полезна тема.
Аз съм силно завладяна от идеята да уча испански, но понеже знам не повече от 10 думи , затова за сега съм се спряла на "Сервантес", където нещата стават бааавно Wink - гледах им графика за тази есен , имат курсове веднъж седмично по 3 часа. (цената не е от най - изгодните сравнявайки с другите учебни центрове , но пък се надявам, че така ще имам повече време и ще усвоявам по - качествено материала).

и добре си се спряла на Сервантес. Учила съм в Иберика испански, но в Сервантес по ми хареса. А цената далеч не е толкова зле... а и ако имаш късмет ще ти се падне испанец за учител - половината май са испанци или поне за вече 6 курс там съм имала 3ма българи учители и 3 испански.
лошото е че често отменят курса заради несъбрали се курсисти, което според мен е голяма тъпотия, ама карай - вместо да дадат по-малко варианти за часове и всеки да си направи сметка отрано кога ще му е удобно те дали 20 варианта за курс като само 3 се осъществяват, така че питай си кой курс със сигурност ще тръгне, за да не се окаже после че са забравили да ти се обадят че няма курс

А немски освен в Гьоте и Престиж някой да препоръча къде?

# 19
  • Мнения: 228
Някой да има отзиви за Езиков център "Интелект" за испански език?
Или друг център в центъра Wink
Засега съм се спряла на няколко - ще ги "обходя", но все пак личните впечатления са най-важни - та .. ще гледам Леника, Институт Александър, Нов Стандарт и Милениум, и Тара (за пръв път ги чувам).
Предпочитанията ми са за сутрешен курс, засега в сайта видях само на Интелект.
Чакам да пуснат отново ваучерите по програма "Аз мога" - тези центрове са включени. Сервантес не е, за съжаление.

# 20
  • Мнения: 15
Здравейте и аз търсих курсове за испански език и се спрях на Испанския културен институт.Започвам от нулата,но имам желание да изучавам езика.Смятам, че в Културните институти езиковото обучение е на ниво,доказателство е моя близка приятелка ,която започна от нулата във Френския културен институт,там изкара всички нива отиде да учи във Франция,и сега даже работи като преводач във Брюксел.Изключително доволна беше от обучението в Института.
В Сервантес не са високи цените и смятам, че именно там биха ми предложили качествено обучение, защото езиковите курсове в школите за изучаване на чужди езици имат за основна цел да ти вземат парите/поне голяма част от тях/ а за качеството ...не коментирам.

# 21
  • София - Дианабад
  • Мнения: 656
И аз се интересувам за италиански по програмата "Аз мога". Скоро си подадохме документи заедно със зълва ми и ще чета за отзиви от ДО.
Видях, че СУ - университетска кооперация "Западни езици" предлагат курсове по "Аз мога", има и по италиански. И мястото е удобно.  Peace

# 22
  • София
  • Мнения: 655
Някакви отзиви за курсовете по италиански в Италианския културен институт?
Ще се радвам да споделите отзиви за добри школи в София, става дума за начинаещ.
Благодаря   bouquet
Там съм карала всички нива. Имай предвид, че е било преди около 8 години Wink
Много, много съм доволна. Преподавател ми беше Ина Кирякова, изключително компетентен филолог.
Групите са по около 15 човека.
И аз съм страшно доволна от тези курсове. Изкарах няколко нива и спрях до напреднало, но вече говоря доста добре и чета книги на италиански. Всъщност преминах нивата, които обхващат 3 учебника общо за около 3 учебни години. 

# 23
  • Мнения: 294
Мързеланка, брой ме и мен за италиански начинаещи!  Wink

# 24
  • София
  • Мнения: 655
Мързеланка, брой ме и мен за италиански начинаещи!  Wink
Момичета, учебната година започва на 4 октомври: http://www.iicsofia.esteri.it/IIC_Sofia/Menu/Imparare_Italiano/I … ingua/Calendario/
Аз мисля да се запиша на разговорния курс, има ли други желаещи?

# 25
  • София
  • Мнения: 4 222
Аз проучвах за щерката Simple Smile относно качеството.  Нея я устройва само летен курс засега, тъй като е 12. клас.
Благодаря на отзовалите се с информация!

# 26
  • София, България
  • Мнения: 2 222
Виждам, че темата е много стара, но мен сега ме вълнува  Embarassed

Получих си одобрение за испански език от "Аз мога" и сега издирвам училище. Спрях се като че ли на "Леника" и "Иберика" (Сервантес не е включен в програмата). Другите "фирми" от списъка ми се сториха много ... общи. Струва ми се, че в специализирано училище е по-добре, отколкото в тези, които сформират всякакви курсове.

Въпроса ми е, интензивен или по-продължителен във времето курс е по-добър за усвояване на езика. Бременна съм, и от една страна ми се иска да не се провлачва много във времето, а пък от друга страна не знам дали така няма само да отбия номера. Мисля да пусна и нова тема, но исках и вие да се включите, че виждам, че сте учили и сте информирани. 10х  Hug

# 27
  • Sofia
  • Мнения: 4 680
Зависи колко интензивен е курса -  ако е 3 пъти седмично е ОК, но ако е всеки ден и не си се занимавала с езика досега идва малко повечко ...
Тези курсове, които се влачат пък по 3 месеца за 60 часа (както в Сервантес) са малко бавнички ...

# 28
  • София, България
  • Мнения: 2 222
Шантал, мерси, ще го имам предвид  Hug

Прозвъних вече някои училища и вземам да се отчайвам  Tired Леника са се изключили от програмата, много бюрокращина казаха, а от Иберика и Софийски университет-Западни езици ме отбиха за септември ... пък тогава с бебешока хич няма да ми е до език ... Продължавам смело да търся ... вече ще се окаже, че ще търся не най-доброто, а където ме вземат  Whistling

# 29
  • Мнения: 228
радос - виж в учебен център Космос - имат сутрешни курсове ако те устройват.

# 30
  • София, България
  • Мнения: 2 222
Маита5, благодаря. Прозвъних ги. Горе-долу ме устройват курсовете, но при тях пък трябва да се внесе предварителна гаранция от 200 лева. Което не значи, че и тези които ме отбиха за септември, също няма да искат.
Егати глупавата програма, толкова рестрикции са наложили на школите, не им плащат, и те сега не щът да ни обучават  Crossing Arms Хубава работа, ама българска ...

# 31
  • Мнения: 4
Момичета, преди време и аз се бях спряла на Леника, но нямаха стартираща група. В Сервантес ми се сториха  много парите- нивата са раздробени и 30 часа излизат близо 300 лв без учебните материали. Така че през февруари и март изкарах съботно- неделно  първо ниво А1  по испански в УЦ "Детелина". Преподавателят ни беше млад филолог  и групата беше от 5 човека. Останах доволна, но за второ ниво останахме само двама, тъй като две момичета заминаха да работят в Испания, а едно момче се отказа,  така че с интерес ще следя темата във форума. Препоръчвам ви тази школа. Ще следя и вашите предложения.

# 32
  • Sofia
  • Мнения: 4 680
Малко по - точна информация за Сервантес - 60 часа (дневни) са 350 лв. , вечерните и съботно - неделните са малко по - скъпи.

# 33
  • Мнения: 2 483
Поради причините, изтъкнати от quiche, избягвам да записвам курсове в малки учебни центрове. Обикновено се събира група за началното ниво и като приключи нивото - до там. Нагоре рядко се сформират групи....

Учила съм испански и в "Иберика", и в Сервантес, там проблемът със събирането на групите дори и за високите нива наистина не стои. В "Иберика" цените са напълно приемливи, в Сервантес е цифромания  Crazy

# 34
  • София, България
  • Мнения: 2 222
Привет,
аз в край на сметка се записах в Космос. Доволна съм, на много удобно място е, преподавателката е много симпатична, групата е 5 човека.

Само сега възникна един проблем. Заявиха, че курсо (3-те нива) трябва да приключи до нова година  Shocked, така че няма да имаме предварително обещаната ни ваканция през август и не знам какви още глупости. За целите на отчетността трябвало да приключат курса в тая година. Чули ли сте нещо подобно. Ами групите, които почват през септември, та какво ще правят  newsm78

# 35
  • Мнения: 1 422
аз уча испански в Сервантес, вярно че са малко по-скъпички, но все пак е институция с утвърдено име и качеството е на ниво. Лошото е само че малко се влачи обучението, но пък и това си има добри страни, не се претупва всичко набързо, а се набляга на упражнения, говорене и т.н. Базата е много добра и има много готини преподавателки  Grinning

# 36
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
а да препоръчате частен преподавател по испански...  Rolling Eyes

# 37
  • София, България
  • Мнения: 2 222
Ами мисля че, преподавателката ми от Космос дава частни уроци - Катя Миленкова. На 37 години е, не е филолог, но е живяла дълги години в Испания

# 38
  • София, България
  • Мнения: 2 222
Ако някой има желание да започне скоро ниво А2 по испански, в много малка група, сутрин от 8 до 10 часа, в центъра - да заповяда в УЦ Космос. Че не могат да съберат кворум и искат да ни прекратяват курса, а ще бъде много жалко - преподавателката е много симпатична и часовете минават много приятно.

# 39
  • Мнения: 61
Аэ препоръчвам школа по испански "Иберика". Там покрих 2 нива и съм доволна.  Simple Smile

# 40
  • някъде под слънцето...
  • Мнения: 7 222
Не съм много в 4ас с  езиковите Школи в Бг, но да споделя 4е тук, Испания с най голям авторитет се ползва Института Сервантес.
Когато посеЩавате Школи по испански, обърнете внимание, къде са издадени у4ебниците и  изберете тези, които са в Испания.(В южна америка испанският е много разли4ен като произноШение, ре4ник и граматика.)
Ако държите на добър кастейано(официалният език на Испания)  потърсете преподавател без акцент(обикновено живееЩитите в автономните области, Каталуня. Галисия, Андалусия, и т н т имат доста силен акцент.
Не се доверяявайте много на български преподаватели.
Съдя по преводите ,  излъ4вани по Бг телевизии(сериали, репортажи Шоуто на Слави.....) Понякога нямат ниЩо обЩо с истината.


# 41
  • Мнения: 4
Радос, много неприятна е ситуацията, в която си изпаднала и от сърце ти желая всичко да се уреди бързо.
  Нещото, което мен лично ме притеснява, е че на много места преподавателите не са с филологическа подготовка. Като завършила именно подобно образование- Английска филология, смело мога да твърдя, че такива преподаватели, колкото и да са старателни, добросъвестни, лъчезарни и с житейски опит в определена страна, винаги имат несигурност при преподаването.
Момичета, не ме разбирайте погрешно, но човек без бегли познания по синтаксис, морфология, фонетика, методика на преподаването на ЧЕ, странознание, всички литератури, специализиран чужд език само ограбва хората, които уж учи на нещо.
Не приемам, че човек, живял 5 години в някоя страна, работейки там нещо, има правото след това да се завърне и да залъгва своите ученици с определени знания.
Това е мое мнение и не ангажирам никого с него. Поздрави!

# 42
  • Мнения: 3 248
Да препоръчам и аз не школа, но едно момиче за курс по италиански, казва се Мая - много е приятна, разработила е някакви свои учебници и учебни помагала - ентусиаст. Доста ме вдъхновява засега.
Ето това е сайта й: http://www.italianski.com/. Може и индивидуални занимания, може и в група. Предлага и скайп уроци, но аз не съм ползвала и нямам впечатления. Цените, които предлага ми се струват доста ниски.

# 43
  • Мнения: 2 241
Аз се записах на курс по италиански в Италика за второ ниво.
Има лятна промоция, та реших да се възползвам. Ще дам отзиви, като мина няколко часа.

# 44
  • Мнения: X
аз уча испански в Сервантес, вярно че са малко по-скъпички, но все пак е институция с утвърдено име и качеството е на ниво. Лошото е само че малко се влачи обучението, но пък и това си има добри страни, не се претупва всичко набързо, а се набляга на упражнения, говорене и т.н. Базата е много добра и има много готини преподавателки  Grinning

Изкарах едно ниво в Сервантес и не мога да се похваля със същите добри страни. Явно е въпрос на късмет - нашата група беше натикана в миниатюрна стая със скосени тавани, в които просто нямаше как да подредим масите така, че да има място за всички и да виждаме преподавателя. Отделно самата преподавателка не употреби по никакъв начин наличната техника - часовете минаваха в писане на думи по бялата дъска и преписване кой както може и колкото вижда. Доста съм разочарована, откровено казано.

# 45
  • София, България
  • Мнения: 2 222
  Нещото, което мен лично ме притеснява, е че на много места преподавателите не са с филологическа подготовка. Като завършила именно подобно образование- Английска филология, смело мога да твърдя, че такива преподаватели, колкото и да са старателни, добросъвестни, лъчезарни и с житейски опит в определена страна, винаги имат несигурност при преподаването.
Момичета, не ме разбирайте погрешно, но човек без бегли познания по синтаксис, морфология, фонетика, методика на преподаването на ЧЕ, странознание, всички литератури, специализиран чужд език само ограбва хората, които уж учи на нещо.
Не приемам, че човек, живял 5 години в някоя страна, работейки там нещо, има правото след това да се завърне и да залъгва своите ученици с определени знания.
Имаш право до известна степен. Лошото е, че и ние като изучаващи езика не познаваме съответните понятия и като ни "куца" българската граматика, срещаме трудности и с чуждата. Причастия, преки допълнения ... Трудна работа. Лошо е, и когато преподавателя не ги знае, и наистина ти е по-трудно да възприемеш езика. Но такъв човек ти дава друго богатство. Опита си в тези дъжави. В нашия случай преподавателката е живяла 9 години в испания, в в различни области, повече от година в мексико, така че има много голям поглед върху латинската култура. Което също е важно. Просто ти представя езика в друг аспект.  Още повече, че тя и там с това се е занимавала - преподавала е езика. Също не приемам някой който се е върнал на скоро и е решил, че много знае и може да преподава ... Пак личн омнение Simple Smile Все едно като мога да карам ски, да тръгна да уча някого ... Няма как - има си методика на преподаване

# 46
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Някой с впечатления от Омега?

# 47
  • Мнения: 4
Радос,  стига човек да поиска и отдели някой лев,  спокойно може да посети както Испания, така и Латинска Америка. Така че не съм много съгласна с доводите ти относно вашата прехвалена преподавателка. Ако беше толкова добър спец, щеше да работи в Сервантес, ИЧС, Иберика, а тя милата не знаела какво е допълнение. Тъй като и аз съм учила испански малко, знам колко са важни тези неща, защото в Императивото имаме залепване на непр. и пряко допълнение.
И така се върти омъгьосаният кръг на родните школи- неподготвени учители, работили за година- две като детегледачки или сервитьорки в чужбина, дошли в България и се провъзгласили за спецове. И когато нямаш ценз, отиваш в някоя школа и лъжеш хората с псевдо знанията си.
А това, че е предавала испански в Испания- звучи комично. Това го твърдя отговорно, тъй като приятелят ми е испанец и работи тук към посолството им.
Мнението е лично, така че не ангажирам никого с него.
Радос, дано се съберете повечко хора, макар че сега започва отпускарският сезон и навсякъде няма курсисти. Иначе добронамерено те съветвам да си търсиш правата, защото доставчикът има задължения и не може да Ви разиграва до безкрай. Лично моето мнение е, че си сбъркала при избора на ДО. Успех

# 48
  • някъде под слънцето...
  • Мнения: 7 222
Ами мисля че, преподавателката ми от Космос дава частни уроци - Катя Миленкова. На 37 години е, не е филолог, но е живяла дълги години в Испания


В нашия случай преподавателката е живяла 9 години в испания, в в различни области, повече от година в мексико, така че има много голям поглед върху латинската култура. Което също е важно. Просто ти представя езика в друг аспект.  Още повече, че тя и там с това се е занимавала - преподавала е езика.

Наистина ли твърди това ваШата преподавателка?
След като не е филолог(а и да беШе,  много малка 4аст от бг дипломите се признават в Испания), няма кой да я назна4и за преподавател.  Naughty
Трудно ми е да повярвам , 4е говори кастеяно(испанският език съЩествува , като понятие само извън пределите на Испания.Официалният език на страната е кастеяно)Дори самите испанци от автономните области(Галисия, Каталуня, Паис Баско, Майорка, Андалусия, Астурия.  Екстремадура Канарските острови и т н т ), говорят с акцента на своята област. повлиян от езика на региона.Мексиканци, кубинци, венецуелци, колумбийци, екваторианци, перуанци, аржентинци, и вси4ки останали испано говоряЩи  страни на юг от Щатите имат свой специфи4ен акцент и на4ин на изразяване оЩе на втората дума е ясно кой от къде е.

Пове4ето преподавателски места се водят държавни служители(функсионариос) и се пе4елят на конкурси, в които могат да у4астват само испански граждани.

Освен това разликата мвжду иберийската и латино култултурата е огромна.На4инът на мислене и народопсихологията съЩо.
Испанците се самоопределят като иберийци, а не като латиноси.
Да не говорим, 4е все пове4е  каталунци баски и галисийци   кават, 4е не са испанци, а граждани на съответните области.


quiche  е абсолютно права, 4е ваШата преподавателка , неЩо ви хвърля в оркестъра.

ТрябваШее да направя пртевод от заклет превода4 на дипломата ми в Бг.
не знам кой и къде го е "заклел" но имаШе  огромни несъответствия.
Ве4е споменах  и за преводите "свободни съ4инения"  от испански в Шоуто на Слави, и в някои испански сериали.
Явно "превода4ите" са у4или  при добри преподаватели. Mr. Green



Последна редакция: нд, 10 юли 2011, 20:04 от sl

# 49
  • София, България
  • Мнения: 2 222
Не знам дали тук е мястото да обсъждаме тези неща. Разбирам, че си защитавате образованието. На мен също не ми е приятно, че съм вложила толкова време и средства в моето (даже две) - магистър по финанси и бакалавър по счетоводство, и имам колеги, които и без това образование се справят добре с работата си (работя в банка). За разлика от други, които с аналогично на моето образование, за нищо не стават. Колежка от университета, след няколко години престижна работа в банка, реши да се премести да живее в София и да смени сферата си на работа. Няколко години по-късно е добър САП консултант в М-тел.
Та, първоначално бях с вашата нагласа, и мислех, че понятията и систематиката е най-важна при преподаване на езика. За три месеца работа с испанския установих, че езика не се учи от учителя, а от ученика. Ходя на курс 6 часа седмична, а в къщи отделям още три пъти по толкова време да уча думи, упражнения, да ровя в речника и т.н. Ако нямаш желание, и не се занимаваш в къщи и господ бог да ти преподава, няма да научиш език. Разликата между пряко и непряко допълнение аз не я знаех, не учителката, но ми бяха достатъчни 10 минути в Гугъл, за да я разбера. Отнема ми точно половин минута в къщи, като отворя речника да проверя, дали дадено понятие е наречие, или прилагателно. Но богатството на културата не можеш да го усетиш по тоя начин. Учим кастеяно разбира се, часове отделихме за всички области и за езиците, които говорят, и за разликите между тях. Тя също се възмущава от преводите на сериалите и от симултантния превод, който се прави в Бг, но съгласете се, че в край на сметка, при тия неща смисъла е важен. Явно преводачите се стремят да запазят смисъла на нещата, не толкова буквалистиката.Признавам, че не знам по какво точно е преподавала в испанските и мексиканските училища, но ще попитам.  Във всеки случай не е била чистачка или гледачка. Живяла е в аржентинско семейство, което се е отразило на акцента и, но ние свикнахме. Тя си произнася двойно Л с леко ж-кане, ние си го произнасяме като Я, и няма проблеми. Факт е, че езика е безкрайно многообразен и има безброй вариации, но съм сигурна, че никой (дори местен) не може да твърди, че е запознат с всичките му аспекти и акценти. Може да сте прави принципно, но не не можете да говорите за човек, който не познавате.

# 50
  • някъде под слънцето...
  • Мнения: 7 222
Тя също се възмущава от преводите на сериалите и от симултантния превод, който се прави в Бг, но съгласете се, че в край на сметка, при тия неща смисъла е важен. Явно преводачите се стремят да запазят смисъла на нещата, не толкова буквалистиката.
Проблема е , 4е няма ниЩо обЩо със смисъла.
. Тя си произнася двойно Л с леко ж-кане, ние си го произнасяме като Я, и няма проблеми.
Това определено си е проблем заЩото LL, не се 4ете и произнася като я.Няма как calle дабъде каяе Naughty

Не поставям под съмнение уменията на преподавателката.Разликата с аржентинския  не е само в произнасянето на двойно лл Naughty.Има разлика в словореда изрази и зна4ение на думи.
Интересно ми е как за няколко 4аса сте разниЩили раликите между кастеяно и еускера, като те освен азбуката нямат ниЩо , макар, 4е и там имат разли4ия.Еускера дори не  спада към латинските езици

Факт е, че езика е безкрайно многообразен и има безброй вариации, но съм сигурна, че никой (дори местен) не може да твърди, че е запознат с всичките му аспекти и акценти. Може да сте прави принципно, но не не можете да говорите за човек, който не познавате.
Тук определено греШиШ.
Разликите са о4евадни и се забелязват от втората дума.
Няма как  да вземеШ галисиец за андалусиец или мексиканец за колумбиец(дори и ако само ги 4уваШ без да ги виждаШ)
 За  не испано говоряЩите  е оЩе по  ярко изразено Невъзможно е да объркаШ  si то на един французин с това на един италианец, англи4ани или  друг 4ужденец.
Не се заяждам и не издребнявам.Преди да  дойда тук, се подготвях по някакви у4ебници с касети,, след Шока, 4е трябва не само да проговоря езика, но и да се разбираме с хората, установих, 4е  в обЩи линии тези у4ебници  и преподавателя(млад филолог, който никога не беШе стъпвал в в Испания, все пак бяхме във визов режим) са  били гола вода.
За мен перфектният преподавател е 4овек , която обу4ава на май4иния си език.
Вси4ко останало води  само до придобиване на ·"някакво ниво".

И това се потвърждава от преводите които слуШаме.Миналата година ми попадна българско издание на Хорхе Букай.,..На много места бяха изгубили идеята на автора и преводът беШе меко казано странен(имам оригинала).

Последна редакция: пн, 11 юли 2011, 18:09 от sl

# 51
  • Мнения: 2
Скъпи италианолюбци, вече посещавах Италианския културен институт за ниво А1 и бях много доволна, курсът ми беше при Ина Дженева. За Неда Бояджиева знам, че е чудесен преподавател, обаче сега започнах А2, няма да споменавам името на преподавателката, но съм ужасена! През целия урок се мота, търси дискове, обикаля 1000 часа апартамента за маркери, не можеше да пусне диска, не искаше да отговаря на елементарни въпроси, зададени на чист български език (напр. "Как е на италиански "коза"?", примерно и отговори нещо от типа "зависи от контекста"). Забелязах и не една правописна грешка на български език, а произношението определено наподобяваше британския акцент на индиец и така обяснява елементарните, все пак, правила в А2, че да се чудиш какъв е тоя суахили, каква е тая нечувана граматика, пък като си погледнеш в учебника, разбираш, аджеба, какво иска да каже авторът.
Смятам още в понеделник да си искам паричките и да бягам от там, защото поради графика, няма да има как да се преместя в друга група и се налага да се прехвърлям в друга школа. От все повече места чувам хубави мнения за Италика, ама то, както знаем, не е чиста монета - както ме научи от първа ръка горчивият опит със Сеньора Х, зависи основно от преподавателя, при който се паднеш, а не от самата школа. Моля, дайте препоръки за конкретни преподаватели в Италика, за да си прося записване в група при човек, който може да преподава. Ако имате негативни мнения за някой от преподавателите, пак споменете за кого точно става дума, защото не ми се рискува безсмислено. Този език е манна небесна, искам да ми е приятно и градивно! Съжалявам за тоновете обяснения и коментари, ама още съм афектирана... Беше наистина тъжно Sad Много благодаря за търпението и за отговорите Smile

# 52
  • София, България
  • Мнения: 2 222
Влизам само да кажа, че днес почнахме Б1 по испански във Космос. Аз както ги плюех в началото, ще излезе, че много добре ще ни се развият нещата. При нов учител сме, латиноамериканец, мнооого добро впечатление ми направи днес, говори идеално български, но си говорихме доста на испански в часа. Влизам да го похваля, някой ако иска да се присъедини, следващия час ни е чак другия понеделник, така че да заповяда!!! Понеделник, сряда и петък от 8.00 до 10.00 сутринта!

# 53
  • Мнения: 0
Здравейте!Реших да не отварям нова тема, а да възобновим тази.Интересува ме курс по италиански за абсолютно начинаещ .От това, което прочетох ми се струва, че Италика са добри.Може ли някой да даде лично мнение?

# 54
  • London
  • Мнения: 6 732
Аз владея свободно испански , плюс разграничения на различните акценти и речник в отделните държави от Латинска Америка. Е мога да ти кажа , че всичко това постигнах сама. Испанския е от онези езици , които не научаваш в школата най-добре ,а  го правиш с говорящи този език , с една сериозна граматика и адски много филми и сериали изгледани на този език , както и прочетени книги. Стигнах по този начин до там , че да мислят , че живея в някоя от тези страни самите испаноговорящи. И повярвай ми , език се учи първо със сърце и душа и с желание. Школата само притъпява възможностите ти и слага граници. Малкото време изучавайки този език в университета го разбрах , защото там нямаше никой , който наистина да обича този език и да му се посвещава. В повечето случаи се учи само кастеяно от Испания и не се обсъждат множеството думи различни в различните държави от латинския свят. Както и да е , успех ти желая , а за мен единственото място където наистина можеш да си докараш някаква свестна диплома по испански е  Института Сервантес. Успех !

# 55
  • София, България
  • Мнения: 2 222
Момичето питаше за италиански език, но ми беше много хубаво да прочета как си научила испански. Борих се аз три нива в една школа, с трима различни преподаватели, всеки със своя подход и със своята си любов към езика. Единия даже беше от Никарагуа. Научих доста наистина почти само благодарение на себе си и своята упоритост. Но напоследък съм занемарила нещата и ме е яд на себе си. Сега ми се иска да почна частни уроци, че не ми се занимава пак със школи и с техния строг график, който не мога да спазвам. Записах се в библиотеката на Сервантес, но вече нямам време да чета книги - много време ми отнема и ми изисква пълно съсредоточаване, а няма как с двете бебета. Гледам сериали - изгледах Интернатът, сега мисля да почна Мистерията на Календа. И филми гледам, и новините по ТВЕ преди да ми го спрът гледах - много хубаво беше с тях, защото ги повтарят по 3-4 пъти на сутрин. И с първата ми учителка си пишем на испански ... но пак ми се струва недостатъчно и ме е страх, че ще са напразни досегашните ми усилия  Sad

# 56
  • Мнения: 0
La catrala, съгласЕН ( Simple Smile) съм с теб,че език се учи с желание,завършил съм английска гимназия и съм бил на обучение по английски на Острова.Английският го учих с мерак, макар че Англия и културата и далеч не са толкова темпераментни колкото испаноговорящите страни и Италия.Относно италианския,обожавам Италия,а  езикът за мен е много красив и хармоничен.Курсът ми трябва,понеже ще уча един семестър в Торино(основно на англ),та затова един двумесечен курс е добро начало,а може би там ще го усъвършенствам Wink

# 57
  • London
  • Мнения: 6 732
Момичето питаше за италиански език, но ми беше много хубаво да прочета как си научила испански. Борих се аз три нива в една школа, с трима различни преподаватели, всеки със своя подход и със своята си любов към езика. Единия даже беше от Никарагуа. Научих доста наистина почти само благодарение на себе си и своята упоритост. Но напоследък съм занемарила нещата и ме е яд на себе си. Сега ми се иска да почна частни уроци, че не ми се занимава пак със школи и с техния строг график, който не мога да спазвам. Записах се в библиотеката на Сервантес, но вече нямам време да чета книги - много време ми отнема и ми изисква пълно съсредоточаване, а няма как с двете бебета. Гледам сериали - изгледах Интернатът, сега мисля да почна Мистерията на Календа. И филми гледам, и новините по ТВЕ преди да ми го спрът гледах - много хубаво беше с тях, защото ги повтарят по 3-4 пъти на сутрин. И с първата ми учителка си пишем на испански ... но пак ми се струва недостатъчно и ме е страх, че ще са напразни досегашните ми усилия  Sad
Ами иска се постоянство ! Да и аз съм гледала Интерната , Големия Хотел , Кораба , но много дълги са паузите и това ме дразни в испанските сериали. Многото гледане определено помага , да свикнеш до болка особено с традиционните диалози от бита. Аз предпочитам филми и сериали от Латинска Америка в частност Аржентина. Имат прекрасен акцент , казват ж , вместо добле елето и наистина гали ухото.Направила съм тема в сериалите на едно весело такова сериалче ''Съседска война'' има сериите в ютуб може да го пробваш да видиш техния акцент как ще ти се стори. По мое мнение с аржентински се учи най-лесно испански , много изчистен е от орнаментиката и хъкането на испанците.

# 58
  • London
  • Мнения: 6 732
La catrala, съгласЕН ( Simple Smile) съм с теб,че език се учи с желание,завършил съм английска гимназия и съм бил на обучение по английски на Острова.Английският го учих с мерак, макар че Англия и културата и далеч не са толкова темпераментни колкото испаноговорящите страни и Италия.Относно италианския,обожавам Италия,а  езикът за мен е много красив и хармоничен.Курсът ми трябва,понеже ще уча един семестър в Торино(основно на англ),та затова един двумесечен курс е добро начало,а може би там ще го усъвършенствам Wink

Аз живея в Лондон и испанския ми е класи над английския , звучи глупаво но факт. Не , че не говоря английски , просто не го чувствам така свободно както испанския. За някои неща мисля преди да кажа , притеснявам се , не е като да идва без проблем всичко като изключим нещата от ежедневието. Това е , защото никога не ми бе на душа този език и го говоря без да ми допада. А като ти дойде някой с неговия кокни или айриш и съвсем завързвам връзките хахах. С испанския не е така , една позната от Чили нарочно за да ме хване в крачка бе започнала буквално да препуска в речта с адски много сланг и бам и аз като и отговорих , че се излага и аз всичко и разбирам се опули. JoyПросто когато в езика има много р и изобщо повече ясни думи както е в испанския е трудно човек да се обърка. В английския с тия съкращения от рода на ''инит'' isn't it ? да речем или дефо , вместо дефинитли и те са още хиляди такива сам знаеш и примесени с на всеки малоумния акцент и става каша.  ooooh! Та това никога няма да ми стане като роден , те самите тука едни с други се случва да не се разбират. Един колега на приятеля ми англичанин звънял до офиса им и оттам някакъв му викал говори ми на английски не те разбирам. Ххаха просто лудница.

# 59
  • София, България
  • Мнения: 2 222
Момичето питаше за италиански език, но ми беше много хубаво да прочета как си научила испански. Борих се аз три нива в една школа, с трима различни преподаватели, всеки със своя подход и със своята си любов към езика. Единия даже беше от Никарагуа. Научих доста наистина почти само благодарение на себе си и своята упоритост. Но напоследък съм занемарила нещата и ме е яд на себе си. Сега ми се иска да почна частни уроци, че не ми се занимава пак със школи и с техния строг график, който не мога да спазвам. Записах се в библиотеката на Сервантес, но вече нямам време да чета книги - много време ми отнема и ми изисква пълно съсредоточаване, а няма как с двете бебета. Гледам сериали - изгледах Интернатът, сега мисля да почна Мистерията на Календа. И филми гледам, и новините по ТВЕ преди да ми го спрът гледах - много хубаво беше с тях, защото ги повтарят по 3-4 пъти на сутрин. И с първата ми учителка си пишем на испански ... но пак ми се струва недостатъчно и ме е страх, че ще са напразни досегашните ми усилия  Sad
Ами иска се постоянство ! Да и аз съм гледала Интерната , Големия Хотел , Кораба , но много дълги са паузите и това ме дразни в испанските сериали. Многото гледане определено помага , да свикнеш до болка особено с традиционните диалози от бита. Аз предпочитам филми и сериали от Латинска Америка в частност Аржентина. Имат прекрасен акцент , казват ж , вместо добле елето и наистина гали ухото.Направила съм тема в сериалите на едно весело такова сериалче ''Съседска война'' има сериите в ютуб може да го пробваш да видиш техния акцент как ще ти се стори. По мое мнение с аржентински се учи най-лесно испански , много изчистен е от орнаментиката и хъкането на испанците.

От латиноамериканските сериали изгледах Мъжете предпочитат грубиянки, супер свеж, освен езика и фабулата много ме изкефи. А в какъв смисъл са дълги паузите? Между сериите ли? Щото аз свалям целия филм и гледам всеки ден. Все още не мога да гледам без субтитри. Прочитам превода, след това си разчленявам репликата и я разпознавам ... и те така - често ги хващам, че превеждат глупости, ама ... помагат ми, признавам си.

# 60
  • Мнения: 734
Някой с впечатления от Омега?

Да, учих няколко нива испански език в Омега при Силвия. Доволна съм, защото "проговорих", (макар и с грешки Embarassed) Учебникът ми се видя старичък и скучен, но часовете бяха раздвижени, всеки подготвяше да разкаже кратка новина, после - виц или смешна история, а като понапреднахме - приказка. Правехме дискусии на избрана от нас от предния час тема. Имаше редовно домашни.
С много добри впечатления съм.

# 61
  • London
  • Мнения: 6 732
Момичето питаше за италиански език, но ми беше много хубаво да прочета как си научила испански. Борих се аз три нива в една школа, с трима различни преподаватели, всеки със своя подход и със своята си любов към езика. Единия даже беше от Никарагуа. Научих доста наистина почти само благодарение на себе си и своята упоритост. Но напоследък съм занемарила нещата и ме е яд на себе си. Сега ми се иска да почна частни уроци, че не ми се занимава пак със школи и с техния строг график, който не мога да спазвам. Записах се в библиотеката на Сервантес, но вече нямам време да чета книги - много време ми отнема и ми изисква пълно съсредоточаване, а няма как с двете бебета. Гледам сериали - изгледах Интернатът, сега мисля да почна Мистерията на Календа. И филми гледам, и новините по ТВЕ преди да ми го спрът гледах - много хубаво беше с тях, защото ги повтарят по 3-4 пъти на сутрин. И с първата ми учителка си пишем на испански ... но пак ми се струва недостатъчно и ме е страх, че ще са напразни досегашните ми усилия  Sad
Ами иска се постоянство ! Да и аз съм гледала Интерната , Големия Хотел , Кораба , но много дълги са паузите и това ме дразни в испанските сериали. Многото гледане определено помага , да свикнеш до болка особено с традиционните диалози от бита. Аз предпочитам филми и сериали от Латинска Америка в частност Аржентина. Имат прекрасен акцент , казват ж , вместо добле елето и наистина гали ухото.Направила съм тема в сериалите на едно весело такова сериалче ''Съседска война'' има сериите в ютуб може да го пробваш да видиш техния акцент как ще ти се стори. По мое мнение с аржентински се учи най-лесно испански , много изчистен е от орнаментиката и хъкането на испанците.

От латиноамериканските сериали изгледах Мъжете предпочитат грубиянки, супер свеж, освен езика и фабулата много ме изкефи. А в какъв смисъл са дълги паузите? Между сериите ли? Щото аз свалям целия филм и гледам всеки ден. Все още не мога да гледам без субтитри. Прочитам превода, след това си разчленявам репликата и я разпознавам ... и те така - често ги хващам, че превеждат глупости, ама ... помагат ми, признавам си.

Е аз ги изгледах на испански не съм ги гледала с превод. Исках да кажа , че сезоните съм чакала по 1 година. ooooh!

# 62
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Аз не останах доволна от Омега.
От всички езикови школи, които съм посещавала, най-доволна останах от ИЧС.

# 63
  • Мнения: 170
За италиански къде бихте ми препоръчали да се запиша?
Напълно начинаеща съм.  newsm78

# 64
  • Мнения: 1
Бих препоръчала горещо да учите испански с Антон Каро!! 😍
http://pelagiacourses.com/index.php/listnow/18-zapisvane-za-prez … 5-05-2016-nedelya

# 65
  • Мнения: X
Аз пък не бих препоръчала. Била съм на негов сугестопедичен курс по испански и това, което видях, е че той изобщо не вярва в метода и на практика не го прилага. Мога да разкажа много, но ако някой иска наистина сугестопедичен курс, не е това човекът. Освен ако не е преминал през някаква пълна промяна в последните месеци.

# 66
  • Мнения: 170
Аз пък не бих препоръчала. Била съм на негов сугестопедичен курс по испански и това, което видях, е че той изобщо не вярва в метода и на практика не го прилага. Мога да разкажа много, но ако някой иска наистина сугестопедичен курс, не е това човекът. Освен ако не е преминал през някаква пълна промяна в последните месеци.
Вие, кой бихте препоръчали?  newsm78

# 67
  • Мнения: X
На друг курс по испански не съм била, но силно ми препоръчаха Ирена Младенова.

# 68
  • Мнения: 83
Някой, изкарал повечко нива в Ибериката има ли?
Завършила съм испанска гимназия, но от доста години не съм практикувала езика. Сега ми се иска да запиша курс и да достигна що годе добро говоримо ниво. Ще ми е полезно в работата. Бих записала в Сервантес, но тук казвате, че много се проточват курсовете, което не ме устройва... newsm78
Макар повечето неща да са позабравени, покривам някакво начално ниво. Склонна съм дори да започна от А1, но да не се проточи 5 години вземането на В1 или 2, както се пише за Сервантес...
Иберика добър вариант ли е според вас? Набляга ли се на говоренето?? И колко горе долу се проточва взимането на 1 ниво като месеци?

Общи условия

Активация на акаунт