Блат за руло

  • 4 262
  • 10
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 655
В неделя мъж ми има рожден ден и съм решила да го изненадам със собственоръчно направена торта 'Стоичков', виждали сте ги в сладкарници Неделя. Та ми трябва рецепта за блата за руло, искам сама да го направя а не да купувам от готовите тип 'Роял Кейк'. А тортата сигурно се сещате, изглежда като полусфера, отгоре с парчета руло, а вътре е пълна със сметана.
Рулото мисля да го намажа със сладко, но ако имате и други идеи (без сметана), и те са добре дошли.

# 1
  • In transit
  • Мнения: 11 763
Аз блата за руло го правя от 5 яйца, 1 ч.ч. захар, 1 ванилия, и 1 ч.ч. брашно. т.е пандишпанено тесто. Яйцата се бият продължително докато удвоят обема си, а може и отделно да се разбият 1-во само жълтъците и накрая след брашното да се прибавят разбитите на сняг белтъци. Пека го в продълговата тавичка върху оризова хартия на 180С докато се припече леко. После докато е още топло го навивам на руло както е с оризовата хартия и го завивам в леко влажен тензух. Оставям го няколко  минути така и после махам хартията и пълня с каквото пожелая.

# 2
  • Мнения: 799
Хаха, мъжът ми нарича тази торта "Стоичков" торта "мозък" (на такова му приличало, а и Стоичков нали си е интеУект  Mr. Green)
Много ще съм ти благодарна, ако напишеш тайната рецепта и крайния резултат, за да мога и аз да направя изненада в къщи.
Успех   chef   bouquet
ПС - А като идея за рулото - направи две смески по рецептата на Мики, като в едната сложи какао (в магазините за насипно кафе продават много хубаво насипно какао, което е с много силен вкус и цвят), и в тавичката сипи първо балата, върху нея кафявата или обратно (така както се прави "мраморен" кекс, печи и навивай. Още веднъж - успех  baloni

# 3
  • Мнения: 1 655
Благодаря за рецептата mikkey, и аз имам някакви смътни спомени, че преди мнооого години правих руло за шоколадови дънерчета по подобна рецепта на пандишпановия блат. Моята тава не е достатъчно голяма и вероятно ще намаля пропорциите, за да стане тънък блата и да позволи навиване.
Рецепта и снимки ще има в понеделник. Дано има какво да снимам:lol:

# 4
Аз пък използвам за пандишпанено руло следната пропорция: на 1 яйце - 1 с. л. захар и 1 с. л. брашно. Разбиват се яйцата и захарта, докато сместа побелее и утрои обема си. Брашното се сипва по малко и се разбърква внимателно, за да не спадне тестото. Пече се по познатия начин.

# 5
  • In transit
  • Мнения: 11 763
Благодаря за рецептата mikkey, и аз имам някакви смътни спомени, че преди мнооого години правих руло за шоколадови дънерчета по подобна рецепта на пандишпановия блат. Моята тава не е достатъчно голяма и вероятно ще намаля пропорциите, за да стане тънък блата и да позволи навиване.
Рецепта и снимки ще има в понеделник. Дано има какво да снимам:lol:

Незнам твоята тава колко е, но моята за тази доза е 40/30 см. и по последни спомени тестото бухва около 1/5 - 2 см. да се ориентираш по добре Wink

# 6
Сватла 1, добре че даде идея за лакомство за почивните дни! Желая ти приятно майсторене и весел празник!

Кокошка и мики, моля ви, кажете: не става ли сух блата без мазнина и на затоплена фурна ли го печете, на средното ниво на пчеката или на ниското? Благодаря ви предварително.

 chef

Не става сух, пека го върху намаслена хартия в загрята фурна на средното ниво на печката 10 - 15 минути. Докато е топъл, завивам на руло с хартията. После развивам, мажа и т. н.

# 7
  • Мнения: 547
Не се сещам за тортата Стоичков, но ти давам идея за руло, което може да се направи и отделно, става много хубаво и рецептата е изпитана многократно:)

Руло "Банан"
За блата:
8 белтъка се разбиват на сняг с 9 суп.л. захар, отделно 8 жълтъка с 6 с.л. захар. Смесват се и се добавят 9с.л. смлени орехи и 4 препълнени с.л. брашно, като се бърка внимателно, за да не спадне тестото. Сипва се в/у хартия, намазана с олио в правоъгълна тавичка. Пече се в предварително загрята фурна, докато се зачерви. След изпичането се навива в леко влажен тензух и се оставя да престои.
За крема:
1/2 пакетче краве масло, 250г пудра захар, 250 мл прясно мляко, 1/4 ч.чаша нишесте/ брашно, 1/4 ч.чаша захар

Кремът се слага студен върху студения блат, а по средата се слагат 2 банана.
Отгоре се украсява със сметана или по желание.

# 8
  • Мнения: 1 655
Направих рулото по рецептата на koko6ka, стана много добре. В момента чакам желатина да стегне и утре ще обръщам тортата.
Ето я рецептата:

Торта 'Стоичков'

2-3 рула (домашно произведени или готови от типа 'Роял Кейк'
500 мл растителна сметана
1/2 чаша пудра захар
20 гр желатин (2 пакетчета)
2 банана (малини, къпини, ягоди)

Рулата се нарязват на парчета от по 1 см и се редят в тортена форма като се покрива дъното и стените (оформя се нещо като купа). Сметаната се разбива с пудрата захар. Желатина се залива със студена вода (200 мл) и се оставя да набъбне. Загрява се на водна баня до 60 градуса и леко се охлажда. Пасират се бананите, към тях се добавя желатина и всичко се разбърква със сметаната. Изсипва се половината в тортената формата, върху парчетата руло. Останалата част се смесва с друг вид пасиран плод (малини, ягоди). Изсипва се върху банановата сметана. Отгоре се реди ред от парчета руло, като се натискат, така че крайчетата им да потънат в сметаната. Оставя се в хладилника една нощ, да се желира сметаната, след което се обръща върху поднос.
Утре ще пусна и снимка.

Последна редакция: сб, 22 окт 2005, 22:37 от Svetla1

# 9
  • Мнения: 1 655
Ето снимки от тортата:
Торта Стоичков
Торта Стоичков - разрез
Парче от тортата
Бебе торта Стоичков (както я нарича синът ми). Понеже ми остана материал от голямата торта, спретнах и една малка.

# 10
  • Мнения: 799
Еййй, страшна е, супер изглежда, предполагам, че така е и на вкус.   bouquet Поздравления!!!
Когато свършим прословутия ремонт смятам да поканя родата и ще забъркам една такава торта, с някои дребни изменения - ще забъркам сметаната с малко смляно кафе (имаше преди една торта Албена в Лучано, която беше с такава "кафяна" сметана) и ще лепна блат отдолу (но може и от рулото - зависи колко ми е останало).

Общи условия

Активация на акаунт