Чужденка извън ЕС, отпуск по майчинство

  • 3 305
  • 6
  •   1
Отговори
  • Мнения: 6
Здравейте,
Не съм сигурен дали пиша на правилното място, но нейсе. Значи казусът ми е следният. От около година сме женени със съпругата ми рускиня. Напоследък все по-често се замисляме, че искаме да си направим детенце, че дори и две Simple Smile (или три, но тя още не е съгласна baby_neutral) Та жена ми е тук от година и нещо и е със статут на продължително пребиваващ чужденец. Това е различно от временно пребиваващ чужденец - туристическа виза и постоянно пребиваващ чужденец (след 5-та година). Жена ми работи, на работата си правят и всеки месец отчисления, но няма право на здравно осигуряване. Ерго, като няма здравно осигуряване значи ли, че няма право на отпуск по майчинство и т.н. Работата й е доста прилична и ако работодателят плаща, ще е много добре, но ни е страх да ги питаме, за да не се изплашат, че иска да излиза по майчинство.

# 1
  • Мнения: 2 200
За да се ползва отпуск за бременност и раждане и майчинство е необходимо лицето да се осигурява за общо заболяване и майчинство. Най-грубо казано да е на трудов договор или самоосигуряващо се лице на висок процент. След като не е осигурена здравно ще си заплаща консултацията, раждането и пр. Най-добре запитайте в НОИ.

# 2
  • Мнения: 534
С Русия имаме договорни отношения и е важно дали там тя изобщо има някакъв стаж. Ако има това е чудесно - признава се, само не съм сигурна дали трябва от там на място да се вземе документ за този осигурителен стаж или тук да си подаде нещо под формата на заявление и да се изиска служебно.
На мъжа ми братовчед е женен за украинка, имат бебе на 2 месеца и заради нея питах колегите. Трябваше от Украйна да си вземе документ от техният осигурителен институт за времето, което й се признава там са осиг. стаж. Тя реши, че няма да го иска, тъй като й е свързано с пътуване, а пък тя беше в напреднала бременност и не можеше да пътува. Сега получава по 100лв. от Дирекция"Социално подпомагане" докато "набере" 1г. осиг. стаж и да започне да й се плаща майчинство. Тя също е със статут на продължително пребиваващ чужденец в страната, което не е проблем.
Що се касае за здравните осигуровки няма начин да не й се внасят щом работи по трудов договор в страната. Проблема при нея е, че се води здравно НЕосигурена, тъй като в 36-месечният период назад тя не е имало как да има здравни осигуровки. В момента, когато си получи картата за постоянно пребиваващ чужденец в страната, тогава ще й се зачисти периода с дължимите здравни вноски за минало време. Такъв е реда.

# 3
  • Мнения: 6
В момента жена ми работи, тоест й тече стаж, с осигуровки и т.н. Колко време трябва да работи, за да може да ползва всичките благини около майчинството? Щот тя вече почти има година работа тук.

# 4
  • Мнения: 534
Условието е да има 12 месеца осигуителен стаж Peace

# 5
  • Мнения: 6
С други думи като направи 1 година на работа, може да се заемем с вопроса  Grinning

# 6

Общи условия

Активация на акаунт