Къде замразихте стволови клетки на бебето си и защо?

  • 32 427
  • 69
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 441
Знам, че има доста теми за стволовите клетки и, повярвайте ми, изчетох ги всичките. Нашата дилема не е дали, а къде?
Моля ви, майки от България, които сте се възползвали от тази услуга, споделете къде замразихте и най-вече как избрахте конкретната банка.
Моля също и тези, които са против замразяването, да пропускат тази тема, защото опредлено имам нужда от аргументи, а не от спорове.  Peace
Благодаря ви, предварително.

# 1
  • в 1001-та нощ
  • Мнения: 16 425
Привет,

благодаря, че пусна темата, аз също се интересувам по въпроса и четох какво ли не, внимателно разглеждах сайтовете на всички фирми....

...общо взето съм се ориентирала към Крио сейв, защото цената е най-приемлива, а не виждам какво повече дават другите за повече пари?!?!?

т.е не виждам аргумент в полза на друга клиника, но ще следя темата с интерес, дано има мами, които ще споделят опита си Wink))

# 2
  • Велико Търново
  • Мнения: 8 525
Булген.
След проучване я избрах,но нямам време да пиша по-вече Crazy

# 3
  • Мнения: 3 116
Клиника Малинов, работят с Токуда, професионално реагираха, доволна съм  Hug

# 4
  • в 1001-та нощ
  • Мнения: 16 425
а би ли споделила - защо избра тях?
и аз ще раждам в Токуда, но не съм говорила на място за това

# 5
  • Мнения: 3 116
Когато раждах Алекс, Токуда имаха сключени договори с Клиника Малинов и Криосеив.

Лекарката при която раждах ме препоръча Малинов, отделно тогава не се плащаше такса за присъствие на екип за Малинов (за Криосеив се плащаше), отделно пък беше гръмнал един скандал по онова време с Криосеив. Така че избора остана Малинов. Отидохме в клиниката, сключихме договора, на посочената дата за раждане дойде екипа, навреме, взе каквото трябва. Имаше достатъчно материал мисля за 3 банки. Професионално си свършиха работата, надявам се и сега да я вършат така  Hug

Сега ще трябва да местим клетките от БГ в Австралия и това вече е един интересен въпрос, но по принцип бяхме говорили с тях отпреди да ги вземат за тази опция, казаха че не е проблем  Thinking

# 6
  • Велико Търново
  • Мнения: 339
Крио сейв, първо питах кои ще ми препоръча доктора при който раждах, после преверих отзиви за тях и накрая им се обадих.  Дано не разбера, дали е бил правилен избора ми.

# 7
  • в 1001-та нощ
  • Мнения: 16 425
а какви бяха аргументите - в препоръките?

# 8
  • Мнения: 27 524
В Брюксел родих, дарих клетките. Не пазя и не искам нищо, само искам да давам  Heart Eyes Hug

# 9
  • Велико Търново
  • Мнения: 339
а какви бяха аргументите - в препоръките?
Отвори сайтовете и чети, всеки си е написал какво предлага. За колко време пристигат при нужда, за колко време ги съхраняват, как ги съхраняват, както става след изтичането на срока на съхранение. Прочети си и договора който трябва да подпишеш, по спомен в една от банките пишеше нещо безумно. Успех!

# 10
  • Мнения: 6 713
В Брюксел родих, дарих клетките. Не пазя и не искам нищо, само искам да давам  Heart Eyes Hug

Блонди, а запазваш ли някакви права върху тях или просто ги даряваш и точка?

# 11
  • Мнения: 27 524
Дарявам и край.  Simple Smile

# 12
  • Мнения: 777
Искренно се възхищавам на хора като Блонди  Hug
Инче за клетките не знаех много и не съм се и сетила да питам  Embarassed То май и много хора са като мен неимформирани ooooh!

# 13
  • Мнения: 114
Да се надяваме, че скоро и у нас ще има възможност да се даряват, и съответно и да се ползват от нуждаещи се семейства.  Peace

Иначе относно частните банки - според мен изобщо не е водеща цената, защото в крайна сметка става въпрос за медицина.
Ако ви се струва, че едни 3-4-5 хиляди лева са много, искам да ви кажа, че горе-долу такава е и цената да се извлекат стоволови
клетки от костния мозък на донор. Дай боже никога на никого да не се налага лично да организира такова лечение!

Ние замразихме в Малинов.

Мащабите на КриоСейв са респектиращи, наистина, но фактът, че кръвта трябва да измине
няколко хиляди километра, и то през двама посредници, преди да започне каквато и да било обработка, беше достатъчен да ни откаже.
Като сме разговаряли с приятели за плюсовете и минусите на един или друг вариант, все ми се смееха, че прекалено драматизирам фактора транспорт.
Е, преди месец като се разпуши ГаднияВулкан с ОноваИме, се убедихме, че никой сценарий не е твърде фантастичен Simple Smile))
Това, че двете проби получени след обработката, се съхраняват в две различни места, по принцип си е предимство,
в случай, че нещо стане и едната сграда се срине, например, но това за нас не беше достатъчно тежък аргумент
да пренебрегнем проблема с транспортирането. От всичко. което изчетох и всичките консултации с биолози, се убедих,
че колкото повече време минава от вземането на кръвта до обработката, толкова повече клетките умиратConfused
и това може малко да се забави с някакви добавки към кръвта, но не и да се предотврати. Както и да е,
вече обясних защо се отказахме да пращаме в чужбина, въпреки хубавите лаборатории на КриоСейв
и това, че преди година ги листнаха на Лондонската борса.
Ако бях в Белгия, щях да избера КриоСейв. Flutter Или по-скоро като Блонди щях да ги даря.  Mr. Green


Малинов работят със собствени екипи, които поемат изцяло отговорност за всяка стъпка от раждането до замразяването -
аг-тата си се занимават с родилката, а техният екип се занимава само със събирането на кръвта, която после поема заедно с тях направо към лабораторията,
а не стои да чака разни куриери. Не трябваше да плащаме за достъп на екипа, също така нищо не сме плащали предварително,
преди да вземат кръвта и да се произнесат дали е годна. По някои сметки излизат малко по-скъпо, защото след третата година се
минава на годишен абонамент, но разликата не е кой знае каква, аи на мен това ми се вижда удобно, защото плащането се разсрочва,
а и ако ни се наложи не дай си боже да ползваме клетките на петата година, примерно, няма да сме платили за още 15.
Вече казах, че цената не ни беше определяща.

Така нареч1ените СмартСелс, които са английска банка, имат някакъв клон у нас, но дълго време липсваха
от регистрите на Агенцията по трансплантациии. В момента може и да са се сдобили с регистрация, но без да се отчетат
клетките в ИАТ после у нас (а подозира, че не само тук), никой няма право да ги използва за лечение.
Освен това кръвта пак трябва да пътува в чужбина по самолети и през скенери,
но с какво тези са по-добри от белгийците не разбрах. Май с нищо, само са по-шарени.  newsm78


Оказа, че има голямо предлагане на тази услуга и от български тъканни банки, и че май всеки си я разбира по свой собствен начин Simple Smile  Laughing

С риск да стане твърде дълго, ще споделя впечатленията си от всички, които проучвахме - държа да подчертая,
че с някои сме разговаряли, с други дори сме ходили на място, с трети само от интернет сайтовете се информирахме,
та проучването ни не е представително в никакъв случай, но както всичко останало си е съвсем субективно всичко,
което споделям. Все пак всеки сам взема решение. За нас трудното беше не това, че трябва да приготвим около
3 ихляди лева отделно от останалите разходи, но че трябваше да се доверим еднократо и безвъзвратно,
малко като католически брак, така да се каце  tooth Simple Smile

Ако говорим за скъпотия, най-много искат май от Св. ЛазарMoney Money Money а техниката им на извличане и обработка на клетките
е сравнително остаряла. Имам приятели, които са изследователи в чужбина, и коментираха, че това, което показват
Св. Лазар във демонстрационното видео на сайта си, е доста остаряло като техника и ненадеждно като краен резултат,  Tired
в смисъл, че  изобщо при ръчна преса не може да се гарантира, че ядрените клетки ще се извлекат качествено. Все пак те са първите,
които правят това в България, но от пет години изглежда правят едно и също. Освен това, ако се случи бебето да
подрани и да не си дочака термина (както при нас), а още не сте си превели тлъстата сума, забравете, че някой от
там изобщо ще си мръдне пръста за клетките ви.  #Cussing out

Афродита изнасят в Гърция,  Stop  там има много банки. но най-малкото в момента бих се доверила на стабилност от
гръцка институция. Освен това Омниген (както всъщност се казва банката, с която работи МЦ Афродита,
замразяват в епруветки ,  а не в сакове. При този метод на съхранение пробите са по-уязвими от колебания в
температурата, а и има все пак известни рискове за целостта на пробата. При големите тъканни банки по света
има тенденция тези, които съхраняват в епруветки, постепенно да преминават към съхранение в сакове.
Саковете били чупливи при минус 196, но обикновено ги поставят в метални касети, което решавало проблема.

Булген са партньори с ЦибаЛабooooh! и това ми беше достатъчен довод да ги подмина, защото
Цибалаб в последните години прекалено много им падна качеството на обслужване и много ненадеждни резултати
(това е лично мнение, но то се споделя от много мои познати, прекалено много май пестят от качествен контрол.
Жалко, защото започнаха амбициозно преди години и можеше да бъдат най-добрата лаборатория).
Та, за Булген - когато се поинтересуваш от оборудването им и това как обработват кръвта, се натъкваш на едни
хубави пасажи копи-пейст от Цибалаб... С което не казвам, че не вършат работа, но мен лично не ми вдъхнаха доверие.

Има и още места, където се замразяват стволови клетки. Клиника Св. София, например. Д-р Мазнейкова.   Stop
За някои това е достатъчно да подминат.  Аз не бях предубедена, но се отказах не заради печалната слава на докторката,
а заради начина на обработка и съхранение, обработката им е по класическа технология, но вече е малко остаряля,
а и те също замразяват в епруветки.


Оказа се, че само в Малинов апаратурата и протоколите в момента са сравними с тези на КриоСейв - последно поколение  thumbsup
напълно автоматично сепариране, при което се извличат максимум клетки от кръвта, а и понеже е напълно затворена система,
няма риск от замърсяване и от човешка грешка. Машината е като космически кораб Simple Smile Изобщо където има пръст д-р Георги Стаменов,
за мен човек може да е сигурен, че не се пести от инвестиции в техника и квалификация, видяхме го и на място.
Стандартно, замразяват на две порции в сакове, прибрани в метални касети, плюс микропроби, които могат да се изследват
после за преживяемост за тъканна съвместимост. Големият им недостатък е администрацията, която изглежда е обща с центъра на д-р Стаменов,
заради което няма някакви мили девойки нарочени само с това да се занимават, и малко по-трудно се добрахме до среща,
но пък много любезно и подробно ни отговориха после на всички въпроси. Е, и се наложи да поизчакаме два дни в повече,
докато ни изпратят резултатите,  Twisted Evilно като цяло бяха коректни, и си спазват договора.  Peace




Доколкото знам, всички български банки правят задължителни изследвания на кръвта за инфекции
предавани по кръвен път и за микробно замърсяване, това мисля е изискване по закона за трансплантациите.
Също така всички български банки (но не и чуждите) отчитат всяка проба в ИАТ (Агенцията по трансплантациите),
а те пък ги проверяват през определено време.  Peace

Някои от банките имат договорки с дадени банки аз отпускане на целеви кредит, който да покрие разходите
по взимането и съхранението, което принципно е удобно. Цените май не са се променили в послендите години,
защото през 2007-ма моя позната плати около 3000-3500, а и сега вървят горе-доу в този диапазон, но 
междувременно парите се пообезцениха, и сумата вече не изглеждаше толкова стряскаща.  Money
Ние не сме проверявали за кредит, защо по ипотеката съдя колко неизгодни са в момента,
но знам, че СиБанк, Райфайзен и още едни забравих кои отпускат уж за стволови клетки.


Ние платихме 3100, това е вземане, обработка, изследвания, замразяване, и съхранение за първите три години.
После минаваме на абонамент година за година, докогато имаме нужда или докогато желаем.


Много силно се надявам никога да не ни се налага да използваме клетките за лечение.  Praynig
Определено обаче ми дава някакво спокойствие мисълта, че ако с еналожи да търсим терапия някой ден,
ще имаме още един вариант, и то доста обещаващ. ТОва решение е хубаво да си бъде обмислено достатъчно
 добре и с достатъчно време, за да бъде човек спокоен със себе си за избора си. Аз поне, бях склонна ако се колебая
в избора си по-скоро изобщо да се откажа, отколкото да се питам после всеки ден дали не съм сбъркала.

Мнението ми е пристрастно и субективно, и няма за цел да ви предубеди относно услугата на една или друга банка,
а има за цел да ви убеди, че е най-добре човек да отдели време и да си проучи нещата лично,
а не да разчита на ИНформационна агенция ЕднаЖенаУФорумаКАза. Simple Smile   comp03

Леко раждане и живи и здрави бебенца, момичета!  Hug  bouquet

# 14
  • в 1001-та нощ
  • Мнения: 16 425
Благодаря ти joannna,

нещо такова очаквах да прочета. Всичко, което си описала, като подробности и аргументи - аз не успях да изчета по сайтовете, да не говорим, че изобщо и нямам възможност да мърдам от леглото и да ходя да се срещам на място.

Пожелавам на теб и всички други да нямат нужда   bouquet

Общи условия

Активация на акаунт