Кърмене и смучене на пръстчето

  • 4 071
  • 65
  •   1
Отговори
  • Елин Пелин
  • Мнения: 276
До скоро мислех, че децата, които си смучат пръстчето са лишени от любов, отбити са много рано и др. Но ето, че се случи с моето дете. На 2 месеца, а така добре си нацелва палчето и си го смуче.... Кърмим се на поискване, предлагам гърда винаги, когато се сърди. Често си обръща главата и не иска да суче. Понякога си лапа палеца и се успокоява. Обикновено, когато му се спи. Не винаги мога да му дам да суче (например, когато го обличам вечер след баня) и той си лапва палеца. Нощем се успокоява, като си смуче палеца и понякога дори не ме буди да го накърмя. В много случаи заспива на гърдата, пуска я и като си отвори очите, лапва пръстче.
Трябва ли да приемам пръстчето като конкуренция? Биберон не иска, въпреки, че аз бих го предпочела. Много се притеснявам от смученето на пръстчето, защото аз самата съм си смукала пръстите до училищна възраст. А в повечето статии за кърмене съветват майките да помагат на бебчетата да си засмукват пръстчето.
Какво бихте ме посъветвали. Да се боря с този навик или да се примиря и да отложа борбата за по-късни времена? Дали малкия просто има нужда от това, дали да му предлагам гърда още по-често?

# 1
  • Немция
  • Мнения: 6 875
Смукането на пръста е най/естественото нещо, все пак невинаги е имало гумени биберони, децата си сму4ат пръстите от време оно. Друг е въпроса какви са полzите и вредите от това.

Моят бебо(на 9 месеца) е лудо влюбен в десния си палец, сму4е го най/ве4е zа успокоение, не само , когато е гладен. По време на прегледите ми по време на бременността винаги го сварвахме да си сму4е пръстите Laughing, по време на раждането се роди с ръ4и4ка до главата(неговата любима дясна ръка с любимото пръст4е). Биберон категори4но откаzваше, успокояваше го само пръста. Даже няколко месеца zадължително си сму4еше пръста, преди да zасу4е, това беше станал zадължителен ритуал.
Отделно, докато бяхме в болницата след раждането, не ни съветваха да даваме биберон/zалъгалка, докато кърменето не влеzе в някакъв ритъм(zа теzи, които желаеха да кърмят), тъй като има риск от неправилно су4ене при кърмене , а и други проблеми вероятно, не съм се zадълбо4авала над тоzи въпрос.

Аz zа момента не се боря с тоzи навик, това е на4ина, по който де4ко се успокоява, докато zаспи. Ако сму4еше биберон, щеше ли да му го отнемаш на таzи въzраст?
Как ще го отвиквам ще го мисля по/нататък, когато поотрасне.

# 2
  • Анкх-Морпорк
  • Мнения: 3 476
Дъщеря ми смучеше палеца и не съм се опитвала да й забраня. Отказа се сама, защото в яслата й казаха, че е бебешко, в един момент го осъзна като обида и просто спря.
Малкият го отказахме много грубо - той не смучеше палец, а си лапаше ръцете както дойде. Понеже претърпя операция на небцето, не биваше да си лапа ръцете и му сложихме едни картонени ръкави. Да, ама нуждата от сукане остана и той отчаяно се опитваше да засмуче нещо, накрая си намери дрешките и почна да си смуче дрехата на рамото, което е много неприятен навик и му остана доста време, и сега на моменти ако се ядоса, си хапе дрехата.

Не забранявай, а като порасне малко, може да предлагаш играчка, за да са му заети ръцете. И в последствие интересни занимания, да са заети и ръце, и акъл.

# 3
  • Mars Hotel
  • Мнения: 4 866
Бебето е прекалено малко, за да се говори за навик. На тази възраст детето открива нови възможности и изучава света и смученето на пръстчето е част от това. Засега остави детенцето да се забавлява, кърми си го на поискване и му се радвай.  Hug

# 4
  • Варненско мишле
  • Мнения: 168
При нас имаше период на опити да си пъхне пръстче в устата дори по време на кърмене-обикновено показалеца Laughing
Като наруши вакума и ...сама се отказва
Всичко отминава...етапи разни  Wink

# 5
  • София
  • Мнения: 1 535
Все едно си писала за дъщеря ми...
И тя беше само на кърма, биберон не искаше... Всички опити да я откажа на по-ранна възраст от палчето претърпяха неуспех. Да не те отчайвам, но мнооого трудно се отказа към 2-рата годинка  Confused

# 6
  • Елин Пелин
  • Мнения: 276
Просто аз го сравнявам със себе си до някаква степен. Аз спрях смученето на пръстите, когато започнах училище. А знам, че може да стане проблем със зъбките, за това се притеснявам. Но пък виждам, че му харесва и го успокоява.

# 7
  • Немция
  • Мнения: 6 875
Интересно ми е да споделиш, щом си смукала пръст толкова дълго време, как ти е било навредило, имала ли си проблем с подредбата на zъбите, как се откаzа от тоzи навик?

При бебо zабеляzвам, 4е едното zъб4е от страната на пръста, който сму4е, не  е съвсем в редицата на другите 3 zъб4ета, които са му иzраснали.

Има деца, които просто не харесват биберона, дори и да пият мляко от шише. С моето бебе бях настоятелна с биберона, пробвах го редовно, но той си играеше с него, а когато беше съвсем малък го сму4еше с една фиzиономийка на накаzан, 4ак ми ставаше жал...В крайна сметка го иzплюваше.

# 8
  • Канада, Монреал
  • Мнения: 69
Всъщност смученето на палец може да доведе и до деформиране на небцето. Според зъболекарката ми ортопедичните биберони са по-малкото зло, ако трябва да се избира между палец и биберон.

# 9
  • Plovdiv
  • Мнения: 174
Моят мъник или си лапа юмручето или си смуче китката дори си я беше усмукал имаше синка  Shocked
И биберонка не иска   Rolling Eyes . и след като съм го накърмила,абе постоянно иска да смуче нещо.Мисля си че  ще го израсте и скоро ще спре.  Simple Smile

# 10
  • Мнения: 1 745
Голямата ми дъщеря започна на 2 месеца да си смука палеца,но аз упорито й го махах и тиках залъгалка.Отказа се след седмица-две от палеца и го замени с биберон,но после и него отказа лесно.
Сега с малката обаче е по-трудно и за сега неуспешно. Rolling Eyes Кърмя я на поискване.Смука си палчетата и ако й ги махна и сложа бибка,тя я вади,играе с нея и я захвърля и после пак пръстче налапва.Една майка от отчетната тема на голямата ми дъщеря ме посъветва да вземам мерки,защото нейното момиченце и до сега си смуче палеца и имат голям проблем,не знам точно какъв,но така каза.И ми се ще да се отучи малката,но за сега нямам голям успех.Ще следя темата.

# 11
  • Елин Пелин
  • Мнения: 276
.bibitka. всъщност никой не ми е казвал да имам някакъв проблем. Зъбите ми бяха доста добре до скоро. Май малко ми е крива захапката, но това аз си го мисля само.
Вече се отказах да се противопоставям на лапането на пръстчето. На него му харесва и го успокоява. Освен това очакваме зъби и това ни е голям проблем.

# 12
  • Видин
  • Мнения: 4 921
Това ми беше болна тема ( вече съм се предала). Синът ми си смуче палците и изобщо който и пръст да хване го смуче определено време. Това го успокоява. Случвало се е така зверски да се захласва и да се дере че самата аз да се опитвам да му вкарам пръста в устата за да млъкне и да се кротне  Mr. Green Laughing
Само да споделя, че баща му си е смукал палеца до 5-годишен и явно това оказва голямо влияние. До преди 2-3 месеца се противопоставях и вадех пръста, но се разболя - беше с висока Т, отпаднал и само и единствено пръста го успокояваше...Тогава се предадох и му позволих да го прави когато и както поиска. Нощем малко го смуче - колкото да заспи, после го пуска. Ако се размърда през нощта понякога пак го лапва и така...
Преди да имам бебе, което има нужда да си смуче палеца си мислех, че тези бебета са лишени от внимание и любов  ooooh! Но със сигурност вече мисля по друг начин  Crazy
Като беше по-малък му слагах ръкавици и смучеше тях  ooooh! Но бързо се научи да ги маха хиената Tired
Докога ще го прави не знам. Засега обаче не мисля да се опитвам да го отказвам насилствено. Мисля, че ще стане по-зле. Това е като кърменето - ще го прави докато има нужда  Mr. Green

# 13
  • Мнения: 5 393
Преди няколко дни ми се случи да постоя 10тина минути в един зъболекарски кабинет и се зачетох в едно от специализираните списания. Имаше статия за вредните детски навици и зъбките.  Там пишеше, че смукането на биберона и пръсти се смята за вреден навик( с евентуални последствия в/у захапка и т.н), само и единствено ако това продължава след 3тата година. Не знам доколко е вярно, предполагам, че може да се спори по въпроса, но все пак исках да споделя. за съжаление не запомних името на списанието, но беше специализирано зъболекарско.

# 14
  • София
  • Мнения: 1 227
Здравей Hug
нека не те плаша,но аз и
до ден днешен си смуча десния палец Blush,а съм дърта - 31 години Mr. Green.Дори докато четох написаното до тук го смучех и местех станицата надолу с лявата ръка Mr. Green
Последствия от това - има разбира се и те са очевидни.По-голям десен палец,развален нокът....но това е най-малкото....горната ми челюст е със сантиметри по-напред от долната. CryНе зная дали вече проблемите ми със зъбите са от това.При други хора се появява и дефект при произнасянето на определени звуци.

Насилствено са правени много опити да ме откажат,нооооо както се вижда неуспешни Mr. Green
Сама се отказах когато станах на около 18 год. за няколко години за да нося шини и брекети,това ми беше мечта от малка,но за да я осъществя трябваше да се откажа от вкусния си палец.Беше ми много трудно,но успях....най-трудно ми беше заспиването вечер,нооо и това преодолях.По време на бременноста ми пак започнах полека лека да го посмучвам,та и до днес...вече доста често Blush.трябва пак да налагам волята си над него.........Слава Богу синът ми нито иска биберон,нито палец Peace

Съвет не мога да дам какво да правиш,но при всички случаи не оставяй положението така с години PeaceЗа момента е малък и щом това го успокоява най-добре......и за теб може би е по-добре Peace.Има един д-р Спок,който съветва майките да научат децата да намират естественото си успокоение,т.е. палеца,твърди че след това сами се отказвали.Аз не смятам така.....и съм живия пример на всичкото отгоре Mr. Green
Успех Hug

Последна редакция: пн, 31 май 2010, 10:41 от ANI BANI

Общи условия

Активация на акаунт