Любими откъси, мисли, цитати, с които живеем-2

  • 302 095
  • 728
  •   1
Отговори
# 570
  • Мнения: 183
"Да бъдеш ограбен, излъган, заблуден, да, поведен по грешен път, подмамен, сетне подигран, и все пак при всичко това да гледаш надолу от висината на твоето по-голямо аз и да се усмихваш, знаейки, че има една пролет, която ще дойде в твоята градина да потанцува в листака, и една есен, която ще накара гроздовете да узреят; знаейки, че ако дори само един от твоите прозорци е отворен на Изток, къщата ти никога няма да бъде празна...."

"Градината на Пророка"
Джубран Халил Джубран
Много истинско  Hug

# 571
  • в огледалото на живота
  • Мнения: 8 193
Една истинска песен на Мишо Белчев,която често си тананикаме с милото в къщи... Heart Eyes



От много, много отдалеч
Михаил Белчев
 

От много, много отдалеч
 ще идвам винаги докато мога,
 Но някой ден, краката ми, щом не издържат.
 Ще допълзя на лакти и колене,
 за да ти кажа, че на този свят
 обичам само, само теб.
 
От много, много отдалеч
 ще пея винаги докато мога,
 но някой ден, щом моят глас не издържи
 аз ще изпратя славей вместо мене,
 за да ти каже, че на този свят
 обичам само, само теб.
 
От много, много отдалеч
 ще бъда винаги докато мога,
 но някой ден...
 Сърцето ми щом се взриви
 ще ви прегърна с другия до тебе,
 за да ви кажа, че на този свят
 съм имал много малко време.
 
От много, много отдалеч
 ще пея винаги докато мога,
 но някой ден, щом моят глас не издържи
 аз ще изпратя славей вместо мене,
 за да ти каже, че на този свят
 обичам само, само теб.
 

 
 

# 572
  • Бургас
  • Мнения: 6 470
Фалшивите приятели са като сенки, с нас са само докато има слънце.

# 573
  • Мнения: 10
"Може ли да останеш невинен, ако не си разпознал злото?"

"Тази вода,която гледаш,разстлана толкова на далеч,изглежда като вода...Сякаш наистина е вода...Но не.Това не е вода,с която можеш да утолиш жаждата си.Тя е солена.Така е и с твоя живот.Изглежда като живот,и сякаш наистина е,но всъщност не е живот.Това,че дишаш не означава,че живееш."
 Не помня точно от къде съм ги прочела  Blush, но са останали в съзнанието ми и са ми любими  Heart Eyes

# 574
  • Мнения: 37
“Да се смееш често и по много, да спечелиш уважението на интелигентни хора и обичта на децата… да цениш красивото, да откриваш най-доброто у другите, да оставиш света малко по-добър…да знаеш, че дори един човек диша по-леко защото те е имало. Това е успех!” /Ралф Уолдо Емерсън/

# 575
  • Мнения: 9
"Странно нещо е любовта - помисли си тя, взирайки се в линията където се пресичат небето и морето, - неочаквано долита от нищото, обърква усещанията ти за ляво - дясно, нагоре - надолу и отлита. Животът ти остава същия, но напълно променен. След като веднъж е озарила душите ни, сякаш се ражда ново сетиво, с което разбираме колко може да боли животът и колко сме сами в него. Може би то ни е нужно,... за да ни кара, докато сме живи, да търсим онзи, който ще излекува болезненото усещане. Любовта отваря сетивата ни за болката, но и за единствената противоотрова срещу нея... Както когато се роди дете и поеме първата глътка въздух, за да разбере, че повече не може да живее без него." /Людмила Филипова/

# 576
  • Мнения: 62

Едно сляпо момиче мразело всичко около себе си, освен своето гадже.
Един ден момчето я попитало  дали би се омъжила за него?
Тя отговорила: "Ако можех да видя света, бих се омъжила за теб!"
След известно време се е появил донор на очи за момичето. Операцията  преминала успешно.
Когато отворила очи, тя първо погледнала приятеля си сьс спуснати клепачи. Разбрала, че е сляп.
На зададения въпрос отново - дали ще се омъжи за него, момичето отговорила с "не ",
защото била с мисълта, че цял живот трябва да се грижи за него.
Момчето  си заминало тъжно, а на другият ден до нея стигнало писмо от него, в което пишело:
"Скъпа, Наслади се на очите си, които преди да бъдат твои, бяха мои.
С тях по цял ден с радост гледах твоята красота!"

# 577
  • Мнения: 37
"Имам дъщеря, която има същите коси и моите очи. Имам дъщеря, която без да знае има усмивката на човека, когото обичам – баща й. Имам дъщеря, която без да знае откъсна част от мен и сега я развява след себе си така, както носи навсякъде малкото си одеяло. Методично и по детски безотговорно прибавя всеки ден по един бял косъм в иначе черната ми коса, по една усмивка и по една въздишка в историята на душата ми. И всеки ден я гледам и се опитвам да отгатна какви ще са ръцете й, колко ще са лъскави косите й, дали ще има моята походка, неговия поглед. По всичко гадая в бъдещето й. Правя й малки магии за щастие. Гледам на гънките на ръцете й, на ожулените й колене, на мириса й. И все не успявам да видя отвъд, заровила нос в косите й. Не успявам да я опазя от времето, от собствените си страхове. И всеки ден разбирам, че съм безсилна да бъда нещо повече от майка. Безсилна да бъда орисница, гадателка, магьосница, застрахователка. И знам, че няма как. Че времето ще се изниже. Ще изтече през шепите ми покрай одрасканите й колене, покрай събраните камъни в джобовете. Ще се превърне в прекалено много парфюм или развлечени младежки дрехи. Ще ме прободе през стомаха с първите си гневни думи, после ще се върне, за да ме целуне. А аз ще чакам. Вечер и рано сутрин. Да излезе, да се прибере. И ще остарея, ще остареем. И аз и той. Докато я чакаме. Докато знаем, че не сме магьосници, гадатели и застрахователи. Че не сме чадъри, за да не се намокри. Не сме наколенки, за да не се одраска. Ние сме просто аз и той. А тя е нашето малко момиченце..."

# 578
  • Мнения: 84
Princess Zvezdichka, прекрасно е.....

# 579
# 580
  • Талант на 2012,2013 г.
  • Мнения: 3 001
Пътища.Толкова са много и толкова различни. Пътят на обикновения селски човек, пътят на кариериста, на мошеника, на честния човек, на детето, на престъпника, на интриганта, на този, който гради бъдещето с любов, на мечтателя, селският черен коловоз и огромните магистрали, водните пътища, въздушните по които всеки ден минават стотици хора. Пътят на щастието, на мъката, на тежкият живот, пътят на любовта, на красотата на отношенията между хората. Вървейки по пътя, който сме си избрали много често късно се усещаме, че на разклона сме поели в грешна посока. Друг път той се преплита със съдбите на хора за които изобщо не сме подозирали. а понякога откриваме, че още в мига, когато сме поели първата глътка въздух и сме избрали неволно същият този заветен път сме направили непоправимото.
Пътища. Понякога грешни, но с решен правилен изход, друг път правилни, но с неочакван край. Пътят на болката и даже ако щете последният, който води към смъртта... А може би и там те продължават? Дълги, безкрайни, моментни...Тежки, тесни, криволичещи и все пак... пътища...

Мария Григорова/Пътища/

# 581
  • Мнения: 37
Пътища е страхотно!

Казваш, че обичаш дъжда, но си разтваряш чадъра - ето ти причината, поради която се боя да чуя твоето: "Обичам те!" (Уилям Шекспир)

# 582
  • Мнения: 18 551
Събирам мисли и цитати от книги от много време.Това ми е нещо като хоби.Записвам си ги в една тетрадка.Даже като почвам да чета нова книга си вървя с моливчето и си подчертавам   Mr. Green Mr. Green
Ето и някои от любимите.Разбира се има още много.
Това е една мисъл от Шекспир, която ми е направила голямо впечатление и ми е като максима.

“Не давай глас на зрелите си мисли,
а на незрелите не давай ход.
Естествено се дръж, но не простей!
В сърцето си със скоби от стомана
приятеля изпитан приковавай,
но дланите недей да си протриваш
от ръкостискания с още голи,
недоизлюпили се запознанства.
Страни от свадите, но влязъл в тях,
тъй действай, че противникът ти после
от тебе да страни. Удостоявай
със слух мнозина, но малцина — с глас.
Във мненията чужди се заслушвай,
а своето за себе си пази.
За дрехите пари недей да жалиш,
обличай се богато, но със вкус —
човекът си личи от облеклото
а знатните французи в тази област
са най-изискани и най-изискват.
Недей да даваш и да взимаш взаем,
защото, който дава, често губи
пари и дружба, а пък, който взима,
се учи на разхита. И най-важно:
бъди на себе си във всичко верен
и както ден след нощ от туй ще следва,
че няма никога да се окажеш
неверен и към другите.”

“Хамлет”-Шекспир

И култовото начало от "Гордост и Предразсъдъци" (ама най-най любимата ми книга, както си личи и от аватара и от цитатите) Laughing

“Общоизвестна истина е, че всеки богат млад мъж трябва да си вземе съпруга.Все едно какво чувства такъв един човек,все едно какво си представя когато за първи път пристига в някой край:тази истина е тъй дълбоко загнездена в съзнанието на новите му съседи, щото всяко семейство го възприема като законна собственост на една от дъшерите си.”

“Гордост и Предразсъдъци” – Джейн Остин

“Но аз залагам само на карти, зарове и коне.Мъжете са прекалено непредсказуеми.”
“Любов и омраза в Бевърли Хилс”

Цената на тайните варира, но дамите които са отдавна в обществото са наясно, че опазената тайна е значително по-ценна от издадената”
“ Живот на върха”-“ Клюки”

Поиска да им представи своя приятел-Мистър Уикъм, който пристигнал предишният ден с него от Лондон и получил назначение в полка.И много добре, защото на младия мъж му трябва само военна униформа  за да го направи докрай неотразим.Видът му го представяше отлично. Всичко у него беше съвършено-умно и красиво лице, стройна фигура и изискани обноски.”

“Гордост и Предразсъдъци” – Джейн Остин


“Всички прозорци на стария замък, тъй пуст и тъй мрачен в обикновените  дни, блестяха от дами и запалени факли
 “Десет години по-късно”-Александър Дюма

Но не сме ли всички такива-със силата на волята си ние заглушаваме в себе си вътрешното интуитивно съзнание за нещата,отказваме се да ги признаваме.Оттам и този страх, който прави удара десет пъти по-силен когато най-после падне върху нас.”

“На Изток от Рая”-Джон Стайнбек

Но колкото и възхитителна да беше на външен вид, още тогава душата й беше нейната най-голяма скъпоценност-нежна, възвишена,жадна за любов душа, която още от най-ранно детство не намираше в този свят достатъчно храна за да засити огъня, който гореше в нея
Може би само огромната жажда за любов, която никога нищо не успя да утоли,освен тази нетърпеливост, която така и не се е укротила до ден днешен”.
“Любовникът на Лейди Чатърли “-Д.Х.Лорънс

Биенето на сърцето й заглушаваше шума около нея, заличаваше розовите мечти, свързани с Хенри, и изпита страх, че отново са я направили на глупачка.Сигурно това е любовта-реши-никога нямаше сигурност”.

"Живот на върха"-"Лукс"
“Глупостта, дарена му от природата лишаваше от очарование любовните му излияния и не пораждаше у дамите копнеж да го поощрят.”

“Гордост и Предразсъдъци” – Джейн Остин

“Чакай и се надявай”

“Граф Монте Кристо” , Александър Дюма


“Узнах го късно без да се опазя,обикнах го преди да го намразя.Вещае ми усещам кръв и мрак, таз обич към заклетия ми враг!”

“Ромео и Жулиета “ –Шекспир

И любимият ми сонет на Шекспир:

“Воюват в мене поглед и сърце.
За тебе те започнаха войната.
Очите искат твоето лице.
Сърцето-свойта част в делбата.
Кълне се то, че твоите черти
Живеят в него тайно и незримо.
Но моите очи твърдят, че ти се тяхно отражение любимо.
Тогава спорът се отнася в съд.
И мислите, изслушвайки страните,
решават мъдро тъй да помирят
завинаги сърцето и очите.
Очите взимат твоето лице.
Сърцето-твойто любещо сърце!”


“Лесно бих простила неговата гордост, ако той не беше засегнал моята”.

“Гордост и Предразсъдъци” – Джейн Остин

 И макар да бе завършил университет,съблюдавал бе единствено учението без да си създаде там нито едно полезно познанство”.

“Гордост и Предразсъдъци” – Джейн Остин

Последна редакция: пт, 18 май 2012, 15:43 от Caroline_Bingley

# 583
  • в огледалото на живота
  • Мнения: 8 193
Не търси съвършенство в любовта, защото ще умреш без любов!!! Намери и обикни нещо обикновено и го направи съвършено !!! Има любов, която не забелязваш, защото тя толкова леко докосва студенината на ежедневието, че не би могла да го промени ако някой не и подаде ръка. Има любов, която връхлита като торнадо и след нея остават само разбити мечти и остатъци съществуване. Има любов, която чакаш с дни, месеци, седмици и години, а тя все не идва и не идва, обречена на несъществуване... Има любов, която се колебае дали да премине прага на настоящето и понякога го прави, а друг път просто си остава в бъдещето... много често завинаги... Има обаче такава любов, която независимо дали ще се случи или не, променя съзнания, срива стени, върши чудо след чудо. Тази любов понякога адски боли, а друг път те задъхва от щастие, понякога те води, а друг път е сляпа, понякога те убива за да те възкреси или да те погуби завинаги. Такава любов не можеш да предизвикаш, нито пък да търсиш или пренебрегнеш. Не можеш да я пропуснеш край себе си незабелязано... Когато се случи ти просто знаеш, че това е ТЯ... знаеш, че животът ти тръгва в нов коловоз - знаеш, че нищо няма да е както преди... знаеш, че дори самият ти няма да си вече точно същия... Това е ИСТИНСКАТА любов - тази която остава дори евентуално да си отиде някой ден - остава в някои от пукнатините на сърцето и напомня за себе си с меланхоличния си ревматизъм. Остава в погледа и влагата в очите, остава в сънищата и спомените - остава едновременно в миналото и бъдещето... Защото само тя умее това...........


                            Джеймс Бари

# 584
  • Пловдив
  • Мнения: 1 443
"Всички очи гледат, малко забелязват, още по-малко виждат." - "Хладна кожа", Алберт Санчес Пиньол

"...болката е предсловесно състояние, поради което всяко словесно описание на болката е напразно усилие" - "Хладна кожа", Алберт Санчес Пиньол

"Как любовта може да бъде достойна за името си, ако избираме само красивото и загърбваме трудностите? Лесно е да се радваш на хубавото и да не харесваш лошото. Това го може всеки. Истинското предизвикателство е да обичаш едновременно и хубавото, и лошото не защото без нощ няма ден, а защото трябва да надскочиш такива описания и да приемеш любовта в нейната цялост" - "Любов", Елиф Шафак

Общи условия

Активация на акаунт