Контакт с болен от хепатит

  • 12 951
  • 28
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • Всички
  • Мнения: 20
Имам следния въпрос - в детската градина на дъщеря ми, едната учителка се оказва болна от хепатит, който още е неизяснен (случва се в петък). Имала е контакт с децата, то е ясно. Назначиха ни изследване на урината - на децата и на родителите. И евентуално поставяне на гама-глобулин. Въпроса ми е, докога може да се прояви заболяването, каква е вероятността от заразяване и дали този гама-глобулин подпомага нещо. И най-вече, защото дъщеря ми е от алергичните, дали този гама-глобулин няма да предизвика някакъв вид алергия?

# 1
  • Мнения: 126
Спомням си че ми се е случвало 2 пъти да имам контакт с болни от хепатит А,за моя радост не съм се разболявала ,но да задължително съм пускала изследване и съм слагала гама -глуболин за мое си успокоение разбира се .Малко болезнена инжекция е.Консултирай се с педиатърът ви  щом детенцето е алергично.Стискам палци всичко да е наред 

# 2
  • Мнения: 20
anelia 10 , благодаря за отговора. Утре сутрин сме при джипито и ще поразпитам как стоят нещата по-подробно.

# 3
  • Мнения: 6 274
Ако е Хепатит А, мисля, че инкубационния период беше около месец, но сега не ми се търси, пиша по спомен.
Не е задължително детето да се разболее, а ако вече е заразено, този "гамаглобулин" няма да спре болестта.
Зависи към какво е алергично детето, консултирайте се с лекар и задължително да споменеш за алергията.
Успех!

П.С. А тези изследвания са толкова ненадеждни, че може до последно да показват, че всичко е О.К, а накрая все пак човек да се разболее.
  Tired

# 4
  • Мнения: 143
Със сигурност и лекар ще ти го каже, но това, което аз знам е, че на контактни се препоръчва максимално бърза ваксинация, а тя е съвместима с едновременно приложение на гамаглобулин. Според лекари обаче много деца развиват алергии към гамаглобулина и ефектът от него не е толкова добър, колкото от ваксина. Peace Това важи, разбира се, когато се поставя само гамаглобулинът, без ваксината. По тази причина, аз хич не залагам на него и, когато аз бях в подобна ситуация, не го поставях на себе си.  Peace

 - докога може да се прояви заболяването - Инкубационният период на хепатит А стига до 45 дни, което означава, че е лесно да се заразим от човек, който също не подозира, че вече е заразоносител. На хепатит Б е от 3 седмици до 6 месеца. Не мисля, че трябва да се притесняваш, ако жената е с хепатит Б, защото детенцето ти има имунизация от родилното.  Peace Peace Peace
 - каква е вероятността от заразяване - изключително висока ... не искам да си помислям дори за това, че учителката може да е заразила и готвачките ...  Confused което вече прави нещата неудържими ... Просто те са имали непрекъснат тесен контакт ... ужас, направо ми се изправиха косите ...

Много е важно от какво е алергично детето, но момичетата вече са писали за това ... Simple Smile

Изследвания:
    *  Наличието на антитела от клас IgM срещу вируса на Хепатит А(Anti-HAV)- говори за скоро настъпила инфекция.
    * Откриването на същите антитела, но от клас IgG (Anti-HAV-IgG), е доказателство за прекаран в миналото Хепатит А.

Източник: Хепасист

Листовка на ваксината.


Желая ти успех и дано не сте заразени! Simple Smile

Последна редакция: пн, 14 юни 2010, 09:55 от Didian

# 5
  • Мнения: 6 274
Със сигурност и лекар ще ти го каже, но това, което аз знам е, че на контактни се препоръчва максимално бърза ваксинация, а тя е съвместима с едновременно приложение на гамаглобулин.

От кога това, знаеш ли?  newsm78

# 6
  • Мнения: 143
Кое от кога, Джуличка? Като времеви период ли? Не разбрах ...  Embarassed

# 7
  • Мнения: 6 274
Да се препоръчва (съответно да се прилага) ваксинация за контактните?  Rolling Eyes

# 8
  • Мнения: 143
Имуноглобулинът срещу хепатит А съдържа готови антитела (специфични защитни белтъчни молекули) срещу вируса на хепатит А. Той се прилага венозно еднократно обикновено в случаите, когато даденото лице не е боледувало досега от хепатит А и не е ваксинирано против него, а същевременно е било в контакт с болен от хепатит А. За да бъде ефективен, имуноглобулинът трябва да бъде приложен не по-късно от 2 седмици от контакта с хепатитно болния. Имуноглобулинът против хепатит А може да се прилага безопасно при деца под 2-годишна възраст както и по време на бременност и кърмене. Същият имуноглобулин може да осигури краткосрочна защита срещу вируса ако се приложи преди контакта с вируса (тази защита трае не по-дълго от 3 месеца). Такава мярка може да се предприеме в условията на разгаряща се епидемия от хепатит А.

Същото важи и за ваксината, защото антитела се създават 2-4 седмици след поставянето и.

От личен опит - заради хилядите ми алергии гастроентерологът ми каза да НЕ си слагам имуноглобулина, а направо ваксината /след като имах близък контакт/.  Peace

# 9
  • Мнения: 6 274
Аз те питам от коя година е тази практика?

# 10
  • Мнения: 143
Аз те питам от коя година е тази практика?

Нз. Sad Намирам източници от 1963г. в нета.

Надявам се някой по-компетентен да се включи и да каже.  Peace

# 11
  • Мнения: 6 274
От '63 ли?  Shocked
Аз мислех, че е след 2000- та.
Хм, много странно.
  Thinking

# 12
  • в страната на чудесата
  • Мнения: 8 300
Didian, гама-глобулин и специфичният имуноглобулин не са едно и също нещо. не знам дали изобщо някой в БГ внася специфичен анти-HAV имуноглобулин. иначе се прави мускулно в доза 0.02 ml/kg IM след експозицията (до 2 седмици). практиката с него е подобна на тази при контакт с хепатит Б. при последния е такава - бърза ваксина + HBIG (специфичен анти-Б имуноглобулин, който обаче в БГ го няма; купува се от близките държави).
в конкретният случай трябва бързо да се разбере какъв е хепатита на учителката. възможно е даже да не е вирусен или да не е от хепатитните А и Б вируси.
според мен при детето трябва да се следи билирубин в урината и тогава да се мисли за гама-глобулин. не знам каква е алергията и дали превенцията в такъв случай не е рискова. НО аз не съм педиатър и може да има специфики някакви. най-добре консултация в детската инфекциозна клиника.  

от Carol J. Baker, M.D., member of the Advisory Committee on Immunization Practices of the Centers for Disease Control and Prevention:
 
Цитат
Historically, prophylaxis consisted of the administration of immune globulin within 14 days after exposure. This intervention antedated the development of hepatitis A vaccine, and it has continued to be recommended by the CDC's Advisory Committee on Immunization Practices (ACIP) because of its effectiveness. However, in June 2007 a new strategy for postexposure prophylaxis was approved by the ACIP.4  This strategy involved the use of hepatitis A vaccine in preference to immune globulin for postexposure prophylaxis.

ето и линка от ценъра за превенция на болестите на САЩ. вече правят направо ваксината. изглежда резултатите са съпоставими или по-добри...

Последна редакция: пн, 14 юни 2010, 14:13 от mishka_moja

# 13
  • Мнения: 6 274
...според мен при детето трябва да се следи билирубин в урината и тогава да се мисли за гама-глобулин....

Та, то открие ли се билирубин, не е ли вече късно?  Rolling Eyes
Не, че иначе е вълшебен ефекта де, ама все пак.
  Tired

# 14
  • Мнения: 143
mishka_moja,   bouquet 

Джуличка, да ти кажа нз кога точно се въвежда в практиката, но със сигурност е "по-вреден" от ваксината. И със сигурност е въведен преди да се докаже "успеваемостта" и.  Peace Защото в него се съдържат готови антитела от животни /прасета, май/ ...

Цитат
вече правят направо ваксината. изглежда резултатите са съпоставими или по-добри...
, както е посочила и mishka_moja. Simple Smile

# 15
  • Мнения: 6 274
Добре де, а ваксината от кога се поставя?
От коя година?
  Rolling Eyes

# 16
  • в страната на чудесата
  • Мнения: 8 300
гама-глобулинът, който се правеше преди години НЕ е специфичен. ако не говорите за специфичния анти-ХАВ разбира се. пак казвам, не знам дали се внася в БГ, предвид това, че този срещу Б хепатит го няма тук.
аз на моето дете не бих направила гамаглобулин. но това естествено не е причина някой друг да не го прави.
джулс, протокол не знам в БГ да има. (то пък за какво ли има, ама това е друга тема...) говорех за конкретното детенце, заради алергията. ако я има. че сега доста деца се кръщават алергични, а всъщност се оказва, че друга е болестта... ако рисковете от гамаглобулина надвишават ползите, по-добре да се чака. иначе си права. първите две седмици. но то тогава започва и урината да с е променя, така че...
ХЕИ какво казва. знае ли се какъв е хепатита?

ваксината в щатите се поставя като профилактика на пътувания в рискови дестинации и пост-експозиционно (на контактни) ВМЕСТО анти-ХАВ след 2007. за превенция на хепатит А доста преди това. ти за кое питаш?

# 17
  • Мнения: 143
Имайки предвид статистиката, ваксината пази "най-малко 10 години, а наличните данни позволяват да се предвиди, че най-малко 97% от ваксинираните ще бъдат защитени и 25 години след ваксинацията!" Т.е., отпреди 2000-та година. Simple Smile Върти ми се нещо из главата за 1998 г.  Rolling Eyes

mishka_moja, аз визирах специфичния анти-Хав, но нали не съм лекар, е нормално да не се изразявам добре /че и по спомени/.  Peace

# 18
  • Мнения: 6 274
Със сигурност НЕ Е от преди 2000г.
За това ми беше интересно да знам от кога са започнали да я прилагат, но явно не знаете.
О.К., благодаря.
   bouquet

# 19
  • Мнения: 143
Инфото е от тук

Цитат
6. Ваксини срещу хепатит:
...  е първата в света моноваксина срещу хепатит А, за което е отличена и с престижната награда Гален. Havrix е на пазара от 1998г, а в България се прилага от1999 г.

Пише, че е първата ...  newsm78

Допълвам, за да не спамя ...
http://en.wikipedia.org/wiki/Hepatitis_A_vaccine
The original FDA license for Havrix  is dated in 1995, [3]  it has been in use in Europe since 1993.

Демек - в Европа е от 1993 г., а в САЩ - от 1995. Simple Smile

Последна редакция: пн, 14 юни 2010, 15:12 от Didian

# 20
  • Мнения: 6 274
Ти мАни к'во пише, слушай к'во ти пее радиото.  Laughing
Може да е от 2000- та, но не и преди това.

# 21
  • в страната на чудесата
  • Мнения: 8 300
Джулке, ваксината срещу хепатит А в европа се прилага преди 2000.
защо спориш?

# 22
  • Мнения: 6 274
Джулке, ваксината срещу хепатит А в европа се прилага преди 2000.
защо спориш?

Ако си имал контакт с болен от Хепатит, веднага ти бият ваксина?
И/или гамаглобулин?
Преди 2000- та?

# 23
  • Мнения: 143
Мисля, че излизаме извън темата ... it has been in use in Europe since 1993 е информацията от Уикипедия.  Peace Каква е била практиката през 1993 г. аз лично не знам. Знам, обаче едно - ваксинацията срещу хепатит Б е въведена в България /в ИК/ от 1992 г. Това значи, че при носителство на австр. антиген/ хепатит на един от родителите, децата са си получавали необходимата имунизация ... Явно е, че това важи и за ваксината срещу хепатит А.  Peace

# 24
  • в страната на чудесата
  • Мнения: 8 300
практиката ваксина + имуноглобулин за хепатит Б след контакт със сигурност се прилага преди 2000. за хепатит А не съм сигурна, ще проверя. ако, джули, имаш това предвид, може би наистина си безгрешна Simple Smile мислех, че имаш предвид въобщ имунизацията.
абе вие сигурни ли сте че в БГ има анти-хав имуноглобулин???

# 25
  • Мнения: 6 274
Хаххахаха...  Joy
Със сигурност не съм безгрешна, всеки човек греши понякога.
Да, това питах - от коя година е практика, да се прилага у нас ваксина против Хепатит А и/или гамаглобулин, ако си бил в контакт с болен.

# 26
  • Мнения: 143
mishka_moja, поръчва се.  Peace Миналата година племенникът ми имаше контакт с дете, болно от хепатит А. Simple Smile Мислеха да поръчват анти-ХАВ имуноглобулин, но впоследствие проф. Кръстев, при който го водиха каза, че ваксината изцяло го замества и нещата, които по спомен написах по-горе ...

# 27
  • Мнения: 20
Благодаря на всички за отговорите. Хепатита се оказа за жалост А. За гамаглобулина с джипито стигнахме до извода, че няма да се поставя, предвид алергиите, риска е доооста по-голям, ако се постави. Остава да чакаме да не се разболее никой.  Praynig За ваксина доколкото разбрах, ако вече има зараза е по-добре да не се слага. Обясниха ми, че в градския транспорт предполагаемо има също някой болен от хепатит А, но ние не изпадаме в паника от евентуалното заразяване, а сега защото знаем... Та, подсилване на имунитета, с лимони и мед, витамини, плодове...и в крайна сметка каквото е писано това. Ваксината предвид алергиите също не е много за предпочитане. Хепатит А не бил толкова опасен, колкото другите видове, при правилно лечение и диета води до пълно излекуване. Това е което успях да науча. Много хора са контактни по принцип на заразни болести, но е въпрос на имунна система, моментно здравословно състояние, знам ли и стрес да се заразиш. Дано няма други разболяли се Praynig

# 28
  • Мнения: 6 274
Емма, благодаря ти, че намери време да го споделиш тук.   bouquet
Хубаво е да се знае от тези, които истерясват и за тях Хепатита е едва ли не като чумата.  Tired
Дано при вас всичко е О.К.
  Hug

Общи условия

Активация на акаунт