Книгите, които не трябва да пропускаме да прочетем!

  • 93 083
  • 379
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 9 901
Много фантастика има в този списък....харесвам Тери Пратчет, обаче в този списък той е по-застъпен и от Толстой....да не говорим изобщо за Хари потър  Rolling Eyes този списък просто плаче да бъде коментиран защо изглежда по този начин Simple Smile

# 46
  • София
  • Мнения: 6 219
Хм, този списък е интересен.
Има книги за всяка възраст, всеки пол, предпочитания и т.н. Изключително Разнообразен е. Не виждам защо в подобен да няма Хари Потър и фантастика. В случая са различни видове фентъзи - нали никой не мисли, че Толкин, Пратчет, Ролинг и Дъглас Адамс са близки автори или пък са фантастика?!?!?! (Може би Адамс е, но пак за мен не 100%)
В този ред на мисли се чудя дали изобщо има някаква фантастика вътре, защото аз лично не разпознавам такава, но може да е автор, който не съм чела.

Всички списъци с книги от подобен тип заслужават да бъдат коментирани, но на мен лично този ми харесва при това много. Да, има автори, които не бих прочела, но все пак не съм тийн, доста вече са прочетени и нямам необходимост тепърва да изграждам предпочитаия към литература. 

# 47
  • Варна
  • Мнения: 37
Трудно ми е да отделя няколко, но...
"Цар Петър'' -  Толстой
"Война и мир" - Толстой
"Цялото кралско войнство" - Уорън
"Великият Гетсби" - Фицджералд
"Нежна е нощта" - Фицджералд
"Златният бряг" - Демил
" На изток от рая" - Стайнбек
"Младите лъвове" - Шоу
"Отнесени от вихъра" - Мичъл
"Фиеста" - Хемингуей
"Братя Карамазови" - Достоевски
Спирам, защото е трудно да обхвана всичко стойностно, а и откривам ново.

# 48
  • Мнения: 0
Българската класика също не бива да бъде пренебрегвана, има наистина произведения, които могат да се определят като велики. Както някой беше споменал преди мен в темата, че освен "Под игото" и "Записките...", всеки трябва да се докосне до разказите на Йовков и Елин Пелин, четирилогията на Талев (най-доброто произведение в нашата литература, поне за мен), "Време разделно" на Антон Дончев, Емилиян Станев...
Чуждите класики са толкова много, че няма смисъл да ги пиша всички, но ще спомена някои, които съм чел и са ми станали любими.
Джон Стайнбек - "Гроздовете на гнева" и "За мишките и хората", Достоевски - "Идиот" и "Престъпление и наказание", Толстой - "Ана Каренина", разказите на Чехов, всичко на Шекспир, Дюма (баща) - "Граф Монте Кристо", Гюстав Флобер - "Мадам Бовари", Оскар Уайлд - "Портретът на Дориан Грей" и пиесите, Чарлс Дикенс - "Дейвид Копърфийлд" и "Оливър Туист", Балзак - "Шагренова кожа", Виктор Юго - "Клетниците" и "Парижката Света Богородица", индианските романи на Карл Май и още, и още...

# 49
  • tardis
  • Мнения: 329
Камо грядеши (Quo Vadis) на Х. Сенкевич
Знахар/ Морал на Тадеуш Доленга-Мостович
Странник в странна страна - Хайнлайн
Вино от глухарчета на Бредбъри
Малвил - Робер Мерл (и други негови)
Незавършеният роман на една студентка - Л. Дилов (баща)
Фабрика за Абсолют на Чапек
Степният вълк на Х. Хесе

... се сещам на първо време (от тези, които не са споменати вече).

# 50
  • Мнения: 7
За класиката то е ясно - не трябва да я пропускаме
аз ще вмъкна в списъка по-нови неща, които според мен не трябва да се пропускат

ЛЮБОВ -Е.ШАФАК
КРАДЕЦЪТ НА КНИГИ - М.ЗЮСАК
МЕДАЛЬОНЪТ - Г.ЗЛАТАРЕВА
ТРИ ЧАШИ ЧАЙ -Г.МОРТЕНСЪН
КАТО ГОРЕЩА ВОДА ЗА ШОКОЛАД - Л.ЕСКАВИЛ
НЕПОСИЛНАТА ЛЕКОНА НА БИТИЕТО -М..КУНДЕРА
МОЯТ ХОРИЗОНТАЛЕН ЖИВОТ - Ч.ХЕНДЛЪР
НИ ВЕСТ ОТ ГРУБ - МЕНДОСА
СТРАНАТА НА ЧУДЕСАТА ЗА НЕПУКИСТИ...- Х.МУРИКАМИ

И просто защото не мога да не се въздржа да ги спомена: ЗАПИСКИ ПО БЪЛГАРСКИТЕ ВЪЗСТАНИЯ, СТЕПНИЯТ ВЪЛК-Х.ХАСЕ, АЛЕКСИ ЗОРБАС - Н.К., СТАРЕЦЪТ И МОРЕТО - ХЕМИНГУЕЙ, САМО ЗА МЪЖЕ -БОГОМИЛ РАЙНОВ...

# 51
  • Мнения: 9 901
и като напишете "въЗстания", да се чуди човек какво сте чели......

# 52
  • Мнения: 0

Може би това ще Ви се стори интересно - предпочитанията на българите.

http://4etene.bnt.bg/bg/

# 53
  • Мнения: 4 569

Може би това ще Ви се стори интересно - предпочитанията на българите.

http://4etene.bnt.bg/bg/


Чела съм само болднатите

Крайното подреждане на романите-финалисти е:

ЗАГЛАВИЕ АВТОР

1. Под игото Иван Вазов-мразя книгата,защото я четох насила в училище

2. Време разделно Антон Дончев-наскоро я четох-тъжна и тежка

3. Тютюн Димитър Димов-смътни спомени имам;пак е била задължителна

4. Железният светилник Димитър Талев-препрочитам си я редовно

5. Малкият принц Антоан дьо Сент-Екзюпери

6. Майстора и Маргарита Михаил Булгаков

7. Властелинът на пръстените Дж. Р. Р. Толкин Heart Eyes любимата ми книга;и ника ми е оттам

8. Осъдени души Димитър Димов

9. На изток от Рая Джон Стайнбек-знам че съм я чела,но нищо не помня

10. Граф Монте Кристо Александър Дюма-на 13 години се израдвах когато Монте Кристо се върна

11. Пътеводител на галактическия стопаджия Дъглас Адамс-егати и тъпата книга;нищо не рабрах,а толкова много я хвалят

12. Сто години самота Габриел Гарсия Маркес


Защо в училище насила ни караха да четем книги? Close С тая принуда намразих българската литература. Confused Не посегнеш ли към една книга от сърце,а ти я натрапят умира и удоволствието от четенето,и осъзнаването му,и всичко....

# 54
  • София
  • Мнения: 1 269
Шогун на Джеймс Клавел. Това е най-великата книга!
Напълно съм съгласна   Peace
Допълвам и още:
"Цар Плъх" - невероятна книга!
останалите на Джеймс Клавел - "Търговска къща", "Тай-пан", "Гай-джин", "Вихрушка" Simple Smile
"Железният светилник" на Димитър Талев;
"Малкият принц" на Екзюпери;
"На изток от Рая" на Джон Стайнбек;
"Екатерина Велика" на Троая;
и още много, много...


# 55
  • Мнения: 9 901
Защо в училище насила ни караха да четем книги? Close С тая принуда намразих българската литература. Confused Не посегнеш ли към една книга от сърце,а ти я натрапят умира и удоволствието от четенето,и осъзнаването му,и всичко....

защото децата нямат представа за съществуването на много прекрасни книги, ако не им се посочат; защото много от тях сядат да четат с нежелание, но някъде по време на четене нещо ги грабва; защото все повече деца, ако не ги накараш насила, няма изобщо да седнат да четат, а така мразят-не мразят, все нещо ще им остане за обща култура. Проблемът е, че за учителите вече е много трудно да съпоставят дядо ти Вазов с всичко, което така обилно и с лекота залива децата от тв, компютри и списания.

# 56
  • София
  • Мнения: 6 219
В подкрепа на горния пост ще посоча, че и родителите на все по - малко деца се сещат вместо да ги пуснат вечер пред тв-то да им прочетат книжка. Забравят, че освен пластмасови безсмислени играчки могат да се купуват и забавни книжки... много други неща има, които родителите не правят, но най - вече забравят да възпитават уважение спрямо училището като институция, съответно към учителите (тук не изключвам факта, че има учители, които биха вършили по - добра работа като работници в Чистотата например). Така на 6-7 години дуцата отиват в училище и никой учител не е в състояние да обясни на детето каквото и да било... дори не могат да накарат децата в първи клас да си изключат мобилните телефони.
Пак казвам това е в подкрепа на горните постове  Hug

# 57
  • където мечтите се сбъдват
  • Мнения: 790
Обожавам да чета,още от дете!Въпреки това много се дразнех на задължителната литература в училище.Сега чета много повече от тогава.Дори решавам да прочета едва сега някои от книгите,които са били задължителни в училище и които,тогава не съм прочела(най-вече от инат).
Моят горещ списък от заглавия:
-Вечната Амбър
-Полет над кукувиче гнездо
-Морал и Знахар на Тадеуш Москович
-Джейн Еър
-Чучулигата на Решат Нури
-романите на Сидни Шелдън
-всичко на Павел Вежинов
-четирилогията на Димитър Талев
-Тайната

# 58
  • Талант на 2012,2013 г.
  • Мнения: 3 001
'' Джейн  Еър'', ''Брулени  Хълмове''...,''Вечният  Зов''..., Хляб  по водите''..,''Ейглтиерови''...,романите  на  Алекандър  Дюма..., романите  на  Агата  Кристи..., ''Цитаделата''..., Замъкът  на  шапкаря''.....ще  допълвам Peace

Сякаш аз съм го писала. Peace
+
Чучулигата
Цар Плъх
Под игото
Записките...
Време разделно
Клетниците
Чичо Томовата колиба
Трилогията на Симонов
Блокада
Втора рота
Път             и още много... като се сетя ще допълвам и аз.

# 59
  • София
  • Мнения: 193
Здравейте!
Нова съм в темата, но все пак...
от посочените в списъка за най-любими на българите съм чела само болднатите:

1. Под игото Иван Вазов - Четох я, обаче успях да я намразя до живот, защото в училище ни мелеха на главите как всеки трябва да я прочете и че е хубаво и все неща в тоя дух. Сега, като се сетя, че ще трябва пак да я чета за 11ти клас и ми става лошо.  Embarassed

2. Време разделно Антон Дончев-наскоро я четох

3. Тютюн Димитър Димов

4. Железният светилник Димитър Талев - влюбих се в тази книга след като я гледах първо на театър, беше прекрасно и все още си я препрочитам с удоволствие.

5. Малкият принц Антоан дьо Сент-Екзюпери - Прекрасна книга, но сложена за изучаване по неподходящо време. Въобще не е детско четиво, защото има какво да се осмисли и осъзнае от нея.

6. Майстора и Маргарита Михаил Булгаков

7. Властелинът на пръстените Дж. Р. Р. Толкин
  - Любим автор, любима книга.  Peace

8. Осъдени души Димитър Димов

9. На изток от Рая Джон Стайнбек

10. Граф Монте Кристо Александър Дюма - четох я това лято и честно казано въобще не ми хареса. Може би щеше, ако не ни беше наложена от училище, знам ли...

11. Пътеводител на галактическия стопаджия Дъглас Адамс - поредното четиво, за което мога да кажа само хубави неща. Беше ми ужасно забавна, но въпреки това имаше какво да се научи от нея.

12. Сто години самота Габриел Гарсия Маркес

Други книги, които са ми харесали и според мен си заслужават да се прочетат са:
"Нека ти разкажа" на Хорхе Букай - попринцип не чета такива книги, но тази наистина беше интересна. Не всичко беше "смляно и изплюто", а според притчите, които разказва, трябваше да изкараш извод сам за себе си.
'Зеленият път" на Стивън Кинг
"451 градуса по Фаренхайт" Рей Бредбъри
"Клетниците" и "Парижката Света Богородица" на Виктор Юго
"Птиците умират сами" на Колин Маккълоу
вероятно има и други, но не се сещам в момента..
Също, обожавам всичко на Яворов и Вапцаров, но пък това е друга тема.  Rolling Eyes

  bouquet

Общи условия

Активация на акаунт