Как да прекратя срочен договор за наем-от наемател?

  • 22 565
  • 64
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 619
Здравейте!Аз съм от страната на наемателя.Искам да напусна ап. предсрочно т.к. нямам възможността да плащам наема за напред и бих искала да наема др. жилище което да е по-малко с много по-малък наем.Имам един въпрос от правна гледна точка:-в срочния ми договор не е вписано право на предизвестие т.е. при евентуално предсрочно прекратяване на същия какво би могло да се направи така,че страната да не  е ощетена-в случая аз?

# 1
  • Мнения: 7 947
Освен да говориш с наемодателя - друго не виждам какво може да направиш.
В нашия договор си пише изрично реда за прекратяване и от наша страна, и от страна на наемодателя.
Предполагам, че не ще ти върнат депозита просто. Друго няма с какво да те ощетят. Но това ти сама можеш да компенсираш някак.

# 2
  • Мнения: 605
В случай, че няма изрична уговорка, че някоя от страните има право да прекрати договора предсрочно чрез отправяне на предизвестие, няма на какво основание да го прекратите предсрочно.
Опитайте първо по взаимно съгласие. Ако наемодателят не е съгласен обаче, ще се затрудните доста. В смисъл в момента не мога да се сетя на какво основание може да го прекратите.

# 3
  • София
  • Мнения: 619
Наемодателя не е от разбраните хора-тя си гледа нейния интерес-както по рано ми каза...всичко е бизнес за мен!

# 4
  • Мнения: 7 947
Добре де - какъв ви е договора точно - какво точно пише в него? Можеш ли да скенираш или да препишеш?

# 5
  • Мнения: 331
Ако договорът за наем не предвижда възможности за едностранно прекратяване без предизвестие то той може да бъде прекратен само по взаимно съгласие или с изтичане на срока му.
Едностранно не може да се прекрати от никоя от страните т.е. и ти не би могла да го прекратиш без съгласието на наемателя.
Ако напуснеш жилището и не го ползваш договорът отново остава в сила до края на срока си и дължиш плащане тъй като наемателят е изпълнил неговата част от договора - предоставил го е за ползване, а дали ти ще го ползваш или не е твой избор.
В случай, че напуснеш и не плащаш за в бъдеще  ( защото не можеш да го прекратиш сама) наемодателят има право да те осъди за всички дължими плащания до края на договора за наем ( общо исково производство). Разбира се при условие, че не е пуснал нови наематели през този срок. Ти прецени дали ще те съди и т.н., ако мислиш, че ще махне с ръка и няма да се занимава ок. Но при всички положения ще задържи депозита ти и ще има право да го направи като обезщетение за неплатен наем за период в срока на договора.

# 6
  • Мнения: 7 947
Това не е вярно. В  чл. 238 ЗЗД изрично е посочено:

Ако договорът за наем е без определен срок, всяка от страните може да се откаже от него, като предизвести другата един месец по-рано. Но ако наемът е уговорен на ден - достатъчно е предупреждение от един ден.

Аз затова питам какво точно пише в тоя договор за наем, та не е засегнато прекратяване? И въобще нотариално заверен ли ви е договора?

# 7
  • Мнения: 46 508
Това не е вярно. В  чл. 238 ЗЗД изрично е посочено:

Ако договорът за наем ко договорът за наеме без определен сроке без определен срок , всяка от страните може да се откаже от него, като предизвести другата един месец по-рано. Но ако наемът е уговорен на ден - достатъчно е предупреждение от един ден. ..


Нейният договор има срок.
Дали е заверен или не, няма никакво значение. Заверката просто доказва, че това са подписите на двете страни.

# 8
  • София
  • Мнения: 619
Ето го договора

ДОГОВОР  ОТДАВАНЕ ПОД НАЕМ НА НЕДВИЖИМ ИМОТ

   Днес .......... въз основа на член 228- 239 от ЗЗД между:

..........................
от една страна и

..........................
наричани по- долу в договора „НАЕМАТЕЛИ” от друга страна  

се сключи настоящия договор за следното:

ПРЕДМЕТ НА ДОГОВОРА:
Чл.1. НАЕМОДАТЕЛЯТ се задължава да предостави на НАЕМАТЕЛИТЕ за временно и възмездно ползване собствения си недвижим имот, находящ се в ....................
Чл.2. СТРАНИТЕ се споразумяха за месечен наем в размер на 150 /сто и петдесет/ евро, платим до 10- то число на всеки месец.
Чл.3. Плащането на наема ще става по банков път по посочената от  НАЕМОДАТЕЛЯТ банкова сметка...................................................................
...
Чл.4. Договорът се сключва за срок от 09.06.2010 година до 09.12.2010 година.Ако до 09.12.2010г. наемателят не е в състояние да закупи апартамента се задължава да го освободи до горепосочената дата!    
                        
ПРАВА И ЗАДЪЛЖЕНИЯ НА НАЕМОДАТЕЛЯ:
Чл.5. НАЕМОДАТЕЛЯТ се задължава да осигури траен достъп на НАЕМАТЕЛИТЕ до имота, както и необезпокованото му ползване за времетраенето на договора.
Чл.6. НАЕМОДАТЕЛЯТ има право да получава  договорената наемна  цена  до десето число на всеки календарен месец.
Чл.7. НАЕМОДАТЕЛЯТ не отговаря за недостатъците на имота, за които НАЕМАТЕЛЯТ е знаел при сключването на настоящия  договор, освен ако те  представляват опасност за здравето  на наемателя.
Чл.8. Наемодателя е длъжен да поддържа имота в състояние, което отговаря на предназначението му, като поема разноските за всички повреди, които не са причинени виновно от НАЕМАТЕЛИТЕ или от лица от тяхното домакинство и са извън кръга на повредите и похабяването на имота, свързани с обикновеното ползване, съгласно чл. 231, ал. 2 от ЗЗД.  Ако НАЕМОДАТЕЛЯТ не ги извърши, НАЕМАТЕЛИТЕ могат сами да извършат необходимите поправки с грижата на добър стопанин, като прихванат стойността им срещу наема.
Чл.9. НАЕМОДАТЕЛЯТ се задължава по време на действието на настоящия договор да не преотдава имота на други лица, както и да не го продава, в противен случай ще дължи обезщетение на наемателите съгласно чл. 237, ал. 3 от ЗЗД.
Чл.10. НАЕМОДАТЕЛЯТ по договора декларира, че отдадения под наем имот не е обременен с вещни тежести и не е предмет на съдебен спор.
Чл.11. НАЕМОДАТЕЛЯТ се задължава да плаща всички данъци , държавни и общински такси за своя сметка дължими в РБ във връзка със собствеността на имота.


ПРАВА И ЗАДЪЛЖЕНИЯ НА НАЕМАТЕЛЯ:
Чл.12. НАЕМАТЕЛЯТ е длъжен  да плаща  на наемодателя определения между страните наем в уговорения срок.
Чл.13. НАЕМАТЕЛЯТ е длъжен да  плаща  консумативните разходи, свързани  с използването на  имота,  направени  след датата  на влизането му във владение /сметките за електроенергия, водоснабдяване, парно, телефон, вход и други/.
Чл.14. НАЕМАТЕЛЯТ се задължава да заплаща за своя сметка разходите по отстраняването на всички дребни поправки, на повреди, получени по негова вина. Поправката на всички други повреди, които не са причинени виновно от НАЕМАТЕЛЯ, са за сметка на НАЕМОДАТЕЛЯ.
Чл.15. В случаите, когато НАЕМАТЕЛЯТ поеме разноските по дребните поправки за своя сметка, които не са причинени виновно от него, той има право да си ги удържи от наема.
Чл.16. НАЕМАТЕЛЯТ се задължава да съхранява и опазва наетия имот с грижата на добър стопанин, да спазва всички санитарни, противопожарни, екологични и други норми, свързани с предмета на дейност.
Чл.17. НАЕМАТЕЛЯТ на жилището се задължава да изпълнява наредбите по реда и управлението на етажната собственост.

ДРУГИ  УСЛОВИЯ:
Чл.18. Големи конструктивни промени по имота се правят само при изричното  съгласие на НАЕМОДАТЕЛЯ.
Чл.19. НАЕМАТЕЛИТЕ декларират и НАЕМОДАТЕЛЯТ потвърждава, че наемателите са извършили със свои собствени средства следните ремонтни дейности в гореописания имот:
- сменена дограма на хол, кухня, балкони- като е поставена PVC дограма
- поставен е ламинат като настилка на хол и спалня
- сменени тапети в хол, спалня и кухня
- предния балкон е изграден с тухни Итонг
- поставене нови кухненски шкафове в кухнята.
Чл.20. Ако след изтичане на определения срок, ползването на имота продължи със знанието и без противопоставянето на НАЕМОДАТЕЛЯ, договорът се счита продължен за неопределен срок.
Чл.21. Всички спорове относно тълкуването, действието, действителността и неизпълнението на този договор ще се решават от съда в съответствие с българското законодателство. За всички неуредени от настоящия договор въпроси ще се прилагат разпоредбите на ЗЗД и действащата в страната нормативна уредба, регулираща такъв род отношения.

Настоящият договор е съставен и подписан в два еднообразни екземпляра, с равна юридическа сила- по един за всяка страна.



НАЕМОДАТЕЛ:            НАЕМАТЕЛ:

# 9
  • София
  • Мнения: 619
Добре де питам се аз-нямам възможност да плащам наема и я уведома за това - тя като откаже и аз какво трябва да седя тука,да не плащам,после да ме съди....Тя отказва да приеме моят сигнал...Ами ако умра......пак ли ще ме съди..Аз искам да напусна имота-съобщавам за това с месец по рано.......

# 10
  • Мнения: 1 174
Ами като сключва договора, защо не помисли за това ? Има срок, в който си длъжна да плащаш, докато изтече срока - ползвала, не ползвала, длъжна си, и ако не се съгласи наемодателя да прекратите договора по взаимно съгласие, ще трябва да платиш.
Има варианти:
1) Не плащаш, с надежда, че няма да те съди
2) Намираш нов наемател, и хазяинът пак ще си получава парите за наема
3) Намираш човек, който да живее в жилището и да плаща наема или част от него на теб, за да си избиеш парите отчасти
4) Оставаш си в сегашното жилище докато изтече срока на договора.

От личен опит: срочен договор за 12 месеца без вариант за прекратяване от едната страна, с фирма доставчик на Интернет, местим се в нов офис, не искаме нет, не ползваме нет, не можем обаче да прекратим договора, фирмата отказва, плащаме 6 месеца нет, който не ползваме, в празен офис. 

# 11
  • София
  • Мнения: 619
Ще ти отговоря!Ситуацията беше следната:-в договора беше вписано преизвестие от 3м. след изтичането му ако той не бъде подновен,но като го видя това собственичката подскочи и каза,че или това се маха или от утре навън!Явно съм се шашнала и притеснила,защото на момента го махнахме.А не помислих за предсрочното му прекратяване тогава....Сега след като така се случва и ми идва до главата излиза,че пак съм излъгана и пак ще страдам от недоглеждането и невежеството си.А хем платих договора да ми с енапише от адвокат.......  ooooh! Аз искам и другите да попитам защото Не се сърди ,човече е запозната по отдавна с моя случай,при положение,че г-жата не е плащала данък за отдаване на жил.под наем то тогава може ли да ме съди?След като самата тя не е изряден наемодател....И ако сигнализирам за това,то какво става?В този ред на мисли т.к. още не съм сигурна на 100% след мнението на Не се сърди,човече знам ,че глобата за горе споментото е от 5 000-10 000лв.,а Не се сърди човече ми каза друго,вие какво знаете по въпроса?

# 12
  • Мнения: 7 947
Оле, ама вие и ремонт сте правили...С идеята да го купувате ли?
За първи път виждам подобен договор без клауза за предсрочно прекратяване и тн. Но това няма значение в случая.
Знаеш ли - ето тук има много подобни случаи - порови се в нета за прекратяване на договор за наем - излизат доста казуси, а ето тук доли прочети и нещо друго за датата на подписване http://www.segabg.com/online/article.asp?issueid=2984&sectio … 31&id=0001401
И има значение дали е нотариално заверен - не само, за да се докаже автентичност на подписите, ами и като валидна дата на подписване - прочети, има интересни тълкувания.
Пък иначе - какво значи не е съгласна - просто се изнеси и толкова в крайна сметка. Ама след като й представиш нот.заверено предизвестие за напускане и изтече 1ия месец. Това мога да те посъветвам. Дано се включат нотариуси или адвокати  Peace

И - това е другото - ако не е подавала декларации - пак може да те съди, нищо, че тя не е изрядна, но  ще си набие автогол и не ми се вярва.

# 13
  • София
  • Мнения: 1 582

Пък иначе - какво значи не е съгласна - просто се изнеси и толкова в крайна сметка. Ама след като й представиш нот.заверено предизвестие за напускане и изтече 1ия месец. Това мога да те посъветвам. Дано се включат нотариуси или адвокати  Peace


Сакън, не върши глупости! viliko, извинявай, ама как ги ръсиш такива съвети спокойно, това момиче утре може да отиде на съд. Това, че ти живееш под наем, не те прави специалист.

Щом е срочен договорът, не върши работа предизвестие. А договорът и без да е нотариално заверен си е достатъчно силно доказателство за едно дело. Всъщност заверка се прави само ако искаш да впишеш договора в имотния регистър, за да стане официално тежест върху имота. Това обаче няма отношение към поетите задължения в договора.

PS. Каква ви е уговорката за ремонта? Приспаднат ли е вече от наема?

# 14
  • София
  • Мнения: 619
Ами да имахме намерения,но по нататък и за нормална цена.Тя го обяви за 50 000евро  Shocked Кажете ми Това предизвестие може ли да не е нотариално заверено?Или е за предпочитане?

Общи условия

Активация на акаунт