Хенапристрастени

  • 90 817
  • 740
  •   1
Отговори
  • Мнения: 699
Не можах да се сдържа да не сложа това заглавие, защото аз съм хенапристрастена, признавам си Simple Smile.
Кратък синтез на продуктите, които обсъждаме:

1. Къна (английско име henna, ботаническо название Lawsonia Inermis) – храст, виреещ в Азия и Африка, чиито листа, изсушени и смлени на прах, се използват за оцветяване на косата и рисуване по кожата. Цветът, който отдава къната варира леко между оранжев и  медночервен, до светло меднокафяв. Резултатът на косата е комбинация от цвета й преди къносване + багрилото на къната. Основната рецепта за приготвяне на къна за коса е следната: необходимото количество къна според дължината и гъстотата на косата, се смесва с вода или чай до консистенция на кисело мляко. По желание може да се добавят 3-4 суп.лъжици лимонов сок или ябълков оцет за още по-добро извличане на цвят. Получената смес се оставя да престои на стайна температура 8-12 часа. Показател за отделен цвят и готовност на сместа е потъмняването на повърхността до кафяв оттенък (самата смес е зелена). Къната се нанася на чиста коса (суха или влажна). Косата се увива със стреч-фолио и хавлия (или друг подходящ вариант за запазване на косата топла) и престоява 2-4 часа, след което се измива с вода.
2. Индиго (английско име indigo, ботаническо название Indigofera Tinctoria) – храст, също обитаващ Азия и Африка, от който се добива текстилна боя. Изсушено и смляно на прах, се използва за оцветяване на косата в кестеняво и черно. Индигото винаги се прилага в комбинация с къна, като възможните техники са „в една стъпка” и „в две стъпки”. В първия вариант индигото се смесва с топла вода до консистенция на гъста каша и се добавя към вече отделилата цвят, предварително подготвена къна. Сместа се нанася на косата и престоява около 2 часа. Резултатът е кестеняв цвят, по-тъмен или светъл според съотношението къна:индиго и първоначалния цвят на косата. Във втория вариант косата първо се къносва, както е описано по-горе и, след отмиването на къната, като втора стъпка се нанася само индиго, смесено с топла вода с разтворена в нея малко сол за по-добро отдаване на цвят. Тук резултатът е много тъмнокестеняв до черен цвят, главно в зависимост от престоя на индигото на косата.
3. Касия (английско име cassia или neutral henna, ботаническо название Cassia Obovata) – храст (отново Simple Smile), чиито листа се използват като отличен естествен кондиционер за коса. Придава блясък, плътност и обем. Касията съдържа пигмент, който придава златист оттенък на русите и русокестеняви коси. На тъмни коси не отдава цвят. Като маска за коса, касията се смесва с чай или кисело мляко, може да се добави растително масло (зехтин или бадемово) и мед. Получената кремообразна смес се нанася на косата и престоява 1-1,5 часа, след което се измива. За оцветяване на светли коси се комбинира с отвара от лайка до консистенция на кисело мляко и  престоява около 12 часа, след което се процедира както с къна.
4. Амла (английско име Indian gooseberry, ботаническо название Emblica Officinalis) – плод на дърво, виреещо в Индия, който се използва широко в индийските продукти за коса и кожа. Придава на косата блясък и обем, подчертава къдриците и засилва чупливостта (ако косата е вълниста или къдрава), спомага за спиране на косопад. Отличен ексфолиант за лице. Прибавена към къната, леко потъмнява и охлажда цвета, туширайки огнените оттенъци. Добър фиксатив за растителните пигменти, добавена към всички рецепти, увеличава трайността на цвета.
5. Шикакай и сапунени ядки (на анлийски съответно shikakai и soap nuts, ботанически названия Acacia Concinna и Sapindus Mukorossi)– смлени на прах плодове на две индийски дървета, с високо съдържание на сапонини и оттам – с добро измивно действие. Традиционно използвани в Индия за измиване на косата и поддържане на скалпа в добро състояние. Помагат за контрол над омазняването и косопада, премахват пърхот. Оригинална рецепта за естествен шампоан и балсам е следната смес: шикакай 2 части, сапунени ядки 2 части, амла 1 част, смесени с топла вода на каша, която се нанася директно, или на запарка (с повече вода), която се прецежда и с получената течност се мие косата. Кашата е вариант за мазна коса, а отварата за нормална и суха коса.
6. Глос с къна/индиго – глосът е тониране на косата с цел по-слабо/светло оцветяване или освежаване на цвета между две цялостни къносвания, както и кондициониращ ефект. Разликата между глос и пълна апликация е в по-малкото количество къна или индиго и по-краткия престой на сместа по косата. Основните съставки са паста от къна или индиго и балсам в приблизително съотношение 1 част паста към 3 части балсам. Оцветяващото растение се приготвя по начина, посочен по-горе за всеки вид. Къната престоява, за да отдели цвят, което налага да се приготви около 8-12 часа преди глоса (или да се използва замразена отпреди), а индигото се приготвя непосредствено преди смесването с балсам. Количеството на сместа зависи от това дали ще се оцветяват само корени или цяла коса, както и от дължината и гъстотата на косата във втория случай. За коса до раменете 2-3 суп.лъжици къна или индиго + 9 суп.лъжици балсам са ориентировъчно количество. За по-светъл/слаб цвят количеството на къната или индигото може да се намали, а за по-интензивен – да се завиши. Глосът се нанася на чиста суха (може и влажна) коса и престоява между 20-40 минути. По-дългият престой задълбочава цвета.


Подробни рецепти с точни пропорции и указания в блога на HennaFox:
http://hennafox.wordpress.com/

Предишна тема:
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=492472.0


Последна редакция: вт, 26 окт 2010, 21:23 от bubanka

# 1
  • София
  • Мнения: 3 090
Драгон  Hug много ти благодаря, тъкмо се чудех какво да правя и как да сядам да събирам инфо за тема, че да не ни заключат без време...
Много подходящо се включвам, в момента имам къна+канела+карамфил+черен чай; + мед; + индиго; + амла на главата и се чудя какво ли ще излезе  Crazy
Мерси много за съветите за разбиване на бучиците, успях с четка за зъби и още малко водичка.
Та да ни е честита новата тема  Hug Hug Hug

# 2
  • Мнения: 699
krikri, твоята рецепта е в стил "последният да затвори вратата" Laughing, но мисля, че ще се получи чудесно махагоново-кестеняво с прекрасни отблясъци на слънце. Моля за снимки Praynig. Малко офтопик, но и аз си падам адски по тайко барабани, това от аватара ти Ямато ли са?
nellira, Hug.
Виктория, канелата засилва червения оттенък и може да помогне за много леко потъмняване на цвета. Да, обикновена канела на прах, която се слага в сладкиши.

# 3
  • Мнения: 45
Здравейте, преди малко се измих със сместа от амла, шикакай и прах от сапунени ядки. И друг път съм се мила, но за първи път ми попадна в очите и едвам се измих, много лютеше и дращеше. Имал ли е някой подобен проблем и какви мерки сте взимали?

# 4
  • Мнения: 699
sne, наистина много люти и трябва много да се внимава да не попада в очите. Не знам какво друго може да се направи освен обилно многократно промиване с вода. Аз си държа очите затворени през цялото време докато се мия със сместа. Може би ще е добре очите да се промият с физиологичен разтвор, но дали имаш такъв вкъщи? Ако неприятното усещане продължи още и очите ти са зачервени, няма да е зле да се консултираш с личния си лекар поне по телефона. Предполагам, че ще отмине до един час, в друг форум момиче беше споделило сходен случай след къпане с течност от сапунени ядки.

# 5
  • София
  • Мнения: 3 090
krikri, твоята рецепта е в стил "последният да затвори вратата" Laughing
Така си е, много обичам да правя бъркочи, само къна не ми стига  Joy
Да, Ямато са  Laughing

# 6
  • Мнения: 1 365
Честита нова тема!!!
На мен ми свърши амлата и сега искам да си поръчам и амла и къна. Обаче искам и аз нещо да попитам: четох някъде за оцветяване на косата с отвара от зелени орехчета. Аз си нарязах няколко зелени орехчета в буркан с вода и водата стана направо черна. Въпросът ми е дали мога с това нещо да си смеся касията, която ми е останала и дали това ще промени оттенъка на косата? Някой дали е правил такъв бъркоч???  newsm78

# 7
  • Мнения: 1 547
Момичета, имам нужда от помощта ви. Косата ми е на естествена поддръжка откак се помня. Наскоро един познат беше в Дубай и традиционно получи задача да ми донесе възможно най-безцветната къна /не обичам да имам червени оттенъци/. Въпросът е, че донесеното хич не ми мяза на къна. Супер фин светлорезедавозелен прах, който мирише една идея по-различно. Малко платнено бежово чувалче, от двете страни има нещо като мъж и жена до раменете, оградени в кръг и пак в кръг пише някакви напълно неразбираеми за мен неща. Пробвах няколко пъти да варя на водна баня с вода и оцет, получава си се каша, но косата ми впоследствие не изглежда както обичайно след къносване, ами някак по-суха. Имате ли идея какво би могло да е??  Rolling Eyes

# 8
  • София
  • Мнения: 6 794
Момичета, дайте повечко инфо за канелата. Дали води до по-тъмен или по-наситен цвят? По-ярък?

# 9
  • Мнения: 14
Klemy - канела май се добавя най-често с цел по-приятен аромат. На повечето места пише, че подпомага червения цвят - на едно пък прочетох, че напротив - косата станала по-кестенява с канела, но кестенявият ефект се отмил при следващото измиване. Опитай Simple Smile, но понякога дразни скалпа - добави чаена лъжичка за начало, и като цяло в рецептите е не повече от 1-2 с.л.
crazy chick - би могло да е Cassia Obovata или сходното Cassia Angustifolia (виж номер 3 от първия пост). Зеленикава е. Не е същото растение като къна (безцветна къна всъщност няма), затова може да мирише и изглежда по-различно. За сухотата - нормално е, както и при къната, първите няколко дни. За да не е суха косата, опитай да смесиш с топла вода, да оставиш да престои покрита няколко часа, и да добавиш малко зехтин или мед в сместа, преди да нанесеш.

Последна редакция: нд, 27 юни 2010, 01:52 от HennaFox

# 10
  • Мнения: 2 028
привет,
сега попадам на темата   bouquet моля ви, кажете, посочените по-горе къна/касия/индиго/амла покриват ли бели коси?

сигурно сте го обсъждали, но виждам, че предишната тема е огромна, а няма да имам време да я прочета отново... затова пък ще следя тази и мисля да пробвам някои от нещата в сайта  Peace

# 11
  • Бургас
  • Мнения: 5 980
Записвам се.
Все още не мога да преодолея проблема със сухотата на косата след миенето с билките. Вместо амла май ще ползвам хубав балсам, защото и с амла пак е суха.

# 12
  • Бургас
  • Мнения: 1 787
Добро утро !
И аз съм  тук  Grinning  

dragon8 благодаря за новата тема !  Hug

Може да не пиша,но ви следя . Wink Sunglasses

ray , къната покрива донякъде белите косми стават като "ръждиви" ако мога така де се изразя. Wink В комбинация с индиго и амла в къната придобиват една идея по кестеняв оттенък.Но лично аз съм доволна от резултата. Peace

# 13
  • Мнения: 1 986
Здравейте момичета  bouquet
Какъв продукт ще препоръчате за моята коса-черна, боядисвана с боя, сравнително суха, чуплива. Иска ми се да я подхранвам, но без да сменям цвета. Досега ползвах маската с тривитаминола, но смятам, че трябва да спра за известно време ,че се получи обратен ефект. Преди съм я правила червена с къна, но цвета не ми хареса Sick

# 14
  • Мнения: 2 028

ray , къната покрива донякъде белите косми стават като "ръждиви" ако мога така де се изразя. Wink В комбинация с индиго и амла в къната придобиват една идея по кестеняв оттенък.Но лично аз съм доволна от резултата. Peace

благодаря ти   bouquet аз четох, четох и реших да пробвам с къна и касия, ако поизсветля цялата коса малко (тя ми е тъмнокестенява), може да прикрия белите издайници  Thinking

Общи условия

Активация на акаунт