социално майчинство

  • 42 224
  • 49
  •   1
Отговори
  • Мнения: 57
Здравейте!Аз взимам 100лв майчинство от борсата.След като изтече тази 1 година имам ли право на друго обезщетение?

# 1
  • Бургас
  • Мнения: 364
И аз взимах такова, понеже бях студентка редовно обучение и нямах никакъв трудов стаж. Взима се до първата годинка на детето. Ако имаш право на детски, ти остават само те след това.  Tired Евентуално помощи би могла да взимаш, но не съм наясно. Както и ако се регистрираш на борсата, не знам дали ще имаш някакво обезщетение. Успех!

# 2
  • Мнения: 57
бях чела някъде из форума че като се регистрираш на борсата след изтичане на тази година ти удължават майчинството с още една година,но не ми стсна много ясно.Дали наистина е така или само ти го водят като стаж? Thinking

# 3
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Здравейте!Аз взимам 100лв майчинство от борсата.След като изтече тази 1 година имам ли право на друго обезщетение?

не,нямаш право на друго
не може и на борсата да се регистрираш,за да взимаш обезщетение
оставаш на детските

бях чела някъде из форума че като се регистрираш на борсата след изтичане на тази година ти удължават майчинството

няма такова нещо

# 4
  • Мнения: 57
Благодаря за отговорите!!!  newsm10

# 5
  • Мнения: 820
Това, което аз съм чувала е, че ако след тази 1 година започнеш работа вече имаш необходимата 1 година трудов стаж и може да ползваш още една, т.е. до навършване на 2 години на детето, като получаваш минималната заплата. Това трябва да го провериш, може в темата "Майчинството счетоводно" да попиташ, както в НОИ, защото ще е добре да се възползваш. Май няма как да си на борсата - трябва да имаш работодател, който да те пусне в такъв отпуск ида ти придвижи документите до НОИ за плащане.

# 6
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Това, което аз съм чувала е, че ако след тази 1 година започнеш работа вече имаш необходимата 1 година трудов стаж и може да ползваш още една, т.е. до навършване на 2 години на детето, като получаваш минималната заплата.

да,може
ако намери фирма фиктивно да я назначат и има 12 м стаж от преди това

# 7
  • Мнения: 19
Здравейте!Аз взимам 100лв майчинство от борсата.След като изтече тази 1 година имам ли право на друго обезщетение?
Имам позната , която за втората година майчинство взима 130 лева по някакъв член девет, трябва да се живее на постоянния адрес,това е от социални грижи.

# 8
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
qna_bibiqna ,това мисля,че интеграционни добавки за децата с инвалидност-не са за всяка майка

# 9
  • Мнения: 19
Говорих с майката, даже са и казали че по този член има право до 3 г. възраст при положение че не работи, детето не е инвалид.Нейна приятелка също има право, но не ползва нищо, защото не живее на постоянният си адрес.

# 10
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
интересно  Peace

# 11
  • Мнения: 19
Взето от http://lex.bg/laws/ldoc/-13038592

Чл. 9. (1) Право на месечна помощ имат лица или семейства, чийто доход за предходния месец е по-нисък от определен диференциран минимален доход.

(2) Основа за определяне на диференцирания минимален доход е гарантираният минимален доход, чийто месечен размер се определя с акт на Министерския съвет.

(3) (Изм. - ДВ, бр. 31 от 2005 г., в сила от 01.06.2005 г.) Диференцираният минимален доход се определя, както следва:

1. за лица над 75 години, живеещи сами - 165 на сто от гарантирания минимален доход (ГМД);

2. за лица над 65 години, живеещи сами - 140 на сто от ГМД;

3. за лица над 65 години - 100 на сто от ГМД;

4. за лице, съжителстващо с друго лице (лица) или семейство, и за всеки от съвместно живеещите съпрузи - 66 на сто от ГМД;

5. за лице до 65 години, живеещо само - 73 на сто от ГМД;

6. за лице с трайно намалена работоспособност 50 и над 50 на сто - 100 на сто от ГМД;

7. за лице с трайно намалена работоспособност 70 и над 70 на сто - 125 на сто от ГМД;

8. (изм. - ДВ, бр. 101 от 2007 г.) за дете:

а) до 16-годишна възраст, а ако учи - до придобиване на средно образование, включително до завършване на ХIII клас на професионална гимназия, но не повече от 20-годишна възраст - 91 на сто от ГМД;

б) от 7 до 16-годишна възраст, а ако учи - до придобиване на средно образование, включително до завършване на ХIII клас на професионална гимназия, но не повече от 20-годишна възраст, и е допуснало 5 или повече неизвинени отсъствия за съответния месец - 30 на сто от ГМД;

в) от 7 до 16-годишна възраст, което не учи - 20 на сто от ГМД;

9. за дете-сирак; за дете, настанено в семейство на близки и роднини или в приемно семейство по чл. 26 от Закона за закрила на детето; за дете с трайно увреждане - 100 на сто от ГМД;

10. за родител, отглеждащ сам дете/деца:

а) до 3-годишна възраст - 120 на сто от ГМД;


б) до 16-годишна възраст, а ако учи - до придобиване на средно или професионално образование, но не повече от 20 години - 100 на сто от ГМД;

11. за бременни жени 45 дни преди раждане и за родител, отглеждащ дете до 3-годишна възраст - 100 на сто от ГМД.

(4) (Изм. - ДВ, бр. 31 от 2005 г., в сила от 01.06.2005 г.) При наличие на повече от едно основание по ал. 3 се прилага по-високият размер.

(5) Размерът на месечната помощ се определя като разлика между диференцирания минимален доход или сумата от диференцираните минимални доходи и доходите на лицата или семействата от предходния месец.

(6) (Нова - ДВ, бр. 101 от 2007 г.) Доходите се декларират за месеца, през който са получени независимо за кой период се отнасят.

(7) (Нова - ДВ, бр. 101 от 2007 г.) За установяване на обстоятелствата по ал. 3, т. 8, букви "а" и "б" дирекциите "Социално подпомагане" ползват информацията, получена на основание чл. 17, ал. 3, т. 4 и ал. 4 от Правилника за прилагане на Закона за семейни помощи за деца, приет с Постановление № 139 на Министерския съвет от 2002 г. (обн., ДВ, бр. 67 от 2002 г.; изм. и доп., бр. 93 от 2004 г.; попр., бр. 97 от 2004 г.; изм. и доп., бр. 115 от 2004 г. и бр. 71 от 2006 г.).

(Sunglasses (Нова - ДВ, бр. 26 от 2009 г.) При определяне на диференцирания минимален доход за деца с предоставен статут на бежанец или хуманитарен статут се прилага разпоредбата на ал. 3, т. 8, както следва:

1. за периода на включване в Националната програма за интеграция на чужденците в Република България - буква "а";

2. след приключване на участието в Националната програма за интеграция на чужденците в Република България и за деца, които не са били включени в нея - букви "а", "б" и "в" съобразно учебната заетост.

# 12
  • Мнения: 2
           zdraveite i az vzemax parvata godina 100 leva.i sega mi ostanaxa samo detskite.naistina li moga da vzemam i drygi pomo6ti.Вмъкни Цитат
qna_bibiqna moje li da mi kaje6 dali naisti moje da se vzemat drygi pari.6te ti bada mnogo blagodarka ako mi kaje6.

# 13
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
nelkonti ,отиди в социалните и питай

# 14
  • Мнения: 2
nelkonti ,отиди в социалните и питай

blagodarq ti az bqx  xodila i pitax za otoplenie ama ni6to  nemojelo da se vzeme.dali e ve4e kasno kato detetomi e na 1god i 2 meseca,

Общи условия

Активация на акаунт