ДВИЖЕНИЕ НА БЪЛГАРСКИТЕ МАЙКИ (ДБМ) - Работна тема 16

  • 154 358
  • 421
  •   1
Отговори
# 360
  • Sofia - TelAviv
  • Мнения: 1 062
jam,

Понеже за щастие вече съвсем рядко гледам ТВ, не бях и видяла за случая. Но ето че се информирах.
lavender ти е написала, че се борим със системата ежедневно и това е от най-голямо значение, защото писмата дигат шум за малко докато се подпишат и след това отиват в архивите. Системата е такава, че когато няма воля от власт имащите да се промени и това го виждаме на практика всеки ден, няма да стане. Променяме системата като ежедневно се опитваме да сме до тези деца, не само като гръмнат телевизиите. За съжаление си права и такива случаи има много Sad . Няма достатъчно социални работници, няма такива квалифицирани, които да се осмелят за 300лв. заплата да надигнат глава срещу системата, няма такива въобще, защото кадърните напускат след няколко месеца. И ДА държаввата отчита дейност за пред света, но действителността е доста по-различна и отчайваща.


# 361
  • sofia
  • Мнения: 7 477
lavender,

разбирам те отлично, защото работя за сдружение, което е поставено в същите условия като вас, макар и в друга сфера.
просто ми се искаше да не остане този случай в мълчание, поне някакво писмено становище пред властите и медиите да се изрази. затова се обърнах към вас - нашето сдружение е с други интереси, което не пречи да подкрепим една такава писмена позиция, но не върви да се инициира от нас.
все пак, не става дума за изолирания случай, а за масова негативна тенденция с тия връщания на деца при мъчителите им. далеч не всички случаи стигат изобщо до медиите, вие знаете това...

иначе, аз да седна да пиша от свое име писмо на Шалапатова или каквато е там - никой няма да ме отрази, защото съм никоя, просто някаква си гражданка там. докато вие имате име...

чета днес, свикало министерството кръгла маса, да се отчита колко добре върви деинституционализирането и колко още домове ще затворят тая година. ни вопъл, ни стон за случая от преди 5 дни с "успешно деинституционализирания" Цецко. а малоумните журналисти изобщо не им е хрумнало да направят връзка между двете събития с разлика от само няколко дни...

jam,  отлично те разбирам Confused
има нещо , което се казва умишлено неглижиране на рисковите групи, с цел поддържането на проблема. Който пък води тези случаи в посока настаняване в дом, от там отчитане на бройки и бързото извеждане и настаняване в т.н. проф. приемни семейства. Разбирай грешна политика заради едни пари, които трябва да се усвоят......Грубо се изразявам и се извинявам, но опита ни и случаите, които наблюдаваме, са точно такива!
Никой, ама НИКОЙ не прави реформа на ОЗД и ДСП, без които нито една социална услуга няма да тръгне! Това е, няма кой защото не могат, не искат и на никой не му дреме. Там отгоре има едни дребни души, които си правят услугите според парите , заложени за техните услуги.....
Ако им дремеше, щяха да са задвижили отдавна пак новия проекто закон , по който и ние работихме.....Там е разковничето, но не им изнася!

И нас няма да ни отразят, гарантирам ти. За това има моменти, в които преценяваме къде има смисъл да влагаме усилия. Разбираш ме.

 Hug

# 362
  • sofia
  • Мнения: 7 477
През м. Февруари тази година, организацията ни бе помолена за помощ от ЦОП "Дъга" гр. Трън за подкрепа.

http://www.cop-tran.com

Молбата бе за дрехи , играчки , обувки, посуда, спално бельо и др.

Благодарение на потребителите от бг-мамма и на наши дарители, в продължение на няколко месеца нуждите на потребителите на ЦОПа бяха задоволени.

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=702421.0

Екип на ДБМ посети няколко пъти колегите от гр. Трън , запозна се на място със ситуацията, беше направена и среща с кмета на града. Стигнахме до заключението, че и за в бъдеще ще ги подкрепяме, според техните нужди и нашите възможности. Ще работим съвместно и ще се опитваме да сме полезни на децата и семействата им, които са потребители на услугите в ЦОП "Дъга".

Благодарим на всички за отзивчивостта , ще ви държим в течение в  темата , която пуснахме специално и ще се радваме да сме полезни всички заедно отново.

  bouquet

# 363
  • sofia
  • Мнения: 7 477


През почивните дни около 24 май (Ден на българската просвета и култура и на славянската писменост), се проведе петата поредна  пролетна  екскурзия на децата от ДДЛРГ в с. Доганово, благодарение на сдружение „Бай Ганьо”.
Всичките 49 деца от дома, заедно с 5 възпитатели, включително директора –  Оля Ленкова и двама доброволци от ФДБМ потеглихме на 24ти сутринта към хижа Леденика, край гр. Враца.
В автобуса цари веселие – пеят се песни – от нови поп парчета до трогателни народни песни. Чува се и по някой въпрос от малката викторина, която няколко момичета си спретват: „Коя е първата столица на България?”, „Кога е роден Васил Левски?”, „Кой български владетел мести столицата от Плиска в Преслав?” и други въпроси, които получават мигновени колективни и най-важното, верни отговори.
След последните завои вече се открива и хижата – насред Врачанския балкан и на метри от пещерата „Леденика” – гледката е прекрасна – всичко е свежо зелено, а небето – чисто кристално синьо с малки бели облачета – като от картинка. Настаняваме се по стаите и отиваме на обяд. Огладнели по пътя, бързо привършваме с обяда и се отправяме към пешерата. Там под стройна организация - хванати за ръчички, влизаме безстрашно. А вътре – съвсем различна атмосфера – приглушена светлина, хлад и влага носят мистично усещане, а ние сме запленени от красивите скални образувания, форми, сводове; научаваме за сталактити, сталагмити и сталактони, хвърляме по стотинка в езерцето на желанията и разпознаваме фигурите, пръснати по стените и тавана на голямата зала – великан, пазещ пещерата, коледна елха с Дядо Коледа и Снежанка, къщичката на баба Яга, мастилницата с перото...
След излизане от „Леденика” се отдаваме на волни игри - футбол, волейбол, народна топка, асоциации; има люлки, няколко коня – голяма радост за децата и усмивките им са вече заковани на лицата.
След вечерята - малко танци, но героите са уморени и всички заспиваме бързо и непробудно.
На сутринта след закуска посещаваме вр. Околчица, където кипят фотосесии отвсякъде – фотоапарати и телефони щракат непрестанно – децата искат да се снимат сред красивата природа и около големия кръст. Обядът е в парка във Враца и потегляме обратно за игри на поляната пред хижата. Децата отново със залепени усмивки прекарват целия ден.
Вечерта се организира страхотна дискотека – лампите загасват, вклюва се голяма въртяща диско-топка, пръскаща разноцветни светлинни точици навсякъде – чуват се радостни възгласи и се започват безкрайни танци – всякакви песни от всички времена и стилове се посрещат с еднакво въодушевление и радост – различни хора, съвременни хитове, брейк изпълнения, танца на пингвините – непрестанни танци до пълно блажено изтощение. Лягаме отново доволни и уморени далеч от градски шум и сред чистия въздух на планината.
На следващата сутрин след закуска се отправяме към Враца – отново песни и игри в автобуса и много игри и снимки в парка. По пътя се отбиваме в Черепишкия манастир – обядваме сред двора на манастира и разглеждаме Вазовия музей. Невероятно красива гледка ни запленява за миг – реката и планината толкова близо – точно до манастира, разделя ги само дървен парапет.
Остатъкът от пътя минава тихо, децата си дремват по седалките и се прибират обратно в дома, за да се върнат към познатото ежедневие и действителността, но снимките и спомените пазят в съзнанието на всички това щастливо време, което прекарахме Май месец във Врачанския балкан.

# 364
  • sofia
  • Мнения: 7 477
На 22.06, събота, в Пловдив се проведе ежегодната среща на координаторите и доброволците на фондация "Движение на българските майки". Бяха обсъдени текущите проекти , плановете за действие на всяко звено, взаимстваха се идеи и инициативи, коментираха се пробелми и добри практики.
Благодарим на всеки един, който се присъедини на тази среща и специално на ДБМ Пловдив за топлото гостоприемство. А на сем. Томбакови, специални прегръдки за това, че последните години ни търпят на тези срещи  bouquet

# 365
  • Бургас
  • Мнения: 1 200
Здравейте на всички!
Как бих могла да се включа и включвам и занапред с неща, които правя, за да зарадвам дечицата Smile
Имам направени доста аксесоари за коса и бих се включила в различни инициативи за малките слънца.Бих показала страничката ми във фейса, но ще се приеме като непозоволена реклама, та няма да го сторя де.
Само ми кажете подробности и ми дайте някакво разяснение, за да навляза в нещата.
Имам две деца и живея в Крайморие, та няма да е много лесно да идвам често на срещи, но мога да помагам с неща, които ще правя вкъщи през свободното си време, поне до януари, че след това се завръщам на работа.
Работя в Дом за стари хора в Бургас.Там мисля не са правени някакви инициативи за нашите домуващи, поне откакто работя в него.
Ами това е общо взето за мен Smile

# 366
  • sofia
  • Мнения: 7 477
Здравейте на всички!
Как бих могла да се включа и включвам и занапред с неща, които правя, за да зарадвам дечицата Smile
Имам направени доста аксесоари за коса и бих се включила в различни инициативи за малките слънца.Бих показала страничката ми във фейса, но ще се приеме като непозоволена реклама, та няма да го сторя де.
Само ми кажете подробности и ми дайте някакво разяснение, за да навляза в нещата.
Имам две деца и живея в Крайморие, та няма да е много лесно да идвам често на срещи, но мога да помагам с неща, които ще правя вкъщи през свободното си време, поне до януари, че след това се завръщам на работа.
Работя в Дом за стари хора в Бургас.Там мисля не са правени някакви инициативи за нашите домуващи, поне откакто работя в него.
Ами това е общо взето за мен Smile


Виждам, че сте се свързали с момичетата от Бургас  bouquet
Мислех да Ви дам линк и видях Twisted Evil

# 367
  • София
  • Мнения: 2 265
Наближава 16 септември, имате ли нещо планирано?

# 368
  • sofia
  • Мнения: 7 477
Наближава 16 септември, имате ли нещо планирано?

Лус, за началото на учебната година , за момента не сме планирали нищо. Последните години , не правим акции, защото много хора през годината носят учебни помагала и само при нужда събираме целево. Или насочваме ако има желаещи към конкретния дом.
Но пък планираме една инициатива за края на септември, за която ще пишем тези дни  bouquetЩе бъде интерсно и забавно Twisted Evil

# 369
  • Бургас
  • Мнения: 1 200
Здравейте!
Аз ще чакам инфо тук, за да се ориентирам с какво и как да помагам Simple Smile

# 370
  • sofia
  • Мнения: 7 477
Здравейте!
Аз ще чакам инфо тук, за да се ориентирам с какво и как да помагам Simple Smile

Заповядай Hug

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=738469.new#new

# 371
  • пловдив
  • Мнения: 2 364
Общата коледна тема вече е факт  Peace

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=741020.new#new

Моля, пишете ми на лични за корекции и добавяне, за да ги редактирам в първия пост  Hug

Успешно творене, момичета!

# 372
  • sofia
  • Мнения: 7 477
Общата коледна тема вече е факт  Peace

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=741020.new#new

Моля, пишете ми на лични за корекции и добавяне, за да ги редактирам в първия пост  Hug

Успешно творене, момичета!

Ани, чакаме потвърждение на мястото и датите Wink

# 373
  • sofia
  • Мнения: 7 477
От един бебешки дом, в който работим, ни помолиха за помощ. Американска фондация желае да назначи пенсионерка , която да се грижи индивидуално само за едно дете. То е с хидроцефалия и има нужда от индивидуални грижи и занимания. Изискването на хората е, жената да е пенсионерка, без да се изиква някакво образование или опит. Възнаграждението е 120 лв.(месечно) за 3 дни по 3 ч. седмично или това са около 10 ч. седмично. Предоставят и карта на градски транспорт. Домът се намира в близост до метростанция, в района на кв. Лозенец. Молим, който има такива познати, които биха помогнали или се интересуват, да се свържат с нас.

# 374
  • Мнения: 780
Записвам се с желание да помагам с каквото мога.

С огромно уважение към всичко, което правите!

Общи условия

Активация на акаунт