Кога се започва с миенето на зъбките?

  • 4 813
  • 11
  •   1
Отговори
  • Русе
  • Мнения: 511
Търсих, но не намерих такава тема.

Бебето ми е на 9 месеца и си има вече 6 зъбчета. Трябва ли да започвам с миенето им и как да стане това? Казаха ми, че е добре да взема паста за зъби с по-малко от 500 рр флуор (но да не е хептен без флуор). Намерих една такава на Аквафреш, но на нея пише да не се поглъща...

Последна редакция: чт, 08 юли 2010, 23:08 от OnlyOne

# 1
  • Видин
  • Мнения: 4 921
Ще следя темата  Peace
Габи има 4 зъба, но още съм започнала да ги мия  Embarassed

# 2
  • Мнения: 4 302
Имаше наскоро такава тема в "Нашите деца".
Препоръките са с появата на първото зъбче.
Има дори специализирани силиконови накрайници за целта.
Аз започнах на около година и два месеца да създавам навик.
То в началото у нас миене беше силна дума, смучеха четката, но сега вече и сами се опитват.

# 3
  • Мнения: 3 166
Ние започнахме може би месец-два след като избиха първите резци. Въпреки това зъбите на детето се развалиха преди още да са се показали изцяло.  Sad

# 4
  • somewhere near the sea
  • Мнения: 3 086
Казаха ми, че е добре да взема паста за зъби с по-малко от 500 рр флуор (но да не е хептен без флуор). Намерих една такава на Аквафреш, но на нея пише да не се поглъща...
Заради почервеното от мен ти препоръчвам да прочетеш това:
http://judassicpark.narod.ru/fluor.htm
Това намерих за миенето на зъбките:
Цитат
Какво трябва да направите?
Първо попитайте педиатъра или аптекаря каква четка за зъби да вземете. Тя трябва да е малка и с меки власинки. Ако имате желание може да вземете и паста за зъби, която през първите няколко месеца не е необходима, но по този начин по-бързо може да свикнете детето да се грижи за зъбите си.

В началото, когато пробиват зъбчетата, повечето майки разтриват подутите и болезнени венци с влажна марля или гумен напръстник, като по този начин ги почистват. След като израснат първите зъби, трябва да запознаете малкото човече с четката и как да си служи с нея. Може би сте се убедили, че децата се забавляват, подражавайки на възрастните. Най-лесно е да сложите четката за зъби при вашите в чашката над мивката. Заведете го няколко пъти в банята и му покажете как си миете зъбите. Не го насилвайте, рано или късно то само ще прояви желание да ви имитира. Добивайки сръчност след няколко месеца може спокойно да позволите на бебето само да почиства зъбите си след всяко хранене. Необходимо е само да намокрите четката и да му я дадете. Първоначално детето ще си играе с нея, като по този начин я опознае и много по-късно ще започне да я използва по предназначение. Деца над 3-4 години също не могат да се похвалят с ловки движения, но се въоръжете с търпение и не след дълго ще постигнете добри резултати. Ако използвате паста е необходимо тя да е в малки дози, тъй като има опасност от поглъщането на прекомерно количество флуориди. Започне ли редовно да си мие зъбите, подменяйте четката на всеки 3 месеца или в случай, че е загубила формата си, власинките й се протрият или е оредяла.

Ако направите компромис с миенето през деня, задължително е преди лягане да почистите зъбите. Имайте предвид, че по време на сън слюнкоотделянето намалява, което през деня е засилено и възпрепятства образуването на бактерии и зъбна плака. Давайки му в леглото шише с мляко или подсладен сок, засилвате риска от разрушаване на зъбния емайл. Соковете съдържат захар, а млякото лактоза. Наслагвайки се в устата захарта и бактериите образуват киселина, разрушаваща зъбите. Ако все пак детето е свикнало да заспива с вечерното мляко, накрая му давайте малко вода.

Хубаво е да заведете мъничето на преглед при специалист между 18-24 месец. Отидете при стоматолог, за когото знаете, че има опит с малки деца. Той ще направи преглед, като провери състоянието на венците и зъбите. Също така ще обясни на детето, как да се грижи за тях.
от "Аз - жената"

Вече има паста за зъби за бебета.Без флуор е и се казва Ненедент(на Дентинокс).Продава се с напръстник за по-лесно измиване на зъбките

# 5
  • Мнения: 50
Има зъб, има проблем... Wink тоест веднага почвайте, ако трябва с марличка и кислородна вода...както сте си почиствали досега устната кухина, продължавате със зъбчетата
като станат по-големи включвайте чак четки и пасти...няма още необходимите рефлекси против гълтането и може да е опасно с флуора(нищо че е в по-малко количество) ,а после пастата колкото грахово зърно Wink Пък и в крайна сметка има толкова много продукти на пазара детски пасти,четки ,приспособления

# 6
  • Мнения: 777
Аз ги мия от както му се появи второто  зъбче т.е. от когато беше на 8 месеца.Взех си комплекта на Ненедент който е с накрайник и ги мием всяка вечер когато го къпя.Малкият много се радва понеже му чешем и венците така.

# 7
  • Видин
  • Мнения: 4 921
Аз ги мия от както му се появи второто  зъбче т.е. от когато беше на 8 месеца.Взех си комплекта на Ненедент който е с накрайник и ги мием всяка вечер когато го къпя.Малкият много се радва понеже му чешем и венците така.
Откъде го взе комплекта? Има ли го във Видин?

# 8
  • Мнения: 777
Аз ги мия от както му се появи второто  зъбче т.е. от когато беше на 8 месеца.Взех си комплекта на Ненедент който е с накрайник и ги мием всяка вечер когато го къпя.Малкият много се радва понеже му чешем и венците така.
Откъде го взе комплекта? Има ли го във Видин?

Да има го.Взех го от аптеката на широка мисля,че струваше 7 и нещо.Би трябвало и по другите аптеки да го има  Peace

# 9
  • Мнения: 15 379
Миенето започва с появата на първия зъб, задължително се използва паста без наличие на флуор.

# 10
  • Мнения: 174
И го заведете на стоматолог по рано да свиква с обстановката ... Simple Smile Гледайте зъбките всеки един ако трябва с фенерче.. Simple Smile

# 11
  • Мнения: 84
Здравейте,

Миенето на зъбите е безкрайно важно още в най-ранна възраст. Преди да пробият и по време на пробива, устата трябва да се почиства с влажна марля или гумен напръстник. След като израснат първите зъби, трябва да се започне с миене с четка и паста. Това, разбира се става постепенно. Трябва да сте доста търпеливи. Има четки и пасти, съобразени с възрастта. Пастата трябва да е в малко дози, тъй като има опасност от поглъщане на флуориди, а най-добре е първоначално тя да е без флуор. Поставя се количество колкото грахово зърно.
Добре е да се направи преглед при стоматолог, когато зъбките пробият, а ако имате въпроси и преди това, като първите посещения са главно, за  да свикне детето със стоматолога и да не се страхува от него.

Д-р Атанасова

Общи условия

Активация на акаунт