Кога започнахте да четете приказки за лека нощ

  • 3 783
  • 48
  •   1
Отговори
  • Мнения: 503
На каква възраст децата ви започнаха да харесват приказките от тип "Хензел и Гретел", "Червената шапчица", "Спящата красавица" и т.н., приказки без картинки? Слушат ли с интерес преди лягане, ако са много малки още и към приказката няма картинки, които да разглеждат?

# 1
  • Мнения: 4 555
Приказките за лека нощ ги разказвах, не ги четях. Някъде на 2г и 3м да е била. Запомняше ги наизуст. След 2-3 месеца започна да възприема и четене (през деня) на дълги приказки почти без картинки. Обича и сама да си ги измисля. Хваща една книга и започва да "чете". Уникални истории има, попикавали сме се от смях. Тайно, разбира се.

Спящата красавица и Пепеляшка са й безкрайно скучни и никога не ги издържа до повече от 1/3. Даже в един момент само като чуе, че се каня да разказвам някоя от тях и казва, че иска друга. Хензел и Гретел , както и Снежанка и седемте чджуджета, не мисля да й разказвам скоро.

# 2
  • Мнения: 25 600
Децата винаги харесват повече приказки с картинки, независимо колко са големи. Не виждам защо трябва да бъдат лишавани от тях, особено, когато са съвсем мънички.
Не само с картинки, но и първите приказки е добре да бъдат римувани - много по-лесно се възприемат от децата, по-лесно се запомнят и възпроизвеждат от самите деца. А това е една от целите - не само да им се четат, но и да се поощряват те самите да ги разказват.  Simple Smile

# 3
  • Мнения: 9 814
Около тригодишна възраст на каката вече не й трябваха картинки, за да слуша приказка. До тогава все искаше, да има и картинки, ако няма, не ставаше за четене по нейните критерии.  Simple Smile
Малката е на една, и от около месец вече се заслушва в това, което чета на сестра й. Далече е от разбирането, но важното е, че й харесва. За това започнах да й чета, прости историйки от книжки, илюстрирани с картинки, подходящи за възрастта й.

# 4
  • Мнения: 2 478
Не чета за лека нощ. Няма как да го приспивам докато му говоря. Приказки четем през деня, преразказваме, обсъждаме и т.н. Но с картинки, не съм и помисляла да лиша детето от картинки. Чета му приказки с повтарящи се действия като "Косе босе", "Дядо и ряпа", "Житената питка" или такива с по-кратки сюжети "Маша и мечокът", "Вълкът и седемте козленца". "Спящата красавица", "Пепеляшка", "Хензел и гретен" дори няма да ги разбере все още.

# 5
  • Мнения: 3 550
На около 2 г. възраст. Приказки от типа, който казваш не съм чела тогава. Започнах със стихчета от български автори - Гъбарко, Шишарко, Мързелан и Мързеланка, Лакомото мече и др.

# 6
  • Мнения: 1 090
От около 1 месец започнах да разказвам на сина ми кратки, измислени приказки - не повече от 3-4 мин. Не се заслушва все още, докато чета на дъщеря ми. А тя е почти на 7 г. и все още предпочита книжките да имат картинки.

# 7
  • Стара Загора
  • Мнения: 2 729
 Дъщеря ми е на почти 6г и предпочита да има и картинки. Вчера четоха "Приказките на Шехерезада", голяма книга е с малко картинки черно бели, но пак искаше да ги види.
" Спящата красавица" , "Пепеляшка" на изд."Егмонт"  четяхме.
Дъщеря ми  слушаше целите книжки от както стана на  2г и 6м. вечер преди сън. Заспива след като й прочетем книжка, не докато четем Simple Smile.
На синът ми само кратки приказки четем, на почти 3г е - " Лече буболече", " Косе Босе"

# 8
  • Някъде по Дунава
  • Мнения: 4 749
Дъщеря ми слуша с интерес(и понякога суфлира с мен  Grinning ) но чета от книга с картинки. Започнах,когато беше на година и половина.

# 9
  • Мнения: 5 393
Към 3 годишна възраст. Тогава започна да се заслушва, но определено предпочита да има и картинки. Преди това само пеехме песнички за лека нощ.

# 10
  • Мнения: 5 940
Преди сън започнах да чета към десет месеца -годинка. А иначе  много отдавна, даже това беше един от вариантите за успокояване на коликите, разнасях го и четях Laughing 
 Предпочита с картинки, но може съвсем спокойно да изслуша и доста дълга приказка с малко илюстрации.

# 11
  • У дома... някъде
  • Мнения: 2 367
Около 3 годинки.Преди това само ми дърпаше книгата от ръката да я гледа и разлиства без дори да съм успяла да прочета и един ред.

# 12
  • София
  • Мнения: 12 554
Вечер си разказваме приказките. Иначе през деня му чета.

# 13
  • Мнения: 27 524
Синът ми още не може да слуша дълго време без картинки и дълъг текст  Simple Smile

# 14
  • Мнения: 4 841
Никога не съм чела приказки за "Лека нощ". Четем в други часове на деня.

Общи условия

Активация на акаунт