Деца с увреден слух - 9

  • 184 241
  • 608
  •   1
Отговори
# 450
  • Мнения: 453
Здравейте, дами! Въпреки, че отделих порядъчно количество време да прочета досегашните коментари от форума, не успях да открия точно каквото ме интересува. Затова ще питам направо..

Накратко, синът ми е на 3 години и от юни е с диагноза "практическа глухота" и на двете уши след направено изследване БЕРА във ВМА. Сега сме изправени пред въпроса "Що е то слухов апарат и на кой модел да се спрем". Дали си заслужава да се инвестира в най-скъпите модели или и среден клас такива ще ни свършат работа? Доколко са динамични промените в шумовъзприемането и наваксването при малките деца и може ли да се наложи след известно време да се сменят апаратчетата?
Моля всички, които имат опит, да го споделят. С радост бих приела препоръки за конкретни модели, от които сте останали доволни.
Иначе ние сме от Варна и вече ходихме във Fonio за консултация - от там ни препоръчаха доста скъп модел и, естествено, ние се питаме дали най-доброто решение е това или бихме могли да получим добри резултати и с не толкова скъпи апартчета. Благодаря предварително за съветите! Wink

Здравей! Може да се пледложили по-скъп модел, но със сигурност има и по-евтини. До колкото знам дават ти възможност да носиш апарата известно време, да изпробваш. Не можеш от първия път да решиш, че апарата е подходящ. Не е задължително апарата да е качествен като е скъп. Също може да пробваш при Миткова, поне съм чувала добри отзиви за нея, трябва да питам за  телефон, или някой друг ако се сети да каже, при нея е хубавото че може да изплащаш апарата на вноски, имам познати и са доволни от нея. Преди да вземете апарат, ако нямате фин.възможност може да се включите към соц.помощи. Не съм сигурна, но той както е малък дават към 1000 лв. Не помня, но трябва да проучите за там как стои въпроса.

# 451
  • Мнения: 32
Здравейте! И аз съм с един въпрос: Как става записването на час във ВМА за БЕРА и кого ми препоръчвате?

# 452
  • Мнения: 10
Polineza,ние записахме час при д-р Бановски във ВМА - препоръча ни го нашата педиатърка. Той не прави БЕРА, обикновено УНГ е, но след стандартния преглед ни изпрати с направление в отделението за слухова диагностика на ВМА - изглежда такъв е реда. Иначе в отделението първо ни направиха отоакустични емисии - направи го д-р Зеленска, която изобщо не препоръчвам, нито има професионално отношение, нито пък успя да извърши изследването, а за липсата на резултат обвини детето, че не стои мирно. БЕРА направихме месец по-късно при д-р Дончев - определено много добър специалист. Той е и с най-много стаж от лекарите в това отделение. Не разполага с никакво излишно време да обяснява, но си разбира от работата и дава точни и ясни заключения. Виждам, че и други родители из форумите го препоръчват, така че може да направите изследването при него.

# 453
  • Мнения: 32

pateto7,много ти благодаря за отговора!

# 454
  • Мнения: 10
Няма защо! И аз съм из форумите с надежда да си помагаме взаимно с други родители в същото положение.
След консултация със сургопедагог, решихме по нейна препоръка да не купуваме скъпи апаратчета - едно, че детето е малко и ходи в детско заведение, съответно техниката ще бъде подложена на удари, падания, дърпания, ще има скъсани кабелчета и други повреди; друго, че малкият е препоръчан за КИ, напълно е възможно след шест месеца да ни насочат към операция, в който случай апартчетата ще станат излишни.
По-конкретно прегледахме варианти на Widex и Oticon - спряхме се на модел на Отикон Sensei Pro, който е нов модел, с добри характеристики и не твърде скъп. Предпочетохме го по ред причини и най-вече, понеже размерът на апаратчето е по-малък в сравнение с еквивалентен модел на Widex. В понеделник отиваме да ни вземат отливки. Междувременно ще се радвам ако някой, който има опит с Otikon, сподели мнение. Благодаря предварително!

# 455
  • Мнения: 353
Здравейте другия месец ни предстои да  правим Бера изследване на слуха. За Исул не искам да говоря,тъй като доцентката бе отвратителна когато й звъннах по телефона . Веднага ми каза че сме за Бера и 5 дена ще си поседим там.Колебаем се между Плевен -др Георгиев и Вма др Дончев. И в двата случая знаем че ще е с пълна упойка. Обаче в Плевен ни казаха ,че няма упойката да е венозна ,а с маска. Доктора от Плевен ни обясни,че може с направление да отидем ще прегледа детето,ще минем през педиатър и анестезиолог и ако всичко е наред ще направят изследването около 40 минути май, след това 2 часа детето ще спи и си тръгваме.но изследването се заплаща. Моля мами които наскоро са правили това изследване да ми кажат как е минало,дали са правили ппредварително някакви други изследвания?

# 456
  • Мнения: 10
Здравей, Tina_st,
Ние правихме БЕРА при д-р Дончев с направление по здравна каса. Резултатите бяха налични на следващия ден след изследването, но документи получихме след седмица, а лист и епикриза - след месец. Изследването протече както са ти казали - пълна упойка с вливане венозно, около 40 мин изследване, после 2 часа докато излезе напълно от упойка. Предварително направихме кръвни изследвания (стандартни), нашата педиатърката знаеше какви и ни даде направление, също ни издаде направление за прием в болница, както и направление за рентгенова снимка на бял дроб - във ВМА искат и това. Също издаде бележка, че детето е клинично здраво. След излизане на детето от упойка и последващ преглед от анестезиолога, ни пуснаха от болницата. Документалното изписване става след 3 дни - тоест някой трябва да отиде с лична карта да "изпише" детето. Изследването го правихме в средата на юни.

# 457
  • Мнения: 330
Здравейте на всички.  Моето дете е на 6 месеца и от раждането установиха двустранна невросензорна загуба на слуха.  Правихме БЕРА при доц. Руев в Стара Загора.  Заключението бе апаратчета. Купихме ги. Носим ги трудно . Плаче много.  Доцента предлага КИ. Но аз искам поне още едно мнение. Моля за съвет и помощ къде да отида

# 458
  • Мнения: 554
Здравей, крисс!
Аз смятам, че слуховите апарати едва ли ще помогнат много ако загубата на слух е голяма. Обясниха ли ви за кохлеарните импланти? С тях детето много по-бързо ще дръпне особено ако са поставени в ранна възраст. Моят съвет е да посетите ВМ А

# 459
  • Мнения: 438
Здравейте и от нас. Присъединяваме се към вашата групичка. Темата е още нова за мен и за това моля да ме извините ако задавам глупави въпроси.

От около месец чета за слуховите апаратчета и честно казано ми е много трудно да се ориентирам в избора. От прочетеното тук разбрах че има специални педагози които работят с децата. Моля да споделите за софия къде мога да се свържа с такива специалисти. Очакванията са ми те да ми помогнат в избора на слухово апаратче.

Също ако има дечица които посещават специализираната градина да споделите мнение.

# 460
  • Мнения: 353
Здравейте момичета! Имаме напредък,вече Дани започна да говори на бебешки. На багера вика баге; когато иска навън айде и ме дърпа. и все задава въпроса къде е? говори си на китайски,откакто го записах в центъра за Аутисти .... Колкото и смешно да звучи аз се радвам и на този минимален     напредък. Ходихме в Плевен и колкото и да не ми се иска изследване с упойка за слуха ще трябва да го направим. Доктора 4 пъти пробваше да направи ОАЕ,но Дани само ревеше..... Затова доктора ни насочи в Авис Медика за изследване на евокирани потенциали.... Моля ако някой го е правил там,да ми каже как стоят нещата там,освен че всичко се плаща

# 461
  • Варна
  • Мнения: 1 529
Преди да установят моята диагноза и да стане ясно, че с операция се оправят нещата се бях засилила към апаратите на Фонак, след много изчетено в интернет.. Понеже съм във Варна ходих във центъра Фонио, в който срещнах голямо разбиране и професионализъм. На тестовете много добри настройки ми направиха. Останах очарована една малка "джаджа" колко е добра. Успех на всички!

# 462
  • София
  • Мнения: 440
Здравейте, отдавна не съм писала в темата, а и моята дъщеря вече напуска чисто детската възраст. След месец ще е вече 20-годишна, тази година завърши училище и се записа и за студентка. Предстоят нови предизвикателства в университета, а и в момента се опитваме да я снабдим с добри нови слухови апарати.
За опита в гимназията и интегрираното учене, за матурите и кандидатстването, за слуховите апарати и всяка друга свързана с това тема, разбира се съм на разположение, да споделя.
Сега, обаче съм с въпрос тук. За АРДУС – до сега, за почти 12 години стаж като майка на ученик с глухота и носещ слухови апарати, няколко пъти съм общувала с АРДУС. Все така се случваше, че не съм достигнала до членство в организацията, не е било наложително може би. Днес, поради взаимодействия в университета, отново ме поканиха, да не кажа, че членството в АРДУС бе посочено като предпоставка за съдействие. И въпросът ми е, има ли някой от вас опит като член на АРДУС и би ли споделил?

# 463
  • Мнения: 1
Здравейте, мами.Миналия месец правихме бера тест в София.Дадоха ни само този документ след теста, нищо друго.Въпроса ми към майките, които са правили такъв тест - само това ли получихте и дали точно така изглеждат резултатите от един подобен тест?


# 464
  • Мнения: 32
tinna_st,правихте ли БЕРА и ако да,къде?

Общи условия

Активация на акаунт