За/против Торбалан

  • 2 686
  • 56
  •   1
Отговори
  • Мнения: 3 569
Какво мислите за метода на възпитание "Ако направиш еди какво си Торбалан ще те открадне"
СВРЪХ тъпо ми се струва на мен! Имам предвид, че това със сигурност наранява ненужно детската душица. А може би и я потиска...
Как мислите вие ?

Последна редакция: вт, 01 ное 2005, 15:04 от dp

# 1
  • Мнения: 532
Никога не съм го ползвала като метод на възпитание.Нито него ,нито баба Яга,нито баба Меца..тц! Naughty Само с мен си ги плашех.Например- Като дойда ще те размажа Mr. Green

# 2
  • Мнения: 7 837
Не ми харесва такъв възпитателен подход, независимо дали е Баба Яга, Торбалан или някой друг герой.

Дори песента "Торбалан кючек" не ми харесва  Mr. Green

# 3
  • Мнения: 3 611
Идея си нямам кой е Торбалан- никой не ме е плашил с несъществуващи страшилища. Плашеха ме с баща ми, ама той си беше страшничък...не знам дали всъщност са постъпвали по- добре...  newsm78

# 4
  • Мнения: 4 187
Против Торбалан Close !!! Това беше, най- страшния образ, в крехкото ми детско съзнание  Sad. Предпочитам да използвам други възпитателни методи!

Какво провокира темата ти между другото  Rolling Eyes ???

# 5
  • Мнения: 6 155
Например- Като дойда ще те размажа Mr. Green

 hahaha hahaha Joy Joy

Точно днес си мислех по същия въпрос  Laughing ...щях да плаша дребния с Торбалан, щото ме направи луда в поликлиниката и реших, че е по-скоро тъпо да му внушавам подобни щуротии  Tired

# 6
  • Мнения: 87
много съм против Twisted Evil
даже ако чуя да се спомене-чупя зъби Twisted Evil

# 7
  • Мнения: 3 569
Какво провокира темата ти между другото  Rolling Eyes ???
Това, че имам дъщеря, а и често чувам майки/баби по градинките да заплашват. И от трета страна - темата на Reza за таласъмите в детската душа. По-точно заглавието на темата.

# 8
  • област Софийска
  • Мнения: 1 719
Аз също съм против плашенето на дечицата с Торбалан, мечки, баби Яги и тем подобни. Никога не са ме плашили, и аз също не плаша Ива с такива измислени същества.

# 9
  • Мнения: 5 370
Комши,аз знам,че няма да ми се обидиш,ама ти гласувах с 5-та опция.
Наистина,само някой,ама мноого изкуфял, би си послужил с подобен възпитателен метод днес.
П.С> Въпрос към тебе лично-знаеш ли еквивалента на Дядо торбалан във Франция кой е? Twisted Evil

# 10
  • При рома, пурите, какаото и бабиериндосите
  • Мнения: 3 607
Против!Против!Против!Против!
Не харесвам този подход към детето.
Виж " ако дойда ще те размажа" е друго нещо Mr. Green
Просто Бъдещето иска да му....обършеш два шамара преди лягане(шегувам се де)

# 11
  • При рома, пурите, какаото и бабиериндосите
  • Мнения: 3 607
Комши,аз знам,че няма да ми се обидиш,ама ти гласувах с 5-та опция.
Наистина,само някой,ама мноого изкуфял, би си послужил с подобен възпитателен метод днес.
П.С> Въпрос към тебе лично-знаеш ли еквивалента на Дядо торбалан във Франция кой е? Twisted Evil

не е към мен но понеже леко ми е приповдигнато настроението не мога да се удържа- сигурно е баба Торбалан Mr. Green

# 12
  • Мнения: 5 370
Комши,аз знам,че няма да ми се обидиш,ама ти гласувах с 5-та опция.
Наистина,само някой,ама мноого изкуфял, би си послужил с подобен възпитателен метод днес.
П.С> Въпрос към тебе лично-знаеш ли еквивалента на Дядо торбалан във Франция кой е? Twisted Evil
ннИ пУзна,маме.....айде,пробвай пак,наградката е чаша бира на другия кОпон
не е към мен но понеже леко ми е приповдигната настроението не мога да се удържа- сигурно е баба Торбалан Mr. Green
Wink

# 13
  • Мнения: 827
Не ми харесва такъв възпитателен подход, независимо дали е Баба Яга, Торбалан или някой друг герой.

Дори песента "Торбалан кючек" не ми харесва  Mr. Green
Е, това все едно аз  съм го писала!

# 14
  • Мнения: 5 539
Мен пък ме дразни, когато чуя майки и баби да плашат децата с циганите. "Я стой мирен, че ей го там циганина къде минава, ще те вземе"
Торбалан ме кефи, мисля, че е пич newsm53
Поне аз нямам лоши спомени от него, макар че баба ми редовно го призоваваше Whistling

# 15
  • Анкх-Морпорк
  • Мнения: 3 475
Ма молА ви сА, Торбалан ми е приятел, той е админ на photo-cult-com и как може така ,да си плашите децата с него! ААААААААА! Ще се разправяме!  #Cussing out

# 16
  • Мнения: 1 462
Един познат заплашвал четиригодишният си син, че ако не се завие и заспи веднага, ще отвори на Торбалан да влезе. Момченцето питало какъв е тоя Торбалан, бащата обяснил. Хлапето станало, отишло до вратата и казало "Отвори ми, искам да го видя". Таткото едвам скалъпил някаква история, та да не го хванат в издънка...

# 17
  • Мнения: 5 299
Честно казано не съм се замисляла досега. Мен не са ме плашили нито с Торбалан, нито с баба Яга, нито с разни там цигани-мигани. И не мисля да птактикувам този вариант.
Но като храня малката, и като не иска да яде - й казвам, че ще дам пюрето на кучето, ако не го изяде. И така и става де Mr. Green Животното намазва в крайна сметка.

# 18
  • Мнения: 272
Против съм.Спомням си веднъж,когато синът ми беше малък,искаше да излезе на терасата и за да го спра,му викам :"Малеееее,бързо ела,че виж кой идва!". И той ме пита :"Кой?",пък аз,нали щото да не го плаша с никой му отговарям:"Ми....като дойде ще видиш...." Mr. Green Laughing

# 19
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
...Като дойда ще те размажа Mr. Green

и аз точно тоз израз използвам  Crazy

Не използвам Торбалан, че няма респект към него  Flutter

Племенника ми умираше от страх от "чичо полицай", ма моите много безстрашни бреееееее  ooooh!

Аааа, щерката е "харизана" на едно манастирче и понякога й казвам, че ще и събера куфара и ще я водя там.  Blush

Щуротииииииии
дп - 4-та опция Wink

# 20
  • Мнения: 532
Аз съм против всякакви Торбалановци и тем подобни плашила. Те децата и без това имат толкова много неща, от които се страхуват, че ще им създавам и още...по-скоро Торбалан от мама това  #2gunfire

# 21
  • Мнения: 3 153
Не планирам да ползвам подобни "художествени образи", като мярка за стряскане на дечко! А и при нас Баба Яга е положителен герой от почти година и е приятелка на Иво, защото имаме една такава, която виси в хола и той по цял ден я сочи, вика я и ни кара да го вдигаме до нея, за да я пипне по метлата Mr. Green Умира си от кеф просто:)

# 22
я да не ми закачате хубавия ник!
ползвам си го откакто се помня Wink

# 23
  • Анкх-Морпорк
  • Мнения: 3 475
я да не ми закачате хубавия ник!
ползвам си го откакто се помня Wink

 newsm53 newsm53 newsm53 newsm53

# 24
  • Мнения: 2 755
...Аз съм против всякакви Торбалановци и тем подобни плашила. Те децата и без това имат толкова много неща, от които се страхуват, че ще им създавам и още...
Така е. Има други, по-адекватни методи за възпитание.

# 25
  • Мнения: 6 314
Против насаждането на изкуствени страхове в дечицата.... без това какво ли не започва да им се върти из главиците към 2-3 годишна възраст и трябва с техните измислени демони да се борим, остава и ние да им насаждаме такива. Тц  Naughty

# 26
  • Мнения: 1 014
Против съм!

# 27
  • София
  • Мнения: 6 743
Един познат заплашвал четиригодишният си син, че ако не се завие и заспи веднага, ще отвори на Торбалан да влезе. Момченцето питало какъв е тоя Торбалан, бащата обяснил. Хлапето станало, отишло до вратата и казало "Отвори ми, искам да го видя". Таткото едвам скалъпил някаква история, та да не го хванат в издънка...
hahaha hahaha hahaha Joy hahaha Joy hahaha hahaha Joy
Искрено ме разсмя!
Да си кажа честно големия син съм се опитвала да го плаша  Embarassed,но наистина е ТЪПО.Малкия нямам намерение да плаша с Торбалан,баба Яга ,кумчо Вълчо и т.н.

# 28
  • Мнения: 2 978
Мен не са ме плашили с нищо, не смятам и аз да плаша.


п.п. Ей са, като дойде Юги О или Кайба, ли какъв беше онзи там newsm78...само да можех да го произнеса правилно Joy Mr. Green

# 29
  • Мнения: 2 792
 Никога не съм ги плашела с никакви подобни образи, абсолютно нелогично ми е, Момчил си има толкова собствени страхове, с които се опитва да се пребори, че само това ми остава да му създам нови, Димана е безстрашна Wink.

# 30
  • Мнения: 3 537
Мен са ме плашили с торбалан навремето и със баба Яга също,мога да кажа,че от баба Яга ме беше по страх Mr. GreenНе бих плашила с такива неща детето си.На братовчедката детето така го плашеха с Мечката и като видя детето истинска мечка и така се уплаши,че после са го водели на баячка против уплах и не е спало детето сума ти нощи .Вече е голямо но още го е страх затова съм против Naughty

# 31
  • Мнения: 843
  и аз съм твърдо  ТЦ за Торбалан и семейство.Simple Smile)


  Мама, понякога ме плашеше , че ще ме даде на циганите.....
  Ех, маме, мамеееее, да ме беше дала,  сега нямаше да плащам ток...

  п.с. В Пловдив все още  поне 80 % не плащат м..... дамм..

# 32
  • София
  • Мнения: 2 623
Мен също не са ме плашили с разни такива неща, но използваха друг мбезотказен метод за да съм послушна и да не правя мноооооого бели. Баба ми казваше, че Дядо Мраз цяла година разпраща пиленца и невидими джуджета да наблюдават кои деца правят бели и кои са послушни и добри. Който е слушкал, папкал и спинкал през годината ще получи голеееееми подаръци, а който не е няма да получи нищо. Та тогава за пусти подаръци слушах и папках и нанках та ми пукаха ушите  Grinning
Другото с което ме плашеха беше баща ми, което според мен е супер неправилно - аз намразих баща ми въпреки, че с пръст не ме е докоснал . Когато започнах да разбирам и пораснах се оказа, че не е било само защото са ме плашили с него, но това е друга тема.
Не одобрявам плашенето с каквото и да било, но това с пиленцата и джуджетата ми харесва.

# 33
  • Мнения: 421
Баба ми все казваше, че торбалан ме гледа с едното око-когато не ядях. Гледах го и виждах чак двете му очи, но той все ми намигаше Wink Wink и хич не ми изглеждаше страшен-затова торбалан е пич...
Али-ако решиш да я плашеш с нещо си-маха с ръка за чао и дава целувка-пада си подмазвачка....

# 34
  • Мнения: 4 390
Против.
Не бих си плашила детето с никакви такива типажи.

# 35
  • Варна
  • Мнения: 4 969
Никога не съм го ползвала като метод на възпитание.Нито него ,нито баба Яга,нито баба Меца..тц! Naughty Само с мен си ги плашех.Например- Като дойда ще те размажа Mr. Green

И при нас този метод само работи -досега безотказно Mr. Green

# 36
  • Мнения: 2 596
Аз съм против такива методи на възпитание с плашене с каквото и да било, даже и с тати  Mr. Green

# 37
  • София
  • Мнения: 3 421
 Никога не сме ги плешели с разни Торбалани, Баби Яги, баби Меци и т.н. Смятам, че не е необходимо да им създаваме допълнително страхове, децата си има достатъчно свои.
  Само баща им като не може да се справи с тях, ги плаши с мен. "Сега ще видиш като дойде майка ти !" Sad

# 38
  • Мнения: 5 370

  Само баща им като не може да се справи с тях, ги плаши с мен. "Сега ще видиш като дойде майка ти !" Sad
Те т'ва е...начи,да тренирам отсега и мен какво ме чака
 hahaha Joy Щото наш;то татенце отсега е разтопено и манипулирано от дребчо

# 39
  • При рома, пурите, какаото и бабиериндосите
  • Мнения: 3 607
Сърдечкеее, изплюй камъчето де- трябва да те моля ли:) Кажи за фрацузите...моляяя

# 40
  • Мнения: 6 315
Против съм "възпитанието" със заплашване с Торбалан, баба Яга, Меца, куче и т.н. Особено ми е неприятно, когато чуя как заплашват децата си с кучета. Имах наблюдения върху такова дете - изпадаше в истерия при вида на някое куче. Мисля, че е голяма глупост да насаждаш страх в детето от каквото и да било. И без това всички си имаме достатъчно страхове, няма нужда да се създават нови.

# 41
  • Мнения: 1 753
Ми.. против разбира се!  Close
Дечицата и без това имат достатъчно въображаеми страшни неща в главата си... Не знам като се стигне до заплахи до какво ще прибегна, но определено няма да е Торбалан. Освен това имам един приятел в нета, ника му е Торбалан, така че ми става съвсем смешно да плаша детето си с това име  Laughing  Laughing  Laughing

# 42
  • Мнения: 108
гласувах с По-скоро отрицателен, но всъщност съм много против всякакви такива бабини деветини. даже съм забранила на вси4ки баби да пълнят главата на детето с  подобни глупости. има достатъ4но реални неща, от кооито да се плаши, 4е и ние да му измисляме Stop

# 43
  • Мнения: 3 926
Мен също не са ме плашили, ама аз бях от послушните Wink Не смятам да измислям за Сияна някакви чудовища, но чувам свеки от сега вика: "Спри да плачеш, че ще дойде баба Меца" Close Ама ще ги науча да не ми насаждат страхове на детето.
До сега съм казвала само "Ще те подаря" - ама това в изблик на безсилие като реве в ръцете ми, просто защата съм я облякла, а тя обича да е по голо дупе... и реве по инерция... , но все пак сме само на три месеца Wink
А съм сигурна, че и при нас ще върви заплахата "Ей сега ще извикам майка ти"... той мъжът ми котката плаши така, че какво ще остава за детето hahaha

# 44
  • BABYLAND
  • Мнения: 3 409
Никога няма да забравя, като бях хлапе и сътворих поредната беля, майка ми каза "Ей сега ще извикам Торбалан"...а аз ехидно започнах да се хиля. Показа се тя на прозореца и викна "Торбаланееее, ела да вземеш дъщеря ми, че е непослушна" и хора, ако искате вярвайте, но веднага след това се чу "Стааааари дрехи купувааааам"  /лъжеха ме упорито, че именно това е Торбалан/....лелееееее, заврях се под масата и цял ден не мръднах от там. Незнайно защо бях решила, че съм се скрила много добре! После естествено, селдваха опити да ме изкарат от там, но мен такова шубе ме беше друснало, че ми остана паметен спомен за цял живот!

# 45
  • София
  • Мнения: 4 865
у дома аз съм лошото ченге. някой като се запъне за нещо, започвам бавно да броя. знаят, че стигна ли до три, спирам с добрия тон и става страшно. това, разбира се, в случай, че се отхвърлят всички мои опити за разумно обясняване на ситуацията.

не плаша децата си с никой. опитвам се да не използвам определенията циганини и селянин като нарицателни. дори днес обясних на габа, че не може да ходи мръсна и несресана (идваше ми да кажа "като ...."), защото всички ще си помислят, че има лоша майка, която не се грижи за нея.

на габа онзи торбалан-кючек й беше любим хит през лятото. баба яга веднъж специално я търсихме в гората (на боровец), за да й покаже габа новата си шапка...

# 46
  • Пловдив
  • Мнения: 903
Против съм плашенето на децата с Торбалан ими с каквото и да е било там. Защо да обременяваме крехката психика на детето като можем да му обясним защо не бива да прави така?

# 47
  • Мнения: 5 370
Сърдечкеее, изплюй камъчето де- трябва да те моля ли:) Кажи за фрацузите...моляяя
ето ,изплювам го-ама аз питах пер,защото той би трябвало да го знае как се пише и ан френски.
LE PERE FOUETTARD Е френският дядо Торбалан. Това е един такъв.....лош мъж с пръчка, който бие непослушните деца. Crazy
Ако не се лъжа,той придружава дядо Коледа. И бие децата,които не са били послушни през годината Sick #Crazy
За разлика от нашите,които....просто не получават подарък. Twisted Evil
френски Торбалан

# 48
  • Кори Селести
  • Мнения: 5 538
Плашим Елина с един съсед от първи етаж:)
Съвсем реален човек...познава го, говори си е с него и той и е казвал, че ако не слуша ще я вземе, ще я затвори в една тъмна каюта (той е моркси капитан) и ще я накара да чисти с един парцал пода:)
НО..ако е добра ще и разказва за морето и звездите:)
Той има доста....плътен и убедителен глас Mr. Green

От време на време като пощурее симулирам обаждане по телефона...а ако съвсем изтрещи...Страшко (Страшимир се казва човека) се качва по стълбите и звъни на вратата...(веднъж ме хвана, че аз звъня...но замазах положението)....

Определено предпочитам да се страхува от реални неща...които да знае, че може да и се случат...и съответно да знае, че наистина няма да и се случат, ако слуша..отколкото да я шашкам с разни извънземни измислици....

# 49
  • Мнения: 265
Против съм плашенето на децата с Торбалан ими с каквото и да е било там. Защо да обременяваме крехката психика на детето като можем да му обясним защо не бива да прави така?



Точно! И аз мисля така!

# 50
  • Варна
  • Мнения: 1 789
Абсолютно съм против такъв подход във възпитанието. Според мен това дори може да навреди. Много се изкефих обаче веднъж, когато гледах едно момиченце на спирката. Нещо не беше много послушно и някаква бабка (не неговата, то беше с майка си) му каза: "Слушкай, защото ще те открадне Торбалан". А момиченцето:"Аааа къде е тоя Торбалан да го уплаша"  Laughing Laughing Laughing Щях да падна от смях.
На анкетата отговорих с последна опция  Twisted Evil

# 51
  • София
  • Мнения: 39 718
Дядо ми като малка (заедно с брат ми) ни плашеше с торбалан. Живеехме в къща. Никаква възпитателна сила няма. Мен ме беше страх от тъмното. Не смеех сама да изляза от къщата и да ходя до 00. Скривах се лекинко и само с една ръка си палех лампата, после се оглеждам хиляда пъти. Като излезна после от 00, на бегом се прибирам. Изпитвах паника от тъмния сайвант и т.н. Придружавах и брат ми до 00 Simple Smile

# 52
  • Мнения: 5 622
Естествено,че Торбалан е вреден детската психика.Не мисля,че метода на възспитание чрез страх би довел до нещо добро Stop

Аз по принцип съм привърженик на един по-толерантен модел на възспитание на децата.Със спокоен тон и обяснения,без бой и крясъци/обиди(каквито съм чувала... SickЕдна приятелка ,кгато се кара,нарича детето си СВИНЬО  Shocked)

# 53
  • Мнения: 4 473
В къщи Торбалан съм аз Sick Sick Sick.Понеже всички останали, с изключение на моя милост, освен да глезят Гергана и да й угаждат на капризите - доста често те са направо абсурдни(!) - друго не правят и когато се наложи да се въдвори ред и да се озапти детето(трябва да е в доста голяма "фаза" ), се вика страшилището  Close , тоест мен! Shocked
А иначе, признавам си без бой - "плашили" сме я с баба Меца ( "Ей сега ще викна баба Меца от гората"), когато наистина друго не помагаше Crazy.Само че и това не беше за дълго, щото зет ми е ловджия и след като й каза веднъж, че е убил мечката в гората Laughing - всичко свърши в него момент Mr. Green

# 54
  • София
  • Мнения: 5 826
Против съм  Naughty
И у нас страшилището съм аз  Mr. Green  и съм напълно достатъчна, нема нужда от други такива  Naughty

# 55
  • Мнения: 643
Та защо ще си травимрам детето с глупости той си е малък още но нямам намерение да го използвам по скоро ще се караме с бабите заради това

# 56
  • Мнения: 966
Против съм  Naughty
И у нас страшилището съм аз  Mr. Green  и съм напълно достатъчна, нема нужда от други такива  Naughty


 Grinning Grinning Grinning Grinning Grinning

Общи условия

Активация на акаунт