За издръжката

  • 1 159
  • 13
  •   1
Отговори
  • Мнения: X
Хаиде сега да си поговорим пък за издръжките. Плаща ли си бившия издръжката? И в какъв размер? Минималната по закон или проявява благородство? Срещу какви отстъпки обаче от ваша страна? И в каква степен зависите вие от тази издръжка /не искам да звучи тъпо и унизително, просто обаче моита преценка е че аз за съжаление ще завися от нея, много ми е болно да го кажа/.

# 1
  • Мнения: 2 863
Мда, аз не съм нито с разведените нито с женените.... ама пак да се изкажа:)))
Ако "таткото" не желае да плаща дори и определената от закона издръжка, положението хич не е розово. Мисля, че сме далеч от времето, в което закона ще ги задължава да си поемат отговорностите.
Ако нещата не са загрубели толкова... най-добрия вариянт е  да се разберат хората това дете как ще бъде отглеждано и подсигурено финансово. Най-големия проблем на жените в БГ ми се струва е една абсолютно криворазбрана гордост, как видите ли не му искам парите. Ми те са за детето и са негово задължение, следователно няма нищо нередно. Мъжът ми макар, че не живее с мен, изцяло се грижи за детето ни, че и за второто ми дете, което не е негово, щото не може на едното да донесе, пък на другото не....както казахме  в една друга тема, ако човека е свестен... сам ще те търси и пита от какво имате нужда , ако не е и без друго нищо не може да се направи....насила не можеш да направиш някого почтен.

# 2
  • Мнения: 9 990
 И аз да се изкажа-така е-ако човека срещу теб е отговорен няма да бяга от това,а сам ще търси и ще пита и ще дава!Ако реши да бяга-за минимална издръжка да се гоните наистина не си е работа.Не е до унижение,щото наистина парите са си за детето,ама не си е работа.Аз затова те съветвам-кротко,без скандали,защото е за детето все пак.Щото пък ако не дава и ти постоянно му звъниш да питаш за парите ще ти дотежи двойно повече-като дете дето се моли за играчка.Говорете за това,сметни си грубо колко пари ще отиват по бебето и му предложи една сума.С времето обаче тази сума ще подлежи на преразглеждане.И пак ти казвам,ако е решил да не дава-никой няма да му накриви шапката за това.

# 3
  • София
  • Мнения: 1 748
Подкрепям пенелопа. В друга тема съм писала как стана при нас - като казах на "таткото", че не искам да живеем повече заедно, защото ми вчерни първите три месеца от живота на сина ми и от психо тормоз за периода смъкнах 14кг (най-добрата диета за след раждане Simple Smile , той ми заяви дословно "Докато си стоиш на ината, пари от мен за това дете няма да видиш!" и вече повече от седем години си спазва обещанието. Като изключим, че му е купувал подаръци няколкото пъти, като си е идвал от Щатите. Имам приятели, които са направили за сина ми много повече от "баща" му. Сега нещо се е сбъркал - миналата седмица каза, че щял да почне да изпраща пари. Не уточни колко, ама и аз много не се връзвам. Най ме вбесява, когато от хиляди километри по телефона започва да дава заръки кое е добро за детето, как трябва да го запиша на някакъв спорт, да го водя в планината и др.т.

# 4
  • Мнения: 197
Не съм в България, така че размерът не е актуален за вас, но по закон се полага да плаща 1/3 от заплатата, която декларира, обаче... Cry. А моят бившият декларира минималната, макар че взима почти двойно.
Както и да е, не се оплаквам, покрива ми 3/4 от наема тази издръжка. По-добре от нищо.

Проблемът беше, че 2 години не беше плащал (както и виждал детето). Писна ми и го дадох под съд - направихме му запор на заплатата и като стоя без пари 4 месеца, се договорихме да ми изплати всички пари, които не е плащал преди плюс разноските. Договорихме се извън съда, защото от съда щяха да ми дадат всички заплати, които са били спряни до тогава. Сега от няколко месеца насам ми плаща по 2 издръжки  Wink и така ще бъде още поне 1г 6м, докато изплати всичко, което дължи. Като плати и всички разноски по делата, сега му държи влага и не смее да прави повече изцепки. Даже, като почна да плаща, взима редовно детето всяка неделя. За мен това е супер. Всеки има нужда от един почивен ден само за себе си.
А докато не плащаше издръжка, не я взимаше, сигурно от срам, или от неудобство, че като ме види, ще го врънкам за пари. Аз му я водех, а той се криеше. Сега пак му я водя аз, защото той не може да събере пари да си купи една кола - всичко профуква в черпене на приятели по заведенията и по машинки. Както и да е. Засега не се оплаквам. Но ако не беше съдът, още щеше да се ослушва за издръжка - тоест, не я плаща по желание, де! А с голямо НЕЖЕЛАНИЕ. Twisted Evil Ама няма как. Laughing Twisted Evil

# 5
  • Мнения: X
Тук издръжката също зависи от декларирания доход. Е да, ама моя е на минимална заплата , т.е. минимална издръжка, освен ако тои не се навие на по-голяма доброволно, което ме съмнява. А тиа е 40 лв. В твоите мащаби, 1/6 от наема. Разлика има.

# 6
  • Стара Загора
  • Мнения: 2 506
Минимална - първоначално. После имаш право на всеки 6 месеца да искаш увеличение. Тези дела са без такси и става бързо.
Пък ако не плаща - ново дело, след него следва изпълнителен лист и запор на доходите. Ако няма такива (както е в нашия случай) - община плаща издръжката и после си я търси от длъжника. Не ми казаха как, но не ме и нтеесува. Ние сме така, на моя мъж бившата е осъдена да плаща издръжка, ама тя няма ни доходи, ни нищо на голия си з.....к. Вече цяла година си получаваме всичко редовно от общината. Ама ако не ме беше светнала една позната адвокатка, щяхме да пием една студена вода.

# 7
  • Мнения: 934
lalka моля те кажи как става тоя номер с общината, че аз 2-3 година и стотинка не съм видяла за издръжка. не че тя е много цели 20 лева!?!?! newsm78

# 8
  • Стара Загора
  • Мнения: 2 506
Значи първо трябва да го осъдиш че не ти плаща издръжката. И ти издават изпълнителен лист. който се носи при съдия - изпълнител. Те си правят някакви проверки, и после ни дадоха някакво решение, ама като не помня какво пишеше  newsm78. После това дето ни го дадоха го занесох в общината на главната счетоводителка и те вече си движат нещата. Накараха ни да си направим сметка в Общинска банка и ги превеждат там.
Но ако има доходи - няма да стане, просто ще му запорират заплатата, докато ти изплати всичко. Съди го за целия период + законната лихва.

Пък ти като го съдиш - направо си искай увеличение. С един куршум - два заека.

# 9
  • Мнения: 934
lalka Mерси много ще се пробвам ей така от "спортна" злоба:))

# 10
  • Стара Загора
  • Мнения: 2 506
И правилно  Laughing (според мен). И моя мъж не искаше да се занимава, не сме умрели за 50-то лева дето ги дават, ама пък и аз се запънах. Като не е майка, барем нещо да направи за детето си тази въшла. Четири години не го е потърсила детето, аз какво да му кажа утре на рожденния му ден? Всяка година се надява да се обади, а баща и се пука откъм гърба. Ей, много ме е яд, че такива раждат деца. А детето е и болно, с хронично заболяване е.  Twisted Evil

Последна редакция: пт, 04 ное 2005, 11:31 от lalka

# 11
  • Мнения: 3 634
И тук издръжката зависи от размера на заплатата. Ако ще сравняваме с наеми... ами половината от наема ми е, за двете деца общо.
До сега - 8 месеца, я е плащал без да мрънка, но го чакам и този ден.
Иначе свиждания на децата не прави... Ето, аз вече втори път му ги водя... този път не прояви желание да ги види в деня в които му предлагах, беше зает с новата си. Ми добре, аз трети път готови на тепсия няма да му ги сервирам.

# 12
Значи първо трябва да го осъдиш че не ти плаща издръжката. И ти издават изпълнителен лист. който се носи при съдия - изпълнител. Те си правят някакви проверки, и после ни дадоха някакво решение, ама като не помня какво пишеше newsm78. После това дето ни го дадоха го занесох в общината на главната счетоводителка и те вече си движат нещата. Накараха ни да си направим сметка в Общинска банка и ги превеждат там.
Но ако има доходи - няма да стане, просто ще му запорират заплатата, докато ти изплати всичко. Съди го за целия период + законната лихва.

Пък ти като го съдиш - направо си искай увеличение. С един куршум - два заека.
А това горе долу за колко време става? Колко ви отне цялата процедура?

# 13
  • Стара Загора
  • Мнения: 2 506
На нас ни отне 2-3 месеца. Но при нас развода е чрез държавен вестник, и затова не чакахме да мине време, за да видим дали ще плаща. Беше си ясно, че няма да плаща. Решението влезе в сила февруари, а март подадохме молба за изпълнителен лист. Стана за две седмици. После го носихме на съдия-изпълнител и те издадоха някаво решение. С него отидох при главната  счетоводителка на общината, оттам ми поискаха удостоверение за постоянен адрес на детето. След 1 месец преведоха парите от датата на влизане на решението в сила (тази дата може да и и датата на подаване на исковата молба за развода, ама адвоката на мъж ми нещо беше оплескал нещата, та загубихме парички за една година.)

Общи условия

Активация на акаунт