Как избрахте име на детето?

  • 16 963
  • 152
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 803

С бебето забременях трудно и исках да има символика в името му. Напоследък много се разпространи избраното име, но какво да се прави.

Вярно е, че напоследък е доста разпространено (както и производните му), но лично за мен това няма никакво значение. Бях твърдо убедена, че именно това е ИМЕТО, и в момента не мога да си представя дъщеря ми да се казва по друг начин Simple Smile

# 16
  • София
  • Мнения: 1 529
 Още не бяхме сериозни гаджета,когато в разговор бъдещия ми съпруг каза,че ако има син ще го кръсти на класния си,любимия му учител.
 Когато дойде време да раждамвсе ме подпитваше ,а аз си мълчах и след като родих бе направо щастлив ,че съм запомнила желанието м Дъщерята я кръстих направо на майка ми,това бях решила още като си играех на кукли.

# 17
  • Мнения: 1 473
Дълго умувахме с мъжа ми и всеки си имаше списък с любими имена, който постоянно се променяше...
И двамата обаче бяхме категорични, че не искаме детето ни да носи име на родителите ни.
Накрай успяхме да стесним избора между две имена, но чак след като родих и взех в ръцете си сина си, казах как да се казва.
Просто видях детето си и знаех, че така се казва. Трудно е да се обясни усещането...
При избора на име се водехме от желанието името да звучи добре и да се съчетава хармонично с бащиното и фамилното име и също така да има имен ден.

# 18
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 186

С бебето забременях трудно и исках да има символика в името му. Напоследък много се разпространи избраното име, но какво да се прави.

Вярно е, че напоследък е доста разпространено (както и производните му), но лично за мен това няма никакво значение. Бях твърдо убедена, че именно това е ИМЕТО, и в момента не мога да си представя дъщеря ми да се казва по друг начин Simple Smile

Разбира се. Бебето се казва така още от двете чертички на теста  Mr. Green Въпреки че аз до последно мислех, че ще е момче, тати и кака наричаха човечето Дари още от положителния тест  Grinning

# 19
  • Мнения: 122
При избора на име на сина ни се ръководех от следното -
- исках да има съкращение, с което да го наричаме /оказа се че му измислиха няколко такива /,
- да звучи добре като бащино име,
- и не на послезно място  взехме  първата  буква от името на майка ми / не държа особено на традициите, но знам, че това ще ше да е голяма радост за нея./ В интерес на истината това е и  първата буква от името и на свекъра ми, но той вече има внук, кръстен на него, та и той да си мисли така.
Съпругът ми каза "Каквото ти избереш."
И така се спряхме на "царското" име - Калоян

Последна редакция: пн, 16 авг 2010, 14:43 от kiki15

# 20
  • Мнения: 96
Първия път се отчетох, като кръстих дъщеря ни на свекървата. Може и да е съвпадение, но използвах едно от любимите ми имена.
Втория път се заинатих и кръстих сина ми, както ми хареса, т.е. не съм се съобразявала с букви, имена на роднини и т.н....
Третия вече ще дам право на таткото да избира (трети път не се предвижда)  Whistling
Габриел е от староеврейски, а не от старонемски Simple Smile

# 21
  • Мнения: 2 613
Моят мъж си е малко  с предразсъдъци на тая тема и много настояваше децата да носят първата буква на бабата и дядото.Много спорове имахме,но така и не можах да го убедя,че е тъпо.Както и да е,и двете ни дъщери имат имена,започващи с първата буква на свекъра и свекървата.Имената поне аз си ги избрах каквито исках,но все още ми е мъчно,че поне едната не кръстих Мария.Толкова ми харесва това име,от дете си мечтаех ако имам дъщеря да се казва така,а то какво-с тоя мой мъж ooooh!Като се запъна-как така Мария,на кого,децата трябвало да продължат името и пр.глупости.Напоследък се заканвам да  родя още едно момиченце,което да си е само мое и да го кръстя Мария Mr. Green

# 22
  • Мнения: 27 524
Хубава тема  Heart Eyes

Бях 4-ти клас, когато записаха в класа ни двама близнаци - Кристиян и Кристина. Мургави, но не цигани. Екзотични бяха. И тогава си казах - Кристина или Кристиян ще е. И така стана  Simple Smile

# 23
  • Мнения: X
Казахме си любимите имена и взаимно не ги харесахме - Дара се казвали половината кучета в парка, Кремена било глупаво, Стела - имал гадже с такова име...

И така стигнахме до "Двата списъка" - първият беше с имена на гаджета, любовници и неосъществени любовни трепети, вторият се казваше "Покрай наш Илия да намразиш Св. Илия", който включваше имена, които предизвикват неприятни асоциации. Добре че бързо се разбра, че ще е момиче, та моят списък с гаджета отпадна.  Mr. GreenПо метода на изключването стигнахме до Белослава и Ирина. На входа на родилното реших да е Ирина, защото не Белослава не можах да измисля гален вариант. Беше забавно...

# 24
  • Мнения: 832
Иначе цял живот съм знаела, че ще родя Теодор или Божидар (заради символиката, дълго време го правихме това бебе, имах и спонтанен аборт преди него). Мъжът ми обаче не хареса имената. В крайна сметка Габриел на старонемски значи точно дар от Бога  Mr. Green
След това отчетните се напълниха с Габриеловци и Габриелки  Whistling Явно е актуално донякъде.

И ние по същата причина се спряхме на името на сина ни - "Името Матей идва от иврит и означава “божи дар”. То е съчетание от думите “mattith”, което означава “дар” и думата “yahu”, която означава “бог”."
Отделно самото име много ни хареса, така си му говорихме отпреди да се роди.

# 25
  • Мнения: 2 149
Моя мъж реши,4е на майка ми ще се падне 4еста да кръстим детето,аз не възразих Laughing

# 26
  • Мнения: 84
Лесно-дъщерята на свекито,а сина на тати.Мъжът ми и той е с това име. Hug

# 27
  • София
  • Мнения: 2 140
Харесвах името Никола още като ученичка.
А и за име на детето си исках да е българско, да има хубаво съкращение и да има имен ден.

# 28
  • Мнения: 1 568
Не бях мислила за име.
Сега имам много любими, но тогава бях блокирала  Hug
Но пък му прилича  Hug

# 29
  • Талант на 2012,2013 г.
  • Мнения: 3 001
В детската градина в групата на големият син имаше едно момченце, което беше много щуричко, но и същевременно носеше особен чар. Беше близо и до името на мама. Така реших, че ТОВА име ще бъде. А големият син взе името на свекъра.

Общи условия

Активация на акаунт