Кьде и как ,Ще празнувате Нова Година?

  • 3 805
  • 83
  •   1
Отговори
# 30
Ха сега, като има неблагоразумието да дадеш линк към вкуснотийки, дай и упътването за бирените топчета  Praynig (утре ще питам пък за нещо друго)
Ко да те прая  Wink Те са много лесни

ТОЧПЕТА С БИРА
1 ч.ч. олио
2 ч.ч. брашно
1/2 ч.ч. бира
1 бакпулвер
пудра захар за овалване, локум/орехи - по желание

Омесват се всички продукти без захарта, правят се топчета - може в средата да се сложи локум или орехче, пекат се и докато са горещи се овалват в пудра захар.

# 31
...

дай нейната рецепта, моля те,  като ти остане време

Питка "Хризантема"

Ето рецептата:
4 яйца / 1 жълтък се отделя за намазване отгоре /
0,5 л прясно мляко
1 кубче прясна мая или 2 пак. суха
1 кг брашно
1 ч.л. сол
0,5 ч.л. захар
кашкавал
масло
Това е тесто с мая, затова е хубаво всички продукти да са леко топлички, а не да излизат направо от хладилника. Яйцата се разбиват добре, маята и захарта се размиват в малко от хладкото прясно мляко и се прибавят към яйцата. Сипва се останалото мляко, солта, брашното и се омесва меко тесто. Заедно с брашното аз слагам и по 1 с.л. мак и сусам, но това не е задължително.Покрива се с фолио и се оставя на топло да втаса / може и в микровълновата, ако има такава програма / Втасалото тесто се разделя на 2 равни части. Всяка част се разточва на правоъгълна кора, дебела около 0,5 см. Намазваме с разтопено масло и поръсваме навсякъде с настърган кашкавал. Кората се навива на руло, като при навиването се усуква и разтяга да се удължи.
От тук нататък има 2 възможности:
1. Двете кори се слагат на кръст. С трите края се плете плитка, която се навива на охлюв, а четвъртият край се увива отстрани на охлюва - става като козунак.
2. Двете рула леко се разплескват /да станат плоски / и се режат на еднакви триъгълници. Краищата, които остават, се оформят на топче, което се слага по средата на намазнена тава. Покрай него започваме да редим триъгълните парчета едно до друго с върха нагоре на концентрични кръгове, като всеки следващ кръг похлупва до половината предишния. Получава се нещо като хризантема.
Готовата питка трябва да втаса отново и щом се надуе, намазваме отгоре с отделения жълтък, разтворен с малко вода. Аз я поръсвам със сусам и слагам да се пече при 180 - 200 С около 45 минути - да се зачерви като козунак.
Тавата трябва да е достатъчно голяма, защото при втасването и печенето се надува доста.
При втория вариант на подреждане питката става като разпукнато цвете - много е ефектно, но не зная дали успях да го обясня достатъчно разбрано.


# 32
  • Мнения: 2 032
Хондич, тези чудни рецепти ще й ги покажа на мама да ми ги направи, 'щото за Коледа и Нова Година (пък аз с децата-от по-рано) ще сме в България, тра-ла. Ще измислим за Нова Година да сме хем някъде навън, ама хем недалече, че нали се кърмим още с бебо.Каквото предлага родния Пловдив....

# 33
.....Каквото предлага родния Пловдив....
Малииииии, пък там от кога не съм била..........Има вече 20 години Embarassed Sad
Ти вярно, че разправяше, че ноември ще си ходите........Към края на месеца ли?!

# 34
  • Мнения: 1 630
Хонда, много, много, много голямо благодаря  Heart Eyes  Heart Eyes  Heart Eyes

# 35
  • UK
  • Мнения: 1 334
ще хващам към испанско и аз Grinning освен ако lucky не си признае къде живее майка и Mr. Green
и тука няма фойерверки,ама и по-добре,че Иванка-калпазанка от всеки шум прави драма:))
Ще сме си у нас. за разнообразие ще накарам мъжа ми да ходи цял ден като дядо мраз и на всеки кръгъл час да вади подарък от чувала  Grinning а аз може да пробвам някоя рецепта от горните,макар че след Педро всякакъв ентусиазъм ме напусна...

# 36
  • Мнения: 2 032
.....Към края на месеца ли?!
Да, на 19 Ноември ще викам "у-вол-не-ни-е"!  Mr. Green

# 37
  • Мнения: 1 854
Ние не танцуваме около елхата, нито пеем песни. Миналата година дори свекьрва ми каза, че щяла да се разсьрди ако сме и купели подарьк, както и за останалите, щото и те нямало да купуват Twisted Evil. Ние с мьжьт ми обаче си разменихме между нас Grinning. Вьпреки всичко, тази година сьм решила да приготвя на всеки по мальк подарьк и да го направя по весело и тьржествено. Ако аз не си го направя няма кой друг. Последно като празнувах с майка ми в БГ голям купон е падал, то не са били хора в панелката, не са били визити от сьседи и изненади Hug.
Дидка, разбирам те напьлно защо ти е такова плачливо по Коледа и Нова година.
Много странно са Гьрция. Аз сьщо мислех, че там е яко парти. Ех, сигурно е скьпо по бузукитата, ама като си представя колко е гот и да ми пеят и свирят на живо...направо се разтапям Heart Eyes
Обаче тази година ще пробвам да спретна я някой питка/от рецептите на Хонда/, я нещо сладичко.
А тази идея с бг коледни песни на Торне е супер!Ако някой има да пуска в нашия общ gmail за да си сваля малко и да им пусна на тукашните тикви Mr. Green

# 38
  • в Tara
  • Мнения: 3 287
аз отварям тема за нова година да чета, вий пак на манджи го обърнахте Wink

хондич, питката хризантема е много вкусна, ама тез листа не можах да ги докарам. аз ли съм най-големия тъпак, само моето цвете май стана пародия Blush

маймунката, ко стана с педро? то тъй, който много се присмива на педро така му се получават манджите Wink Mr. Green

ами освен всички да се запътвате насам към испания, да му ударим един новогодишен купон...щом ви липсва българското настроение покрай този празник....... Grinning

# 39
....ами освен всички да се запътвате насам към испания, да му ударим един новогодишен купон...щом ви липсва българското настроение покрай този празник....... Grinning
Примема предложението  newsm80 yesyes Заедно ще заджуркаме манджите newsm64 и зедно после ще копунясваме  dancing newsm44 newsm68 Oha! newsm24
Май се улях в мечти  Tired

# 40
  • Гърция
  • Мнения: 2 348
Днес точно за това си говорих със сестра ми Wink и до преди малко с мъжа ми. Тази година ще сме в България за празниците. Истина е, че тук не празнуват като нас Нова година, въпреки че всичко си е въпрос на организация Wink. Ние сме празнували няколко пъти тук на заведение и си беше веселба. Иначе като цяло гърците са си в къщи със семействата (родителите) до 24ч. и след това излизат. Традицията е да играят на карти (с пари) след 24ч.

# 41
  • Мнения: 1 854
Еееее, О'Хара, ще е супер ако може да се осьществи предложението и мечтата за общото парти. Аз мога да бьда и DJ Wink, ма след някоя и друга чашка няма да имате нужда от мен,  щото сами ще си пеем Wine Glass cheers ppp

# 42
  • в Tara
  • Мнения: 3 287
пу хонда на печката! от нейните ястия искам да ям! newsm78 Crazy

небенце, аз си мислих да бъда DJ , ама айде, изпревари ме. Laughing

аз ще броя хората и ще нареждам масата със салфетки Mr. Green

# 43
Аааааааа, молим............Нямам нищо на против ама искам компания. Иначе засядам над бутилката (сетих се за Педро) и ще си седите гладни Crazy Mr. Green smile3534

# 44
  • Германия
  • Мнения: 8 096
.... Традицията е да играят на карти (с пари) след 24ч.
Сакън недей, и те ли  Close Германците също имат този обичай, да играят на някакви игри, та демек който спечели на нова година, ще печели цяла година. Та така първата година от запознанството с половинката отивам аз, нищо неподозираща с него у приятели да празнуваме нова година. Няма да повторя вече!!!! Twisted Evil Stop Naughty

Общи условия

Активация на акаунт