Българските имена в Германия и по света

  • 2 151
  • 31
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 208
вие много ме у4удихте - например при нас никой не те пита дали това име е някакво си , щом си решил да си кръстиш детето даваш им името (казваш го ) и толкова . няма никакви норми - дори с фамилиите не ми трябваше да доказвам нищо ..казах така и така , а не по вашему и това беше . проблеми никакви не срещнах .
Все едно,че аз го написах.Защо трябва да бъде одобрено името,щом сте си го избрали...Не ми стана ясно и защо трябва да се докаже,че съществува такова име-та има някои имена които са много странни и мога да кажа  ей-така измислени ooooh! Thinking

# 16
  • Мнения: 6 390
вие много ме у4удихте - например при нас никой не те пита дали това име е някакво си , щом си решил да си кръстиш детето даваш им името (казваш го ) и толкова . няма никакви норми - дори с фамилиите не ми трябваше да доказвам нищо ..казах така и така , а не по вашему и това беше . проблеми никакви не срещнах .
Все едно,че аз го написах.Защо трябва да бъде одобрено името,щом сте си го избрали...Не ми стана ясно и защо трябва да се докаже,че съществува такова име-та има някои имена които са много странни и мога да кажа ей-така измислени ooooh! Thinking
Ще кажа това което важи за Чехия, предполагам че важи и за други старани нещо подобно, но дали и в Германия е така, нямам представа.
Тук също можеш да си кръстиш детето както си пожелаеш, само не можеш при условие, а ако е чуждестранно името, което го няма в тукашните дебели книги с избор на имена / това са разните арабски, виетнамски и от този род, но и доста български имена ги няма там/, трябва да докажеш, че името съществува някаде по света, за целта има нещо като съдебен експерт се води, на който му казваш какво име искаш, и той ти казва дали може ли неможе /в смисъл проверява достоверността на името дали не означава вулгаризъм, или
...... неозначава неудушевен предмет / в смисъл чиния, камион, трактор и тн/ и в крайна сметка ти издава нещо като легализация на името , което трябва да предложиш в родилното за да го запишат така както пожелаеш.
Така е в Чехия, наши приятели за име като Кирил и Слави са ходили на такъв съдебен експерт, или незнам как да го нареча на бг. Но дали и в Германия е така, незнам  Thinking

# 17
  • Мнения: 1 768
вие много ме у4удихте - например при нас никой не те пита дали това име е някакво си , щом си решил да си кръстиш детето даваш им името (казваш го ) и толкова . няма никакви норми - дори с фамилиите не ми трябваше да доказвам нищо ..казах така и така , а не по вашему и това беше . проблеми никакви не срещнах .
Все едно,че аз го написах.Защо трябва да бъде одобрено името,щом сте си го избрали...Не ми стана ясно и защо трябва да се докаже,че съществува такова име-та има някои имена които са много странни и мога да кажа ей-така измислени ooooh! Thinking
Ще кажа това което важи за Чехия, предполагам че важи и за други старани нещо подобно, но дали и в Германия е така, нямам представа.
Тук също можеш да си кръстиш детето както си пожелаеш, само не можеш при условие, а ако е чуждестранно името, което го няма в тукашните дебели книги с избор на имена / това са разните арабски, виетнамски и от този род, но и доста български имена ги няма там/, трябва да докажеш, че името съществува някаде по света, за целта има нещо като съдебен експерт се води, на който му казваш какво име искаш, и той ти казва дали може ли неможе /в смисъл проверява достоверността на името дали не означава вулгаризъм, или
...... неозначава неудушевен предмет / в смисъл чиния, камион, трактор и тн/ и в крайна сметка ти издава нещо като легализация на името , което трябва да предложиш в родилното за да го запишат така както пожелаеш.
Така е в Чехия, наши приятели за име като Кирил и Слави са ходили на такъв съдебен експерт, или незнам как да го нареча на бг. Но дали и в Германия е така, незнам  Thinking


То4но това исках да 4уя.. Hugсъдебен експерт,4увала съм и от други zа това.  bouquet

# 18
  • Мнения: 3 880
В Германия можеш да си кръстиш детето както си искаш, НО ако е някакво много изчанчено и чуждоземско трябва да представиш документ ( или не документ, а може и нещо по-неофициално), който да доказва, че името съществува в съответната държава и е мъжко/женско примерно. В Лайпциг имало някакъв институт, който се занимавал с произход на имената и до там се пращало писмо, те търсели инфото  и струвало няколко евро. Тази последната информация може и да е неточна, но тогава не си направих труд да помня точно кое къде се прави, защото вече бях измислила име, което нямаше нужда от доказателства, но в съвета знаят. Това ни го обясни акушерката на подготвителният курс, като даде пример с някаква румънка, която е израждала и после й помагала за документите.
Смътно си спомням, че май може и от посолството да помогнат, но не съм сигурна.
Лично мое мнение е, че стигне ли се до там да се доказва съществуването на едно име тук, значи е толкова изчанчено, че по-добре да се избере друго, от обич към детето,  Wink все пак ще трябва цял живот да си го носи Laughing

# 19
  • Мнения: 108
Завиждам ви че нямате проблем с имената. Тук доколкото знам нещата не са така. Първо детето излиза от родилния дом без име, което аз не мога да приема за нормално. Когато родителите решат могат да го крастят в ццърква и чак тогава вече малкото човече ще си има име. И от това идва и проблема - името трябва да е гръцко, за да могат да кръстят детето. А тук кръщенето го имат за нещо много свещенно. И примерно ако искаш да го кръстиш на някого, името трябва да е такова че заедно да празнуват имен ден. Не е както в БГ да мойеш да вземеш само първата буква, или да има няколко еднакви букви примерно от името на дядото. ТОва не мога да го разбера. Наистина гърците са големи националисти, но чак пък толкова...

# 20
  • Мнения: 2 567
..трябва да представиш документ ( или не документ, а може и нещо по-неофициално), който да доказва, че името съществува в съответната държава и е мъжко/женско примерно.
Да, това и аз щях да пиша. Наши приятели кръстиха дъщеря си Ели-Мария, но след като предоставиха документ от бг посолство тук, че посоченото име е женско. Мария в испаноговорящите страни наистина може и да е мъжко име, а на немците Ели нищо не им говори  Wink
Хехе, сега се сещам, че отначало в посолоството тук им казали, че трябва да отправят запитване до Министерството на културата в БГ аджеба Ели-Мария женско име ли е  Shocked После да го преведат и легализират и чаааак тогава да издадат немски акт за раждане  #2gunfire Е да, ама бащата след половин бутилка уиски взел нещата в свое ръце и за половин час му написаха документа  Laughing

# 21
  • Мнения: 1 238
При нас се ходи в библиотеката и се взема една голяма книга, където са написани всички имена, които са одобрени в Дания. И така човек си избира. Това, ако искаш да кръстиш детето си в датска църква. Иначе можеш всякак да го кръстиш.

# 22
  • Мнения: 3 880
...., а на немците Ели нищо не им говори  Wink

Тъпото тук е, че служителят решава дали едно име е "нормално или не", т.е. той коли той беси и ако реши да се заяде има да те разкарва за доказателства до припадък и това че някой е нямал проблеми с определено име съвсем не означава, че навсякъде няма да има проблеми и обратното. Преди време бяха давали един куриоз по телевизията- дете (на германци), което повече от година беше без име, защото някакъв чишит в съвета отказал да го запише с името, което искаха родителите, защото по негова преценка не си личало дали е мъжко или женско (а името беше често срещано и типично женско), искал да сложат второ име, обаче и родителите не искаха да отстъпят и така си се караха повече от година. И стана ясно, че на този беамте никой не може и копче да му каже щом той така е преценил, въпреки че си личи от километър че не е прав #Crazy

# 23
  • Мнения: 239
Мисля, че в Германия е като тук и можеш да си кръстиш детето, както си искаш. Но имай предвид, че ако детето ти е с типично българско име, трудно за произнасяне и изписване в чужбината, в която живее, го обричаш цял живот да казва на всеки, който го пита как се казва как му се пише името. За мен това беше много силно основание да си кръстя детето с име, което е интернационално.

# 24
  • Мнения: 1 909
Е, друг е въпроса че аз не бих си кръстила детето с някакво много традиционно име и познато само в БГ, като Райна например (да не се обиди някой сега). Все пак това дете ще живее в чужбина и там трябва да е ясно за всеки как се произнася името му. Защо да усложнявам живота на детето с такива неща. А и не съм убедена че има полза да афиширам чуждия му произход толкова открито. Но това са си разбира се мои размисли, все пак нали ми е време да обмислям имена...


Не че бих си кръстила детето Раина, ама какво му е на името - даже не се произнася трудно на чужд език. Вярно е, че трябва да може да се пише и произнася лесно, но за чуждия произход не съм съгласна. Има толкова хубави български имена - какво лошо има да се популяризират

# 25
  • Мнения: 4 399
Е, друг е въпроса че аз не бих си кръстила детето с някакво много традиционно име и познато само в БГ, като Райна например (да не се обиди някой сега). Все пак това дете ще живее в чужбина и там трябва да е ясно за всеки как се произнася името му. Защо да усложнявам живота на детето с такива неща. А и не съм убедена че има полза да афиширам чуждия му произход толкова открито. Но това са си разбира се мои размисли, все пак нали ми е време да обмислям имена...


Не че бих си кръстила детето Раина, ама какво му е на името - даже не се произнася трудно на чужд език. Вярно е, че трябва да може да се пише и произнася лесно, но за чуждия произход не съм съгласна. Има толкова хубави български имена - какво лошо има да се популяризират


Абе Райна е много хубаво име, само дето няма точен начин да се напише на латиница. Затова не бих го обмисляла. Моето име е много просто за писане и в немскоговорящите държави нямам абсолютно никакъв проблем. Но в англоговорящите го произнасят по съвсем различен начин. И понеже работя с американци провеждам образователни курсове как да произнасят името ми.  А представяш ли си пък ако бях Райна...  #Crazy
А що се отнася до популяризирането, не мисля че тия няколко българи дето сме в чужбина можем да направим нещо за да се популяризират БГ имена. Можем обаче да yсложним живота на децата си. Между другото една немска водеща си кръсти детето Лас Вегас и макар че е доста известна, не съм забелязала да е успяла да популяризира това име.

# 26
  • Германия
  • Мнения: 8 099
.... Между другото една немска водеща си кръсти детето Лас Вегас и макар че е доста известна, не съм забелязала да е успяла да популяризира това име.

Коя е пък тя newsm78

# 27
  • Мнения: 4 399
.... Между другото една немска водеща си кръсти детето Лас Вегас и макар че е доста известна, не съм забелязала да е успяла да популяризира това име.

Коя е пък тя newsm78

А де-де, като и забравих името???  EmbarassedНа нас от 1 месец ни е повредено ТВ-то и вече не си спомням.  Embarassed Ама май името и започва с В. Знаеш я при всички случаи, тя е много известна, руса, сексапилна с огромен бюст, който много държи да показва и все ръси разни простотии, ама иначе е забавна и е чаровна точно с простотията си.
Ако още не си се сетила, утре ще питам мъжа ми.

# 28
  • Мнения: 3 880
[
А де-де, като и забравих името???  EmbarassedНа нас от 1 месец ни е повредено ТВ-то и вече не си спомням.  Embarassed Ама май името и започва с В. Знаеш я при всички случаи, тя е много известна, руса, сексапилна с огромен бюст, който много държи да показва и все ръси разни простотии, ама иначе е забавна и е чаровна точно с простотията си.
Ако още не си се сетила, утре ще питам мъжа ми.
И мен ме zачовърка любопитството коя е тая лудата Laughing На това описание отговаря много Верона, но тя не е руса и детето й се каzва Сан Диего newsm78

# 29
  • Мнения: 4 399

И мен ме zачовърка любопитството коя е тая лудата Laughing На това описание отговаря много Верона, но тя не е руса и детето й се каzва Сан Диего newsm78

Абе май че точно Верона се казваше тая хубостница. По времето по което и гледах интервюто беше руса. Ама това при нея не е постоянно понятие. А съм сигурна че е Лас Вегас защото обясняваше как спонтанно се е оженила в Лас Вегас. Били там и изведнъж им дошло на ум че Лас Вегас е идеалното място да се оженят пък нали и синът им се казвал Лас Вегас, та съвсем се връзвало, това си бил техния град. Сан Диего не е точно града на свтбите. Но какво да ти кажа, дали Лас вегас, дали Сан Диего, мисълта ми беше че дори и тя не може да популяризира странно име.

Общи условия

Активация на акаунт