ГРАДИНАРСТВО-моето хоби! 11

  • 104 801
  • 751
  •   1
Отговори
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 535
Старите ни теми:


Добре дошли в новата ни темичка! Есента е дошла и цветовете в градините ни скоро ще станат преобладаващо жълти, оранжеви и кафеви. Време е да садим луковици , а скоро и храсти и дървета. Да споделя малко опит с луковиците.
Трябва да са здрави, без повреди, особено от мухъл. Ако все пак съм получавала и такива /най-вече лилиуми/ - почиствам добре, дори и да остане луковицата наполовина/махам люспите/, топя в блед розов разтвор на калиев перманганат и едва тогава садя. Не садя дълбоко, независимо, че препоръката е три пъти височината на луковицата. Това при едрите лилиуми и ходжовите лалета е твърде много. 5-10см над луковицата, дори по-малко за Пловдив си е добра дълбочина. Почвата ми е влагозадържаща, затова за да не загният,на дъното посипвам дупката с пясък. Правим им "кошнички" от рабицова мрежа, заради слепите кучета. Докато се усетя ми отнесоха луковици сигурно за стотина лева. Confused Съобразявам се с височината , отбелязана на пакета. Не поливам на всяка цена след като ги насадя, но връщам всичката пръст, нищо че изглежда повече. От дъждовете и снега се сляга до първоначалния си вид.


За голямо съжаление компютъра ми се е скапал и не мога да сваля снимки Sad Имам разкошна астра, топка с диаметър 80см отрупана с лилави цветчета Sad


Последна редакция: пн, 20 сеп 2010, 07:44 от Ljuboznatelna

# 1
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 38 985
хоп-троп, първа  Mr. Green

Благодаря Любознателна, това с рабицата е интересна идея  Hug

# 2
  • Мнения: 2 641
Благодаря Любознателна за новата тема   bouquet

Кажете пак за розите  моля - кога да ги зазимя и как точно?

# 3
  • В градината...
  • Мнения: 15 929
Честита есен Sad От днес е студено, а вчера беше лято.... Искам пак да е пролет и да се радваме на всяко зелео стръкче, избило от земята.

# 4
  • Мнения: 455
Здравейте и от мен!
Поздравявам Ви с няколко минзухарчета, поникнали в двора ни - http://pkomitova.snimka.bg/family/k-shta.275810.20678424
Ще ви следя - много интересна тема.
Между другото, по една от хризантемите има накацали бели, миниатюрни мушици. Това проблем ли е?

# 5
  • Мнения: 1 296
Хайде, запис в темата и от мен Peace
Благодаря на Любознателна за новата темичка  bouquet
Аз вече започнах с есенните поръчки на луковици, но засега само ги събирам, че още си изяснявам визията на градинката, а и още се строи и е пълен ужас Twisted Evil. Измачкана трева, пепел, цимент.....

# 6
  • Плевен
  • Мнения: 97
тук

# 7
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 535
Кажете пак за розите  моля - кога да ги зазимя и как точно?

Рано е още. Като започнат да падат листата на дърветата можеш леко да ги пострижеш, ако са големи /аз имам пораснали до 2м/. Ако са малки и нови, нищо не режи, загърлят се в основата на стеблото с пръст. Обърни внимание как са в обществените градини, можеш да се ориентираш по тях. Пролетта се разравят и режат. Втората година нищо не загърлях, защото имам много рози, а разравянето беше истински ад. Нямах загинали. Виждам, че тук в Пловдив режат розите още есента, сигурно са преценили, че зимите тук са такива, че няма поражения. Аз си ги режа пролетта.

Фъстък, чудни са ти минзухарите! Мушиците са проблем дотолкова доколкото ти загрозяват цветята. Питай в агроаптеката за някакъв инсектицид с по-дълъг срок на годност , за да си го ползваш и догодина евентуално. Там ще ти обяснят дозата.

Аз насадих малко лаленца.

# 8
  • Мнения: 455
Отново благодаря Любознателна!   bouquet

# 9
  • Мнения: 465
Добро утро момичета и момчета-да не се обиди Дедо! Laughing
Ох,пресадих стевия-10 см храстче директно в градината ми.Дали не направих грешка-не знам.Имам топла есен,но и дълги зимни минусови температури тук...Пролетно време ми е трудно да намеря "разсад".
Моля споделете опит със зимуването на стевия-със слама или с торф да я завия през зимата.... Thinking

# 10
# 11
  • Мнения: 176
розите и аз режа наесен, но докато разбера коя каква е - ужас, две години ми трябваха.

# 12
# 13
  • Мнения: 425
Благодаря на Любознателна за чудесната тема и споделен опит.  bouquet

# 14
  • Талант на 2012,2013 г.
  • Мнения: 3 001
И къде без мен? Благодаря Любознателна за темичката. Hug

Общи условия

Активация на акаунт