Счупен живачен термометър

  • 35 419
  • 46
  •   1
Отговори
  • Мнения: 19
Дайте съвет моля ,счупен живачен термометър ?! Махнахме живака с лист ,събран и затворен ...счупил се е вчера ,незнам как не сме го забелязали едно две топченца не е успял да се счупи целия даже пласмасовата опаковка в която стои беше на него явно някой го е ударил !? ....как се почиства ,какво се прави ,пуснах прахосмукачка -не е най-добрия вариант !? .....офф някой да каже нещо съвет ?

# 1
  • Мнения: 13
Спокойно и не се паникьосвай, на живака само изпаренията са опасни, така че проветрявай или остави прозорците отворени през ноща в стаята, където сте счупили термометъра.
Всеки е чупил такива термометри вкъщи, никой не е умрял, споко.
Следващия път си купи дигитален от аптеката.

# 2
  • Мнения: 13
А и изхвърли торбичката на прахосмукачката, не я чисти, хвърляй направо.

# 3
  • out of space
  • Мнения: 8 573
Купуваш сяра от аптеката и наръсваш цялото помещение

# 4
  • Мнения: 717
почистване с прахосмукачката е достатъчно, необходимо е и проветряване, както са ти казали по-горе.

# 5
  • Мнения: 5 710
А и изхвърли торбичката на прахосмукачката, не я чисти, хвърляй направо.

да, ако може в боклука ooooh!


Когато сярата реагира с живака се получава безопасното съединение, живачен сулфит се казва.
Единствният начин да събереш  и обезвредиш живак е да го посипеш със сяра.
Сяра продават в аптеките.

# 6
  • Мнения: 13
А и изхвърли торбичката на прахосмукачката, не я чисти, хвърляй направо.

да, ако може в боклука ooooh!


Когато сярата реагира с живака се получава безопасното съединение, живачен сулфит се казва.
Единствният начин да събереш  и обезвредиш живак е да го посипеш със сяра.
Сяра продават в аптеките.
Благодаря ти, аз това със сярата не го знаех!

# 7
  • Мнения: 19

Благодаря за съветите ,добре че е останал в пласмасовата кутия и съвсем малко имаше ,събрахме го вече късно прочетох за сярата ! ухххх и преди сме чупили била съм дете ,но сега съм бременна и направо откачих  #Crazy

# 8
  • Мнения: 11 337
Викай гражданска защита!

Шегувам се ей! Преди време по повод мое притеснение за счупен термометър в стаята на детето говорих с приятел лекар и той ме успокои, че от термометър нищо няма да стане - да почистя добре с прахосмукачка и толкова. Аз наръсих и със сяра за всеки случай, с което се оказа по-трудно да изчистя вонящата сяра.  Sick

# 9
  • out of space
  • Мнения: 8 573
Викай гражданска защита!

Шегувам се ей! Преди време по повод мое притеснение за счупен термометър в стаята на детето говорих с приятел лекар и той ме успокои, че от термометър нищо няма да стане - да почистя добре с прахосмукачка и толкова. Аз наръсих и със сяра за всеки случай, с което се оказа по-трудно да изчистя вонящата сяра.  Sick

Е нали живакът се изпарява, прави реакция с някоя от съставките на въздуха (кислород, азот...не помня), вдишва се и стават проблеми...
Да се ръси със сяра както казах и да е мирна главата...

# 10
  • Мнения: 11 337
Като дете съм си играла с топченцата от счупения термометър, в последствие разбрах, че и много други са го правили. Не казвам, че е правилно, но все пак всички сме живи и здрави, за да си го разказваме.

# 11
  • Мнения: 5 710
Живакът е тежък ( и силно отровен) метал.
Идеята е, че а/ има рискове да го събираме с ръце, затова е добре да  се б/ обезвреди , за да може в/ да бъде събран и изхвърлен спокойно.

Това, че събирате с ръце и прахосмукачки може да е резултатно, но може и да не е. Живакът е много подвижен:–)

Отраваяне с живак може да причини различни гадости. Ако съм на твое място ( бременната в темата), няма да стоя близо до това нещо, ако и да е малко количество..

# 12
  • Мнения: 13
Викай гражданска защита!

Шегувам се ей! Преди време по повод мое притеснение за счупен термометър в стаята на детето говорих с приятел лекар и той ме успокои, че от термометър нищо няма да стане - да почистя добре с прахосмукачка и толкова. Аз наръсих и със сяра за всеки случай, с което се оказа по-трудно да изчистя вонящата сяра.  Sick
и аз точно това се ссетих, че когато ходехме на едни минерални бани с баба ми и дядо ми, смърдеше ужасно на развалени яйца, и баб ми обясни, че е сяра. Аууу, като в Ада беше, такава смрад.
Но щом помага, бих прибвала, може и тази от аптеката да не смърди.

# 13
  • Варна
  • Мнения: 25 236
Някъде бях чела, че сярата реагира с живака, но при специални условия, които в домашна обстановка липсват. Т. е. няма полза от наръсване със сяра. Също така съм чела, че количеството в термометъра е прекалено малко, за да е опасно. Не се панирай излишно, почисти хубаво, проветри и толкова.

# 14
  • зад парка
  • Мнения: 1 583
Когато дъщеря ми счупи поредния термометър, позната химичка ми каза да намажа с масло мястото, където е счупен  newsm78

После събрах живака с прахосмукачка и я изхвърлих цялата  Joy Бях се уплашила много.

# 15
  • София
  • Мнения: 8 280
... сярата реагира с живака се получава безопасното съединение, живачен сулфит се казва.
Единствният начин да събереш  и обезвредиш живак е да го посипеш със сяра.
Сяра продават в аптеките.
практикувала съм го 2 пъти.

# 16
  • Мнения: 654
Като дете съм си играла с топченцата от счупения термометър, в последствие разбрах, че и много други са го правили. Не казвам, че е правилно, но все пак всички сме живи и здрави, за да си го разказваме.
Дори нарочно сме ги чупели и се състезавахме кой повече топченца ще направи.

# 17
  • до една звездичка
  • Мнения: 1 892
После събрах живака с прахосмукачка и я изхвърлих цялата  Joy Бях се уплашила много.

Цялата прахосмукачка ли хвърли бе? Shocked Ееей, явно голям страх е било! Peace

И аз като малка съм се опитвала да "гоня" топченцата от разпиления живак... Много забавно ми беше да ги гледам как преливат едно в друго... шантава работа! ooooh!

А последният живачен термометър, който счупих беше в родилното, в деня, в който родих. Сметоха го с метлата. Crossing Arms

# 18
  • София
  • Мнения: 8 280
После събрах живака с прахосмукачка и я изхвърлих цялата  Joy Бях се уплашила много.

Цялата прахосмукачка ли хвърли бе? Shocked Ееей, явно голям страх е било! Peace


Е има и по-тежки случаи.
Една приятелка на "Гражданска защита" се беше обаждала hahaha

# 19
  • Evil thoughts can hide, I'll help release the mind I'll peel away the skin, release the dark within.
  • Мнения: 1 326
Някъде бях чела, че сярата реагира с живака, но при специални условия, които в домашна обстановка липсват. Т. е. няма полза от наръсване със сяра. Също така съм чела, че количеството в термометъра е прекалено малко, за да е опасно. Не се панирай излишно, почисти хубаво, проветри и толкова.
Точно така е. Живак се събира с медна тел, най-добре метличка от медни телчета.

# 20
  • Мнения: 1 175
Също е добре да си измиете ръцете хубаво след чистене/игране с топченца живак. Освен от изпаренията във въздуха, можете да се натровите и от устен контакт със замърсени предмети (като ръцете). Най-вероятно количеството погълнат/вдишан живак ще е прекалено малко, за да ви навреди, но все пак... това се натрупва в организма, особено ако го комбинирате с друг източник на живак, като консумиране на някои видове риба (живяла в замърсени води). Капка по капка вир става.

За тези, които смело заявиха че щом са живи, значи живакът не е толкова вреден. Не забравяйте, че не от всички вредни неща се умира, все пак  Wink Така че "виж ме жив съм" не е особено голямо успокоение. Живачното натравяне засяга мозъка, бъбреците, дробовете. Можете да си докарате някакъв малък проблем, който на око не се вижда, но след време може да се влоши, особено ако често ядете риба от замърсени води и живакът се натрупа в организма ви. В магазина едва ли ще ви кажат (или ще знаят), така че си е риск. Някои опасности са скрити.

# 21
  • Мнения: 9 481

Е има и по-тежки случаи.
Една приятелка на "Гражданска защита" се беше обаждала hahaha
[/quote]

Това не са "тежките" случаи, а осведомените какво именно се прави в подобни ситуации-да! Точно на Гражданска защита се обадете-приятелката Ви е постъпила абсолютно адекватно Peace
Аз също съм ги викала (разбрах от моя приятелка, а в рамките на няколко седмици счупих 2бр), и когато дойдоха, хората бяха безкрайно любезни, и призоваха за разгласяване на И тази им дейност, тъйкато да, минимално е количеството живак в един термометър, но изпаренията са му достатъчно опасни..предвид годините, а ако е имало и обитатели на жилището преди вас... (ние  сме с кован паркет  в блок от 1964г например..немам идея какво има под него  Crazy)..
Освен обработката със сяра, те имат и специална прахосмукачка, с която почистват; отделно ме предупредиха, че торбичката от моята прахосмукачка (с която евентуално съм "чистила" живака), в никакъв случай не се изхвъля  в контейнера пред блока.
Те я взеха -също подлежала на обработка със сяра.
Ето и телефона им : 080020112

# 22
  • до една звездичка
  • Мнения: 1 892
Аз също съм ги викала (разбрах от моя приятелка, а в рамките на няколко седмици счупих 2бр), и когато дойдоха, хората бяха безкрайно любезни, и призоваха за разгласяване на И тази им дейност

А би ли споделила, моля те, как по-точно, чистят те?

# 23
  • Мнения: 9 481
В по-горния си пост съм описала..

# 24
  • София
  • Мнения: 8 280
Да бе, те само дето не са и се изсмели ... познай дали са дошли, а тя живее на 5 мин. пеша от ГД "ГЗ". 

Обработения със сяра живак е живачно безопасно съединение, което може да се събере, с която и да е прахосмукачка. Е, но друго си е да всее човек параноя.
Единствения проблем е миризмата на сяра, която остава в прахосмукачката за известно време.

# 25
  • Мнения: 60
Не виждам нищо смешно.Вика се гражданска защита,какво толкова чудно има ,това им е едно от задълженията на хората.Аз съм викала,бяха безкрайно любезни,дойдоха облечени със специални екипи и прахосмукачка,напръскаха и изчистиха,не съм плащала и един лев/т.е.не е глезотия/.На мен също ми обясниха,че не се събира с ръце,и не се изхвърля в боклука.Изненадвам се ,че има такива постове и то май повечето ,че не е нищо сериозно,като и повечето от нас имат и малки деца  Shocked.И защо трябва да ходя с дете на ръце до аптеката да купувам сяра и после да се чудя как да почиствам с нея,хора за какво плащате данъци,затова са тези служби като имаш нужда от тях да ги извикаш.

# 26
  • Мнения: 5 710
Каква праноя. . Това е живак. Ясно и просто е какво е, какви са вредите, рисковете, как се събира, на кого се обажда човек ,препоръчително. Живакът е силно токсичен, особено вреден за бременни, малки деца , може да причини слепота , глухота, ДЦП... Не мога да повярвам, че някой който сигурно се е разписал сто пъти в теми как децата му не ядат боклуци или протестира срещу ГМО може да махне с ръка "параноя" и да остави семейството си да съжителстват с 'топченца', че и да си играят с тях ...

# 27
  • Мнения: 2 865
Не са ли ги спрели от продажба все още тези термометри?
Интересно ми е колко хора продължават да ги ползват, след като знаят рисковете...

# 28
  • Мнения: 9 481
Не са ли ги спрели от продажба все още тези термометри?
Интересно ми е колко хора продължават да ги ползват, след като знаят рисковете...

Спрени са, и са изтеглени от аптечната мрежа Peace
Друг е въпроса, чесъм купила и скъпи и евтини електронни(имаме поне 5 различни)-еми не са точни Tired

# 29
  • Мнения: 2 865
Моите са точни - трябва да задържаш допълнително половин до една минута след сигнала, и би трябвало да даде вярно измерване.

# 30
  • У дома !
  • Мнения: 700
Ние като счупихме такъв термометър се обадихме на 112
Бяхме се уплашили много,защото тогава сина ни беше бебе и лазеше по земята непрекъснато Naughty
Казаха ни с прахосмукачка или да използваме сяра......от тогава съм си купила сяра и седи в аптечката.
Не знаех,че са спряни от производство.......някой да ми препоръча друг модел и марка....ще си закупя с удоволствие....

# 31
  • Мнения: 9 481
Моите са точни - трябва да задържаш допълнително половин до една минута след сигнала, и би трябвало да даде вярно измерване.

Попадала съм до момента на 2 типа-едните мерят за определено време (от порядъка на  10-20-ина сек.)-т.е. след изтичане на зададеното им време от старта-спират измерването. При тях, при всяко следващо мерене, показват покачване на Т с по 1-2 десети Crazy
Другите -до отчитане на постоянна Т за някакъв интервал от време...те обаче явно се нуждаят от предварително "затопляне" Laughing (т.е. да постои до тялото преди стартиране)..защото и при тях констатирам разлики Tired
Та така с моя опит с термометрите...най-точни, колкото и опасни да са, си остават живачните Peace

# 32
  • Мнения: 2 865
Аз имах един, който след сигнала спираше да мери, и тази стойност която даваше беше точна (сравнявала съм го с живачен) - обаче го дадох в яслата, че ни искаха термометри.
След това купих два, които трябва да се изчака половин минута след сигнала (според упътванията), т.е. като се появи сигнала дава уж твърда стойност, но като изчакаш започва наново да мига и след малко се появява окончателната. Също са точни по този начин измерванията.
Имам и един за ухо, който на децата им мери вярно (за нас не става обаче)  - с този най-често меря, защото мери за секунда.

# 33
  • Мнения: 1 931
В родилното кагота родих сина се счупи един термометър,докато ми мереха температурата, сестрата събра всичко и чершафите смени, но не беше някаква поника, а и бебета там, на часове.
А за вкъщи ползваме дигитален, не знам дали е по-точен и дали правилно измерва, но пък е по-лесно и удобно.

# 34
  • Мнения: 60
А споделете марка.Аз имам два дигитални които мерят с голяма разлика и не са надеждни.След като счупих в къщи живачния термометър бях решила повече да не купувам такъв,но се наложи и взех отново,сега като меря ме е страх дъщеря ми постоянно мърда да не го счупи.Тези които имам са заврени някъде единият на Чико , а другия купуван от аптека водят се за ректално или орално измерване на температурата / за детето/.Препоръчайте ми марка термометър за мерене под мишницата да става и за нас.Да уточня,че знам ,че има разлика м/у температура под мишницата и измерена в дупето на детето.Но където и да меря не са точни,поне тези които имам.

# 35
  • Мнения: 2 865
Всички стават и за под мишницата. Като марка - Лумископ, Браун...

# 36
# 37
  • Пловдив
  • Мнения: 652
Преди 1-2 месеца сина ми счупи живачен термометър и доста се притеснихме, защото той не ни каза веднага, ами си поиграл с топченцата, а пък аз съм бременна. Обадих се на 112 за да питам какво да правим, те пък взеха че изпратиха Гражданска защита  Laughing Пристигнаха за 15 минути с голям червен камион, две млади момчета, извадиха някаква огромна прахосмукачка с едни фунии, модерна работа  Crazy
На мен ми стана много неудобно - за един термометър гражданска защита, камиони, чудеса, но момчетата ме успокоиха, че няма проблеми. Казаха ми, че количеството живак е пренебрежимо малко, за да бъде опасно и ако има следващ път е достатъчно да го съберем с прахосмукачка и да изхвърлим торбичката.
Във всеки случай бях изключително позитивно изненадана, че поне едно нещо в България работи бързо и ефективно и явно както трябва  Peace

# 38
  • Дъ Биг Вилидж
  • Мнения: 100
Като бяхме деца сме чупили поне 3-4 термометъра че с живака си мажехме монети от 5 стотинки и ставаха като 20 стотинки. Мажехме ги с ръце докато гонехме живака по масата - никой не умря!

# 39
  • Мнения: 1 262
Моята щерка на годинка и нещо, беше счупила живачен термометър в устата си!От устата и изпадаха 2 живачни топченца, уплаших се да не би да е глътнала и веднага в бърза помощ!Те хората като ме видяха и казаха, спокойно ние не използваме от много години живачни, да ама не...нашия беше руски , носихме си го от бг Simple Smile
След кръвни изследвания установиха, че няма никакви токсини в организма.В тази връзка ми обясняваха , че дори и да се погълне не е опасно, той се изхвърля от организма, вредни са изпаренията.Някой от момичетата са ти дали съвет да сложиш сяра , там където е разпилян живака, подкрепям Hug

# 40
  • Vienna
  • Мнения: 519
Сестра ми, като дете, отхапа термометъра и глътна от живака. Нищо и нямаШе после, нито тогава, нито сега. А3 при 3ъболекаря съм си играла с жива4ни топ4ета... и на мен май нищо ми няма. не се стряскайте токова, бе...

# 41
  • София
  • Мнения: 295
Снощи счупих стенен термометър, от най- простите, с червена течност вътре. Прегледах вниматерно и май нищо ни си беше разляло, нямаше топченца по пода, червената течност си седеше в резервоарчето и по скалата. Тази червена течност живак ли е ?

Последна редакция: нд, 10 окт 2010, 11:41 от andy06

# 42
  • Варна
  • Мнения: 25 236
Не.

# 43
  • Мнения: 144
И аз съм се чудила за стенните?
Месечинке, а какво е червеното в стенните? Спирт ли е?

Дайте съвет моля ,счупен живачен термометър ?! ....офф някой да каже нещо съвет ?
Между другото това със сярата никога не е късно да се направи. Нищо, че минало време. Винаги можеш и след почистването да посипеш съмнителните мяста със сяра от аптеката за да си спокойна, да постои известно време и го изхвърли после.
И аз веднъж така се паникьосах и не знаех за сярата тогава. Много полезен пост си пуснала, добре е да е информирана всяка майка. Нека да се знае как е най-добре Simple Smile да не се паникьосват и други.

# 44
  • Варна
  • Мнения: 2 576
Червената течност в стайните термометри е спирт.

Преди 3-4 години счупих термометър до кошарата на детето. Повикахме ГЗ - не ни се смяха - дойдоха и почистиха, казаха само сяра да си купим(те нямаха).
Предупредиха ни ако има друг такъв инцидент и не викаме ГЗ да се посипе мястото със сяра и торбата на прахусмукачката да се изхвърли. Помещението трябва хубаво да се проветри след това.

Чела съм за случаи, в които живака прави големи поразии. Не е шега работата. Като малка и аз съм си играла с живачни топчета, жива съм, надявам се и дълго време да съм здрава. Това не означава, че играта с живак е безобидна.

# 45
  • Мнения: 4 433
И аз съм чупила, както много други, събрах топченцата с хляб. Проветрих хубаво, не съм викала защита. След това купих дигитален, но все имам чувството, че не мери точно Т.  Rolling Eyes от тези, до живот е...

# 46
  • Мнения: 280
Два пъти чупих миналата година- пъврия път за мое щастие,живака остана вътре.Втория път се пръсна по дивана и килима.Обадих се на гражданска защита.
Дойдоха със специална прахосмукачка и го събраха.Казаха никога да не правя грешка сама да го събирам с прахосмукачка-заради изпаренията.Самия живак не е отровен,отровни са изпаренията му.
Мислех,че едва ли не ще ми се смеят, че ги викам , а се оказа ,че зимата ходят отговарят редовно на такива сигнали. Peace

п.п.И при мен бяха изключително любезни,даже завързахме доста приятен разговор.Не съм плащала нищо Peace

Последна редакция: пн, 18 окт 2010, 23:01 от Tia_e

Общи условия

Активация на акаунт