Ирак днес се радва на новата вест, отваря вратите на дом номер ШЕСТ !

  • 26 017
  • 310
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 11
Благодаря ви за сърдечното посрещане, момичета ! Да сте живи и здрави, и да са щастливи децата ви !
Делта, да оздравяваш бързичко !
 Hug

# 16
  • Мнения: 2 171
Делтич, и от мен бързо оздравяване Hug. НЕма да се даваш на нЕкакъв си вирус, нали така Simple Smile. Шегата настрана, знам колко е неприятен, изкарахме го семейно. Аз няколко дни грачех като магаре, при това гласът ми беше най-малкия проблем.
Вечна,  Hug

# 17
  • Мнения: 2 755
Простете, че ви нахлувам в темичката, но имам един въпрос - правите ли по вашите ширини мариновани лимони? Правих това нещо по алжирска рецепта, но нещо не се получи, пък и няма кого да попитам и си помислих, че може да се прави и при вас.

# 18
  • Мнения: 171
Простете, че ви нахлувам в темичката, но имам един въпрос - правите ли по вашите ширини мариновани лимони? Правих това нещо по алжирска рецепта, но нещо не се получи, пък и няма кого да попитам и си помислих, че може да се прави и при вас.
прави се и при нас - в сладка и в солена марина. какъв конкретно е въпросът, за да мога да отговоря и да помогна.

Делте, да оздравяваш веднага - иначе затрити са постовете на латиница, но все пак го видях преди да го изтрият, просто нямах време да пиша. Къде дават така да боледуваш ? Ти пита ли чичо Докторка дали може ? Майтапите настрана - радвам се да те видя отново в темата.

Астарта, недей и ти да се разболяваш повече - наближава зима, дръж се мъжки !!!

Ум Яхя, все се каня да те питам - ти на празника случайно да ми прати съобщение. Дойде само половината, но кодът беше на емиратски номер и не можах да разбера от теб ли е или от друг някой познат. Да ти кажа и за филма - не го харесвам, анимацията имам предвид... установих обаче, че я пускат по един от детските канали - ум да ти зайде.

Вечна, добре си ни дошла. Дано да си намериш за какво да четеш и да пишеш в нашата тема.

А аз да ви кажа за дизайнер не ставам - много е лесно като редя чужди картинки, ама аз едно цвете не мога да нарисувам като хората, само стилизирани маргаритки.  Mr. Green

# 19
  • Мнения: 0
Хадил - аз бях!  Hug
Пратих СМСа от Йордания, където ползвах роуминг на емиратския ми джи ес ем.
Вечна - добре дошла!
До скоро   bouquet

# 20
  • Мнения: 2 755
Соления вариант ме интересува. Аз ги ръсих само с морска сол и вода. Станаха горчиви от сол и все едно са пресни, а стоят вече 2-3 седмици Sad

# 21
  • Мнения: 0
acer , аз бих могла да помогна с рецептата за мариновани лимони, докато hadil  ти отговори.
Аз обикновено правя в два големи буркана около 30-ина малки до средно големи сочни лимона, защото с едрите нещо не се получава, стават много меки. Измиват се лимоните с гореща вода и се изтъркват с груба четка хубаво. По принцип аз взимам домашни лимони, но ако няма откъде, то тези от магазина трябва хубаво да ги изчеткаш. После ги заливаш с вода и оставяш около 5 дни, но водата я сменяш всеки ден. После отново хубаво ги измиваш и с остър нож правиш разрези като за четвъртинки, но в двата края не режи, за да останат четвъртинките свързани. Режи дълбоко, така че лимонът да може да се разтвори и като режеш нека сокът изтича в някакъв съд, после може да го добавиш в маринатата. После вътре във всеки лимон слагаш около 1 ч.л. едра сол и ги редиш в буркана. После в буркана добавяш още едра сол - по три пълни супени лъжици на всеки десет лимона, слагаш и сока, за който ти казах, заливаш с вряща вода и затваряш плътно с капачките. Не е нужно да ги стерилизираш после. После ги оставяш за около 25 дни. Маринатата става гъста и прилича на олио - може да я използваш вместо оцет на салатите и някои супи, а нарязаната лимонова кора е много хубава за месни ястия. Ако отгоре побелеят не се притеснявай, само измиваш лимона преди употреба и си спазваш правилото за всички туршии - бърка се само с чиста и суха лъжица.

Уго Чавес, за мен няма никакво значение дали ще ме питаш на лични или директно във форума. Благодаря за комплимента за добрия ми български. Както казах, моята баба по майчина линия е българка, а майка ми е живяла и учила в България цял живот. Всъщност не цял живот, а докато заминахме за Ирак. Аз заминах доста голяма и имах много добра основа по български език. После в Ирак продължих да ходя на уроци при една българка, живееща там. Освен това майка ми е жена с много добра езикова култура и единствената причина да ме прати на курс при друг човек беше, за да мога да получавам годишните сертификати, за да мога във всеки един момент, ако се върнем в България да мога възоснова на този сертификат и с полагането на приравнителен изпит да си продължа образованието.  Определено далновидно ешение с оглед на многото иракски войни. Моите деца сега също знаят прекрасен български. Аз лично смятам, че едно дете трябва да знае езика на двамата си родители, ако те са от различен произход. Аз самата имам щастието съпругът ми да говори и моя език, тоест и двата ми родителски езика и макар у дома да се говори само на арабски, децата знаят и асирийското наречие, а големите и четат макар с трудности. искрено съжалявам, че не мога да пусна децата си в арабско училище, затова ги учим на арабски у дома, но няма начин... в тукашните арабски училища не мога да си дам детето - това не са училища.

# 22
  • Мнения: 3 804
Цитат
в тукашните арабски училища не мога да си дам детето - това не са училища.

Интересно ,защо мислиш така  newsm78
На роднини детето учеше в сирийското и бяха доволни,самата Хадил е преподавала там ,на друга съфорумка детето също учеше там.
За ливанското също съм чувала отлични отзиви,на 2 съфорумки децата учат там.
Виж за иракското ,там е друг случай.

# 23
  • Мнения: 2 755
 iman76 благодаря ти за рецептата. Правих ги по същата, само че с едри лимони, защото в България не се намират други. Продават и зелени лимони - лайм, но с тях не съм опитвала. Маринатата си остана рядка като вода, само че ужасно солена. Предполагам не съм уцелила сорта лимони Sad А знаеш ли защо трябва да се киснат 5 дни във вода?

# 24
  • Мнения: 171
Привет на всички ! Съгласна съм с иман за арабските училища. Сирийското си имаше много хубави страни, но по разни причини вече не съществува. Но колкото и да беше добро в никакъв случай не беше училище от висок клас, особено последните две години. Иракското училище, докато беше на нивото на езиковите гимназии, от началото на 90-те не става за нищо, а ливанското е под всякаква критика и го заявявам напълно отговорно и то от позицията на човек, който работи там и си пати от безотговорността на родителите и на някои учители. За сметка на това има някои учители, които са същинско злато, като например Маджеда, която предава арабски на малките класове - страхотна жена и прекрасен учител.

acer, моята рецепта е същата и си стават добре. С големи лимони не става - кашват се. Иначе се киснат пет дни по няколко причини: да се извлече, каквото е останало от препаратите за съхранение, да се дръпне част от горчилката на кората и да се стимулира един от ензимните процеси в лимона, който по-късно ще ти сгъсти маринатата. аз като ползвам домашни лимони ги кисна около 3 дни, но за купешките си трябват 5 дни киснене. аз също не съм пробвала с лайм, а да ти кажа за сортовете нямам идея точно какво да търсиш, но на мен са ми казвали да взимам винаги лимони с гладка кора и аз така правя. Ако лимоните ти са все още като пресни, извади ги, измий ги и сложи сол и вряла вода, както е по рецептата и ги остави за 3 седмици пак.

Ум Яхя, извинявай тогава, че не отговорих. Просто като не знам на кого пиша и не ми се пращат само стандартните пожелания.





# 25
  • Мнения: 3 804
Знаеш ли Хадил ,права си  Thinking .Като се замисля,тези училища не могат да си осигурят подходящи преподаватели,та правят компромиси с това ,което намерят.

# 26
  • Мнения: 171
Знаеш ли Хадил ,права си  Thinking .Като се замисля,тези училища не могат да си осигурят подходящи преподаватели,та правят компромиси с това ,което намерят.
така си е. трудно се намира човек, който да владее трите основни езика на преподаване и като капак на всичко и да е издържал и езиковите тестове и тези по съответния предмет и да има право да преподава. в ливанското училище например като изключиш българските колеги, които са си учители по професия и работят по специалността си макар 95 % от тях да не знаят английски, за арабски да не говорим, то от останалите в училището с право на преподаване сме само 5 души - 3 колежки в началния курс и един колега заедно с мен в среден и горен курс. Понякога има много способни преподаватели, но много тегавата работна атмосфера не дава добри шансове. Проблемът е, че иначе тези училища биха могли да вземат прекрасни учители стига отговорните лица да имаха добри критерии за подбор, а не да не знаят какво правят или пък да оставят това на хора, които избират според това кого могат да вкарат в някаква собствена клика. В училище с толкова много деца от смесени бракове, трябва наистина освен професионализма в областта на преподаването, да имаш и доста по-широко скроена личност, за да намериш подход към тези деца. Трудно се работи в тези училища и то не толкова заради децата, колкото заради колегите и родителите... макар че май родителите са си еднакви навсякъде, съдейки по тези, които идват и в болницата. Както и да е... на мен тази тема ми е болезнена. Нагледах се на сърдити майки арабки, на които българските учители са им криви, че детето им не учи или пък на майки българки, на чиито деца арабските учители са писали по-ниска оценка, защото майка му не била арабка. Много е лошо да имаш насреща си неразбиращ родител, но това важи за всички училища.

Та като сме започнали за училищата да ви кажа какво се случи миналата седмица в болницата. Пристига едно семейство и води детето си за приемане по повод на изказано съмнение от учителката, че детето има някакви проблеми с учението, които са свързани изобщо с някакъв по-дълбок проблем. Детето върви като за синдром на Аспергер, макар и доста лека форма и прави чест на учителката, че е забелязала и обърнала внимание... е да, ама не - майката се появи с детето в болницата и каза буквално: "Простата даскалица ще ми казва, че на детето ми му има нещо. Искам да си взема документ и да й го навра в лицето, за да види, че детето ми е изключително и просто тя не знае какво да прави, защото е по-умен от нея."  Shocked  Всички родители имат правото да мислят, че детето им е следващ Айнщайн, ама толкова грубо. Та сетете се, че като й дадохме документ напълно опровергаващ мнението й какъв скандал ни застигна. Сега тази жена, с неприемането на диагнозата ще лиши детето си от подходящо лечение и впоследствие така ще наруши социализацията му, че ще го превърне в инвалид. Едва ли го прави нарочно, но е факт, че в края на краищата го разсипва. Та после се чудим защо учителите вече не искат да казват нищо и се изпускат телексните, леките форми на , гранични с аутизма разстройства, лекото изоставане в психическото развитие и т.н. Една колежка в ливанското само дето не я разпнаха, защото каза на една майка а заведе детето си на очен лекар, защото не вижда добре и оттам му идват и грешките в диктовките и т.н. Майката реши, че просто учителката не иска да пише  оценка на детето... ей това родителите били големи бележкари... затова много се радвам на хора, които искат децата им да знаят и да получат високи оценки, но и да са подплатени, а не само на хартия.

май се отплеснах много по темата ... затова край. лека вечер на всички.

Последна редакция: сб, 02 окт 2010, 01:58 от hadil

# 27
  • Мнения: 2 171
Болната ми тема Mr. Green
Родителите наистина са странни птици, чудя се дали и аз съм в тази категория, без да си давам сметка. Наистина е жалко, че се изпускат клинични случаи, които могат да бъдат повлияни и излекувани, само защото родителите смятат децата си за гениално изключение на природата. В нашата група има такова детенце (всъщност децата са две, но за второто не мога да се изкажа със 100% сигурност). Учителката е казала на майката, а тя е вдигнала скандал, че детето й е просто много чувствително и трябвало индивидуален подход. Е да, ама като има 30 деца и 1 учителка, как тя да се занимава само със специалното дете и да остави 29 деца да правят каквото си искат newsm78. Има и кривогледо детенце, на което майка му твърди че не е кривогледо и че на учителката така й се струва Crazy. А гвоздеят на програмата беше вчера, когато доведоха ясленче, 2008 набор, в първа градинска група с деца 2007, защото "детето е много умно и в яслата ще затъпее" Simple Smile. "Умното" дете не може да говори, още е с памперс и не участва нито в игрите, нито в заниманията на децата. Учителката вместо да се занимава с децата, му сменя наакания памперс ooooh!.

А за училищата, явно наистина куца подготовката, щом и Хадил, която черпи инфо от извора, го твърди, но все пак продължавам да си мисля, че са по-добри по отношение на дисциплината от нашите училища. Преди няколко дни братчето на едно от нашите дечица постъпи в болница, защото съученик го ударил с тояга по главата през междучасието. Детето било с комоцио, а е първи клас Sad

# 28
  • по пътеката
  • Мнения: 3 149
запис ,4е съм ви изпуснала! много инересни неща разисквате за у4илищата, съответно отношения-деца,родители, у4ители! като имам поглед и над бг, и над арабските у4илища, при това държавните, мога да кажа ,4е наистина е добре, когато се забелязват проблемите на децата,както в слу4ая с хадил в болницата! тук има доста деца с  проблеми ,дори някои са видими при прост контакт! само,4е не се търси ,където трябва при4ината! то4но недоволни майки системно сменят или класовете или у4илищата;само защото някой у4ител е показал ,4е детето има проблем ,яс комуникацията, я с у4ението, я с  поведението! в момента има то4но такъв тежък слу4ай, не  мога да  разбера вси4ко, не е удобно да разпитвам,майката не говори френски, но една  майка съвсем правилно я насо4и към психиатър, психолозите тук са на пръсти ,които изобщо работят  по специалността си! да не говорим;4е аз ли4но не харесвам смяната на  у4ителите в на4алния курс, едната година една, другата друга и така, хептен системата на преподаване като персонален критерий и система отива  у гъбите! ако е по-добра -добре, но ако е е по-консервативна, по -нехармонизирана с  детската психика и внимание? имам пример с едно приятел4е на щерката, много красиво, тихо и кротко дете, мом4енце! седяха заедно, но после го изместиха, уж не виждало добре и затова не може да пише и 4ете добре! нещата се  прото4иха и сега е в друг клас! надявам с е да няма проблеми пове4е, но майката  постоянно го тормозеше да пише и 4ете в къщи ,а в клас той откзва или не успява да се справи! явно си има проблем в изявата пред хора!било е в религиозна детска градина  към джамията, но не мисля,4е това е дало такава свитост и срамежливост!тук никой не беше 4увал за аутизъм,като дойдох ,да не говорим за други проблеми у децата, които могат да се лекуват или да се  управляват,  и да се работи за социализация! аз ли4но не ходя да тормозя даскалите,както тук е правило и да нося подаръци! няколко пъти са ми намеквали ,4е ако искам добре да се отнасят с детето ми ........! аз си следя детето, ако тя няма проблеми и не споделя или не променя поведението си, нека се от4упва и при тежките условия на тукашните у4илища!а  в 1 кл., имахме  сбиване на малката с едно дете ,с което седеше , проблемно дете по отношение на поведение,макар,4е се пробваха да го оневинят! аз пък оневиних мойта пред себе си, като някой те тормози по време на изпити и ти пре4и, и аз бих се сбила,4е дори по-лошо би си изпатил! ина4е и 4етох конско,4е не  ми е казала  и 4е не бях подготвена за  скока на родителите, 4ак при деиректора ходили ,аз не ходих , да се оправят, говорих с тях спокойно, казах ,4е трябва да се  говори с децата и да се извинят ,което и направиха! те го изместиха в друго у4илище след седмица!
в бг имах проблеми с големия покрай предаванията за ке4 и в болница влизахме, и ходих при психолога, при класната, при директор, -не помогна, сритах баща  му да се стегне и да заплаши директорката с инспекторат и оплакване в полицията! изклю4иха ги!
хубавото тук е ,4е поне са единни у4ебниците ,тоест едно издание за вси4ки! но системата на преподаване е според даскала  и директорът ми каза,4е както го направи у4ителят като стил и модел , така ще се въприеме и от децата!
хадил ,иман, децата в ирак ходят ли на допълнителни уроци(4астни), тук това  е мания! един вид нещо като занималня -писане на домашни и у4ене на уроците, разясняване на материала? от понеделник ще пробвам малката в подобно нещо ,организирано от у4илище ,да видим!
 лошото специално в  нашия град е  ,4е децата нямат нито къде да спортуват ,нито дори свестни 4инове и стаи с пове4е светлина или топлина като се наложи, но карай!за мене  и на полянката ,стига  да е ка4ествен даскалът ,другото е само околна среда и е временно!

# 29
  • Costa Rica
  • Мнения: 551
Мнооооо болна Mr. Green
Както обичам да казвам, видяла съм много повече деца, съсипани от безумна родителска "любов", отколкото изоставени, тормозени и т.н. Клинични случаи - колкото искате. А един тийн с необгрижвана хиперактивност си е жива заплаха за околните, да не говорим, че присъствието му обезсмисля понятието "учебен процес". Честно, родих се, като се махнах от старото даскало.

Общи условия

Активация на акаунт