Суеверията !

  • 1 261
  • 27
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • Всички
Суеверни ли сте и до колко ? Бяха ми казали , че на бебе дрешките никога не се простират по тъмно , за да не ги види дявола или нещо такова . Като малък добре , но вече сме почти на 2 г , и е невъзможно всичко да му изсъхне до вечерта като се има предвид и лошото време .  Вярвяте ли на такива истории или ги приемате за измишльотини ?

# 1
  • Мнения: 139
че на бебе дрешките никога не се простират по тъмно
Да това и аз го знам,каза ми го майка ми,когато малкия беше бебе.Незнам защо,но го правих много кратко време.Иначе на други суеверия не вярвам че:не се купуват неща преди да се роди детето,или да не се подстригваш по време на бременност

# 2
  • София
  • Мнения: 985
Ами аз съм малко суеверна. Въпреки, че много ми се иска да не съм. И понякога нещата ги правя нарочно противно на суеверията, за да се убедя, че нищо няма да се случи и всичко това са глупости. Специално за простирането на дрешките го съблюдавах суеверието докъм 6-я месец на бебка. След това вече не. Червения конец, който свекито й сложи на ръката също го махнах много бързо.

# 3
  • Мнения: 1 613
Не вярвам!

Всичко бях купила за бебето, когато бях бременна в 7-8 месец.
Подстригвах се.
За простирането, не съм простирала, защото сме със сушилня, но ако нямахме нямаше да се съобразявам с горе казаното.

# 4
  • Мнения: 3 251
Или по време на бременност да не ядеш риба или заешко?!?!Дрън-дрън ! И това за дрехите съм чувала  ,но ни най - малко съм се съобразявала с него.

# 5
  • Мнения: 1 403
Може би имат някои,които са верни  Rolling Eyes Но повечето са пълни глупости. Аз също си бях накупила всичко, даже си ги бях изпрала и подредила. До 40 ден нетрябвало да излизаш по тъмно и да простираш дрън-дрън не съм го спазвала. До 40 не трябвало да гасиш ношната лампа на детето дрън-дрън - това го спазвах и само в бела се навлекох  Banghead сега Емили е на 1г. и спи на лампа или телевизор. Като си бременна не трябвало да прескачаш кабели,куче пълни глупости. За други дивотии не се сещам но са много-много

# 6
  • Мнения: 442
Мислех, че не съм. По принцип в неща, които нямат логично обяснение не вярвам. Но преди време една приятелка ми каза да не изхвърлям боклука по тъмно, че ще си изхвърля късмета и сега се усещам, че гледам все през деня да я свърша тая работа.
П.П. То пък един късмет Rolling Eyes Ама, айде, не мога да се оплача - здрава съм, децата също (да чукна на дърво Simple Smile)

# 7
  • София
  • Мнения: 15 198
Не се връзвам на тези суеверия. Дрехите на Иво висят по цели нощи на простора.

# 8
  • Мнения: 3 550
Не, не съм суеверна. Това с дрехите не само на жабчето, но и моите го въведе у нас свекървата, докато се вихреше тук първите дни след раждането. Щом си тръгна, тутакси зарязах тази работа. Тя и до ден днешен си мисли, че кърмя, защото старателно ми е прибирала дрехите.  Grinning

# 9
  • Варна
  • Мнения: 4 969
Не, не съм суеверна. Това с дрехите не само на жабчето, но и моите го въведе у нас свекървата, докато се вихреше тук първите дни след раждането. Щом си тръгна, тутакси зарязах тази работа. Тя и до ден днешен си мисли, че кърмя, защото старателно ми е прибирала дрехите.  Grinning

Същата работа сме и ние Crazy

# 10
  • Мнения: 62
Не съм суеверна, но дрехите на детето по правило ги простирам на вътрешния простор, а не навън, защото сме над булевард и е много прашно. А през зимните месеци избягвам каквито и да е дрехи да оставям нощем навън, щото от тая гадна зимна мъгла се омирисват ужасно  Close

# 11
  • все тук
  • Мнения: 1 714
Спазвам си някои поверия. Това с дрехите го спазвах до 40-я ден от раждането на Денислав, после не. Че как в това влажно и мрачно време да изсъхнат за часове. А иначе съм слагала на ръката му гривничка, че и челцето му съм цапала умишлено да не го заглеждат хората.

# 12
  • Мнения: 945
... че и челцето му съм цапала умишлено да не го заглеждат хората.

Аz пък точно на обратно бих се zагледала в него, zа да раzбера какво му има на челцето Wink

Колкото до суеверията, аz не вярвам. Винаги съм се опитвала да намеря логично обяснение zащо хората са ги спаzвали.

Ето например
"Бебешките дрешки трябвало да се прибират нощем" си го обяснявам с това, че едно време са се бояли някой да не направи магия на детето като открадне негова дрешка или пък просто дрехите се овлажняват нощем и им е трябвало 2 пъти повече време да съхнат.

"Да не се режат ноктите по тъмно" си го обяснявам с това, че на свщ с големите ножици от едно време сигурно са си отряzвали пръстите, а не ноктите

# 13
  • Стара Загора
  • Мнения: 3 911
Категорично не вярвам в суеверия.
Съгласна съм с Гери, че за всяко сувеверие си има логично обяснение свързано с миналото и начина на живот тогава. Сега обаче нещата стоят по коренно различен начин.

Суеверието което ми се вижда най-глупаво е купуването на дрешки, мебели и всякакви бебешки аксесоари да става след раждането. Аз лично не бих позволила на друг да напазарува за бебето ми, като си спомня какво удоволствие беше това, когато го равих през 8-я месец на бременността. Не бих се лишила от него, само защото баба ми мисли по този начин.

# 14
  • Мнения: 18 542
Вярвяте ли на такива истории или ги приемате за измишльотини ?
Не само, че не вярвам, а мнението ми е, че са пълни глупости.
Обяснението ми за тези суеверия е, че едно време поради неразвитата медицина, да не кажа почти всякаква липса на медицинска помощ и от там високата смъртност сред населението, хората са се опитвали да се предпазят или да си обяснят случващото се та са си измисляли всякакви такива неща.

# 15
  • Мнения: 8 505
Не се връзвам на такива глупости Naughty

# 16
  • Мнения: 3 164
Аз пък съм суеверна, и то много Crossing Arms

# 17
  • Мнения: 1 866
Дори не ги слушам тези суеверия. И не позволявам да се прилагат на детето ми. Има достатъчно реални опасности и проблеми в живота, че да взема да се товаря с подобни неща.

# 18
  • София
  • Мнения: 897
На мен ми казаха на скоро, че не трябва да се подстригвам за да не отрежа на бебето пишката!?!?! Първо- то не се знае още дали ще има пишка!!! И второ, дори и да има  е как точно ще стане това с отрязването??? Така, че не вярвам, особено в такива безмислици.  smile3512

# 19
  • Мнения: 257

Съгласна съм с Гери, че за всяко сувеверие си има логично обяснение свързано с миналото и начина на живот тогава.

  Напълно съм съгласна! Особено за онзи обичай, идващ от езическите практики бременната да не прескача КАБЕЛИ !!!! Joy

   И аз мисля, че в такива суеверия има някаква връзка с друг, остарял  начин на живот, но ми се струва, че и днес продължават да се появяват разни НОВИ суеверия. Чували ли сте, че ако гладиш ританки и гледаш телевизия  никак не е на добре! (Може да се изгориш!) Joy


   На мен пък ми е забавно! Ако някой опише в сборник всички суеверия, може пък изведнъж да започна да  разбирам хората по-добре! Това за сборника не е лоша идея...

# 20
  • Мнения: 11 607
То имаше подобна тема при майките - пак за суеверията преди време!
Не,не вярвам в тези бабини деветини! Те са един куп и ми е много интересно,че така масово са навлезли в живота ни,че всички тук ги знаем и сме ги чували!
За прането,за подстригването,за кабелите,за ноктите,за сгъването на дрехите,дори скоро чух,че свекъвра и тъща са щяли да се скарат сериозно за това как да се простират дрехите на общата им единствена  и за двете внучка! Представяте л иси за какви глупости хората си развалят отношенията!!!!

не не вярвам и за да докажа,че не вярвам в такива неща - аз всичко върша наобратно! Напр. че водата от къпането на бебето трябвало да се излива на живо цвете,аз нашата най-усърдно я наливах в канализацията и то същата вечер,щото има и такова нещо - да се хвърляла на другият ден ако нямало живо цвете?!?!?!?! Въобще всяко едно суеверие го обръщам обратно и така правя нещата!!!!

# 21
  • преди Варна/сега Горна Оряховица
  • Мнения: 4 258
Направо си е за сборник Hug и много ще се купува Mr. Green да знаете!
Dorka,добре се посмях!Да си призная,само това с прането на бебето го правих-преди залез слънце прибирах дрешките,пък те си бяха и за прибиране,защото вече си беше топло...така до 40 ден.После-както дойде!
Малко ще се отклоня,но днес на пързалката имаше едно момиченце на около годинка и половина с две златни гривнички и висящи от тях големичко кръстче и още нещо #Crazyеми ...не го разбирам това...нито златото е за тази възраст,нито количеството му на таз крехка китчица...да не говорим за висящите допълнения
...Бабо Цоцоланке,направо ме разби с това пране и скарването rotfImboа и това с водата не го бях чувала  newsm78...ами който е в блок и има бебе трябва да си издави цветята от поливане след всяко къпане.....на цвете или в градина се изхвърля или излива задължително само светената вода

# 22
  • Мнения: 396
Суеверни ли сте и до колко ? Бяха ми казали , че на бебе дрешките никога не се простират по тъмно , за да не ги види дявола или нещо такова . Като малък добре , но вече сме почти на 2 г , и е невъзможно всичко да му изсъхне до вечерта като се има предвид и лошото време .  Вярвяте ли на такива истории или ги приемате за измишльотини ?
Това за дрехите се спазва до 40-тия ден, на който се ходи на църква попа да прочете молитва. След това  дрехите може да седят навън и цяла нощ!

# 23
  • Мнения: 964
И аз не ги долюбвам тези суеверия,
Бременната да не се постригва-постригах се,да не се копуват бебешки дрешки преди бебето да се роди-купувам,бременната да не мие прозорци да не направи аборт-мия си ги кой да ги измие.Хората до луната на екскурзия взеха да ходят аз още на суеверия ли да вярвам.

# 24
  • Мнения: 257
Малко ще се отклоня,но днес на пързалката имаше едно момиченце на около годинка и половина с две златни гривнички и висящи от тях големичко кръстче и още нещо #Crazyеми ...не го разбирам това...нито златото е за тази възраст,нито количеството му на таз крехка китчица...да не говорим за висящите допълнения

   Аз ще ти дам едно вероятно обяснение: родителите (или само единия) на детето са чужденци(католици). Моят син е наполовина испанче и когато се роди баба му и дядо му го окичиха целия със златни гривнички, верижки с кръстчета, богородички, ангелче с името на детето и разни такива. После ме питаха какво да му поръчат за първото причастие (което би трябвало да е след няколко години!)  и щяха да припаднат като им обясних, че не смятам изобщо да го кръщавам. И макар че са много разбрани хора, и до ден днешен не могат да преглътнат, че държа всичките му кръстчета и т.п. в една кутийка. Това прилича малко на историята за снахата и свекървата с прането! Но при нас до там няма да се стигне, а и аз съм в по-изгодна позиция - аз за тях съм чужденка и мога да правя странни неща! Laughing

# 25
  • София
  • Мнения: 5 826
Не вярвам в нещо, което няма логично обяснение  Naughty
Така бях наплашила бабите, че никой не смееше да ми каже нищо такова  Stop

# 26
  • Мнения: 5 622
Суеверни ли сте и до колко ? Бяха ми казали , че на бебе дрешките никога не се простират по тъмно , за да не ги види дявола или нещо такова . Като малък добре , но вече сме почти на 2 г , и е невъзможно всичко да му изсъхне до вечерта като се има предвид и лошото време .  Вярвяте ли на такива истории или ги приемате за измишльотини ?

Не,аз не вярвам на такива глупости.Никога не съм се поддавала на подобни страхове.колкото повече вярваш,толкова повече си натоварваш психиката.Кому е нужно това? Thinking

# 27
  • преди Варна/сега Горна Оряховица
  • Мнения: 4 258
Малко ще се отклоня,но днес на пързалката имаше едно момиченце на около годинка и половина с две златни гривнички и висящи от тях големичко кръстче и още нещо #Crazyеми ...не го разбирам това...нито златото е за тази възраст,нито количеството му на таз крехка китчица...да не говорим за висящите допълнения

   , а и аз съм в по-изгодна позиция - аз за тях съм чужденка и мога да правя странни неща! Laughing
  newsm62 newsm10

Общи условия

Активация на акаунт