За решението на ТЕЛК?

  • 2 845
  • 24
  •   1
Отговори
  • Мнения: 479
Въпроса ми е малко нестандартен. Една много близка приятелка се разболя и се наложи да напусне работа. Извади си и решение на ТЕЛК. Копия от това решение трябваше да дава къде ли не, за да се сдобие със съответните права, които й се полагат. Тя е много чувствителен и притеснителен човек.
Въпроса ми е, след като копия от това решение се подават наляво и надясно, трябва ли в него да пише точно какво е заболяването й? Къде отива тайната на личната информация? Какво например ги интересува служителките в разните му там учреждения и къде ли не, какво е заболяването, та да го пише в ТЕЛК-овото решение и всеки да го чете? Тях ги интересува %, който й е даден, за да знаят какви неща й се полагат и толкова.... Така смятам аз.
Я вие? Мислите ли, че освен % инвалидност /каква грозна дума - според мен и тя трябва да бъде променена/, диагнозата /заболяването/ трябва да го пише в ТЕЛК-овото решение, което се дава къде ли не? Не е ли това нарушаване на тайната на личите данни?

# 1
  • София, в офиса
  • Мнения: 1 269
Описанието на диагнозата е необходимо, поради факта, че съществиват класификатори на заболяванията, които дават определени права на хората с увреждания и ако не е посочено заболяването - как ще се дадат правата?

# 2
  • Мнения: 479
Описанието на диагнозата е необходимо, поради факта, че съществиват класификатори на заболяванията, които дават определени права на хората с увреждания и ако не е посочено заболяването - как ще се дадат правата?
Правата се дават и зависят от % инвалидност, а не от броя или вида заболявания. Но въпреки това, могат да се впишат например само номерата, съответстващи на дадените заболявания.
---------------------
Както и да е, но мисълта ми беше, че с вписването на заболяванията в ТЕЛК-овото решение, което се дава къде ли не, се нарушава правото на тайната на личните данни. Например, съгласни ли сте всяка служителка в разни администрации и служби да ви чете поради какво заболяване имате ТЕЛК Вие или детето ви /при положение, че това въобще не й влиза в работа/?

Последна редакция: пн, 07 ное 2005, 12:25 от osica

# 3
  • София, в офиса
  • Мнения: 1 269
Правата се дават и зависят от % инвалидност, а не от броя или вида заболявания. Но въпреки това, могат да се впишат например само номерата, съответстващи на дадените заболявания.

Не е точно така, дават се и за % инвалидност и по заболявания има други неща, но не ми се спори.
За мен това не е нарушение на личните данни.
Нарушение е, ако служителката, на която й трябва документа, го закачи на публично място, за да го видят, хорта нямащи нищо общо по случая

# 4
  • Мнения: 479
И на мен не ми се спори, но в края на краищата, ТЕЛК-а се издава от съответната лекарска комисия, която преценява според заболяванията какъв % инвалидност да бъде получен. След това, съответното решение се представя в НОИ, социални служби и къде ли още не... Те нямат отношение към заболяването. Там се гледа единствено % инвалидност даден от лекарската комисия и от който зависят социалните и други продобивки.
Но както казах мисълта ми е съвсем друга, съжалявам, че ще се потретя.... След като този документ се представя на много места /които не са болнични заведения/, защо в него не пишат само кода на заболяванията например? Нужно ли е всеки да чете поради какво заболяване имаш издаден ТЕЛК?

# 5
  • в края на града
  • Мнения: 4 446
osica, има логика в това, което пишеш, но едва ли някой се е замислил, че човекът с увреждане може да не му е приятно всеки да знае каква е болестта и диагнозата му. То колко други неща има недомислени, та това ли...
Иначе, Нина е права, някои права произтичат от вида на заболяването, а не от % инвалидност.

# 6
  • Мнения: 479
........ някои права произтичат от вида на заболяването, а не от % инвалидност.
Ако знаеш, би ли ми казала кои? /Доколкото знам се гледа % инвалидност в ТЕЛК-овото решение/. А пък дори да има такива, не могат ли да се впишат със съответните им кодове, за да имат достъп до тях само лица, които наистина са оторизирани за това?

# 7
  • Мнения: 4 414
честно казано, не виждам разликата межди код и име - кодовете се научават...ако човек се занимава с това непрекъснато, пак ще знае за какво става въпрос...другото Нина и Петя са го обяснили.

# 8
  • София, "Младост 3"
  • Мнения: 9 210
принципно има логика
но предвид факта, че се борим на инвалидността да не се гледа като на нещо срамно и нещо дето трябва да го крием ми се вижда нелогично да не се опоменава заболяването и катостъпка назад във времето когато болните са ги криели в тайни стаички и за тях даже не се е говорело
срама и притеснението идват от погрешната нагласа на обществото ни, но ако прикрием дори имената на заболяванията - ще забавим позитивното възприемане на хората с увреждания, инвалидите, още повече!
мое лично мнение! не е лесно да кажеш ако си притеснителен, че имаш проблем, но това трябва да стане иначе незапознатите ще си мислят, че това е срамно и лошо щом дори болния не може да го признае

# 9
  • София, "Младост 3"
  • Мнения: 9 210
а има само едно заболяване за което е май добре навсякъде да се премълчава - спина и то защото хората ще реагират много зле
+ още някои болести /заразни ил поне известни като заразни/, за които непросветени може да гледат като на прокажени

# 10
  • Мнения: 479
Въпроса не е да се премълчава или крие, но все пак това е доста лична информация, която понякога например не ти е приятно да я узнава тази или онази служителка и да те гледа със съжаление... Sad
Например бих споменала болести като тумор в гърдата или матката и др. подобни.

# 11
  • София, "Младост 3"
  • Мнения: 9 210
уви защото ни е срам и се притесняваме да говорим, много хора си отиват млади и зелени, непросветени или поддали се на страховете си
но пък е и адски трудно да се изправиш и да кажеш - болна съм, детето ми им проблем... абе обществото ни е с едно възпитание - точно щото или те гледат като заразен или като обречен - ужасно е наистина
но все пак вярвам, че откъм деклариране на заболяването трябва да се работи с хората, техните предрасъдъци и нашите задръжки, а не със системата... но може би защото не ми се е наложило да се сблъскам с бюрокрацията

# 12
  • Мнения: 2 543
Съгласна съм с мнението на catnadeen. А и за тумор на матката или гърдата трябва да се говори. Нямате си представа колко мого жени не си обръщат внимание именно, защото не се говори за това. Специално ракът на гърдата би могъл да бъде напълно лечим, ако се открие навреме. Ето защо, не би трябвало приятелката Ви да се срамува и притеснява, ако нейното заболяване е такова (например), а да прави всичко възможно, та да може повече хора да се научат как де се предпазят от него. И на мен не винаги ми се обяснява какво му е детето ми, ама в повечето случаи го правя, за да може този, който ме пита да знае, че има и такива деца и то съвсем нормални и чудесни, а не да расте с остарелите представи отпреди поне 20 години. bouquet

# 13
  • Мнения: 479
И пак не е въпроса дали трябва да се говори или не. Има си определени места и хора за това, но някаква служителка например на 50-60г. да обработва документите ти и да ти чете заболяването и да те гледа съжалително.... Е, не. Пък и всеки сам трябва да реши с кого и как и дали да сподели. В края на краищата това все пак трябва да е личен избор, а не наложен от системата - искаш, не искаш, всички социални и НОИ служителки ти четат заболявания и т.н. Това е порочно според мен.

# 14
  • Мнения: 2 563
Не е гот да имаш примерно диагноза шизофрения и всички да я знаят.

Общи условия

Активация на акаунт