Такси в детската градина

  • 7 428
  • 31
  •   1
Отговори
  • София, център
  • Мнения: 3 455
Момичета, моля за малко съдействие.

Къде за София са заложени размерите на таксите за общинските детски градини.

В нашата градина в полуофициален вид се излагат едни странни концепции за събирането и размера на парите.

Доста съм озадачена.

Бихте ли помогнали моля.

# 1
# 2
  • София
  • Мнения: 44 041
В софия таксата е 60 лв, като при отсъствия пада , но не повече от 50% т.е. не може да платиш по-малко от 30 лв, дори когато детето го е нямало цял месец.
за другите такси - занимания, настоятелства и т.н. вече се определя от градината(за курсовете и от фирмите ест) как и кога и колко да бъде събирано.

# 3
  • София, център
  • Мнения: 3 455
Благодаря, това ми е ясно.

В детската градина, която посещава дъщеря ми се начислява такса за дните, през които има подадена и одобрена молба за отсъствие по домашни причини в размер на 50 %, както и за отсъствия поради болест, удостоверена с медицински документ, отново в размер на 50 %. Отделно от това се събира такса за посещение авансово за месеца в пълен размер.

Според управата на детското заведение това било според Правилника?!

Да знаете за такъв Правилник.

В Инспектората на СО на посочените телефони никой не се обажда.

# 4
  • София
  • Мнения: 44 041
Закона ти го е пуснала Мафани.
а при болест и дом. причини имаш предвид, че за този ден не го водят отсъствие а ти таксуват половин такса за деня?
Това си е за жалба директно.

За правилника - предполагам имат предвид вътрешен правилник.... който би трябвало да го имате или да е закачен някъде в градината...но таксите се определят от общината, не от градината, така че това не е законно просто.


Чл. 40. (1) (изм. с Решение № 25 по Протокол № 56 от 28.01.2010) В детските градини/ясли посещението на децата може да бъде прекъсвано и подновявано с предварително писмено уведомяване от родителите/настойниците в рамките на общо 30 (тридесет) работни дни от 15 септември на текущата година до 31 май на следващата година. За времето, през което детето не е посещавало детска градина/ясла, не се заплаща такса. В подготвителните групи се допуска отсъствие само по уважителни причини.

(3) Не се заплаща такса при отсъствие на дете поради заболяване, удостоверено с медицински документ.
(4) (изм. и доп. с Решение № 249 по Протокол № 105 от 12.04.2007; доп. с Решение № 25 по Протокол № 56 от 28.01.2010) Месечната такса намалена при условията на ал. 1 или ал. 3 не може да бъде по-ниска от 50 на сто от размера, определен с  настоящата наредба и има характер на абонамент.
(5) (заличена с Решение № 25 по Протокол № 56 от 28.01.2010) Дните, през които детето е отсъствало поради заболяване при условията на ал. 3 не се включват в базата за изчисляване   на дължимата месечна такса по ал. 4

точно и ясно.

# 5
  • Мнения: 9 814
Само авансовото плащане ви куца.
Иначе да, в измененията на Наредбата, когато се определи и такса от 60 лв., се определи и плащане на един вид абонамент за ДГ.
Т.е. независимо от причините, поради които детето отсъства, се заплаща 50% от таксата за месеца т.е. 30 лв.
С две думи- ходиш, не ходиш, 30 лв. такса плащаш.


(4) (изм. и доп. с Решение № 249 по Протокол № 105 от 12.04.2007; доп. с Решение № 25 по Протокол № 56 от 28.01.2010) Месечната такса намалена при условията на ал. 1 или ал. 3 не може да бъде по-ниска от 50 на сто от размера, определен с  настоящата наредба и има характер на абонамент.

Раздел III.

Такси за ползване на детски ясли, детски кухни, детски градини, домове за социални грижи, общежития и други общински  социални услуги

Чл. 38. За ползване на детски ясли и детски градини от  родителите или настойниците се събират месечни такси, съгласно  Приложение № 2.

Чл. 39. (1) Не се заплаща такса за:
1. (изм. с Решение № 25 по Протокол № 56 от 28.01.2010) деца, чиито родител/родители са със 71 на сто и с над 71 на сто трайно намалена работоспособност, деца пълни сираци, децата на загинал/и родител при производствени аварии, природни бедствия или при изпълнение на служебен дълг;
2. (изм. с Решение № 25 по Протокол № 56 от 28.01.2010) деца с медицинска експертиза за 50 и над 50 на сто намалени възможности за социална адаптация, издадена съгласно Наредба  за медицинската експертиза на работоспособността, приета с ПМС  № 99 от 31.05.2005 г. Освобождаването от заплащане се извършва въз основа на подадено заявление от единия от родителите или настойника и медицинска експертиза, издадена на основание и по реда предвиден в наредбата;
3. третото и следващи деца на многодетни родители.

Чл. 40. (1) (изм. с Решение № 25 по Протокол № 56 от 28.01.2010) В детските градини/ясли посещението на децата може да бъде прекъсвано и подновявано с предварително писмено уведомяване от родителите/настойниците в рамките на общо 30 (тридесет) работни дни от 15 септември на текущата година до 31 май на следващата година. За времето, през което детето не е посещавало детска градина/ясла, не се заплаща такса. В подготвителните групи се допуска отсъствие само по уважителни причини.

(2) (изм. с Решение № 25 по Протокол № 56 от 28.01.2010) Не се заплаща такса за времето, в което детската ясла, детската градина или отделна група в тях не работи поради аварии, ремонти, карантини и други обективни причини. Когато в детските заведения се провеждат санитарно-хигиенни дейности, включително от 01 юни до 31 август, както и ваканциите, определени със заповед на министъра на Министерството на образованието, младежта и науката за съответната учебна година, родителят/настойникът подава заявление за времето, през което детето ще посещава детското заведение и заплаща такса за заявените дни.
(3) Не се заплаща такса при отсъствие на дете поради заболяване, удостоверено с медицински документ.
(4) (изм. и доп. с Решение № 249 по Протокол № 105 от 12.04.2007; доп. с Решение № 25 по Протокол № 56 от 28.01.2010) Месечната такса намалена при условията на ал. 1 или ал. 3 не може да бъде по-ниска от 50 на сто от размера, определен с  настоящата наредба и има характер на абонамент.
(5) (заличена с Решение № 25 по Протокол № 56 от 28.01.2010) Дните, през които детето е отсъствало поради заболяване при условията на ал. 3 не се включват в базата за изчисляване   на дължимата месечна такса по ал. 4

Чл. 41. (1) Таксата се заплаща с 50 на сто намаление за:
1.  деца с един родител;
2. (заличена с Решение № 25 по Протокол № 56 от 28.01.2010) деца чиито родител отбива военна служба;
3. (доп. с Решение № 25 по Протокол № 56 от 28.01.2010) деца единият от родителите на които е учащ, редовен студент или редовен докторант.
(2) За деца на многодетни родители таксата се заплаща с 50 на  сто намаление за първото и със 75 на сто за второто дете.
(3) Когато две деца от едно семейство са приети в едно или в различни детски заведения, таксата за второто дете се заплаща с 50 на сто намаление.
(4) (изм. и доп. с Решение № 249 по Протокол № 105 от  12.04.2007; изм. с Решение № 25 по Протокол № 56 от 28.01.2010) Разпоредбите на ал. 1 и ал. 3 могат да се прилагат едновременно.

Чл. 42. (1) (изм. с Решение № 25 по Протокол № 56 от 28.01.2010) При ползване на преференциите по чл. 39 и чл. 41 родителите/настойниците подават декларация до директора на заведението, придружена с необходимите документи. Когато в детско заведение са приети близнаци поредността им се определя с копие от удостоверение за раждане, издадено от отдел "Гражданско състояние" на общината по месторождение на децата.
(2) (изм. с Решение № 25 по Протокол № 56 от 28.01.2010) В случаите по чл. 41, ал. 1, т. 1, когато бащата е неизвестен, към документите по ал. 1 се прилага дубликат на удостоверението за раждане, издаден в едномесечен срок от датата на подаване на документите.
(3) Освобождаването от такса или заплащането й в намален   размер започва от началото на месеца, следващ месеца на подаване на документите по ал.1  

Чл. 43. (1) За ползване на детски кухни се събира дневна такса   съгласно Приложение № 2.

(2) Таксата се заплаща с 50 % намаление за:

1. деца с медицинска експертиза за 50 и над 50 на сто намалени   възможности за социална адаптация, издадена съгласно Наредба  за медицинската експертиза на работоспособността;

  2. деца с един родител;

3. деца, чиито родител отбива военна служба;

4. деца, на  които един от родителите е редовен студент или  редовен докторант;

5. трето и следващи деца на многодетни родители;

6. деца пълни сираци;

7. деца, единият от родителите на които е с над 71 % трайно намалена работоспособност.

Чл. 44. Учениците, които ползват общежития заплащат месечната  такса в размер съгласно Приложение № 2.

Чл. 45. Лицата, ползващи услугите в системата на домашен  социален патронаж, заплащат месечна такса в размер на 60 на   сто от личните им доходи.

Чл. 46.  (1)  Месечната такса по чл. 45 не може да надвишава  реалната издръжка на едно лице.

(2) Таксата по ал. 1 се изчислява пропорционално на времето,   през което лицето е ползвало социални услуги.

Чл. 47. Реалната издръжка на едно лице включва  разходите за  храна, перилни и хигиенни материали, транспортни разходи за  разнасяне на храната, както и съответната част от общите разходи за електрическа и топлинна енергия, вода, канализация  и битови отпадъци, с изключение на даренията и завещанията от  местни и чуждестранни физически и юридически лица.

Чл. 48.  Ветераните от войните, ползващи услуги на домашен социален патронаж заплащат месечна такса в размер на 30 на сто  от получаваната от тях пенсия или сбора от пенсиите без   добавките, изплащани към тях.

Чл. 49. Военноинвалидите, ползващи услуги на домашен социален   патронаж заплащат месечна такса в размер на 30 на сто от  размера на определената такса.

Чл. 50. (1)(изм. и доп. с Решение № 249 по Протокол № 105 от  12.04.2007 г.) Не се събира такса от лицата ползващи услугите    в системата на домашен социален патронаж, които нямат лични  доходи и спестявания.

(2) В случаите, когато лицето няма лични доходи или те не  достигат да заплати дължимата такса, но има спестявания, вземания, дялови участия и ценни книжа разликата ежемесечно се   погасява от тях.

Чл. 51. Лицата, сключили договор за предоставяне на   собственост срещу задължение за издръжка и/или гледане, ползващи услуги на домашен социален патронаж заплащат месечна    такса в размер на реалната издръжка.

Чл. 52. Месечната такса дължима от починали лица без наследници, ползвали услугите на домашен социален патронаж се  опрощава от Столичния общински съвет по предложение на Постоянната комисия по здравеопазване и социална политика, въз основа на доклад на директора на ОП “Социален патронаж”.

Чл. 53. За настаняване в заведение или помещение за  отрезвяване се събира такса на ден съгласно Приложение № 2.

Чл. 54. Таксите по този раздел се начисляват и събират от  длъжностните лица в съответните заведения и се внасят в  общинския бюджет до 10-то число, а тези по чл. 45, чл. 48 и   чл. 49 до 25-то число на следващия месец.

Чл. 55 Когато сумите по този раздел не покриват реалната  издръжка на заведенията разликата е за сметка на бюджета на  Столична община.



Всичко си пише ясно и точно. Ето ти го, защото явно не четеш или не те се рови.  Peace

# 6
  • София
  • Мнения: 44 041
аз разбрах, че просто им искат половин дневна такса за дните на отсъствие...(извън онези 30 лв абонамент).

http://www.sofia-obrazovanie.bg/index.php?load=zanas тук трябва да звъниш.

# 7
  • София, център
  • Мнения: 3 455
Закона ти го е пуснала Мафани.
а при болест и дом. причини имаш предвид, че за този ден не го водят отсъствие а ти таксуват половин такса за деня?
Това си е за жалба директно.

Да точно това имам предвид. Току що платих 17 лв. за септември, при положение, че на 15-ти септември внесох молба за отсъствие по домашни причини, и молбата беше одобрена.

Платих и 60 лв. авансова такса.

В момента обаче дъщеря ми е болна, и на въпроса ми за периода на болестта й как стои въпроса с таксите, ми отговориха, че ще се плащат в размер на 50 %.

# 8
  • Мнения: 9 814
Ами не.
Минимумът е 30 лв., максимумът 60 лв. Никъде няма авансови плащания. В дните, които детето е болно и имаш бележка, не заплащаш, но ако цял месец е у дома си, независимо от причините, дължиш 30 лв.
Така че, ето ти текстът, позови се на него и звъни, пиши жалби в правото си си!
Успех и да пишеш какво е ставало.

# 9
  • Мнения: 2 471
Nansen детето ми посещава въпросната детска градина. Днес имах проблем за това, че съм си позволила да платя таксата след 5-то число. И понеже отказвам да платя този депозит 60.00 ми бе казано, че е възможно да отстранят детето ми от градината за един ден закъснение. Таксите се събират от вчера - 5-то число, но директорката вече ги искала от 1-ва до 5-та дата( параграф 22)
Аз лично съм говорила с директора и тя ми каза, че този депозит е " по желание" на родителите, но учителката вече 3 пъти ми напомни го платя.
Днес ми преля чашата и обясних, че ако продължават да ни пресират така, ще подам жалба.

П.П. Аз платих 16.00 лв за септември преди малко.

# 10
  • София
  • Мнения: 44 041
значи...то септември беше един половин месец....там ми е мътна и кървава всъщност. ако това е половинката от работните им официални дни - 17 лв е ок....въпреки, че абонамента е 30...според мен е трябвало 30 да платите за септември...
авантсово такси не се събират.
просто нямат право.
периода на болестта не се заплаща, но таксата месечната не може да падне под 50%, дори и 30 дни детето да е болно. Може би това са имали предвид...не знам.


А това с депозитите е друга хава, чувам че някъде искали такива....ако някой си тръгне лятото примерно без да си плати някой месец...ама авансово плащане месец по месец - не...но и с депозита е също толкова незаконно според мен.

# 11
  • Мнения: 9 814
Нини, Нансен, по НАредба таксите се събират до 10-то число на месеца.
Не оставайте нещата така.
Егати и своеволията!  Close

# 12
  • Мнения: 2 471
Парадокса е, че хем искат авансово плащане, хем било депозит - няма яснота. В същност на мен ми обясниха, че таксите се изискват до 5-то число + депозит в пълен размер за месец напред.

# 13
  • София
  • Мнения: 44 041
ами ето ви горе телефоните - дерзайте и си търсете правата....

# 14
  • София, център
  • Мнения: 3 455
Nansen детето ми посещава въпросната детска градина. Днес имах проблем за това, че съм си позволила да платя таксата след 5-то число. И понеже отказвам да платя този депозит 60.00 ми бе казано, че е възможно да отстранят детето ми от градината за един ден закъснение. Таксите се събират от вчера - 5-то число, но директорката вече ги искала от 1-ва до 5-та дата( параграф 22)
Аз лично съм говорила с директора и тя ми каза, че този депозит е " по желание" на родителите, но учителката вече 3 пъти ми напомни го платя.
Днес ми преля чашата и обясних, че ако продължават да ни пресират така, ще подам жалба.

П.П. Аз платих 16.00 лв за септември преди малко.

Здравей, идентичен с моя случай.

Общи условия

Активация на акаунт