Ранната корекция на диетата предотвратява кариес

  • 1 011
  • 5
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 161
Здравейте!

Вече споделих нашата история, при която само с корекция на храненето успешно спряхме развитието на кариоза при 2 годишния ни син и напълно възстановихме зъбите му.

Искам да обобщя събраното по темата:

  • Съвременните методи на лечение - пломби, флуорни таблетки, флуорни пасти и т.н. Но те не премахват първопричината за кариеса
  • Липсата на минерали в съвременната храна (рафинирираните храни от бяло брашно и зеленчуци/плодове гледани в изтощена почва и т.н.) не позволява детското тяло да изгради здрави твърди зъби. Без нужните минерали костта става пореста и чуплива. Това не се вижда с просто око, но неравната пореста структура на зъбите става лесно обиталище на микроорганизми, които необезпокоявани се размножават и рушат костта. (Не разчитайте храната в детската градина да достави нужните минерали на детето ви - тя се състои главно от рафинирани  продукти)
  • Витамин К е отговорен за здравината на зъбите и въобще изграждане на костите. Той спомага свързването и усвояването на калция и транспортирането на същия минерал в организма. Освен това този витамин спомага за произвеждането на остеокалцин, който привлича калция към зъбите. Витаминът се синтезира при наличие на нормална микрофлора в червата. Без него детето не получава калций, независимо колко сирене и мляко консумира
  • Спред нашият опит начална форма на кариес е възможно да се спре и дори да се възстанови емайла на зъбите с подходяща диета:
    • ленено олио и/или олио от черен дроб на моруна, ферментирали храни
    • растителни източници на калций и минерали - бадеми, слънчогледови поници, кълнове от люцерна. Виж тук за повече
    • или животински източници на калций - козе сирене, костен бульон, мандраджийско масло
  • Необходимо е изключване от диетата на храни съдържащи рафинирани продукти, като бяла захар, бяло брашно и др.
  • Приемането на антибиотици и киселинно образуващи храни (с бяло брашно, захар) унищожават чревната флора и спират производството на естествения биоактиватор, витамин К.

Последна редакция: чт, 07 окт 2010, 11:48 от Людмил

# 1
  • Мнения: 303
Извинявайте, уважаеми Г-не, прочетох и предната Ви тема и не можах да не се сдържа да не пиша.
Просто не мога да си представя, как на дете, което вече е на 2 и повече години, не му миете зъбите като се оправдавате, че не ядяло сладко и тестяно. Та всеки нормален човек знае, че зъби не си мият само поради тази причина.
Аз на моя син започнах да му мия зъбите някъде преди годинката-знам, че е много неприятно и уморително занимание за родителите и че трябва много да се настоява.
Вие не му миете зъбите, защото така ви е може би по-лесно, а после се оправдавате с "гена". Звучи ми несериозно.

# 2
  • Мнения: 1 161
Извинявайте, уважаеми Г-не, прочетох и предната Ви тема и не можах да не се сдържа да не пиша.
Просто не мога да си представя, как на дете, което вече е на 2 и повече години, не му миете зъбите като се оправдавате, че не ядяло сладко и тестяно. Та всеки нормален човек знае, че зъби не си мият само поради тази причина.
Аз на моя син започнах да му мия зъбите някъде преди годинката-знам, че е много неприятно и уморително занимание за родителите и че трябва много да се настоява.
Вие не му миете зъбите, защото така ви е може би по-лесно, а после се оправдавате с "гена". Звучи ми несериозно.
Детето е на 4 и вече си мие зъбите сам. И няма кариес. Успокоихте ли се сега?

# 3
  • Мнения: 174
нещо не го вярввам това което сте написали..да не сте го избарали някаде от нета? newsm78

# 4
  • Мнения: 1 161
нещо не го вярввам това което сте написали..да не сте го избарали някаде от нета? newsm78
От нашия живот е. А невярването не променя нещата.

# 5
  • София
  • Мнения: 369
Поздрави за отвореното съзнание и природосъобразния  живот, който успявате да следвате със семейството ти!  Peace

Харесва ми как си ги синтезирал нещата, ще си ги запазя yes

Живи и здрави!

Общи условия

Активация на акаунт