А кога ще проходи...

  • 1 465
  • 30
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
  • out of space
  • Мнения: 8 573
Юли направи годинка на 27.10 и няма индикации за прохождане. Мъкнем го за две ръце, но е доста спънат. Това, което ме обнадеждава, че не е нещо ненормално е, че стои прав като го оставя, но не повече от минута- сяда си на дупето и почва бясно да пълзи на всякъде, другото- придвижва се доста уверено по мебелите. Хората около мен казват, че това си е в реда на нещата и ще проходи скоро, но аз все сравнявам с каката, която се разщъка на 10 м. за норматив- няма и 20 дни и тичаше.

Страховете ми идат от там, че едното ми племенниче го водеха в клиниката на д-р Чавдаров, всеки ден му прилагаха някакви садистични упражнения за маса пари и горкото проходи на година и 6, но си е леко спънато и до днес (5 г.).

Имам ли основания да се шашкам или...?

# 1
  • Мнения: 6 315
Синъ ми проходи стабилно на годинка и 2-3 месеца. Започна да се учи да ходи чак на година и месец. Много му харесваше да пълзи по пода - беше много бърз като буболечка. Мисля, че няма от какво да се притесняваш!

# 2
  • sofia
  • Мнения: 7 477
Синъ ми проходи стабилно на годинка и 2-3 месеца. Започна да се учи да ходи чак на година и месец. Много му харесваше да пълзи по пода - беше много бърз като буболечка. Мисля, че няма от какво да се притесняваш!

и ние сме така Grinning
на годинка и почти 2 м.,но го е страх още сам.Иначе е стабилен като го водим Wink

Последна редакция: вт, 08 ное 2005, 01:06 от Vivi

# 3
  • София
  • Мнения: 39 745
Ади и аз да са разпиша. Моята скромна личност е проходила на 1.1г, сдобила е с 1ви зъб на 1.4г.  Дияна избърза със зъбите, но проходи на 1.3м.

# 4
  • Мнения: 5 255
Имам ли основания да се шашкам или...?

Според мен няма повод за притеснения.
Лора проходи на 1,1м. ,а стабилно чак месец след това.
ТУК има полезна информация  Wink

# 5
  • Варна
  • Мнения: 4 969
И ние проходихме стабилно към 1,3 годинки.Няма място за притеснения Wink
Малкия беше абсолютен професионалист в пълзенето и хич не бързаше да ходи Laughing

# 6
  • София
  • Мнения: 15 216
Иво проходи на 1г. и 2м., а племенницата ми-на 1г. и 4м. Сега той тича със страшна сила, а тя се опитва да го гони Grinning

# 7
  • Мнения: 5 468
Гери проходи на 1 г. и 1 месец като преди това усърдно пълзеше като хлебарка...
Няма какво да се притесняваш, още събира кураж да се изправи Mr. Green. До месец, два е готов.

# 8
  • Мнения: 6 155
Алекс проходи на 1г. и 3-4мес. , стабилно месец след това  Grinning
Не се шашкай Peace

# 9
  • Sofia
  • Мнения: 3 566
Ако това ще те успокои и аз да се включа към групата на проходилите на 1г. и 4 мес., само дето преди това не искаше и да пълзи, седеше си само на дупето. Аз и не бързах особенно, защото беше прекарала рахит и краката и бяха много криви.
Сега е много спъната, но това не вярвам да е от късното прохождане, а просто генетично заложено.

# 10
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 809
Мая проходи на 1г 1м, което според статистиката било възрастта, на която най-масово прохождали; но (както сама знаеш), до 1г 6м не е проблем, ако детето не ходи; ако на тази възраст не ходи - на лекар чак тогава.
Спокойно Wink не ти отива да се шашкаш. Това ще мине.
Повече го оставяй сам да се оправя, като няма кой да го води за ръце и да му подава играчките, ще се принуди постепенно от лазене да мине към ходене Simple Smile

# 11
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
Ерика и сина ми проходи на 1г. 2м. и половина  smile3539.
Като още 1/2 месец си пълзеше повече  newsm30, отколкото ходеше. После започна да се отпуска. Не съм се притеснявала, може би защото не четях достатъчно  smile3529.
Сега моята болка е говора  Confused
Ще се отпусне и Юли. Не се шашкай. Ще проходи изведнъж стабилно  Peace

П.П: Ерика, как ти се струва отглеждането на мъж, в сравнение с момиченце преди това?
За мен той е по-сложен.

# 12
  • все тук
  • Мнения: 1 716
Изобщо не мисля, че има място за тревога. Момченцата по принцип прохождат по-късно /изключвам сина ми, който проходи съвсем неочаквано на 10 месеца без един ден/.
На кумовете момченцето проходи на година и 4 месеца и всичко си му е наред. Така че радвай се на оставащото ти спокойствие, като тръгне, да му мислиш Wink

# 13
  • Мнения: 1 645
Дани проходи точно на 1г 1м и 15дни.След няма и 20 дни вече тичаше,то и сега е така.И аз се притеснявах като теб и се чудих кога ще проходи.
За ръка ходише много добре(още на 10м),но сам не искаше - иначе щтъкаше из цялата къща лазейки,като фортуна,изправяшесе на мебелите и ги обикаляше.
И в един прекрасен ден,както се беше подпрял на масата и гледаше телевизор и тръгна.
Буквално за няколко дни се научи да стои прав без опора,да се изправя без опора и да ходи.
Не се притеснявай,това ще се случи когато най - малко очакваш.

# 14
  • Мнения: 4 414
нормата е 1 год. и 4 месеца...ако до 1,1/2 не проходи, може да се притесниш Simple Smile
Ния на 1 год. също ходеше по мебелите и предимно пълзеше. на год. и 2 месеца проходи стабилно. буквално за 1 седмица търчеше като изтървана...и досега така...

# 15
  • Мнения: 153
Ванеса проходи на почти година и два месеца, като просто се пусна от стола до който стоеше и тръгна самичка. До преди това много не даваше да я водят за ръце. Предпочиташе да седне или да се придържа за нещо и да си стои права.

Последна редакция: вт, 08 ное 2005, 13:40 от tutuleto

# 16
  • Мнения: 6 206
Точно така, до година и шест е ОК
А упражненията не са толкова садистични, напротив някои дори са приятни, но децата плачат през цялото време от страх, не от друго. Ние ходехме на упражнения за друго, но те пък му помогнаха да проходи стабилно и никога да не пада, от ден първи до сега не е паднал нито веднъж, освен ако не го спъне някой. Laughing Момичето което му правеше упражненията ми обясняваше, това е за еди кой рефлекс, това е за друг и тн.т. Някои деца си ги имат вродени без проблем, други трябва да се бутнат малко, трети ги научават с практиката.

# 17
  • Кацнала на едно дърво.
  • Мнения: 3 192
И моят проходи на година и три месеца. На проходилка не му хареса, предпочиташе да пълзи. Изправяше се и си стоеше така, но когато трябваше да докопа нещо, придвижваше се като буболечка. Но виж, разни познати и непознати баби и лели много ни тормозеха: "Още ли не е проходил? Моят внук (внучка) проходи на шест месеца (примерно)!" Mr. Green
Най-накрая на дребния явно му писна да пълзи, изправи се и тръгна.
Не се притеснявай.  Hug

# 18
  • Мнения: 8 505
Нека и аз те успокоя,но по различен начин.Калпазанката проходи стабилно на 10.5 месеца.Когато отидохме на контролен преглед в Горна баня,ортопедът се намръщи недоволно,когато разбра кога е проходила.Смъмри ни,че не сме я забавили умишлено с прохождането,тъй като сега се препоръчвало това да става по-късно-минимум след година.След тази възраст ставите били по-добре развити,а това првдотвратявало голяма част от травмите и изкривяванията на стъпалото и краката изобщо.
Така че спокойно-нали знаеш,че няма дете,което не е проходило Wink

# 19
  • София, "Младост 3"
  • Мнения: 9 210
Ерика, обикновено ако има проблеми то ти ще забележиш. Обикновено до проблеми води - проблемна бременост /високо кръвно, проблеми с плацента и т.н./, проблеми прри раждането - загуба на тоновете на бебето, задушаване, мозъчни кръвоизливи, мозъчни кисти и тем подобни, нагълтване на околоплодни води. НО обикновено двигателни проблеми се забелязват у детето  и преди годинка. Примерно - много късно да започне да сяда, много късно да започне да се върти, и други симптоми. Обикновено дете с проблеми няма да пази добро равновесие...
Бе със сигурност ще има и други симптоми освен това,-че не е проходило.
Мисля, че въоблще нямате проблеми.,

# 20
  • Мнения: 14 133
Спокойно и от мен!!!!Александър проходи на 1год. и почти 3мес.

# 21
  • Мнения: 1 999
Ние сме още малки, но от ортопед Драганов, при който водихме София знам, че колкото по-късно проходи толкова по-добре! Каза ни да не я насилваме и мотивираме за ранно прохождане преди една годинка. Ако проходи например на 1г. и 2м. ще бъде чудесно! Simple Smile

# 22
  • Варна
  • Мнения: 4 295
И аз като тебе все ги сравнявам двамата.1-ят проходи на 11 месеца,а 2-ят на 1 г.нямаше намерение,та се бях закахърила и на 1г.1м.сам се пусна изведнъж.
А сега пък съм на тема проговаряне,още нищо не казва,а батко му на тази възраст изречения правеше.

Бъди спокойна,ще проходи до месец,два и послеее преследване те чака! Hug

# 23
  • Мнения: 417
Алекс проходи на 1година и шест месеца. Към година и 2 месеца се притеснихме и го заведохме на ортопед. Причината беше, че е много едър, а ставите са му меки /по народному халтави/ т.е проходи когато мозъкът му се почуства готов. За да се преодолее проблема правихме гимнастика с рехабилитатор т.е да заякнат ставите му. Сега си мисля, че просто трябваше да изчакаме и нещата щяха да се наредят от само себе си.

# 24
  • Мнения: 46 490
И аз знам, че за нормално се счита, ако проходи от 10 месеца до 1.6 г.
На София не съм давала зор, пусна се едва преди няколко дена, на 1 година, 2 месеца и половина, още се клати като пияна, но има време за подвизи, не се притеснявай   bouquet

# 25
  • по пътеката
  • Мнения: 3 149
моите съответно батко на1 г ,кака на 10 м , а мале4ка на 1 г 1 м  и аз се притеснявах 4е е назад е на 1г и 3m ка4ваше стълби не бой се ще тръгне

# 26
  • Мнения: 2 922
Нашият юнак проходи на 1г4мес! Не мисля, че има място за притеснение  Hug

# 27
  • Мнения: 1 866
Точно в една съседна тема обяснявах, че дъщеря ми нищо не направи така както лекарите искаха. Тя нито се обърна по корем, нито пролази (суркаше се по дупе), стоеше седнала, но пък сама стана от легнало до седнало положение чак след годината, изправи се горе-долу по същото време, до годината не искаше дори да стъпи на краката си! В крайна сметка направи първите си стъпки на 1 година, 2 месеца и 10 дена. Но за истинското ходене трябваше да почакаме около месец. Сега е сравнително стабилна, даже не ми се вярва още. Честно казано бях спряла да я водя за известно време на лекар, защото непрекъснато се намекваше, че не било нормално, че било така, защото не съм я слагала в проходилка, че не съм се занимавала с нея и т.н.
Скоро чух точно за някакви садистични методи прилагани върху едно дете на година и 3 месеца, за да проходело! Бях скандализирана! Аз също съм чела, че трябва да се почака до година и 6 месеца, за да се започне с притесненията.

# 28
  • Мнения: 934
Аз пък знам, че ако детето пълзи много добре, може и да проходи по-късно - просто защото пълзенето го устройва като начин на придвижване.
Иначе и аз да кажа - до година и 6 месеца е нормално, ако има двигателни проблеми, те ще си личат и по друго. Така че споко!

# 29
  • Все на втория етаж
  • Мнения: 5 894
Скоро ще проходи. Мисля,че няма място за притеснение. И аз се бях притеснила точно за това. Отидох до Охрид и я оставих на майка ми,като се върнах/3 дни ме нямаше/тя беше проходила.1год. и 1/2 месец.
Та ти няма ли къде да отидеш за 2-3 дни Mr. Green,може и при теб да подейства. Wink

# 30
  • Мнения: 671
Ох при нас беше много трудно ама пък казват по-добре късно да проходи
Ален на годинката само пълзеше /самото пълзене също късно го научи/ на 1,3 проходи ама не особено добре де така че спокойно няма страшно

Общи условия

Активация на акаунт