Използваме "бисквитки" (cookies), за да персонализираме съдържанието и да анализираме трафика си. Повече подробности можете да прочететеТУК

• 15 окт. 2010, 06:10 ч.

Пълномаслено прясно краве мляко и дете на 1 годинка!

• 5 567
  • 7
  •   1
Отговори
  • Торонто
Момичета, отварям тази тема, защото ми е нужно да получа повече мнения по въпроса. Ако има вече подобни, ще съм много благодарна за линк към тях!   bouquet

Накратко какво ме вълнува в момента:

Живея в Канада и имам момиченце на почти 10м. и 3 седмици. От самото начало имахме проблеми с кърменето, но успях да кърмя до 5м. с помощта на консултанти от клиника по хранене, които посещаваме и до днес и благодарение на многото съвети, които получих тук във форума!  Hug

После имахме проблеми със захранването, но и това отмина пак с помощта на клиниката по хранене.

Към настоящия момент забелязвам, че детето ми все по-често пие АМ с нежелание. Консултантите и педиатърката ни ме съветват да започна да предлагам пълномаслено прясно краве мляко. Казват, че присъствието на пълномаслено краве мляко в менюто на детето като част от храната му е ОК от 6м, а от 9м. е ОК да се предлага като напитка в чаша, но до 1 г. да не измества АМ.

Предложиха ми много източници, които коментират гореизложените препоръки и аз самата намерих също много материали, в които се коментира, че е ОК детето да замени АМ с пълномаслено прясно краве мляко след навършване на 1г. (Всичките източници, за които говоря са на англ. ез. и мога да предоставя, ако някой се интересува)

Ето един материал на СЗО ревизиран през 2003,Feeding and nutrition of infants and young children. Той е насочен към страните от Европа и най-вече към бившите Съветски републики, чиито стандарти са подобни на българските. Там се казва точно това, за което говоря.

Иска ми се обаче да открия и осъвременени източници на тази тема и да попрочета още материали преди да реша дали да предложа на детето си прясно краве мляко, но не намирам нищо конкретно в интернет пространството.
Също така чета, че в България се препоръчва децата да останат на АМ до 3г., но това са само коментари на родители и отново ми се губят сериозните източници и аргументи.  Confused

Ще ми бъде интересно да споделите вие как практикувате? Какво ви съветват вашите лекари?

Ако четат мами от чужбина, ще съм благодарна за мнение и да споделят в коя страна живеят!

Още нещо, което ме предупреди нашата педиатърка и което най-вече ме кара да бързам с решението си. Тя каза, че около 1г. - 1г. и няколко месеца е моментът, когато детето, кърмено или на АМ, най-често се отбива и отказва от АМ. Също припомни, че е много важно детето да продължи да приема около 500мл. мляко на ден поне до 3г. възраст. Много голям процент от децата обаче не продължавали да приемат мляко в периода след отбиването си или след отказването от АМ, именно защото майката е пропуснала момента между 9 и 12 месец да им предлага и постепенно да увеличава количеството прясно краве мляко, така че дето да познава и харесва вкуса му и да иска да го пие, когато се отбие или откаже от АМ.

Разбирам, че ако на детето му се предлага прекалено много и на често прясно мляко, това само по себе си може да доведе до отбиване, а също и предполагам, че въпросът не би занимавал мами, които кърмят успешно и такива, чиито деца си пият АМ без проблем.  Simple Smile

Притеснението ми всъщност е, че моето дете започва да не пие достатъчно АМ (приема 500мл. като до преди седмица пиеше 750мл.) и ми се струва, че може да се откаже напълно в един момент, а аз да нямам с какво да заместя АМ. Предполагам, че първо ще опитам с различни марки АМ, а така също и от известно време предлагам АМ в чаша, да не би проблемът да е в шишето, но мисля, че нещо ми убягва!  newsm78

Много ще се радвам да обсъдим и останалите алтернативи - краве кисело мляко, козе прясно мляко, козе кисело мляко.....?   newsm78

Съжалявам, че стана толкова дълго и благодаря предварително на тези, които желаят да се включат!   bouquet

Последна редакция: пт, 15 окт 2010, 06:57 от Jennie

# 1
  • До хладилника, който обичам
Аз съм на малко по-различно мнение Simple Smile Не мисля, че окото 1г - 1 и малко повечето деца се отказват от кърмене и АМ. От АМ, доколкото имам не от собствен опит наблюдения, повечето деца се отказват около 1,6-2г, от кърмене (ако е избор на детето) - всичко между 1,6 и 4,6г е средна възраст за самоотбиване...
Изключения винаги има, разбира се.

Преди година, особено на 6-9 месеца не бих предложила аз прясно краве мляко - не само заради бедния му състав, който не може да замести кърмата или алтернативата, АМ, но и заради все още твърде високия риск от алергизиране. След година - година и малко много майки предлагат прясно мляко, без ад предизвика проблем, обичайно в не толкова големи количества, както би била кърмата или АМ.

Кисело мляко може да се предлага от 8-9м на бебето, без да измества кърма/АМ, така че защо не опиташ дали на Мишел няма да й хареса? Grinning Много деца пият айрян с удоволствие, без да се отказват от кърмата или адаптираното мляко.
За козе мляко - бабите ни смятат, че е най-близо от животинските млека до човешкото. Може би това ще ти е интересно: http://www.disknet.com/indiana_biolab/b120a.htm
T.e. не е толкова близко до човешкото, колкото е до кравето, което е нормално, все пак видовете са по-близки.

# 2
  • София
Здравей,
Аз не съм специалист, но мога да ти кажа какво ме посъветва моята педиатърка: прясно мляко и то пълномаслено, след 1 година да дам, а мога да давам кисело мляко 2% от 9 м. Така съм практикувала. По принцип в България, ако детето ходи на детска кухня от 10 м., там слагат малко прясно мляко в храната, докато я приготвят, особено в крема. Казаха ми, че слагат по равно прясно и АМ. Не мога да кажа, че моето дете е пиело по 500 мл мляко след като навърши 1 година. Защото: 1. Тя беше на кърма, аз я отбих и от шише не искаше да пие. Пиеше от чаша но много по-малко или със сламка. 2. Започна да пие хубаво от чаша чак към 1,6 м., когато сутрин изпиваше по 1 чаша прясно мляко и през деня, когато поиска.

# 3
  • САЩ
здравей,ние живеем в САЩ.моето момиченце е на 1г и 1 месец,а от десети месец отказа да пие АМ.пробвах различни марки мляко но така и не искаше и ми се наложи да запопчна с твърда храна и то не само на едно хранене.сега като се замисля проблема не е бил в млякото а в шишето.аз кърмих само 3 месеца а от седми месец започнах да и давам вода от чаша и много рано се отказа от шишето.сега вече изобщо не пие мляко гледам храните които и приготвям да съдържат мляко.много бях притеснена но в крайна сметка детето само си показва. Simple Smileтук ако не попиташ доктора той нищо няма да ти каже. Sunglasses

# 4
  • Торонто
Момичета, Благодаря, че се включвате по темата!
Ще ми се да събера и още мнения обаче!  Hug

Бу, в никакъв случай не съм получила съвет да заменя АМ с каквото и да било преди 1г. на детето. Единственият съвет, който ме кара да се колебая е да започна да й предлагам по малко прясно мляко, за да свикне с вкуса евентуално и за да имам алтернатива, ако се откаже от АМ. Разбира се нямам гаранции, че ще хареса и иска да пие каквато и да е алтернатива.

Кисело мляко предлагам през ден с лъжичката. Не съм го давала течно или на айрян. Харесва се като храна, но то по-добрият вариант ли е за пълноценно хранене на детето след 1г. възраст отколкото прясното мляко?

И ми се иска, ако на някой са известни достъпни източници с информация на тази тема: Защо не прясно мляко примерно след 1г? както ми се струва, че практикуват в БГ, да сподели!

П.П. А дали съм в правилния подфорум. Дали да не ме преместите при преходните млека?   bouquet

# 5
  • До хладилника, който обичам
Хммм, сложно. Реално нито прясното, нито киселото са пълноценни сами по себе си... въпреки че - налага ли се да избираш Thinking не може ли и двете?
Доста хора дават прясно мляко след годинката Peace ще те преместя, щом казваш Grinning

# 6
  • Торонто
Бу, сърдечно благодаря!   bouquet

Ами сложно ми е и на мен. Ето тази сутрин изобщо не близна АМ. Не ще и не ще! Дано е временно, че поне още няколко месеца да избутаме.
И да, явно ще давам каквото мога - сирене, кисело и прясно мляко (последното тепърва ще решавам кога да въведа)  Confused

# 7
  • на път...
Здравейте!
Намерих темата с търсачката и е сравнително от скоро, та реших да се включа.

Детето ми е на почти 10 мес и след 3 седмици започва градина, тк аз се налага да се връщам на работа.

Потърсих доста инфо в нета за козето мляко, но реших да попитам и вас какво мислите.

Аз кърмя и ще продължА, но ми се иска да я науча да пие козе млчко през деня.
какво мислите за това?

Пак ще се включа.До скоро.

Редакция на ключовите думи на тема

Ел. поща с която се опитвате да се регистрирате не съвпада
с тази използвана в BG-Mammma

Да Попълнете формата за регистрация Не Продължете с Facebook регистрацията

Активация на акаунт