Използваме "бисквитки" (cookies), за да персонализираме съдържанието и да анализираме трафика си. Повече подробности можете да прочететеТУК

  • 20 авг. 2004, 18:38 ч.

Какъв е закона

  • 9 759
  • 42
  •   1
Отговори
  • Пловдив
  • Мнения: 484
Момичета досега се рових из кодекса на труда.Може би някоя от вас е имала този проблем.Могат ли да ме съкратят?Бях назначена на срочен трудов договор,през това време бях бременна и родих.През цялото време издавах непрекъснат болничен.Въпроса е такъв ,че ако ме съкратят и си вземам майчинството от социалните ,то ще бъде само една година.Закона защитава бременните и майките ,но..
Чакам отговори.
БЛАГОДАРЯ

# 1
  • Мнения: 5 135
Какво ще рече срочен трудов договор? От няколко години не съществува такова понятие в българското трудово законодателство.

# 2
  • UK/София
  • Мнения: 7 672
Наистина от много време няма срочен договор,но явно в държавата ни е обявено само по медиите Imp Нямат право да те съкратят докато детето ти не навърши 3 години.Може да стане това само ако обявят ликвидация на фирмата.Моя позната осъди така една фирма без проблем,наистина поне в това нещо закона ни пази.И ако се заяждат с теб, не им се давай,съди ги,ще ти се води гражданско дело,няма да плащаш.А и те като чуят за съд ще се откажат.
  Успех!!!!!!!!!!!!!

# 3
  • София
  • Мнения: 6 154
Цитат на: Sim
Какво ще рече срочен трудов договор? От няколко години не съществува такова понятие в българското трудово законодателство.


 #Shocked

http://www.digesta.com/AKTS/Dc-00/KT.HTM
та там чл. 68 гласи - срочен трудов договор се сключва....

# 4
  • гр. Пловдив
  • Мнения: 6 126
Да, много  интересно как решихте, че няма срочен трудов договор. Има си и още как, както си има със срок на изпитване и тн.т. Но по  конкретния въпрос, независимо дали си в болнични или майчинство, не могат нито да те съкратят, нито уволнят. Не се притеснявай. За уволнение няма причина понеже не си нито ден на работа и няма с какво да го обосноват, съкращение не може, защото заместникът ти изпълнява твоите функции и едно евентуално съкращение засяга него. Това дори и въобще да не повдигаме въпроса, че си майка на дете до 3 год. Дори и няма да се пробват да направят нещо в тази насока. Обаче по каква причина и с какъв срок е сключен договора, че нещо се замислих. Да не те подведа, понеже не съм 100% сигурна, звънни в Инспекция по труда и питай, те ще ти кажат със сигурност.

# 5
  • Мнения: 5 135
Договор с изпитателен срок е нещо съвсем друго. А това за срочния договор много ме учудва - вероятно е нещо старо или не занм и аз . . . но съм сигурна, че преди известно време срочните договори бяха премахнати.

# 6
  • София
  • Мнения: 6 154
Цитат на: Sim
Договор с изпитателен срок е нещо съвсем друго. А това за срочния договор много ме учудва - вероятно е нещо старо или не занм и аз . . . но съм сигурна, че преди известно време срочните договори бяха премахнати.


Последните изменения на закона са : ДВ бр. 52 от 2004 г., в сила от 1.08.2004 г. и там все още има понятието срочни трудови договори.
Нямам спомени да са ги премахвали Rolling Eyes

# 7
  • гр. Пловдив
  • Мнения: 6 126
Сега като казваш и на мен ми се върти нещо такова главата, че се говореше, обаче не са премахнати. Дори в новата програма на НОИ за регистрация на договорите има графа в случай на срочен договор се упоменава до каква дата. Тъпизма е, че дори ако посочиш дата, пак трябва да отпишеш договора на датата на прекратяването. Може би са го направили точно за такива случаи като конкретния, уж трябва да се прекрати, а не може.

# 8
  • София
  • Мнения: 8 626
Да внеса малко яснота за срочните трудови договори: Работодателя има право да сключи срочен трудов договор, но след като той изтече, работодателя няма право да сключи нов срочен трудов договор със служителя. ако желае да продължат трудовите правоотношения - трябва да му предложи безсрочен трудов договор.
А относно уволнението - нямат право да те уволнят!!! С изключение на дисциплинарно уволнение, но разрешение за него, понеже си бремена, трябва да получат от Инспекцията по труда. Обаче, понеже казваш, че договора е срочен - до колкото се сещам, акосрокът му изтича по някое време докато ти си в майчинство - имат право просто да не подновят договора, т.е. парите за майчинството ще си ги получаваш от социалните служби.

# 9
  • София
  • Мнения: 1 770
Цитат на: Lady Charm
Да внеса малко яснота за срочните трудови договори: Работодателя има право да сключи срочен трудов договор, но след като той изтече, работодателя няма право да сключи нов срочен трудов договор със служителя. ако желае да продължат трудовите правоотношения - трябва да му предложи безсрочен трудов договор.
А относно уволнението - нямат право да те уволнят!!! С изключение на дисциплинарно уволнение, но разрешение за него, понеже си бремена, трябва да получат от Инспекцията по труда. Обаче, понеже казваш, че договора е срочен - до колкото се сещам, акосрокът му изтича по някое време докато ти си в майчинство - имат право просто да не подновят договора, т.е. парите за майчинството ще си ги получаваш от социалните служби.


Точно така е.

Но, Vase, защо мислиш, че ще получаваш майчинството само една година? Ако си била осигурявана в продължение на 6 месеца, имаш право на 2 години майчинство.

# 10
  • София
  • Мнения: 5 304
Lady Charm написа:
Да внеса малко яснота за срочните трудови договори: Работодателя има право да сключи срочен трудов договор, но след като той изтече, работодателя няма право да сключи нов срочен трудов договор със служителя. ако желае да продължат трудовите правоотношения - трябва да му предложи безсрочен трудов договор.
А относно уволнението - нямат право да те уволнят!!! С изключение на дисциплинарно уволнение, но разрешение за него, понеже си бремена, трябва да получат от Инспекцията по труда. Обаче, понеже казваш, че договора е срочен - до колкото се сещам, акосрокът му изтича по някое време докато ти си в майчинство - имат право просто да не подновят договора, т.е. парите за майчинството ще си ги получаваш от социалните служби.


Точно така е.

Но, Vase, защо мислиш, че ще получаваш майчинството само една година? Ако си била осигурявана в продължение на 6 месеца, имаш право на 2 години майчинство.


  202uu   202uu   202uu

# 11
  • Пловдив
  • Мнения: 484
Благодаря на всички за отговорите.Може да има някаква промяна ,но в моя договор пише 6месеца,след което следва 1 година -02 07.И на тази дата ,докато  аз бях в родилния дом те ми пращат писмо за прекратяване на договора.Аз не съм направила глупостта да го подпиша.Забравих да ви кажа ,че бях на непостоянно място и във времето докато бях в болнични титуляра се върна и даже напусна.И друго казаха ми ,че ако мина към социалните ,т. е. ако те го изплащаш- автоматично ,ставам неосигурен родител и тогава вземам само 1 година майчинство.Това ми го каза социалният работник при който ,онзи ден си подадох документите за детските.

# 12
  • гр. Пловдив
  • Мнения: 6 126
Цитат на: Yvette

Точно така е.

Но, Vase, защо мислиш, че ще получаваш майчинството само една година? Ако си била осигурявана в продължение на 6 месеца, имаш право на 2 години майчинство.


Yvette, ти сигурна ли си в това? Аз мисля, че трябва към момента на майчинството да си осигурена, за да ползваш  2 години. Иначе за неосигурените е 1 година. Може и аз да бъркам, но това е което си спомням. 6 месеца през текущата година или какво?

# 13
  • София
  • Мнения: 8 626
Цитат на: PoliaSp
Цитат на: Yvette

Точно така е.

Но, Vase, защо мислиш, че ще получаваш майчинството само една година? Ако си била осигурявана в продължение на 6 месеца, имаш право на 2 години майчинство.


Yvette, ти сигурна ли си в това? Аз мисля, че трябва към момента на майчинството да си осигурена, за да ползваш  2 години. Иначе за неосигурените е 1 година. Може и аз да бъркам, но това е което си спомням. 6 месеца през текущата година или какво?


Не са 6 месеца през "текущата година" , защото иначе бебета трябваше да се раждат само от юли до декември за да се ползва майчинството:-)
Ето го цитата от Закона:
Право на обезщетение при бременност и раждане
(загл. ново,ДВ,бр.112 от 2003 г.)
Чл.48а. (нов - доп. ДВ бр.112/2003 г., изм. доп. ДВ бр. 69/2004 г.) Осигуреното лице има право на обезщетение за бременност и раждане, ако има осигурителен стаж 6 месеца като осигурено за всички осигурени социални рискове, за всички осигурени социални рискове без трудова злополука, професионална болест и безработица или за всички осигурени социални рискове без безработица.

# 14
  • София за сега
  • Мнения: 183
Цитат на: Lady Charm
Цитат на: PoliaSp
Цитат на: Yvette

Точно така е.

Но, Vase, защо мислиш, че ще получаваш майчинството само една година? Ако си била осигурявана в продължение на 6 месеца, имаш право на 2 години майчинство.


Yvette, ти сигурна ли си в това? Аз мисля, че трябва към момента на майчинството да си осигурена, за да ползваш  2 години. Иначе за неосигурените е 1 година. Може и аз да бъркам, но това е което си спомням. 6 месеца през текущата година или какво?


Не са 6 месеца през "текущата година" , защото иначе бебета трябваше да се раждат само от юли до декември за да се ползва майчинството:-)
Ето го цитата от Закона:
Право на обезщетение при бременност и раждане
(загл. ново,ДВ,бр.112 от 2003 г.)
Чл.48а. (нов - доп. ДВ бр.112/2003 г., изм. доп. ДВ бр. 69/2004 г.) Осигуреното лице има право на обезщетение за бременност и раждане, ако има осигурителен стаж 6 месеца като осигурено за всички осигурени социални рискове, за всички осигурени социални рискове без трудова злополука, професионална болест и безработица или за всички осигурени социални рискове без безработица.
Първо този 6м. стаж се отнася за майки които са в трудово правоотношение тоест от социалните се получава 1година майчинство,а ако си на трудов договор 2години.
Второ ти си на срочен трудов договор и НЕ си под закрила на КТ.Така че след изтичане на срока и да подписваш и да не подписваш договора ти се прекратява .
Нямаш основание да съдиш работодателя си.



Ел. поща с която се опитвате да се регистрирате не съвпада
с тази използвана в BG-Mammma

Да Попълнете формата за регистрация Не Продължете с Facebook регистрацията

Активация на акаунт