Хамм....Хуммм...

  • 13 544
  • 41
  •   1
Отговори
  • Мнения: 0
Ето я рецептата за Питка-Тутманик . Наричам я така, понеже тестото е като за питка, а плънката като за тутманик.
  Стъпка 1: Закваска

240 гр брашно
1 пакете суха мая
1 ч.ч. прясно мляко

Смасват се брашното с маята и се добавя млякото. Разбърква се до сравнително хомогенна смес и се оставя покрито 1 час на топло.
  Стъпка 2: Тестото

1/4 ч.ч масло
2 ч.л. захар
1 ч.л. сол
2 яйца
около 250-300 гр. брашно
около 200 гр. сирене
1 ½ ч.ч настърган кашкавал

 Разбиват се маслото, захарта и солта. Прибавят се яйцата и пак се разбива, но не много дълго, колкото да се получи еднородна смес. Яйчната смес се прибавя към закваската и се разбърква. След това малко по малко се прибавя брашно и се меси, докато се получи меко, но стегнато и нелепящо по ръцете тесто. Готовото тесто се покрива с кърпа и се остава на топло за около 1 час. Утроява обема си!!! След като втаса се разточва кръг с диаметър около 40 см. и дебелина около 0.5 до 1 см направо върху хартията за печене, така после лесно се пренася в тавата. Поставя се в средата малка купичка или чаша, за да остане несрязано кръгче. От този маркер към ръба се реже тестото на 4 части, а след това и всяка четвъртинка на още 5 части Махнте маркера. През едно парче се наръсва обилно със сирене и кашкавал Всяко свободно парче се премята върху саседното с плънка, така че да го покрие Всеки лъч се усуква на фитил,а след това и на рулце, като първото се поставя в средата, а останалите си остават около него Поръсва се с кашкавал и се пече на около 200°C в предварително загрятата фурна към 30-35 мин. Ако е топло в стаята докато работите, то тестото си работи и според мен няма нужда от крайно втасване. Но ако ви се стори, че му трябва още - 10 може и 15 мин няма да му навредят.
Това е крайният резултат
Добър апетит  Hug

Последна редакция: сб, 17 сеп 2011, 13:19 от RuVe

# 1
  • Мнения: 407
Непременно ще я пробвам, защото изглежда ужасно вкусна.

# 2
  • Мнения: 1 446
Малее  #Crazy , веднага си копирам рецептата и ще докладвам.  bouquet

# 3
# 4
  • Варна
  • Мнения: 283
а оставя ли се да втаса след като е навита на розички? виждам, че не пише но имам спомен за други питки че се оставят да втасат във формата за печене, преди да се сложи във фурната!  newsm78  изглежда невероятно, а и сякаш не е трудно и се надявам да става и за такива лаици в кухнята като мен Peace   bouquet

# 5
  • Мнения: 0
За вкусното потвърждавам - много....   Hamburger и не е никак трудна, щом аз с моите скромни възможности я правя и става.... Радосветче, по принцип едно време като си записвах рецептата, там пишеше да се остави още 20 мин. Но няколко пъти, поради липса на време, я сложиш и без тези 20 мин. и пак стана разкошно  Peace Това е... Но на тебе ако ти се стори нужно, остави я, нищо няма да сбъркаш  Wink

# 6
# 7
  • Мнения: 1 252
Т'ва не е за изтърване!

# 8
  • Мнения: 966
ще я пробвам

# 9
  • Мнения: 0
Хайде, давайте,  Wink  искам в скоро време да видя тук Питки-Тутманици по красиви и сполучливи и от моята. Хубавото на рецептата е, че човек може да варийра - шунка, саламче и т.н. Охххх, пак ми се хапваааа  Crazy

# 10
  • Мнения: 0
Френски вкусотий "Macarons"


 Бях ги виждала тези кипри сладки, но за първи път ги опитах в Париж  Heart Eyes Много вкусни  Crazy Търсих в нета рецепта, но някак все ми се виждаше сложно, докато не попаднах на рецептата на  Aurélie, а тя е следната:

 45 гр смлени белени бадеми
 75 гр пудра захар
 36 гр белтък
 10 гр захар
 По желание прахообразна боя, за да се оцветят

1) Смесват се смлените бадеми и пудрата захар, и се претриват 1-2 пъти през цедка, за да станат бадемите още по фини
2) Белтъка започва да се бие и в момента, в който започне да става на пяна се прибавя захарта. Ако ще се оцветява тестото, боята се прибавя малко след захарта. Разбива се до пухкав белтъчен сняг
3) Към белтъчният сняг се прибавя на 3 пъти бадемово-захарната смес. Тестото трябва да е нито много течно, нито много гъсто. Трябва като се изсипе от лъжичката, да се точи като панделка между лъжичката и купата
4) С така приготвеното тесто се шприцоват върху хартия за печене кръгчета с диаметър около 2см. Оставят се да престоят 20-30 мин и след това се пекат 12 до 14 мин на функция "Въздух" при 140°C.
5) След като са готови се изваждат от тавичката заедно със хартията за печене и се оставят върху студен плот. Така те сами си се отлепват от хартията, когато се охладят
6) За слепване се приготвя ганаш от 50 гр бял шоколад и 12 гр течна сметана, като към него се прибавят смлени ядки или плодове, кой както желае  Peace Може дори ганаша да е просто от млечен или черен шоколад със сметана, въпрос на вкус и фантазия
7) Изстиналите Macarons се слепват с ганаша и Bon Appétit !!!!
Само да добавя, че от това количество продукти излизат към 16-18 "черупки" или 8-9 слепени сладки.

Последна редакция: нд, 19 дек 2010, 14:01 от RuVe

# 11
  • Мнения: 1 352
Направих тутманика. Невероятен е! Мекичък на памучец  Crazy:




Благодаря на авторката за споделената рецепта   bouquet!

# 12
  • Мнения: 3 312
Тутманика е невероятен  Crazy записвам си и двете рецепти  Peace

# 13
  • Мнения: 0
Marieta , строхотно се е получило, направо думи нямам bouquet Страшно пухкав  Shocked Много се радвам, че ти е харесал. Сега като видях твоя тутманик и се присетих за рецептата, и понеже утре свекърва и свекър ще посрещам, виждам как сте го спретна и аз  тези дни отново Flutter
ЧерЕн_ШокоЛад мила, ти си наред сега  Wink Давай, зарадвай ме и с двете, дано ти харесат  Hug

# 14
  • Мнения: 2 774
МНого интересно  предложение, тутманика ще бъде опитан скоро   bouquet

Общи условия

Активация на акаунт