помогнете на едно бебе да се научи да суче

  • 1 028
  • 12
  •   1
Отговори
  • Мнения: 15
Здравейте!Племенникът ми се роди на 22.10.2010, 8 дни преди термина със секцио,поради високия диоптър късогледство  на сестра ми.Кърмата й слезе на 5-тия ден,деня на изписването от родилния дом.Дотогава бебето е хранено само с АМ ,доколкото разбирам не са настоявали сестра ми да го слага по- често на гърдата защото"нямала кърма още".
   Аз самата съм кърмила синът си до 1,6г и не съм имала проблеми.Сестра ми има голямо желание да кърми и разчиташе основно на мен да й помогна.Но мисля ,че не мога да се справя.
   Първия ден Смеончо не проявяваше никакъв интерес към гърдата,на втория явно реши че си струва да опита,но не знае как Sad.Сега само дъвче зърното,дърпа го и ,когато види ,че не пуска като биберон се отказва и започва да плаче,не позволявайки повече опити.
   Моля ви да помогнете със съвет,изчерпах се от към идеи.Оформяхме зърната с помпа,защото не са добре изразени,изстискхваме няколко капки кърма в устата на бебето ,да събудим интерес към гърдата,но той като чели просто не знае как да засуче.Какво ли не опитвахме,за сега без успех.Не знам какво повече да направим за да научим бебчето да суче Cry

# 1
  • Мнения: 132
опитайте със силиконови приставки за зърна,поне прилича на биберон,може да го засмучи....
консултираите се с някоиа добра акушерка или специалист по кърменето, то триабва да се опита на място как да засуче. желая ви успех!!!!

# 2
  • Мнения: 132
Здравей, bebeivo2006!
Чусесно е, че си загрижена за кърменето на племеника си, и че сестра ти може да разчита на твоята подкрепа!
Поведението на бебчето, което описваш, е напълно очаквано, предвид неественото раждане, много късното поставяне на гърда и храненето с шише досега. И все пак, има какво да се направи, за да му помогне да се научи да суче.
На първо място е добре сестра ти и бебето и да имат продължтелен контакт кожа до кожа, колкото повече, толкова по-добре. Нека се гушкат голички в спокойна обстановка, този контакт помага да се събудят естествените инстинкти на бебето.
Поставете бебчето, както е голичко, върху корема на майка си - новородените най-често допълзяват до гърдите, пипат ги, ближат преди да засучат - това е инстинктивно поведение.
При поставянето на гърда, освен изцеждането на няколко капки мялко, може да се погалват бузките, за да се стмулира търсенето на гърдата.
Когато бебето отвори максимално широко уста, приближете го леко до гърдата, така, че да обхване максимално голяма част от ареолата, докато зърното сочи леко нагоре към небцето Когато зърното е дълбо в устата на детето и дразни небцето, се задейства рефлексът на преглъщане. Постановката и механизмът на сукане от гърда са различни от тези при хранене с шише, надявам се с малко помощ бебчето бързо да се научи да суче.
Ето няколко клипчета, които показват правилно засукване, дано да са от полза:
http://www.bestbeginnings.org.uk/graphic-of-a-baby-attaching-on- … 8f8b-9ae5ddaad028
http://www.ameda.com/breastfeeding/started/latch_on.aspx
http://www.ameda.com/breastfeeding/started/latch_on.aspx

Междувременно, важно е сестра ти да стимулира гърдите си - нека изцежда и двете на всеки 3 часа през деня + поне едно изцеждане през нощта. Докато храни/дохранва с шише, добре е да го прави така, че бебето да не загуби рефлексите си за сукане. В тази статия е обяснено точно как:
http://xedra.wordpress.com/2009/10/29/bottlefeeding-2/

В случай, че въпреки всичко не успявате да поставте бебето на гърда и ако сестра ти има желание, може да бъде посетена от консултант по кърмене, който да се опита да им помогне на място.
Успех и пиши как се справят сестра ти и бебчето!

Последна редакция: пт, 29 окт 2010, 01:15 от mishlence_

# 3
  • София
  • Мнения: 432
Здравей, мила и загрижена сестричке и леличке добричка.
Първо да кажа, че рефлексът за сучене от гърда закърнява чак след 7 дни - поне така ни казваха в курса, който посещавах като бременна. Така че - горе главата, ще навакса сестра ти!
И аз да споделя моя скромен опит. И аз родих моя Симеончо секцио. В болницата ми го дадоха 24 часа след раждането, когато ме преместиха от реанимация и аз настоях да го донесат веднага. В "Шейново" обаче дават бебетата на 3 часа и няма вариант да остават постоянно при майките, макар и в самостоятелни стаи. Въпреки това във всяка минута той лазеше по гърдите ми и се опознавахме. На мен коластрата ми дойде на третия ден след раждането. Спомням си как усърдно капех ценните капки в малката устичка, която не можеше още да суче. Като ни изписаха един ден след това малкият буквално живееше върху гърдите ми. Първоначално и той не можеше да суче, но с всеки изминал час се научаваше. Междувременно аз си се цедях и му давах от шише, каквото съм изцедила, плюс адаптирано мляко, но в краен случай и много пестеливо. Понеже си оставаше полугладен, сучеше все повече и повече. Е, разбира се, не рискувах да го оставя гладен - дали е достатъчно нахранен и оводнен, се съди и по броя на мокрите памперси, знаеш. За контакта кожа в кожа и гушкането вече е ясно. И... с тази схема на денонощно гушкане, опознаване, направо "опипване" на почвата и научаване - и на двете страни, неусетно за около седмица-две си останахме изцяло на кърма - НА ПОИСКВАНЕ, ДЕНОНОЩНО И ПО СТОТИЦИ ПЪТИ В ДЕНОНОЩИЕТО. Шишето, с което той беше захранен още от родилното, остана само спомен, и то само за мен. Той въобще не го помни и днес не може да яде през биберон.
Нека сестра ти запази спокойствие, което според мен е основна предпоставка за успеха. Просто да вярва, че няма нищо по-естествено и лесно от това! И че ще стане! Бебчо ще усети напрежението и колебанието, ако тя ги изпитва.
А, и още нещо - никаква залъгалка! Тази функция да изпълнява само гърдата.
Ако и днес Симеончо не може да засуче, направо викайте и професионален консултант - да види на място, да пипне гърдата и да насочи устичката! Само на моите скромни, но дадени от сърце, съвети да не разчитате Grinning Дано все пак ви помогнат поне малко! Успех и чакам добри новини от вас!

# 4
  • Мнения: 128
Здравейте и от мен! Hug

Моето дете не е секцио, но кърмата ми слезе чак на 4 ден след ражданети и моята мома се научи на шише в родилния дом.Резултатът беше че си прибрах едно ревящо бебе, което не искаше да суче.Гърдите ми щяха да се пръснат от мляко а тя не искаше да захапе зърното, като го видеше се дърпаше назад и пищеше въпреки че беше гладна. Аз също дохранвах с кърма щото не можех да я оставя гладна/ въпреки това отслабна с 200-300гр/.Така след 5 дни борба една нощ тя засуче и сучеше цели 5 мин нямаше по-щастлива от мен. На следващия ден имаше 2-3 активни сукания от всичките си хранения/тя се хранеше на поискване/ и така след ден два тя си беше едно нормално кърмаче Hug
Моят съвет е да опитате като е сънено бебето, това беше успеха при нас.Сега  имам едно много активно и повече от добре наддаващо кърмаче/вече е 8 кг/
Успех и не се отказвайте!  bouquet

# 5
  • Мнения: 15
 БЛагодаря ви за куража момичета!Вече бях започнала да се отчайвам,но сега ще отида за храненето в 12ч и започвам пак.Сестра ми само плаче милата че,не може да се справи,но ще и дам да прочете отговорите ви и вярвам че, ще окуражи и тя. Simple Smile

# 6
  • Мнения: 132
bebeivo2006 , забравх да добавя - не се опитвайте да слагае детето на гърда, ако е много гладно, раздразнено или ако плаче - неуспехът в такъв случай е почти гарантран. По-добре бебчето да хапне малко от шишето, за да бъде спокойно, нека майката също бъде спокойна и опусната. Опитай се да я успокоиш, това е много важно в момента.
И все пак, ако не се получава, може някой да дойде, за да помогне на място  Peace!

# 7
  • Мнения: 15
Утре ще дойде консултант по кърменето,стискайте палци !

# 8
  • Мнения: 132
Радвам се, че ще получите помощ!

# 9
  • София
  • Мнения: 432
Какво стана с консултацията, bebeivo? Постоянно ви мисля със сестра ти. Дано всичко е наред и вашият Симеончо е засукал вече!

# 10
  • Мнения: 44
Ние се мъчихме към седмица, а после просто започнах  с помпа и шише. та така до 6-ти месец, каквото оставаше - замразявах. помпата по принцип стимулира производството на кърма Simple Smile в резултат Кристи до годинка хапваше кърма Simple Smile

# 11
  • София
  • Мнения: 432
Много тъжно, че авторката не сподели какво е станало със сестра й и с племенника

# 12
  • Варна
  • Мнения: 897
Нека и аз да споделя моя опит. Имах тежко нормално раждане, в резултат на което бебето ми беше в кувьоз 2 дни. Коластра не съм цедила, незнам дали и става. Кърмата ми дойде на 3 ден и тогава ми дадоха и бебето, което вече беше научено на шише. Всички и всеки ден се опитваха да ни помогнат да засуче и не се получаваше. Хранех го с изцедена кърма. Като ни изписваха една акушерка ме посъветва да излъжа бебето със силиконови зърна, защото наподобява шишето. Купих ги веднага и бебчо засука от раз. Опитвах да ги махна доста пъти, но не се получаваше - той просто не успяваше без тях, постоянно му се изплъзваше зърното от устата му. И така се кърмехме 3 месеца, до един прекрасен ден, когато се протягах над него да си взема силикончето и бебо ме захапа. От тогава се кърмим "по учебник". Всяко нещо с времето си. Не се отказвайте.  Peace

Пиши ни какво се случва.  Praynig

Общи условия

Активация на акаунт