здравословни рецепти

  • 10 752
  • 5
  •   1
Отговори
  • Мнения: 3
Здравейте, мили мами. Имам малко момченце на 2 години  - Димитър и съм се запалила по идеята да му готвя само здравословни ястия с полезни Био продукти. Открих страхотно магазинче в Лозенец (тук може да разгледате повече: www.-spam112-). Предлагат страхотно разнообразие от органични продукти, а в сайта им може да разгледате и страхотни рецепти, където да вложите тези продукти. Сега съм се запалила на тема киноа и какво можем да приготвим от нея. Вие знаете ли някоя интересна рецепта с киноа?

# 1
  • Мнения: 334
Здравейте mariq_dl!

Нека кажем първо какво представлява киноата.

Тя е зърнена култура, близък родственик на спанака и цвеклото. В Южна Америка наричат киноата "дребен ориз", семената й наподобяват на кускус, има лек орехов аромат, а по хранителни качества прилича на млякото. Тя е изключително богата на белтъчини (до 20%) , при това с всичките 8 незаменими аминокиселини. Тази уникална зърнена култура е отличен източник на витамини (най-вече Е и от групата В), минерали (цинк, желязо, магнезий, фосфор) и растителни влакна (фибри).  Не съдържа глутен.

Може да се консумира покълнала или сварена, в салати, като гарнитура на основни ястия или в десерти, да приготвяте хляб и хлебни изделия с киноа, вместо с брашно и т.н.

Сред хранителните й достойнства се отличават:
-   Подобряване дейността на стомашно-чревния тракт
-   Подпомагане бързото зарастване на раните
-   Защита срещу сърдечно-съдови заболявания

Освен това съдържа вещества, които са много полезни за малките деца и бременните жени.По хранителните си качества се доближава до млякото.Половин чаша киноа осигурява денонощната порция от протеини, необходима на децата.

РЕЦЕПТИ С КИНОА

ТАБУЛЕ С КИНОА(ЗА ДВАМА):
1ч.ч.сварена киноа
2 връзки магданоз;2 домата;1 глава сух или 2 стръка пресен лук
1 лимон(сока);зехтин и сол на вкус



Сварете киноата във вода в съотношение 1:1 и я оставета да изстине.Нарежете на дребно магданоза,доматите и лука.Сложете всичко в голяма купа,добаветв лимоновия сок,зехтина,солта и разбъркайте добре. Може да прибавите и парченца козе сирене.

САЛАТА КИНОА С 3 ВИДА ЧУШКИ(ЗА ДВАМА):
1 чаша сварена киноа
1 червенв,1 зелена и 1 жълта чушки
1 скилидка чесън или 2 стръка пресен чесън
1 връзка копър
1 лимон(сока);зехтин и сол на вкус



Сварете киноата във вода в съотношение 1:1 и я оставете да изстине.Изпечете чушките и ги обелете.Нарежете на дребно чушките,копъра,чесъна и ги прибавете към киноата.Добавете лимоновия сок,зехтин и сол на вкус.Разбъркайте добре. Може да прибавите и парченца козе сирене.

ЛЕСНА САЛАТА ОТ КИНОА: /ЗА СУРОВОЯДЦИ/
3 чаши накисната(покълнала) киноа
1 чаша нарязани домати
1/2 краставица нарязана на кубчета
1 зелен лук
сока на 1/2 лимон

Разбъркайте всичко в купа и се насладете:)

Как да си приготвяме покълнала киноа:
Взимаме необходимото количество киноа, измиваме я обилно с вода, поставяме в буркан или купа, като заливаме с двойно повече вода, защото тя ще увеличи размера си. След няколко часа (4 например) я отцеждаме и измиваме обилно с вода. Така сме сигурни, че ще изхлърлим сапонините (вещество, с което е покрито зрънцето, горчиво на вкус и слабо отровно) и инхибиторите (които всъщност се съдържат във всички зърна, ядки, бобови култури). Така вече подготвена е готова за консумация. Може да я слагаме във всякакви салати, да си правим вкусни плодово-зърнени закуски, да си правим сурови хлебчета, а и може да пробвате мляко от киноа. Вариантите са хиляди, всичко зависи от вкусовите ви предпочитания.

АРОМАТНИ ПИЛЕШКИ ШИШЧЕТА И КИНОА СЪС ЗЕЛЕНЧУЦИ:
2 бр. пилешки гърди
1 каф.л. хариса
сока от 1 лайм
сол,прясно смлян черен пипер
250 гр. киноа
1/4 червена зелка, нарязана на ситно; 1 голям морков, настърган на ситно; 1 шепа печурки
100 гр. зелен боб, нарязан на тънки ивици

Нарязваме пилешките гърди по дължина, на тънки ивици. В купа смесваме солта, черния пипер, харисата и сока от лайм.Прибавяме пилешките жулиени, разбъркваме добре и оставяме в хладилника за 30 минути.В малко олио запържваме за 2 минути зелето, гъбите и зеления боб. Сваряваме киноата според указанията на опаковката. Нанизваме пилешките жулиени на шишчета и ги пържим с малко олио в незалепващ тиган.В купа смесваме киноата, запържените зеленчуци и настърганите моркови.Сервираме веднага.

* Рецепти: http://www.kukuriak.com

Още за киноата и рецепти:

http://sunshine.collapse.bg/quinoa-salad-with-veggies-and-cottage-cheese/

http://www.kulinarno-joana.com/2010/03/quinoa-salad/

# 2
  • Мнения: 3
Разкошно, благодаря! И аз намерих страхотен блог за сурови рецепти: www.natureinsider.com. Тук има всичко. Може да разгледате страхотните предложения, само че е на английски, но то всеки подразбира поне по малко.

# 3
  • Мнения: 0
Здравословни мъфини! Сигурно звучи като шега, но мъфините наистина могат да са здравословни, когато са приготвени от здравословни продукти. Аз правих тези няколко пъти, видях ги в този блог и не са никак лоши. Когато захарта е кафява, ползва се пълнозърнесто брашно и овесени ядки и мъфините могат да бъдат здравословни! В рецептата брашното е бяло, но аз ги направих с пълнозърнесто и станаха много добре. А ето я и рецептата на здравословните  мъфини с банан и овесени ядки . Стават мнооого вкусни, уверявам ви Wink

А темата е супер, особено за маниаци на тема здравословен начин на живот, като моя милост  Embarassed ! Ще я следя с интерес!

# 4
  • Мнения: 3
Заговорихме за здравословни мъфини и веднага предлагам това: http://svejo.net/1078081-postni-bezglutenovi-kekscheta-mafini-po … ke-ot-kafyav-oriz. Приготвях ги всеки ден по време на постите и толкова ми харесаха, че постоянно ги приготям на моето семейство:) Пробвайте ги:)

# 5
  • Мнения: 0
Заговорихме за здравословни мъфини и веднага предлагам това: http://svejo.net/1078081-postni-bezglutenovi-kekscheta-mafini-po … ke-ot-kafyav-oriz. Приготвях ги всеки ден по време на постите и толкова ми харесаха, че постоянно ги приготям на моето семейство:) Пробвайте ги:)

Ауу, изглеждат чудесни! И са наистина здравословни, докато здравословното на моите здравословни мъфини е малко под въпрос, макар и да са почти само с овесения ядки Wink Още утре ще ги пробвам!

Общи условия

Активация на акаунт