опасни ли са следните препарати

  • 3 869
  • 9
  •   1
Отговори
  • Мнения: 2 531
имазалил, ортофенилфенол и тиабендазол newsm78 Визирам цитрусите на пазара, на които нямам намерение да ям кората, беля ги или директно на фреш, но те пръскат и се чудя остава ли по ръцете, а и дали няма и под кората? Дали са водноразтворими - миене , накисване във вода преди консумация ще помогне ли newsm78

# 1
  • Мнения: 334
Здравейте, veni-b!
И трите вещества, за които ме питате са слаборазтворими във вода, затова миенето и накисването няма да помогне особено конкретно по отношение на тях. Добрата новина е, че това им пречи да проникнат под кората на плодовете и че по-трудно достигат вредни концентрации в организма, ако попадна там чрез изяждането на плод.
Не, не са безопасни - имазалил може да предизвика обриви, а и трите имат тератогенен (вреден за плода при бременност) потенциал при повишени дози. Това, обаче не означава да откажете изобщо цитрусувите плодове, а да ги миете и белите (както правите). Миенето може да не помага в случая, но си остава необходимо.   

# 2
  • Мнения: 2 531
Благодаря за бързия отговора, а миенето със сапун  дали би помогнало??? newsm78 Сега се сещам - от известно време вечер наблюдаваме странни обриви при голямата ми дъщеря - определено са тип алергична реакция и с мъжа ми доста се чудихме коя точно от храните ги предизвиква/ винаги са вечер след хранене/ , та може би и от мандарини да са ! Ако ги мия със сапун / не течен , а например за пране/ ще "отмие "ли част от отровите? /леля ми ми препоръча ябълки които ям с кори задължително да мия със сапун който лесно се изплаква/

# 3
  • Мнения: 334
Съветът ми е да се обърнете към лекар по въпроса с обривите. Дъщеря Ви може да е алергична към самия плод, а причината може и да е другаде. Желателно е да спрете поне за известно време да й давате храна, която подозирате, че я алергизира.
По отношение на миенето със сапун, личното ми мнение е да се въздържите. Да, той би отмил донякъде всичко, но след това трябва да сте убедена, че самият сапун трябва да е изцяло отмит. Надявам се да съм Ви помогнала.

# 4
  • Мнения: 2 531
Там е работата че още не можем да засечем от какво се получават обривите! А иначе мандарини освен този сезон е яла и преди.... това всъщност е последното за което ни хрумна, все още не съм го засякла и не си спомням точно при предните уртикарии дали е консумирала винаги мандарини. А относно отминавето на сапуна- нали все пак няма да ядем корите  на цитрусите, а за ябълките за каито ме посъветваха , именно за това идеята беше не веро и течен сапун а отмиващ се! Ще взема да си купя от верото за бебета Thinking Все пак блягодаря за тоговорите ,бяха ми полезни!

# 5
  • Мнения: 2 110
За съвет от специалист съм съгласна. Просто да вметна ,че аз съм накисвала плодове във Цитросепт .

# 6
  • Бургас
  • Мнения: 440
Чудя се когато беля портокалите ,защо ръцете ми стават на някакви кафяви точки или петна?Предполагам ,че това  е от обработката с химикали.

# 7
  • Мнения: 4 576
имазалил, ортофенилфенол и тиабендазол newsm78 Визирам цитрусите на пазара, на които нямам намерение да ям кората, беля ги или директно на фреш, но те пръскат и се чудя остава ли по ръцете, а и дали няма и под кората? Дали са водноразтворими - миене , накисване във вода преди консумация ще помогне ли newsm78

Привет veni-b, със сигурност оказват влияние тези препарати, като предизвикват кожни реакции. Ние наскоро имахме проблем с такъв обрив от цитруси - много сърбящ и трудно повлияем се оказа. За първи път получихме обрив от цитруси от портокалов фреш през януари преди 2 години. До тук с твърдението, че не минавал през кората - ако е така защо получихме обрив? да, пипала съм кората, но съм изцедила плода, без да го докосвам с пръсти  Confused Тази година пак през януари ни се получи обрив, но вече от консумация на плода (не от фреш сок) и обрива разбира се беше много по- силен отпреди - обяснявам си го с докосването на плода с ръце след обелването на кората. Обаче ми прави впечатление, че до декември месец няма никакъв проблем с консумацията на цитрусите. След това започват да дъхат на лекарства, по- мазна е кората и явно веществата вече са пропили в плода  Confused Следват кожните реакции и пълна диета докато отмине обрива, задължителното разболяване след обрив и това цялото нещо в продължение на месец. Ако имаш съмнение за цитрусите, просто не ги давай.Не си причинявайте ненужни страдания за уж витамини, които не се знае дали са повече от отровите в плода  Sad

# 8
  • Мнения: 10
...леля ми ми препоръча ябълки които ям с кори задължително да мия със сапун който лесно се изплаква/

Само в България ядем третирани ябълки. Купувам си редовно ябълки  от Испания и Франция и бях изненадан от това че не са "мазни".

# 9
  • Sofia
  • Мнения: 8 221
Ябълките задължително ги беля, защото ги третират.

Общи условия

Активация на акаунт