За дългото кърмене

  • 6 184
  • 36
  •   1
Отговори
# 30
  • София
  • Мнения: 2 249
Цитат на: petty
Искам да питам друго - може би отбиването на 1 година се препоръчва в книгите, понеже по-късно ще бъде по-трудно и детето ще е по-упорито? Кажете, дългокърмещи майки, по-трудно ли се отбива дете след годинката?  Confused


Не бих казала, че е по-трудно, но все пак зависи от това какво имаш предвид под отбиване. Защото ако детето ти суче по-5-6 пъти на ден и ти изведнъж спреш да го кърмиш, то независимо дали е на 1 г или на 2+, това ще доведе до извънреден стрес у самото детенце, а и у теб. Отбиването ( ама колко е грозна тая дума) трябва да стане постепенно като детето трябва да е готово за това, един вид само да иницира процеса. Под готовност имам предвид, самото дете да не търси често гърдата, да е психически подготвено. Същевременно тази готовност трябва да е налице и при майката - гърдите не произвеждат много мляко и остават меки дори след голям пауза и т.н. - нарича се инволюция на  кърмата. Има много добра статия в Библиотеката от една руска авторка, мисля, че беше Лидия Казакова. Хубавото на така организирано отбиване е, че по това време кърмата променя състава си, така че той се доближава до този на коластрата и така подготва самото дете за времемто когато няма да приема повече антитела  от майка си.
Ние още не сме стигнали този момент - Ради е на 2г.4м и все още суче по 3-4 пъти през деня и 1-2 през нощта. И за двамата кърменето е страхотно изживяване и ще ми остане невероятен спомен за цял живот. Никога няма да забравя думите му "Ам-ам, бом-бом, мами, моля те",  личицето му докато суче, изражението му, начина, по който ме гледа с очи, сякаш пълни с благодарност и задоволство, нежността която ме изпълва към това невинно малко същество, сгушило се кротко в гръдта ми. Толкова се радвам, че мога да му дам тази наслада и удоволствие и сигурност; че мога да го утешавам по този уникален начин.
От м. май Ради ходи на ясла, а кърменето много  му помагаше по-лесно да понесе стреса от самата промяна, уверяваше го в любовта ми, че въпреки, че го оставям на онова чуждо място - "гината", пак съм до него да посрешна нуждите му от утеха и сигурност.
А за критиките - различно, важното е ти да си убедена, в това, което правиш. Колегите не ми казват нищо, а и знаят, че съм хората, които се ровят. Съпругът ми много ме подкрепя, сестра ми ( в Македония) кърми най-малката си дъщеря до 2г.2м и ме подкрепя също, майка ми, която е  акушерка и сама ме е кърмила до 1г8м, вече подхвърля, че е време да спираме...

# 31
  • София
  • Мнения: 2 249
Цитат на: petty
Цитат на: Vase
Майка ми разказва как нейия вуйчо е дърпал майка си до 4 години в плевнята да си бозае и той,а тя през това време е имала бебе...Та.......така е било тогава. Grinning

Да, това нали се наричало "кърмене в тандем" - скоро го научих,  Simple Smile само че едва ли някой го практикува в днешни дни...  Simple Smile


Аз познавам виртуално няколко майки, които кърмеха или кърмят още в тандем децата си в Канада и в САЩ. Една от тях е изумителен случай. Има 7 деца - последното е на няколко месеца. Та тя е кърмила в тандем няколко двойки от децата си (имам предвид двете най-малки за момента). Когато аз родих, кърмеше 6-то и 5-то, а сега 7-мото и 6-тото. Невероятна жена е. Една друга позната, чието дете е родено на една и съща дата с моето, сега има 2-ро и пак кърми и двете. Та така, има много такива случаи...

# 32
  • Мнения: 6 206
Искам да ви кажа, че сега докато бях при баба ми на гости, отидох да видя и покажа бебето си на педиатъра, който навремето ми е спасил живота. Толкова зле съм била на годинка и два месеца, когато сме живели в Румъния, че лекарите там са ме отписали и казали на баща ми да си ме прибере, че най-лошото да си стане вкъщи. Обаче докторът, завеждащ детското отделение тогава в нашия град, казал, не, ще го спасим това момиченце и като в приказките след три месеца ме изписал нов човек. Той сега е към 70 годишен, но още го търсят много. Та поговорихме си с него и за кърменето, и за захранването. Много мъдър човек. Та по темата - обясни ми човека - не че кърмата обеднява на съставки към 5-ия месец, а малкото организъмче започва да изпитва нови нужди. И друго интересно, което ми каза е да започна захранването с картоф. Споделих му какво съм чела. А той само каза "Аха, американската школа, а знаеш ли още колко има и всяка е коренно различна от другата." А колкото до доводите за "навремето баба" - зъбите като са им окапвали на 40 год и въобще не са ги лекували, значи ли, че и ние да отричаме зъболекарите?

# 33
  • Мнения: 195
Това за картофа и на мен ми го препоръчаха и аз захраних с картоф. Питах изрично за оризовата каша, но педиатърката каза, че не съдържа кои знае какво (явно не става дума за кафяв ориз).

# 34
  • София
  • Мнения: 3 896
Цитат на: натали
Питах изрично за оризовата каша, но педиатърката каза, че не съдържа кои знае какво (явно не става дума за кафяв ориз).


Да се чудиш тогава как са живи още китайците...

# 35
  • Мнения: 3 569
Чакай и в тази тема да се отчета Wink Майка ми ме е кърмила до 2 годинки. Отделно е дарявала (или както там се казва) кърма на майки, които са нямали. Не знам да се е изтощила или нещо такова. Знам само, че не съм боледувал от 4-и клас. Не знам дали кърмата е оказала влияние, но не съм боледувал и от шарка, въпреки, че съм бил в контакт с болни от шарка. Не съм и ваксниниран против шарка. Чукам на дърво да съм все така здрав.

# 36
  • Мнения: 1 770
Цитат на: Future pere
Чакай и в тази тема да се отчета Wink


Много ми харесва и татковци да пишат из форумите...Може би така ми напомня за мечтата и нашия татко да полюбопитства, да попрочете...Да, ама не.
Дерзай! Grinning

/Съжалявам за отклонението на темата/

Общи условия

Активация на акаунт