Помогнете! Спира ми кърмата

  • 716
  • 6
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 2 768
Никога не съм си представяла че ще дойде и този момент и то не когато аз го пожелая... още повече че бях донорка в банката за майчина кърма, имам и литри във фризера но уви.. повечето от дата преди 6 месеца и повече... сега съм в паника...
сякаш изведнъж стана така, имам съвсем малко кърма в гърдите, бебка суче суче, после се обърне настрани, после пак-суче суче а няка нищо.... като стисна и много малко излиза, понякога нищо... а гърдите ми са много меки и много малки... нямам усещане за слизане на кърмата /както до вчера буквално/ не знам ,може ли да има връзка с това че бях на арабски ресторант онзи ден вечерта...може би някоя подправка....
а пък аз имам хиперпролактинемия и си мислех че кърмата ми е "гарантирана" докогато аз пожелая... Sad Sad Sad
кажете ми какво да правя, може би да додавам малко допълнително от останалите във фризера запаси...? снощи давах ва бебка през 2 часа обаче тя се будеше защото гърдите не пускаха, не е както преди да цокне и да продължи да спи....
много ми е тъжно.... newsm45

# 1
  • София
  • Мнения: 6 242
Много се учудих като видях такава тема пусната от теб! Като знам по колко мляко казваше, че цедиш. Rolling Eyes Да не си преживяла някакъв стрес? Или да си въвела много твърди храни и да е сукала много малко напоследък? Или хормонален проблем newsm78 (дано не е това). Да се включат и по-опитните мами, но според мен продължавай с честото кърмене и хапвай овесени ядки (при мен имат ефект).

Успех!  bouquet

# 2
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Много притеснено звучиш Sad
Но от това,което си написала,не видях нищо,което да говори за спряла или спираща кърма. Крайно време е било гърдите ти да се нагодят към нуждите на бебето и да спрат да произвеждат свръхколичества - явно цеденето за даване на кърма за банката здраво е объркало нещата (но пък е било от неоценима полза за болните дечица Grinning) и си имала хиперлактация и сега,когато настъпват нормални промени,се шашкаш.При стабилно установена лактация и нагодена към нуждите на бебето гърдите са постоянно меки и изобщо не се напрягат (освен ако не пропуснеш поне едно хранене) - така че това не е показател.
Случва се понякога бебето да иска да суче по-често и да суче кратко,като се нервира на гърдата и мрънка и проплаква - това може да е свързано със зъбоникнене,което на вашата възраст е много вероятно,а може да има и множество други причини.Важно е да даваш винаги,когато поиска,и да не се притесняваш. Като показател дали папа достатъчно не се гледат субективни неща като усещанията в гърдите,а памперсите - ако си мокри достатъчно количество памперси и ака както е нормално за детето,тогава няма от какво да се притесняваш.А дори да има някакво леко намаление на количеството кърма,с неколкодневно по-често сучене (разбирай - от 3-4 дни до седмица и повече) нещата ще се оправят Grinning
Добавките в тези случаи само объркват естествения механизъм на търсене и предлагане, засищат бебето, така че то суче по-вяло на гърдите и не ги стимулира достатъчно и се завърта порочен кръг, като кърмата все повече намалява заради липсата на достатъчно стимулация.Така че най-добре просто си кърми често и си спести даването на добавка.

# 3
  • София
  • Мнения: 2 768
Много притеснено звучиш Sad
Но от това,което си написала,не видях нищо,което да говори за спряла или спираща кърма. Крайно време е било гърдите ти да се нагодят към нуждите на бебето и да спрат да произвеждат свръхколичества - явно цеденето за даване на кърма за банката здраво е объркало нещата (но пък е било от неоценима полза за болните дечица Grinning) и си имала хиперлактация и сега,когато настъпват нормални промени,се шашкаш.При стабилно установена лактация и нагодена към нуждите на бебето гърдите са постоянно меки и изобщо не се напрягат (освен ако не пропуснеш поне едно хранене) - така че това не е показател.
Случва се понякога бебето да иска да суче по-често и да суче кратко,като се нервира на гърдата и мрънка и проплаква - това може да е свързано със зъбоникнене,което на вашата възраст е много вероятно,а може да има и множество други причини.Важно е да даваш винаги,когато поиска,и да не се притесняваш. Като показател дали папа достатъчно не се гледат субективни неща като усещанията в гърдите,а памперсите - ако си мокри достатъчно количество памперси и ака както е нормално за детето,тогава няма от какво да се притесняваш.А дори да има някакво леко намаление на количеството кърма,с неколкодневно по-често сучене (разбирай - от 3-4 дни до седмица и повече) нещата ще се оправят Grinning
Добавките в тези случаи само объркват естествения механизъм на търсене и предлагане, засищат бебето, така че то суче по-вяло на гърдите и не ги стимулира достатъчно и се завърта порочен кръг, като кърмата все повече намалява заради липсата на достатъчно стимулация.Така че най-добре просто си кърми често и си спести даването на добавка.

лошото е, че направих грешката да се опитвам да я откажа от нощно хранене с водичка-е, не винаги минаваше номера и задължително поне по 1 път нощно време се е хранила-това от около 2-3 седмици. също така я захранвах и последните 10-15 дни се случи да заместя храненето на обяд със зеленчуково пюре няколко пъти... сигурно 3-4 пъти после не искаше да яде от мен като си беше изяла пюрето... а бебка се храни на 4 часа и по този начин се получаваше доста дълга пауза... Sad за памперсите - имаше детето запек, мисля си че е от моркова в зеленчуковото пюре, като се получи запек първия път и спрях пюрето за около 10 дни и нещата се оправиха...сега също бебка ака по-твърдичко и по-малко, но не знам дали е от моркова или пък не си дояжда...
а за свръхколичествата-гърдите ми отдавна не произвеждат свръхколичества, не се цедя от м. септември, от тогава се регулирпа кърмата и гърдите ми бяха меки общо взето но като почнех да кърмя усещах как кърмата ми слиза и в двете гърди-да но сега нямам това усещане.. бебка също не гълта а само суче/дърпа, а до скоро сумно преглъщаше и се виждаше отстрани мляко на устничките...

# 4
  • София
  • Мнения: 2 768
Много се учудих като видях такава тема пусната от теб! Като знам по колко мляко казваше, че цедиш. Rolling Eyes Да не си преживяла някакъв стрес? Или да си въвела много твърди храни и да е сукала много малко напоследък? Или хормонален проблем newsm78 (дано не е това). Да се включат и по-опитните мами, но според мен продължавай с честото кърмене и хапвай овесени ядки (при мен имат ефект).

Успех!  bouquet
привет ваня, въвела съм плодово пюре м/у храненията /което от 1 седмица бебка не долюбва и въобще не го иска/ и зеленчуково пюре, в началото й давах само селенчуково пюре и после и додавах на цица но в последствие реших да разреждам пюрето с кърма и така то не беше толкова гъсто и тя си го изяде на няколко пъти цялото и по този начин пропусна 1 хранене...
днес съм се "опъпчила" като пред цикъл /още не ми е идвал след раждането/ което допълнително ме притеснява  Cry
разбира се, сега се наливам с чай с мюсли /нали вътре има овесени ядки/, през нощта пих вода и днес ще видим каква е "хавата"
явно никой не е "застрахован" от подобно нещо Sad((
стискай палци всичко да си дойде на мясттото и да имам кърма че на бебка й установиха Атопичен Дерматит който често е свързан с алергии и в този случай кърмата си е най-добра

# 5
  • Мнения: 7 106
На мен ми се струва, че се паникьосваш повече от колкото трябва и по този начин блокираш рефлекса на потичане. Всъщност много са малко случаите на спряла изведнъж кърма - в повечето случаи става като при теб и майката мислейки, че кърмата спира започва да дохранва, което от своя страна води наистина до намаляване на кърмата. решението в твя случай е напълно отпускане, спри да мислиш за количествата, за големината и мекотата на гърдите, за това колко бебето е изсукало от теб и тем подобни. Вместо това си вземи една отпускаща топла вана (ако имаш) или душ, пусни си любима музика или филм, пий преди кърмене топли напитки-чай, топло мляко, супа, какао (които отпускат и съдействат на рефлекса на потичане), гушкай по-често бебето на голо и давай да суче на 2-3 часа дори и за малко, важното е да имат гърдите стимулация. Ако отказва след обедното пюре, намали малко количеството му и опитай пак или предлагай когато се унася в сън и непосредствено след събуждане, дори и да е дремнало 15-20 минутки.
Аз съм сигурна, че ще преодолееш този период, нали знаеш, че където е текло, пак ще тече  Wink! Хайде, спокойствие и горе главата!



# 6
  • Мнения: 819
И на мен ми се е случвало същото. Най- важото е в този момент да не се паникьосваш и, колкото и странно и абстрактно да звучи, да "повярваш", че кърмата ще се върне отново. Вярата действа безотказно.
Имала съм наистина критични моменти, но се убедих, че е нужно спокойствие и увереност в доброто утре. Кураж  newsm10

Общи условия

Активация на акаунт