Чувството за вина, когато си предприел ти крачката

  • 12 332
  • 141
  •   1
Отговори
  • Мнения: 2 751
Не искам да се впускам в подробности, но след много месеци, даже повече от година нерешителност...взех това решение. Развалих брака си.
За всички беше шок. За всички той е най- най- най-...Но аз си знам.
Всички ме обвиняват мен.
Е, след 2 месеца скандали с някои близки, нещата поутихнаха.
Изнесе се преди 10 дена. Сега пък се налага да се справям с неговия гняв към мен...
Хем ще кажа: готова съм на всичко за децата си и затова ходя като призрак около него, когато е тук, само и само да не рефлектира отношението му към мен към децата (защото на там бяха тръгнали нещата), хем като кажа, че съм готова на всичко... все пак не останах с него, а предпочетох да търся собственото си щастие. Тъй като това, което имах последните 2 години беше далеч от тази дума, доста далеч.
Понякога се обвинявам-не трябваше ли да потъпкам стремежа си към щастие в името на децата?
По-добре ли е за тях 2ма родители заедно, единият нещастен и подтиснат, почти без нормални взаимоотношения един към друг...Или е по-добре да са отделени, но да не са свидетели на това напрежение...
И макар че бях убедена в решението си, сега изпитвам понякога огромно чувство за вина, че ги отделих от баща им...
Само мисълта, че ще се върна при него ме съсипва, но отсъствието му прави по-големият ми син малко тъжен.
Големият е на почти 7, малкият на почти 3.
Не смея да се оплача на никой, защото получавам само: "ами ти така си реши, сега се оправяй"
Потъпквам всичко в себе си.
Но как да обясниш, че това е най-трудното ми решение  живота и не съм щастлива от факта, че го напуснах, а просто за себе си не виждах друг изход, за да продължа живота си...

Исках да задам въпрос за вината, а стана душеизлияние  Rolling Eyes Embarassed

# 1
  • Мнения: 1 507
Струва ми се, че в твоя случай чувството за вина е онова наказание, което си си самоналожила и което трябва да изтърпиш, за да откриеш щастието, което ти е липсвало през последните 2 години. И заради което всъщност е всичко.
Моят съвет е много клиширан, но мисля, конкретен: потърси квалифициран, надежден и добър психолог, с когото да поговориш. Ние си мислим, че си помагаме тук, споделяйки опити и мнения, но истината е, че обикновено нещата са много по-дълбоки, че те са свързани с минали събития, с тяхното количествено натрупване и качествени рефлекции. А всичко изброено, струва ми се, не бива да е предмет на обсъждане във форум, в прекалено интимни детайли.

Пожелавам ти много успех и кураж. Не преставай да вярваш в решението си, защото това значи, че вярваш и в себе си!

# 2
  • Разград
  • Мнения: 3 110
Преживях това преди три месеца.Що рев изревах първите няколко дни.Точно това и мен ме измъчваше,че разделям бащата и детето.Разкъсвах се отвътре направо.Постепенно преживях това чувство на вина,отне ми два месеца.Разбира се,помогна ми и бившият ми вече мъж,като направи това,каза онова,почувствах се обидена от някои неща.Дадох си сметка,че съм направила най-доброто за мен и сина ми.
Режими на свиждане не спазваме,виждат се почти всеки ден,така и бях обещала.И точна издръжка няма- финансово детето е поето напълно от баща си.
За детето,повече разговори и срещи с таткото,си мисля,че ще помогнат.
Пожелавам ти търпение и спокойствие.Знам,че ще се справиш.

# 3
  • Мнения: 892
.
Понякога се обвинявам-не трябваше ли да потъпкам стремежа си към щастие в името на децата?
какво е щастие............
много неща в началото,са много пламенни,вълнуващи.....,но мине време....рутината,проблеми те...

# 4
  • Мнения: 3 611
Отдавна си искала да го направиш - да се разделиш с този човек, с който последните, както пишеш ти 2 години, са били истинско изпитание на издръжливостта ти. Без любов и уважение, без разбирателство между двама души не се живее. Ти си взела правилното решение за себе си. Вината ти идва от това, че по- големят ти син тъгува по баща си. Така е, защото му липсва присъствието му. Макар вие възрастните да сте се разминвали като сенки из къщата, за децата (особено за по- голямото) таткото е (бил) неразделна част от вашето семейство. Липсва му. Поговори с него, той е достатъчно голям, за да те разбере. Обясни му, че има хора, които не се разбират и вместо да се карат е по- добре да се разделят и да си живеят в отделни къщички. Вие сте взели решение, че така ще е по-добре за вас, но пък той може да ходи при тати, когато си поиска, да спи при него и че и двамата продължавате много да ги обичате с брат му.
И най- важното - покажи на детето, че по никакъв начин нямаш желание да го разделиш от баща му... то ще се успокои и ще приеме новата ситуация.
И гора главата! Щастието ти тепърва предстои!  Peace 

# 5
  • София
  • Мнения: 3 648
Аз пуснах молбата за развод и разбира се бях виновната аз, че съм го направила, въпреки, че причината беше неговата изневяра. И то защото го направих едва, когато и аз срещнах друг. Доста вина понесох тогава, обвинения и заплахи. И то най-вече от собствените ми родители. Но бях убедена, че децата ще са по-добре с разведени, н щастливи родители, отколкото с неможещи да се дишат, но заедно.

# 6
  • Мнения: 128
миличка не се обвинявай, на сила хубост не става са казали старите хора. При мен беше обратния вариант, мъжа ни заряза, но пък после си поиска страият живот, топката мина в моята градина и аз едно чудене едни обвинения към себе си заради детето, но си казах детето ще порасне ще си хване пътя , а аз къде съм какво ще е станало с моя живот, ще съм търпяла един мъж с когото не съм била щастлива. Така че горе главата, всичко отминава и заминава, важното е само децата да подържат нормални отношения и с другия си родител, но това си зависи само от нас -родителите.

# 7
  • Мнения: 7 325
Щастливи деца отглеждани в не щастливи семейства няма.
По добре е да растат с един спокоен и уравновесен родител отколкото в среда на мълчание и напрежение.
Навремето като се разделяхме с БНД му казах, че искам синът ни да расте с мъж който обича майка му за да обича и той жена си един ден, в семейство в което има уважение, топлина и толерантност за да може и той да изгради такова.
Всички искаме децата ни да станат пълноценни възрастни, точно заради това смятам за огромна грешка „ - оставаме заедно заради децата въпреки че не можем да бъдем семейство - “

# 8
  • София
  • Мнения: 3 648

Навремето като се разделяхме с БНД му казах, че искам синът ни да расте с мъж който обича майка му за да обича и той жена си един ден, в семейство в което има уважение, топлина и толерантност за да може и той да изгради такова.

Аз му казвах същото на моя навремето.

сега пак съм дилема дали като съм простила да заживея с него пак, за да имат децата двама родители в къщи, но...ако не се получи как ще я преживеят те отново раздялата? А виждам, че той не се е справил с проблемите си или както каза - задръжките и спирачките си. И навярно съжителството ни няма да е ведро.

# 9
  • Мнения: 7 325
Абе Вени,  какви са тия вълни дето те люшкат. Ти хубаво си простила, но тай май не е много убедителен. Вие на иди си ела си ли ще си играете. Остави го да се наживее и като си подреди приоритетите приеми го. Твоя мъж незнам на какви години е ама като те чета из темите или не е много пораснал или му е слаб ангела.

# 10
  • Мнения: 2 751

какво е щастие............

Да живееш в мир със себе си, когато м/у двамата има уважение, ДОВЕРИЕ!, КОМУНИКАЦИЯ!, нормални отношениея със всичките му любовни и нетолкова любовни отношения, скандали...всичко приемам в отношенията, когато е БАЛАНСИРАНО!
Когато 2 години постоянно се чувстваш нещастен, когато няма комуникация, доверие и секс...когато не виждаш как да промениш нещата, защото ти си единствения, който се старае това да стане и отден на ден ставаш все по-подтиснат...тогава това вече не е щастие  Peace
е, мога и още да пиша, но няма смисъл!

Благодаря на всички за милите думи, няма много с кой да споделя. Нямаме разведени приятели, с родителите ми само скандали...

Бях се се стегнала докато беше най-кризисния момент, сега като се поуспокоиха малко нещата, се отпуснах и рухнах... Rolling Eyes

# 11
  • Мнения: 128
ще издържиш , просто нямаш друг избор...........

# 12
  • Мнения: 2 751
ще издържиш , просто нямаш друг избор...........
не се и съмнявам в това Simple Smile и други неща съм издържала  Peace
но споделянето с хора в сходни ситуации понякога помага  Peace

# 13
  • Мнения: 128
винаги помага, аз така се разтовравм като поговоря с някого, ако не бяха близки хора около мен ................, а ико имаш нужда да поговирш с някого аз съм на среща, още повече че не се познаваме, тъй като понякога човек не иска да коментира някои неща с близки хора.

# 14
  • Мнения: 892

какво е щастие............

Да живееш в мир със себе си, когато м/у двамата има уважение, ДОВЕРИЕ!, КОМУНИКАЦИЯ!, нормални отношениея със всичките му любовни и нетолкова любовни отношения, скандали...всичко приемам в отношенията, когато е БАЛАНСИРАНО!
Когато 2 години постоянно се чувстваш нещастен, когато няма комуникация, доверие и секс...когато не виждаш как да промениш нещата, защото ти си единствения, който се старае това да стане и отден на ден ставаш все по-подтиснат...тогава това вече не е щастие  Peace
е, мога и още да пиша, но няма смисъл!

Благодаря на всички за милите думи, няма много с кой да споделя. Нямаме разведени приятели, с родителите ми само скандали...

Бях се се стегнала докато беше най-кризисния момент, сега като се поуспокоиха малко нещата, се отпуснах и рухнах... Rolling Eyes

Казваш ,че си  този мъж си от 12 години...Нормално е ,хората си омръзват,рутината и безразличието....Виждам ,че си чуствителна жена и не понасяш много неща....Лошото е ,че тайш всичко в себе си....
Съвет/не си правя майтап/,
-напиши на компютъра си всичките си проблеми с мъжа си....,запази текстовия файл...
- намери си някой мъж и прави много секс.......
След като се отпуснеш,като се почустваш задоволена и желана,прочети написаното и вземи решение

Общи условия

Активация на акаунт