Прекратяване на трудово-правни отношения

  • 13 719
  • 67
  •   1
Отговори
  • Мнения: 127
Здравейте,знам,че е навечерието на Коледа,но много се надявам все някой да ми отговори.Защото моята Коледа и на семейството ми внезапно се очерта като никак не весела благодарение на това,че днес връчиха на съпруга ми заповед за прекратяване на трудовите правоотношения.(навярно като коледен подарък).Той е все още в изпитателен срок,който изтича утре,след това договорът става безсрочен.Работата е там,че заповедта за прекратяване пристига днес по е-мейл.Датата,на която влиза в сила,е 24.12.2010г,а пише,че датата на връчване на заповедта е 21.12.2010г.Това явно няма как да  стане,тъй като пристига по мейла днес,ден,в който съпругът ми почива по график,и ако не му се беше обадила заместничката му,за да го извика в офиса да види,той щеше да я види едва утре,когато отиде на работа.т.е денят, от който влиза в сила.(мисля,че такива заповеди трябва да се връчват лично,но може и да греша)На нея няма изходящ номер,нито дата,нито печат на фирмата,единствено подпис на управителя.Смятаме,че тази заповед няма юридическа стойност,но ние не сме юристи.Естествено,ще се посъветваме с такъв,но това ще стане едва след празниците.Ако някой компетентен по тези въпроси се включи,ще съм благодарна и да ни даде съвет как да действаме от тук нататък.Дали като знак,че не приема заповедта да отиде утре на работа,или...не знам и аз.Защото адвокат сигурно ще може да потърсим чак след НГ.Пожелавам ви весели празници!

# 1
  • Мнения: 2 927
dani t, заповедта въобще не е връчена. Договорът в чия полза е сключен?

# 2
  • Мнения: 2 018
естествено, че трябва да отиде на работа, защото иначе си е самоотлъчка. Той връчена и подписана от него заповед няма. А 2-3 дни /не помня бройката/ самоотлъчка и работодателят има право да го уволни.

# 3
  • Мнения: 127
Хърмаяни,в момента е в изпитателен срок до утре вкл.Работодателя може да прекрати договора без предизвестие.След това-срочен договор за една година,като всяка от страните дължи 2-месечно предизвестие,в случай на неспазването му-обезщетение.Иска ни се поне да мине утрешния ден,за да свърши изпитателния срок,и ако искат да го освободят,поне да има обезщетение.Но ако отиде на работа утре,те най-вероятно са се подготвили с нова заповед,която да му бъде връчена лично,тъй като съпругът ми  в яда си,като говори с шефа по телефона,му каза,че заповедта не е изрядна и няма стойност.А ако си пусне болничен,за да не могат да му я връчат,той пък удължава изпитателния срок и на явяването му на работа след болничния,пак могат да му връчат заповед без предизвестие.

Та затова мисли да си позволи един ден самоотлъчка(мисля,че след 3 дни работодателя има право да го уволни дисциплинарно),на следващия ден -25ти,изпитателният срок ще е изтекъл,и той ще си отиде на работа.По принцип има право сам да си прави графика и да си пусне утрешния ден като почивен,тъй като до момента и без друго има часове над норматива.Та това е,ще видим какво ще се получи.Лека нощ! Simple Smile

# 4
  • София
  • Мнения: 2 623
Изходящия номер не е задължителен, но дата и печат на фирмата,
както и подписът на мъжа ти, са задължителни атрибути.
Заповедта за прекратяване щом не е подписана, мъжът ти
спокойно може да сезира инспекцията по труда.
По принцип, след като е в изпитателен срок, работодателя
може да прекрати ТД от днес за утре, но въпреки всичко,
Заповедта за прекратяване трябва да бъде подписана от
уволнения.

# 5
  • на село
  • Мнения: 1 028
Заповедта за прекратяване трябва да бъде подписана от
уволнения.

Но в случай че той откаже да я подпише? Какво се прави тогава? Свидетели на връчването ли се търсят?

# 6
  • Страната на приказките
  • Мнения: 368
А ако си пусне болничен....
Не го приемай като заяждане, ама да попитам - как така си "пускате" болнични? То в случая е пределно ясно, че той не болен, ако работодателят поиска проверка на болничния и "болестта" какво правите?

# 7
  • Мнения: 127
А ако си пусне болничен....
Не го приемай като заяждане, ама да попитам - как така си "пускате" болнични? То в случая е пределно ясно, че той не болен, ако работодателят поиска проверка на болничния и "болестта" какво правите?

Ами  досега не ни се е случвало да правим такива шашми с болнични,но познавам много хора,които го правят,и дори си удължават болничния с комисия до 2-3 месеца,предполагам като плащат на лекарите.Не съм чула на някой досега да са му правили проверки.Честно казано такива работи са ми страшно неприятни,просто го споменах като често срещан вариант при избягване на връчването на заповедта за прекратяване на договора.

Заповедта за прекратяване трябва да бъде подписана от
уволнения.

Но в случай че той откаже да я подпише? Какво се прави тогава? Свидетели на връчването ли се търсят?

Да,тогава се връчва пред свидетели,дори и да не я подпише,се смята за връчена.Но в случая при съпругът ми не само не  е връчена,ами е пристигнала по ел.поща два дни след датата,която е упомената като дата на връчване.

# 8
  • Варна
  • Мнения: 25 229
По принцип самоотлъчката, точно както болничния и отпуските, удължават изпитателния срок. Така че нищо няма да постигнете по този начин.

# 9
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Добре де, целта каква е?
Да остане на работа? Очевидно не го желаят там?
Да получи обезщетение? Получава го независимо, кога ще го съкратят, освен, ако той не изяви желание да напуска.

# 10
  • Мнения: 1 668
Лилянa , човекът е във срок на изпитание и ако му прекртят договора сега не му дължат обезщетения.

# 11
  • Варна
  • Мнения: 3 231
Какво обезщетение очаквате да получите? Освен евентуално такова за неизползван платен годишен отпуск, друго няма. Най-вероятно го прекратяват по чл.71, тогава не се дължи никакво обезщетение - нито като съкращение, нито за неспазено предизвестие. Съмнява ме да е по чл.328, особено щом пращат по мейл заповедта, гледат да приключат по бързата процедура.
Иначе споделям общото мнение, че по този начин заповедта не е връчена.
А, и да допълня още нещо - ставането на договора на безсрочен е след 5 работни дни, ако никоя от страните не изяви друго желание. Т.е. даже и да не отиде на другия ден, няма причина да не го прави 5 дни.

# 12
  • Благоевград
  • Мнения: 2 857
Добре де, целта каква е?
Да остане на работа? Очевидно не го желаят там?
Да получи обезщетение? Получава го независимо, кога ще го съкратят, освен, ако той не изяви желание да напуска.


При прекратяване на договора от работодател без предизвестие при договор с изпитателен срок от 6 м, ако договорът е уговорен в негова полза, той не дължи обезщетение, освен ако не е изплатил трудовото възнаграждение, което не се брои за обезщетение и ако работникът не е използвал годишен отпуск, тогава му се изчисляват дните, които му се полагат за това време, в което е работил и му се заплащат.
Кодекса на труда:
Чл. 178. Забранява се компенсиране на платения годишен отпуск с парични обезщетения освен при прекратяване на трудовото правоотношение
Чл. 224. (1) (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г., изм. - ДВ, бр. 58 от 2010 г., в сила от 01.01.2012 г., обявена за противоконституционна в частта "за текущата календарна година пропорционално на времето, което се признава за трудов стаж, и за неизползвания отпуск, отложен по реда на чл. 176" с РКС № 12 от 2010 г. - ДВ, бр. 91 от 2010 г.) При прекратяване на трудовото правоотношение работникът или служителят има право на парично обезщетение за неизползвания платен годишен отпуск за текущата календарна година пропорционално на времето, което се признава за трудов стаж, и за неизползвания отпуск, отложен по реда на чл. 176, правото за който не е погасено по давност.



Чл. 69. (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) (1) Трудовият договор, сключен за определен срок, се превръща в договор за неопределено време, ако работникът или служителят продължи да работи след изтичане на уговорения срок 5 или повече работни дни без писмено възражение от страна на работодателя и длъжността е свободна.   - това е, ако съпругът на dani t не е получил заповедта.

Чл. 70. (1) (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) Когато работата изисква да се провери годността на работника или служителя да я изпълнява, окончателното приемане на работа може да се предшествува от договор със срок за изпитване до 6 месеца. Такъв договор може да се сключи и когато работникът или служителят желае да провери дали работата е подходяща за него.

(2) (Нова - ДВ, бр. 25 от 2001 г., в сила от 31.03.2001 г.) В договора по ал. 1 се посочва в чия полза е уговорен срокът за изпитване. Ако това не е посочено в договора, приема се, че срокът за изпитване е уговорен в полза и на двете страни.

Чл. 71. (1) До изтичане на срока за изпитване страната, в чиято полза е уговорен, може да прекрати договора без предизвестие.

(2) Трудовият договор се смята за окончателно сключен, ако не бъде прекратен по предходната алинея до изтичане на срока за изпитване.



А всъщност на какво основание прекратяват договора? Пише ли някаква нормативна уредба?

Alexandra, писали сме по едно и също време  Grinning

# 13
  • Мнения: 127
Благодаря на всички за отговорите. За да внеса повече яснота-съпругът ми има сключен трудов договор за срок от една година,като първите два месеца е на изпитателен срок.По време на изпитателния срок,договорът е в полза на работодателя и той може да го прекрати без предизвестие(което и прави в момента),като не дължи обезщетение.(Само не съм сигурна дали не дължи обезщетение за неизползван годишен отпуск).След тези два месеца изпитателен срок,остатъкът от време до една година е уговорен,че всяка от двете страни дължи 2-месечно предизвестие.А за неспазването му се дължи обезщетение,равно на брутната заплата за неспазения срок на предизвестие.Това е в общи линии по договора.

Съпругът ми научава за тази заповед един ден преди изтичането на изпитателния срок,и целта му,тъй като заповедта не му е връчена,а и не е издържана юридически,да избегне получаването на заповедта днес-последния ден от изпитателния срок,като си пусна почивен ден(има това право)и не отиде на работа.Не се е самоотлъчил или взел болничен,та да му се удължи изпитателния срок.Утре,като се яви на работа,вече изпитателният срок ще е изтекъл,и не могат да го освободят по този начин,без предизвестие.


А, и да допълня още нещо - ставането на договора на безсрочен е след 5 работни дни, ако никоя от страните не изяви друго желание. Т.е. даже и да не отиде на другия ден, няма причина да не го прави 5 дни.

Това не ми стана ясно,защо 5 работни дни,никъде в договора не пише такова нещо...А и мисля,че противоречи на следното:


Чл. 71. (1) До изтичане на срока за изпитване страната, в чиято полза е уговорен, може да прекрати договора без предизвестие.

(2) Трудовият договор се смята за окончателно сключен, ако не бъде прекратен по предходната алинея до изтичане на срока за изпитване.



А всъщност на какво основание прекратяват договора? Пише ли някаква нормативна уредба?

Alexandra, писали сме по едно и също време  Grinning


А договорът наистина го прекратяват по въпросния член 71,ал.1.

# 14
  • София
  • Мнения: 15 986
Авторката, не сте ли разбрали, че мъжа ти не го искат на тази работа.
Като са решили да го махнат - ще го направят и на следващия ден след изтичане на изп. срок.
Ако много се пънете да не си получи заповедта може да го уволнят и по друг, по-неблагоприятен член, някаква постановка може да му направят. Едва ли колегите ще застанат на негова страна - кой ще си рита трудовата книжка.  А заповедта ще я издържат юридически, няма да се минат.
Нека си напусне, изкарайте си празниците спокойно, а после ще намерите друга работа.
Всяко зло - за добро, така знам аз.

Общи условия

Активация на акаунт