Захранването и акането

  • 18 726
  • 64
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 84
Всичко пробвам, течности, масажи, "колело", храните са разхлабващи. Консултирахме се с детски гастроентеролог, изписа пробиотик, лактулоза, дори течен парафин. Нещата се бяха нормализирали. Около 1 седмица акаше всеки ден без никакви разхлабителни, но това в периода, в който ядеше едно и също, т.е от около 10 дни бях спряла да въвеждам нови продукти. Преди 5 дни трябваше вече да въведа месно пюре. Започнахме с пилешко, домашно приготвено и запека пак се върна. Мисля си, че стомахчето му така реагира на всички нови храни, не знам ...може ли това да е реалната причина или няма общо? Сега сме се обърнали към хомеорат, това ми е надеждата, дано ни реши проблема Praynig

# 16
  • Мнения: 15 379
Ако бебето не ака всеки ден, това не е запек.
Добавянето на студенопресован зехтин в пюрето е чудесна идея Peace. Абсолютно естествено разхлабително.

# 17
  • Мнения: 3 114
Оказа се, че имаме същия проблем. Преди 10 дни захраних с домашно картофено пюре и на втория ден стана много нервен и отказваше мляко, а пиеше жадно чай от лайка. Акаше нормално, но понеже пропускаше хранения спрях с пюрето. Храненето се нормализира и след няколко дни опитах с морков, но пак отказваше млякото и се запече. Пак спрях с пюрето. Сега вече мисля, че избързах със захранването, но понеже плачеше много преди хранене и педиатъра ни не намери причини, каза че Георги проявява каприз и да въведа пюре, за да видим как ще му се отрази. Аз не кърмя вече, той е изцяло на АМ. Ще го захраня отново когато пие достатъчно мляко и когато започне да огладнява по-рано и няма да слушам повече никой.

# 18
  • Мнения: 9 481
Оказа се, че имаме същия проблем. Преди 10 дни захраних с домашно картофено пюре и на втория ден стана много нервен и отказваше мляко, а пиеше жадно чай от лайка. Акаше нормално, но понеже пропускаше хранения спрях с пюрето. Храненето се нормализира и след няколко дни опитах с морков, но пак отказваше млякото и се запече. Пак спрях с пюрето. Сега вече мисля, че избързах със захранването, но понеже плачеше много преди хранене и педиатъра ни не намери причини, каза че Георги проявява каприз и да въведа пюре, за да видим как ще му се отрази. Аз не кърмя вече, той е изцяло на АМ. Ще го захраня отново когато пие достатъчно мляко и когато започне да огладнява по-рано и няма да слушам повече никой.

 ooooh! да бе! 4месечно проявява каприз, инат и неуважение към възрастните! Ужас!!! hahaha
Тез педиатри не мислят ли поне малко, преди да се изложат така..и "севета" за "капризното бебе"-дай му пюре?! #Crazy
Каза ли ѝ, че капризът му не е минал, въпреки пюрето? Да предложи други блестящи идеи...

# 19
  • Мнения: 84
А имате ли представа дали пюрето от пащърнак разхлабва или запича? И какви разхлабващи зеленчуци освен тиква и броколи мога да давам на 8 мес.? Същото се чудя и за каша от Спелта или от грис - помагат ли при запек?

# 20
  • Мнения: 15 379
Пюрето от пащърнак регулира стомаха.
Давай овесена каша+разхлабващи плодове - круши, сини сливи.

# 21
  • Мнения: 84
Давам овесена каша, вода от овесени ядки, слагам зехтин в зеленчуковото пюре. За разхлабващите плодове също ми е ясно. Искам да въведа и други зеленчуци, освен тиква и броколи, но тъкмо почнахме да стабилизираме положението и ме е страх да не дам нещо запичащо без да знам, че е такова. Затова търся мнения какви подходящи зеленчуци има, които разхлабват? Сега въвеждам спанак, защото знам със сигурност, че разхлабва, но какво друго може...тиквички? Моля дайте ми идеи

# 22
  • Мнения: 679
Запичащи са картофите и морковите, така че ако искаш ги избягвай.
Може да дадеш тиквички, не запичат, също и пащърнак, тиква, броколи.

# 23
  • Мнения: 15 379
Ето една табличка, която би могла да ти помогне да се ориентираш: http://zadecata.com/vkuhniata/Zdr_diet_hranene/Zapichashti_razhl … bvashti_hrani.htm.
И все пак - различните храни, действат различно на всеки стомах. Наблюдавайки бебето, би могла да се ориентираш коя храна го запича, дори и тя да се води разхлабваща.

# 24
  • Мнения: 84
Странно, че според тази таблица захарта запича. Нали уж се смята, че подсладената вода разхлабва, а и разхлабителните сиропи - лактулоза, дуфалак са на тази основа  newsm78

# 25
  • Sofia
  • Мнения: 9 789
Единият от моите е така, по принцип си е по-запечен, но наистина след захранването е много по-добре. Перфектно му действа сок от грозде.
Лайката е много силен алерген. Аз бих внимавала с нея при малко бебе.
По принцип е нормално детето да реагира на нова храна с диария или запек, кой към каквото е склонен. Това не значи че има алергия, просто трябва време да свикне и да се пригоди.
И наистина неакането всеки ден не значи запек. Както казва моя педиатър- за бебе от 7 пъти на ден до веднъж на 7 дни все е нормално стига консистенцията да е нормална. Ако обаче е много твърдо, има видими напъни, болки, проплаква докато ака - това вече е запек.

# 26
  • Мнения: 800
Мойто бебе е на 7м ве4е, до 5ти месец беше само на кърма. Вода не приемаше изобщо-нито с лъжица,нито с биберон. Започна запек, напъване, газове. Правихме рентгенова снимка, даже 2 пъти в рамките на седмица  Confused  и се видяха газове. Дадоха направление за Пирогов, там педиатъра каза, да я захраня и ако до месец не се нормализира , да я отведем за хоспитализация и изследвания.....

Като захраних с пюре синя слива имаше временно подобрение.Сега пак е зле, напъва се, реве,акото излиза твърдо и  на пресекулки, толкоз твърдо, че дори не цапа памперса.
Вече давам и др. пюрета и каши, но тя яде много малко и търси да си цока от мен.Продължава да отказва течности. От пюретата обича банан, но той пък запича.....

Давах лактолоза, педиатърката ми твърди , че не било медикамент и не се привиквало. Но малката вече се изхитри и като види спринцовката си затваря устата и стиска, така че ве4е не давам.....


Както казва моя педиатър- за бебе от 7 пъти на ден до веднъж на 7 дни все е нормално стига консистенцията да е нормална. Ако обаче е много твърдо, има видими напъни, болки, проплаква докато ака - това вече е запек.
   Няколко педиатри ми казват, че едно бебе трябва да ака поне веднъж в рамките на 24 часа и ако не го направи доброволно, да помагам с термометър.

То не че действа термометъра.....

# 27
  • Мнения: 15 379
Щом суче, не помага ли ти да ядеш разхлабващи храни - круши, овес, сини сливи?

# 28
  • Мнения: 105
Ние също имахме този проблем в началото на захранването /6-ти месец/. ooooh! Много се бях притеснила, т.к. бяхме стигнали до 5 дневен запек /обясниха ми, че до 48 ч. не е притеснително/, а пробвахме какво ли не, вкл. и консултация с педиатър-гастроентеролог.
Първоначално правихме усърдно гимнастики, разтривахме коремчето, въпреки, че съм против соковете се прежалих и му давах сок от сини сливи, предлагах постоянно вода, вкл. и преди нищожните количества пюре давах 1-2 ч.л. затоплена и овесена, взимахме и хомеопатични, пробвахме стимулиране с термометър и дори с детска клизма но ефект никакъв. Вече бившата ми педиатърка предложи решение на проблема със свещичка ФЛОРАЖИН ЕВА Q СУПОЗИТОРИИ, но в листовката е уточнено, че се използва за възрастни и деца над 14 години и нямаше начин да приема да сложа на шестмесечното си бебе, при това ми заяви, че трябвало да „издялкам” свещичката до по-малки размери…по мое усмотрение… Shocked Следващо нейно предложение беше спринцовка в дупето с топла вода, но и това не ми допадна. Confused
Накрая се спряхме на Лактулоза-MIP сироп /поне пише, че става за кърмачета/, въпреки, че ми беше заявено, че ефекта ще е по - бавен. Предпочетох го пред ДУФАЛАК сироп, въпреки, че двете са аналогични. Продължих "лечението" със сиропче FrutiLax - по 1 ч.л. сутрин и вечер за пет дни с пауза от два дни и после повторих схемата. Имаше безотказен ефект, а и ми олекна, че изключих окончателно Lactulose-MIP от менюто.
Сега два месеца след началото на захранването нещата се нормализираха и бебчо "цапа памперса" поне два пъти на ден. Наблягаме много на приема на поне 100 ml. вода дневно, както и честото включване на разхлабващи храни в менюто и много движение. Ако все пак пропусне повече от 24 ч.  със следобедната каша му давам 2 с.л. FrutiLax.  Peace

# 29
  • Мнения: 3 114
И при нас стомахчето вече е добре. Бях спряла със захранването за известно време и преди 7 дни започнах с тиква. Предвидила съм различни комбинации на затягащ с разхлабващ зеленчук. За сега пие само вода, не съм включила сок. Олекна ни, защото ака по два пъти на ден и не плаче преди хранене, както преди.

Общи условия

Активация на акаунт