болест на Хашимото и бременност

  • 332 601
  • 2 471
  •   1
Отговори
# 1 650
  • у нас
  • Мнения: 1 862
Следя Ви отдавна. И аз съм бременна с Хашимото.  Когато забременях бях с ТSH 3.3 на 50 микрограма. От тогава до сега всеки месец пускам изследвания и следя хормоните TSH никога не е било под 3. Дозата ми я качват постоянно, като вече съм на доза 150 след последното TSH 12 😓 в 16 г.с. И аз се притеснявам от вроден хипотиреоидизъм..... Чакам утре резултат от новите изследвания.  Дано вече да се е компенсира. FT4  винаги е бил в норма. Макар и почти на долна граница, но в норма.
Исках да споделя с някой, който ще ме разбере. Като питам моя ендокринолог и изразя притеснения, отговора е няма страшно.

# 1 651
  • Мнения: 16 868
Пробвай да се консултираш с др. Начев от София. Казват, че е най-добър за бременност - проблемна ЩЖ.
Спазваш ли интервалите след прием на еутирокс - нпр. Прием на кафе, закуска, други лекарства.

# 1 652
  • у нас
  • Мнения: 1 862
Спазвам абсолютно всичко. Днес си взех новите резултати на фона на лечение със 150 мгр. TSH 0,1 ; FT4-1,9 Сега отивам към предозиране. Намаляват ми я събота и неделя на 125.
Благодаря за съвета Ver4eto

# 1 653
  • Мнения: 16 868
Начев ми е обяснявал, че ниското ТСХ е по - безопасно от високото.
Успех!
Спазвам абсолютно всичко. Днес си взех новите резултати на фона на лечение със 150 мгр. TSH 0,1 ; FT4-1,9 Сега отивам към предозиране. Намаляват ми я събота и неделя на 125.
Благодаря за съвета Ver4eto

# 1 654
  • у нас
  • Мнения: 1 862
Да,така е. След месец ще пусна контрола. Намаляват я малко,че много ми хлопа сърцето

# 1 655
  • Варна
  • Мнения: 917
Моля споделете как приемате еутирокс или л тироксин след раждане- има ли някакъв интервал преди кърмене? Моят лекар ми каза в какви дози да пия и нямало значение кога ще е кърменето

# 1 656
  • Мнения: 105
Здравейте,след раждането на мен всички хормони се объркаха не знам при другите как е но се наложи да намаля няколко месеца приема  на тероксина,но после всичко се нормализира.Знам само че май не е хубаво да се приема над 100.Другото което е трябва да се консултирате с някой компетентен по въпроса с кърменето.
 

# 1 657
  • Мнения: 2 090
Ангела аз след раждането спрях тироксина по препоръка на ендото  и вече 3г. не пия, но мисля, че момичета са споделяли , че им е препоръчано да го пият веднага след сутрешно кърмене за да има по-голям интервал до следващото и ако дозата е висок,а 150 напр., я приемат разпределена/но не помня дали наполовина/ двукратно, сутрин и вечер.
 ТСХ се следи 45 дни след раждането. На 3 мес. и на 6мес. Тогава /мезду 3 и 6 мес./ е периода, в който жлезата "пощурява "

# 1 658
  • София
  • Мнения: 661
Здравейте, дами! Да се присъединя и аз с един въпрос. Възможно ли е да има автоимунен тиреоидит само с леко повишено TSH (и то не винаги)? Преди 6-7 години след остри здравословни проблеми ми се появиха комплексни оплаквания и при преглед при ендокринолог освен някои завишени репродуктивни хормони и висок инсулин имах и леко завишено TSH, като другите кръвни изследвания на жлезата бяха в норма (беше или точно на горна граница, или една идея над нея, около 4.5 по спомен). Тогава лекарят каза, че жлезата е леко уголемена и като че ли има ехографски данни за някакъв процес, но понеже TSH е почти в норма, няма какво да лекуваме. Каза да го следя и ако реша да забременявам, да ходя да го смъкнем под 2. Тази година решихме да имаме бебенце и забременях учудващо бързо (TSH беше 2.8 точно при забременяването). При което стигнах до ендокринолог вече бременна и лекарката каза, че особено на ехограф се виждали вече сериозни изменения по структурата на жлезата, които й говорели за възпалителен процес от поне 5-6 години. Но се разбрахме към момента да пия селен. Та може ли само от ехографско изследване и епизодични покачвания на TSH да се заключи, че има такова заболяване? Също така, то може ли да е свързано с поликистозата и инсулиновата резистентност, които се имам от години...и съм останала с впечатление, че и трите неща се влошават заедно в някакви периоди? И още, как влияе бременността на тези хормони...и може би по-важно, те как й влияят на нея?

# 1 659
  • София
  • Мнения: 521
Момичета, здравейте!
Обръщам се към тези, които са забременели след инвитро - нали не е проблем да се пие Л-тироксина сутринта преди пункцията?
Благодаря ви!

# 1 660
  • София
  • Мнения: 1 554
Момичета, здравейте!
Обръщам се към тези, които са забременели след инвитро - нали не е проблем да се пие Л-тироксина сутринта преди пункцията?
Благодаря ви!
Аз го пия, но без вода. Успех!

# 1 661
  • София
  • Мнения: 521
Мерси!

# 1 662
  • Anywhere
  • Мнения: 1 085
Здравейте, дами! Да се присъединя и аз с един въпрос. Възможно ли е да има автоимунен тиреоидит само с леко повишено TSH (и то не винаги)? Преди 6-7 години след остри здравословни проблеми ми се появиха комплексни оплаквания и при преглед при ендокринолог освен някои завишени репродуктивни хормони и висок инсулин имах и леко завишено TSH, като другите кръвни изследвания на жлезата бяха в норма (беше или точно на горна граница, или една идея над нея, около 4.5 по спомен). Тогава лекарят каза, че жлезата е леко уголемена и като че ли има ехографски данни за някакъв процес, но понеже TSH е почти в норма, няма какво да лекуваме. Каза да го следя и ако реша да забременявам, да ходя да го смъкнем под 2. Тази година решихме да имаме бебенце и забременях учудващо бързо (TSH беше 2.8 точно при забременяването). При което стигнах до ендокринолог вече бременна и лекарката каза, че особено на ехограф се виждали вече сериозни изменения по структурата на жлезата, които й говорели за възпалителен процес от поне 5-6 години. Но се разбрахме към момента да пия селен. Та може ли само от ехографско изследване и епизодични покачвания на TSH да се заключи, че има такова заболяване? Също така, то може ли да е свързано с поликистозата и инсулиновата резистентност, които се имам от години...и съм останала с впечатление, че и трите неща се влошават заедно в някакви периоди? И още, как влияе бременността на тези хормони...и може би по-важно, те как й влияят на нея?
Освен със завишени ТАТ, МАТ и ТСХ, Хашимотото се характеризира и със специфични промени в жлезата. Моя лекар казва, че изглежда като надупчена. Може антителата Ви да са в нормата, моите например са почти нормални, но жлезата ми не работи.
При бременност ТСХ се следи на 30дни и трябва да се поддържа в нормални граници, изследват се и ФТ3 и/или ФТ4. При високи нива на ТСХ има притеснение за развитието на бебето, заради недостиг на ФТ3. Има доста информация, която можете да прочетете тук във форума.
Ако е необходимо лекаря ще ви назначи синтетичен хормон и всичко ще е наред!
Успех

# 1 663
  • София
  • Мнения: 661

Освен със завишени ТАТ, МАТ и ТСХ, Хашимотото се характеризира и със специфични промени в жлезата. Моя лекар казва, че изглежда като надупчена. Може антителата Ви да са в нормата, моите например са почти нормални, но жлезата ми не работи.
При бременност ТСХ се следи на 30дни и трябва да се поддържа в нормални граници, изследват се и ФТ3 и/или ФТ4. При високи нива на ТСХ има притеснение за развитието на бебето, заради недостиг на ФТ3. Има доста информация, която можете да прочетете тук във форума.
Ако е необходимо лекаря ще ви назначи синтетичен хормон и всичко ще е наред!
Успех

Много благодаря за отговора. Да, аз прочетох цялата тема назад, но повечето дами с този проблем явно имат антитела и хормон доста извън нормата, та се учудих как при мен почти всички кръвни са ок и основно от ехограф тази диагноза. Иначе и моята ендокриноложка така я описа жлезата. Но пък АГ-то ми каза, че ТАТ и МАТ трябва да са повишени ако има Хашимото и не ми е пуснала TSH, FT3 и FT4 за следващата кръвна картина, която ми предстои скоро. Ще си ги пусна сама.

# 1 664
  • Anywhere
  • Мнения: 1 085
Моя съвет е ако не ви ги назначат да си ги пуснете сама. Точно сега е много важно да ги следите! В коя седмица сте, ако не е тайна? За различните триместри има различни граници. Ако ТСХ не е ок, може да ви предпишат малка доза хормон. С или без Хашимото явно жлезата Ви има проблем, добре е да го следите и контролирате!

Общи условия

Активация на акаунт