Стимулирате ли бебетата си да ядат?

  • 499
  • 14
  •   1
Отговори
  • Мнения: 3 550
Обикновено нашето хлапе се нахвърля с голям интерес към твърдата храна. Познава си купичката и лъжичката и с кеф отваря уста, като му подавам. Дори и храната много да го кефи и да цвърка от кеф, в един момент сякаш губи интерес. Започва да се върти, оглежда и т.н. и темпът на ядене доста спада. Е, в един момент решавам, че се е нахранил и спирам.
Днес обаче баба му ми направи забележка, че нямам търпение, че не го изчаквам, взе да го баламосва с играчки и т.н. Пробвах да го оставя да се назяпа, но нямаше резултат, защото забрави за какво е седнал.  Sad Пробвах да му пея, за да ми обърне внимание и имаше ефект - опатка всичко. Яденето траеше към 20 минути.
Засега най-много е изяждал по 70-80 гр. твърда храна (каша или пюре). Но често не достига това количество. Аз го отдавам на ситост след кърменето, на нехаресване на храната и др.
Как е при вас? За колко време се нахранват бебетата ви? Залъгвате ли ги, за да ядат? Аз съм против тия методи, яденето си е ядене, играта - игра. Но искам да знам и вашето мнение. Може да бъркам. Rolling Eyes

Нарочно пускам темата тук, защото става въпрос за храненето на кърмачета. А и с повечето майки тук гледаме децата си по сходен начин.

# 1
  • Мнения: 2 323
Изовщо не я баламосвам, ако яде - яде! Искам да знае, че сяда на стола за хранене точно за това...Е  Embarassed тия дни поради намаления апетит от зъбите попях и се маймуносвах, ама пак не яде. Нахалос ми отидоха щуротиите... Mr. Green

# 2
  • Мнения: 1 771
 Steisi, привет от нас! Крис, колкото и малко да хапваше в началото една, две лъжички, но с нищо не стимулирах храненето му. Дойде момент в който хапва малко повече, около 100 гр. От самото начало на захранването реших с нищо да не стимулирам храната на бебето. Както знаеш избягвам солта и захарта в пюретата. Не бих стимулирала и по друг начин с песни и танци на народите Simple Smile. Вчера изяде половината от това което бях приготвила не го насилвах, но след около 15 мин. пак го предложих и тогава го изяде до край. Моя съвет е остави детето да хапва колкото иска без да се насилва по никакъв начин. Е успех и поздрави от нас.

# 3
  • Мнения: 3 550
И аз си мисля, че ако го чакам достатъчно дълго, накрая ще го изяде. Но се тревожа това да не се превърне в едно безкрайно висене на масата, каквото помня от моето детство. Закуската се сливаше с обяда, а той - с вечерята. Такива работи не ща да причинявам на дребчо.
Колко време отделяте за яденето? А и нали храна, в която е топната облизаната лъжичка втори път не се предлага? Но сигурно има някакъв времеви толеранс, какъв е той?

# 4
  • Стара Загора
  • Мнения: 3 912
Стейс, не прави такива неща като лсиване на закуската с обяда, не ми се струва нормално Rolling Eyes

По-скоро се опитай да му предлагаш твърдата храна след известно време, а не веднага след кърмене.
Възможно е да е сит от кърменето и за това да ти отказва другото, а и нали си има вкус детето някои неща може просто да не са му вкусни.
Пък и нали на тази възраст твърдите храни са по-скоро за разнообразие, отколкото за наяждане. Така че не се прителсявай, ти само гледай в стремежа си да го накараш да си изпразни чинийакта да не започнеш с прекалено настояване, което много често води до лоши последствия.

# 5
  • Мнения: 1 771
Вчера изяде половината от това което бях приготвила не го насилвах, но след около 15 мин. пак го предложих и тогава го изяде до край.
Този случай за който споменавам е такъв, че и двамата се хранихме и когато ми отказа аз продължих да се храня и като приключих му предложих и на него, но наистина не си е работа цял ден с лъжица да тичаме подир тях. Имам един такъв негативен пример как от такова тикане на храна в устата на детето в крайна сметка става злоядо и яде само хляб и шоколад.

# 6
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Не.
Колкото яла - толкова.Като почне да се върти и разсейва,значи се е заситила ия свалям от стола.

# 7
  • Мнения: 980
Не насилвам, не се усмихвам, не говоря по време на ядене.
Вчера гледах един екшън наречен хранене - майката пускаше стотинки в количката, само и само да вкара нещо в устата на детето, докато то се мяташе лудо... Crazy

# 8
  • Мнения: 3 161
не се усмихвам, не говоря по време на ядене.

Е чак пък...  Wink Усмихни се малко на детенцето, няма да му развалиш хранителния режим.

Стейси, аз не съм я залъгвала, но тя ядеше доста малко (и сега на ръст е ОК, но малко слаба по таблиците). Понеже е голяма, вече е ралзично, но - сяда евентуално на масата (има си малко столче), хапва лакомо 2-3 пъти и става. И ако не я гоня с лъжицата, не яде повече. После обаче е гладна и ме дърпа да суче. Ако й пусна филмче на компютъра, стои на едно място и си изяжда всичко (т.е. използвам нечестни методи, ама иначе не мога да я нахраня). Не е много по твоя въпрос май, ама ето - споделих и аз (малко ме притеснява иначе това хранене пред екрана).

# 9
  • Мнения: 8 451
В началото ядеше лакомо и за 3-4 минути беше изяла вече 190 грама-едно бурканче.Сега обаче нещо се разсейва,мръщи се,понякога дори на сладки плодове/давам ги без захар,но все пак.../,изяжда по 150,рядко 190 грама.Затова вече отделям от бурканчето известно количество и топля само него,а ако е домашно пюре-замразено  топля цялото и дори  изхвърлям остатъка.Стисне ли устата,няма спасение.
Имам в къщи едно злоядо и не искам и беба за стане такава.
Само че с батко и гонех норми и количества,сакън да не заслабне дИтето.
Без насилие и всичко ще е наред-хранене в спокойна атмосфера,децата усещат,кога родителите са изнервени.

# 10
  • anywhere
  • Мнения: 3 303
Ами аз правя маймунджолъци, признавам си...  Embarassed Ама то не е толкова от необходимост, колкото от темперамент.  Blush Никога не съм си хранила децата, без да им говоря и да ги забавлявам... Те затова са такива диванета...  Twisted Evil

# 11
  • Мнения: 21
И аз да отговоря. Моята дъщеря вече е на годинка. Напоследък все по-трудно става храненето поради това, че иска постоянно да е в движение. И аз бях категорична в това, когато е на столчето, само да се яде и когато откаже, да спрем, но от известно време с книжки, играчки и гонене си изяжда всичко и то с апетит. Знам, че не е много добре, но не изпитвам някаква вина. Просто и доскучава сякаш.

# 12
  • София
  • Мнения: 4 381
Не използвам залъгалки при хранене. Вече е друг момента, когато момата си вземе нещо и не го пуска. Така понякога се случва и да си играе на масата, докато я храня. Вече проявява истерес сама да се храни (за момента по-точно добре да се нацапа), но съм я оставила да прави каквото пожелае и помагам със самостоятелното хранене.
На вашата възраст имахме 1 хренене с твърда храна, като изяждаше ок.50-60г, в най-добрия случай 100г. Това хранене беше обедно, като се опитвах да бъде горе-долу в определен час. Постепено започнах да увеличавам времето между кърмене и хранене с твърда храна, като достигнахме 2 часа преди и 2 часа след. Тогава започна и да увеличава количеството на пюрето.

# 13
  • София
  • Мнения: 18 679
Ами той моят обикновено няма нужда от стимулация и опатква всичко за 5-10 минути.Но в редките случаи, когато е правил фасони, съм полагала усилия да му привлека вниманието, за да го нахраня.Но чак маймунджолъци - не NaughtyНай-много да му пусна музика, тогава яде по инерция hahaha

# 14
  • Варна
  • Мнения: 2 576
Пея му понякога. Но играчки и други подобни избягвам да ползвам.

Общи условия

Активация на акаунт