Административен въпрос относно акт за раждане

  • 3 255
  • 10
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 139
Здравейте, предстои ми скоро да родя и бих искала да ви попитам как се решава следният казус.
Моята адресна регистрация по лична карта е в Пловдив. Таткото на бебето е с адресна регистрация по лична карта в София, но не там, където живеем. Там, където живеем, не можем да се регистрираме с нови ЛК, защото заради проблеми със строителя сградата няма акт 16, съответно няма адрес. Нямаме брак с таткото. Ще раждам в София и живеем в София.

Когато бебето се роди и бъде признато от таткото:
1. На какъв адрес ще го запишат?
2. От къде трябва да взема акта за раждане, ако моят адрес по ЛК е в Пловдив?
3. От къде трябва да получа еднократната помощ при раждане, в коя община?
4. Ще имам ли някакви проблеми, ако искам да запиша педиатър в София?

Благодаря предварително.

# 1
  • В сърцето на моите съкровища...:)
  • Мнения: 622
LadyAngel,
1.Съгласно Закона за гражданската регистрация, постоянният и настоящият адрес на новороденото дете съвпадат със съответните адреси на родителите му. Когато родителите имат различни постоянни адреси, те избират един от тях за детето си. Когато родителите имат различни настоящи адреси, настоящият адрес на майката е настоящ адрес и за детето.

# 2
  • Мнения: 99
 Simple Smile
И аз съм абсолютно същия случай!
Не съм от София и по ЛК адреса ми не е тук, таткото - София. Живеем заедно в нов апартамент без акт 16 заради забавяне на строителя! Нямаме брак.
Казаха ми и, че ако нямам регистрация в София ще има проблем и с болничните и изплащането им, и трябва да си направя поне временна регистрация!?? Някой знае ли дали е така?

# 3
  • София
  • Мнения: 371
Аз съм от В. Търново, таткото от Ямбол. Нямаме временна регистрация в София. Нямаме брак. Родих в Шейново и акта за раждане го взех след 10 дена от община Сердика (София) мисля, че беше (ул. Леге). Но преди да родя четох, че акта се взема от общината по постоянно местожителство на майката. Незнам, защо се получи така при нас

1. На какъв адрес ще го запишат?
Почти съм сигурна, че когато нямате брак детето е на адреса на майката
3. От къде трябва да получа еднократната помощ при раждане, в коя община?
Еднократната помощ подадох в Социалните в общината ми по местоживеене и за детските пак там
4. Ще имам ли някакви проблеми, ако искам да запиша педиатър в София?
Няма да имаш проблеми. Нашия личен лекар и педиатъра на детето е в София.

А това с болничните, ако нямаш регистрация също не е вярно, защото аз съм си получила всичко до сега до стотинка.


# 4
  • Мнения: 146
1. На какъв адрес ще го запишат?
Предполагам на твоят адрес.
2. От къде трябва да взема акта за раждане, ако моят адрес по ЛК е в Пловдив?
Зависи в коя болница ще раждаш, те ще те насочат къде ще си го вземеш- в най близката община.Аз раждах в Св София 1 АГ и го взехме от община Красна поляна.
3. От къде трябва да получа еднократната помощ при раждане, в коя община?Ще попиташ в община според квартала.Там ще ти кажат точно какво се изисква.
4. Ще имам ли някакви проблеми, ако искам да запиша педиатър в София?
Няма никакъв проблем и не е свързан със местожителството.

# 5
  • Мнения: 9 436
1. На какъв адрес ще го запишат?-На този,който се водиш ти.
2. От къде трябва да взема акта за раждане, ако моят адрес по ЛК е в Пловдив?-Акта се издава от съответната община,където ще раждаш.
3. От къде трябва да получа еднократната помощ при раждане, в коя община?-В общината по местоживеене.
4. Ще имам ли някакви проблеми, ако искам да запиша педиатър в София?-Не.

# 6
  • Мнения: 401
Много полезна тема, изясниха ми се някои неща Simple Smile
Но се включвам с още един свързан въпрос: излиза, че актът за раждане ще е готов след около 10 дни след раждането, а доколкото прочетох, избор на педиатър трябва да се извърши в деня, следващ деня на изписването от болницата - т.е. 4тия- 5-тия ден след раждането. Изборът на педиатър се извършва чрез попълване на  формуляр, в който се вписват името и ЕГН на детето. Как да попълня този формуляр в частта за ЕГН-то, като ЕГН-то ще го разбера чак като си взема акта за раждане?

# 7
  • Мнения: 146
От болницата ще ти дадът епикриза, която ще дадеш на лекарката, а след като излезне акта се дава копие и лист за записване зависи къде ще те прати тя за да си го вземеш.

# 8
  • София
  • Мнения: 415
Изборът на педиатър, може да се направи и по-късно.
Ако таткото ще припознава детето е добре декларацията да се представи възможно най-бързо в болницата. Иначее  възможно да се забави повече издаването на удостоверението за раждане.
Ако искаш аресът на детето да е в София (въпреки че няма кой знае какво значение къде е), може преди да родиш да си подадеш адресна карта за настоящ адрес (примерно там където е адреса по лична карта на бащата), а в болницата двамата да пъпълните заявление в свободен текст, с което избирате постоянен адрес за детото-този на бащата. Като краен резултат дедето ще има адресна регистрация в София (постоянен и настоящ адрес).

# 9
  • София
  • Мнения: 139
Благодаря за отговорите на всички, сега вече е ясно, остава само да родя!

  bouquet

# 10
  • Мнения: 2 447

Когато бебето се роди и бъде признато от таткото:
1. На какъв адрес ще го запишат?- На твоя..
2. От къде трябва да взема акта за раждане, ако моят адрес по ЛК е в Пловдив?- От общината,където е родено детето
3. От къде трябва да получа еднократната помощ при раждане, в коя община?- От общината по постоянно местожителство на майката
4. Ще имам ли някакви проблеми, ако искам да запиша педиатър в София?- НЕ

Общи условия

Активация на акаунт