Отново включване в системата за здравно осигуряване в БГ

  • 2 738
  • 18
  •   1
Отговори
  • Мнения: 19 296
Не можах да намеря такава тема. Затова пускам нова. Ако има, моля да ме извините и да ми дадете линк Embarassed

Та казусът е следният:
Изключена съм от българската система за здравно осигуряване от 2005. Сега искам да си възобновя осигуровките и пак да съм осигурена в БГ.
Работя два месеца вече и работодателя ми плаща осигуровки, но въпреки това не фигурирам в системата, тоест никъде не се отбелязва, че за мен има плащани пари.
В НАП вече два пъти ме разкараха, като последно ми казаха да си извадя от МВР документ за всички влизания и излизания от страната. Ако имам престой в БГ над 1 календарен месец, ще си платя всички осигуровки назад за месеците, които ми се събират. После 6 месеца нещо ще проучват и чак тогава май ще имам право да ползвам услугите на ЗК. Единия път ми казаха, че някаква глоба ще платя (480лв). Вторият път не споменаха глоба.

Първият път ми казаха да си извадя документ за влизанията и излизанията от БГ само за 1 год. Извадих го, но се оказа, че трябвало за всички години назад. На всичкото отгоре в документа пише, че няма данни за мен да съм влизала и излизала от страната, защото от 2007 сме в ЕС и гражданите могат свободно да се движат и не всички се вкарват в системата. Да, ама от НАП ми казаха, че тъй не можело, трябвали им дати ooooh! Сега ще вадя втори документ, но подозирам, че след 2007 пак така ще пише вътре, че не фигурирам в системата заради ЕС.

Същевременно продължавам да се осигурявам в Германия, защото не сме напуснали окончателно страната. Та като ме включат в системата в БГ, можело да показвам някакъв Е... и ще ми връщат осигуровките за месеците, които не съм била в БГ. Това толкова не ме интересува всъщност.

Въпросът ми е какъв наистина е редът за тези осигуровки и какви документи са нужни, какви глоби се плащат и т.н. Навремето помня, че 20 пъти ходих, докато спра да им плащам. Сега обаче нямам толкова време да ме размотават.

# 1
  • Мнения: 1 038
Не мога да помогна с личен опит в тази посока. Сигурна съм, че си прочела всичко в сайта на НАП.
 
Можеш да се свържеш с екипа и консултантите на предаването "Аз се върнах" по БНТ и да представиш твоята ситуация. Последното издание от 14 ян. 2001 е на тази тема:

http://bnt.bg/bg/productions/19/edition/11796/az_se_vyrnah_14_januari_2011

# 2
  • Мнения: 166
Soleil* трябва да си извадиш Е104 от немската здравна каса. И това го подаваш в Бг. до колкото знам по закон трябва да се осигуряваш 6 месеца в БГ и тогава можеш да ползваш здравни услуги. Ако искаш веднага трябва да платиш осигуровки за 12 месеца. Но по едно време се говореше, че искат от 12 месеца да направят 3 години, но не знам дали са го приели.

Аз също иска да се изключа от системата, за да не ми се натрупват задължения и една служителка ме убеди, че било по-добре да не се изключвам, защото един ден ако се върна само давам този Е104 и ми изчистват задълженията и пак мога да ползвам без да трябва да се плащат тези 6 месеца. Обаче дали е правилно така не знам, все пак ми стоят на името.

# 3
  • Мнения: 7 325
И мен ме убеждаваха същото, не било добре да се изключвам от системата, включването било много трудно след това, да се трупали суми един ден щели да ги изчистят с този документ Е104, така и не се разбрахме и нещата останаха висящи. Не смятам че е правилно защото това са задължения към държавата и с мъжът ми имахме една много неприятна ситуация преди месец  в която поради глупава банкова грешка тези висящи натрупани суми му бяха изискани, без значение че е осигурен в чужда държава. Дължи ги и точка. Сега съм твърдо убедена че отида ли си дори и само за една седмица първата ми работа ще е да се изключа от здравната система. 
Към авторката провери дали можеш да се осигуряваш в две държави, мисля че по едно време не беше разрешено, но с толкова промени кой знае възможно е и да греша.

# 4
  • Мнения: 19 296
Много ви благодаря за отговорите! Ще пробвам освен да извадя този Е104, пък да видим какво ще стане.
Това за осигуряването в две държави и аз го чух, но в НАП специално им казах, че ще продължавам да се осигурявам в ДЕ и не ми казаха, че не е разрешено. Но ще трябва да проуча по-подробно.
Просто не мога да си прекъсна немската осигуровка преди да знаем ще виреем ли в БГ, а и за детето ми е по-спокойно така.

Мъжът ми навремето не успя да се отпише от системата им и сега дължи някакви пари. Той работи от 6месеца в БГ и плаща осигуровки, но в системата никъде не се отбелязва това. На него  по тел му казаха, че трябва да извади документ от унито в ДЕ, че е бил студент там и ще му опростят някаква част от сумата.

# 5
  • Мнения: 166
Според мен и мъжът ти трябва да си извади Е104, за да му махнат задълженията, поне след 2007ма

# 6
  • забравих си мисълта...
  • Мнения: 5 728
Доколкото знам, при задължения над 3.000,00 лева могат да не те пуснат, да излезеш от България. Твърде неприятно би се получило човек да прекара отпуската си в BG и на излизане от страната да му кажат, че не може, да я напусне поради неизплатени дългове към здравната каса. Майка е пенсионерка и при нея въз основа на пенсията и´ не може да се получи този проблем, но за да избегна каквито и да е неприятности, я отрегистрирах. Така или иначе тя живее постоянно при мен от няколко години.

# 7
  • Мнения: 7 605
Доколкото знам, при задължения над 3.000,00 лева могат да не те пуснат, да излезеш от България.

Доколкото знам, но може и да не съм права, само заради данъчни задължения могат да те задържат на границата, за осигуровки не.

# 8
  • забравих си мисълта...
  • Мнения: 5 728
Доколкото знам, при задължения над 3.000,00 лева могат да не те пуснат, да излезеш от България.
Доколкото знам, но може и да не съм права, само заради данъчни задължения могат да те задържат на границата, за осигуровки не.

Татяна и аз не съм сигурна. Това го чух от моя приятелка, която е адвокат, но по повод данъка на жилището, който нямах време да ида да платя и оставих парите на нея, да го плати. Може и да имаш право, но по мое мнение е по-добре, човек да си оправи всички документи както трябва, за  да няма неприятни изненади на границата, защото тогава ще е късно. А и още какъв е смисъла, да остане човек неотрегистриран и след това да му бъдат опростени една част от дълговете. Думата "опростени " ми звучи в случая твърде нахално. Те трябва да бъдат щорнирани. Все пак не искам да споря по този въпрос. Много отдавана живея извън BG и не знам как точно стоят нещата  там. Както вече споменах майка ми я отрегистрирах. Тя така или иначе няма да се връща повече в България, освен на гости за около месец, така че и смисълът, да остане регистрирана е никакъв. Все пак нека всеки реши и прецени сам ситуация си. Често нещата са твърде индивидуални.

# 9
  • Мнения: 7 325
Задълженията трябва да са над 5 000 лв. за да те задържат в страната. С неплащане на здравни осигуровки няма как да се натрупа според мен защото имат давност. Но задълженията към държавата са си доста притеснителни защото законите се променят непрекъснато естествено винаги в ущърб на обикновените хора.
Скоро, по повод тази тема се разрових из нета и прочетох че хората живеещи в чужбина и неоправили положението си в НАП ще бъдат глобявани между 500 и 1000 лв. и след като се плати тази глоба ще трябва да си платят осигуровките за 3 години назад и чак тогава ще имат право на личен лекар. Истина ли е това?

# 10
  • UK/София
  • Мнения: 7 681


   Имаше преди доста време тема за здравните осигуровки.Тъй като в момента си оправям документите за напускане от работа в БГ, може ли някой да ми каже какво трябва да направя за да ми спрат ЗО?

# 11
  • ENGLAND
  • Мнения: 4 090
Биляна, само здравните осигуровки или искаш да се отпишеш от здравната система? Ако са само осигуровките като напуснеш работа, те автоматично спират, но ти си все още в системата и можеш да  плащаш месечните вноски като безработна. Ако искаш да се отпишеш от системата, отиваш в НАП и подаваш заявление или нещо такова беше (те ще ти кажат) че напускаш страната и да те отпишат от здравната система. Аз не съм от София и не знам точно къде е вашето НАП, адреса де.

# 12
  • Мнения: 323
Моят горчив опит от това лято се следният.
Имам приятел,който работи в системата на НАП от 15 години,от 2005 г имам прекъсване на здравните осигуровки в Бг ,тъй като живея в чужбина и се осигурявам тук.Отидох да си изчистя осигуровките за периода,в който не съм осигурявана в Бг като представих така наречената и-карта,че съм здравно осигурена в случая в Австрия,но в момента съм в майчинство.Момчето ме свърза с негов колега,който ми поиска формуляр Е104 или Е107.Обясних му,че докато мъжът ми го вземе от касата и дойде до Бг този формуляр,че да го преведат на български и т.н.,то ще дойде време аз да се връщам обратно.Казах също,че в медиите имаше статия,че само със здравните карти от страната,в която си осигуряван можеш да си изчистиш липсващите периоди,в които не си осигуряван в Бг.Познайте какъв беше отговорът.
Служителят ми отговори,че едва от тази година ще въведат  незнайно от коя дата това с въпросните чужбински карти.Останах притеснена,защото аз също чух,че едва ли не ще ме задържат на летището и няма да мога да напусна страната.Попитах моят приятел,работещ в НАП затова и той ми отоговори,че НЯМА закон според,който да ме спрат на летището заради невнесени здравни осигуровки и че по тази логика една камара народ няма да може да напуска страната.Имало е предложение затова,но не е прието.
Така,че сега ми остава пак да се обаждам и да видя дали е прието само със здравната карта оттук да си изчистя въпросните липсващи осигорвки и то за период от 3 години.

# 13
  • забравих си мисълта...
  • Мнения: 5 728
Krisy, тук в Австрия такива документи се издават много бързо. Дори веднага ги дават. Мъжът ти може да го сканира и да ти го изпрати по E-Mail, а ти само да си го принтираш, превода става за един ден. Всичко това няма да ти отнеме повече от три дни. Също може и по пощата да ти го изпрати ако няма друга възможност. До BG писмото идва за три дни. На твое място не бих чакала да задействат закона за картите.
Както вече ви споменах майка ми я отписах от здравната каса. Аз не знам защо вие казвате НАП или НОИ. Като ходих там и аз не си спомням кое от двете беше, ми казаха, че трябва да ида в здравната каса. Там служителката се отнесе много грубо и примитивно, но аз настоях и наистина щях, да се оплача на директора им, ако тя не ми беше дала документа. Мисля, че тогава имах шанса, че на другия ден тя получи сериозна критика по телевизията, но не бях толкова дълго в BG, за да видя какво е казал шефа и´, дали е получила наказание или не.
Така че Krisy, не чакай, а си оправи нещата, дори и да нямаш проблем на границата, защо да им плащаш излишни пари за време, когато си била осигурена в Австрия, a и лихви може би някакви. Не мисля, че ще щорнират цялата сума, знам ли.

# 14
  • Мнения: 323
Ще видя първо дали е влезнал в сила закона с картите и после ще видим.Трябва майка ми да свърши тази работа.Аз до лятото няма да си ходя в Бг,а тя има генерално пълномщно от мен.

Общи условия

Активация на акаунт