Дърпа се от гърдата, а я търси

  • 671
  • 7
  •   1
Отговори
  • Мнения: 2 047
  Кърмим се само от седмица, но от начало досега почти е все така - бебето отваря широко уста, намира гърдата, смуква 2 пъти и я пуска. Мрънкане, засилва се, отваря устата , смуква и пак пуска. И така сме постоянно. Опитвах да му я подавам по различни начини, но дълго сучене почти нямаме. Най-странното е, че млякото буквално се изтича в устата й, а тя пак се дърпа и после ентусиазирано пак търси и отваря широко уста.

  Ей това ме притеснява, накрая завършваме с голям рев и с изцедена кърма от шише. Незная дали има значение, но бебето е още с жълтеница.

# 1
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
А дави ли се от струята - казваш,че буквално тече в устата й - може би затова се дърпа? Ако сте давали кърма от шише още от родилния дом,е възможно бебето просто да не се усеща как се суче на гърдата - нарича се объркване на зърното - и затова си чака шишето.Начина на сучене на гърда и от шише е съвсем различен,така че е разумно да махнеш шишето, за да не се обърква човечето и да се научи да суче правилно на гърдата. Ще ти трябва търпение, разбиране (да знаеш защо го правиш и да си убедена в ползата е единствения начин да можеш да издържиш на неминуемото сърдене и рев на бебето,докато се научи) и доста опити - но накрая ще стане.Важно е през това време да следиш дали мокри достатъчно памперси,за да си сигурна,че независимо от дърпането получава достатъчно мляко.
Нещата,които можеш да опиташ,са следните:
Кърми основно в полусънено или направо спящо състояние на бебето - тогава то инстинктивно засуква правилно, а и като не е прегладняло е по-склонно да съдейства.
Ако мислиш,че се дави от силната струя,опитай да изцедиш малко мляко от гърдата,докато спре да пръска силно и ареолата поомекне и тогава предложи на бебето да суче.
Ако е заради шишето, може да опиташ първо да й дадеш малко да се позасити от шишето и след това да я прехвърлиш на гърдата,като цедиш директно в устичката й(на ръка),ако тя не се сеща какво да прави.Като започне да се дърпа и да плаче,прехвърляш на другата гърда и опитвате и там - може да сменяш така по няколко пъти на едно хранене. Ако пак се дърпа, може да пробваш да я лъжеш с шишето - даваш 2-3 смуквания от шишето и даваш гърдата, като се пусне повтаряш отначало и така.
Ще се справите, с търпение и упоритост от твоя страна Grinning Бъди сигурна, че си струва да научиш бебето да суче на гърдата - много по-лесно и приятно е и за теб, и за него - и да пишеш как върви Grinning

# 2
  • Мнения: 2 047
  Благодаря за отговора, Хедра.
Не вярвам да се дави от струята, по-скоро си мислех, че не й струва мноого големи усилия за да суче. В смисъл не я затруднявам с гърдата си в сравнение с шишето. Още от родилното сме с дохранване с изцедена кърма, защото при теглене преди и след кърмене се видя, че нищо не поема от мен. Пред перспективата да я дохранват с АМ предпочетох да й дават от кърмата ми в шише.
  Ето защо малко ме е страх да й махна шишето съвсем, доста е вяла от болестта , поспалива и бързо се уморява, иначе желание да суче от мен си има.

# 3
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Всъщност е обратното - сученето на гърдата е по-трудното и тя се отказва бързо,защото е свикнала от шишето да тече по друг начин - равномерно и без усилие от нейна страна. Докато трае жълтеницата и не суче активно на гърдата,е важно да получава достатъчно количество мляко(показател за което е адекватния брой мокри памперси) - но не го давай с шише,защото проблемът само ще се задълбочи.Може да я дохранваш с чашка,капкомер или с лъжичка или с онези спринцовки с мек накрайник за даване на лекарство на бебета (има ги в детските магазини).Ето тук е описано как става храненето с чашка,опитните мами казват,че бебето се научава бързо и пие доста по-бързо и чистичко в сравнение с другите методи - http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=24244.0.Може би ти изглежда голяма хамалогия,предвид че е по-лесно да даваш с шишето,но в дългосрочен план не винаги най-лесните за момента решения са най-добрите - защото ако откаже категорично да суче на гърдата,ще трябва да се цедиш с месеци,а това омръзва много бързо и често води до сериозно съкращаване на продължителността на кърменето за бебето.Така че си струва да положиш усилия през следващите дни и седмици бебе да се научи да суче на гърдата,без да се обърква от начина на пиене от шишето - ползата ще е и за двете ви.

# 4
  • София-там нейде в западната част
  • Мнения: 2 050
уни това със жълтеницата е малко омагьосан кръг защото за да се изхвърли билирубина от организма е най-добре бебето коклкото е възможно по-скоро да се слага на гърдата ако може и веднага след раждането ако майката се чувства добре за  да се стимулира "слизането " на кърмата по-бързо  защото тя е най-доброто средство за изхвърлянето на билирубина а и действа леко разхлабващо и по този начин първите черни акита по-бързо бебчо ги изаква но от друга страна жълтеницата прави бебетата по - поспаливи и лениви и се налага поне в началото да се будят / за да могат да приемат нужното количество кърма /за да папкат а и дори по време на ядене бързо заспиват и трябва да се пощипват и галкат и ние бяхме така в първата седмица и половина но това всичко е нормално и нещата после се регулират  

# 5
  • Мнения: 1 253
Здрасти Уни,
И аз голям зор видях с Ния в началото. Изобщо не знаеше детето какво се иска от него.
Мисля, че съветите които Хедра ти е дала са предостатъчни, но исках само да споделя, че на мен ми беше по-лесно да дохранвам Ния с лъжичка/шише с лъжичка отколкото чашка.
Успех ти пожелавам!

# 6
  • Мнения: 2 047
  Да се отчета докъде я докарахме и ние - бебето е станало доста по-активно и от няколко дни суче настървено, макар и недостатъчно. Знае си много добре за какво става дума, ама хитрува, вече съм убедена. Преди си мислех, че такова малко човече няма начин да прави номерца, но е факт, чупи стойки и чалъми от мързел. Дори я хванах, че се прави на заспала нарочно. Ех! Joy
Задължително я държа на гърда по 10-15 минути докато увехне, малко се проблем е едното ми зърно, че е плоско леко, но с другото няма проблем и първо я мъча с трудното, после давам лесното.
Особено добре се справя, когато е полузаспала и не е изпаднала в гладна истерия още (както Хедра каза). Накрая давам и изцедена кърма ту от лъжичка, ту пак от шише и спи 3 часа.

  Как го правите това с поискването, не мога да си представя какво е ако се буди на всеки час-два, още повече че най-безсрамно последните 2 нощи спя без да я чувам като се буди, мъжа ми я хранел, мен с топ не могъл да ме мръдне.

# 7
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Браво на вас - още малко търпение и настойчивост и ще стане Grinning
Ами свиква се с всичко - взимаш бебето при теб в леглото и няма начин да не се събудиш,като се размърда и замрънка - тогава даваш в полусън гърдата и продължавате да наните Grinning
Още си изтощена от раждането и денонощните грижи около бебе,затова ти изглежда непосилно - опитай да почиваш колкото можеш повече и през деня,дреми,когато и бебе спи,а не се втрувай да вършиш всякакви неща - научи се да се щадиш - и постепенно нещата си дойдат на мястото Grinning

Общи условия

Активация на акаунт