Знаят ли БГ работодателите как се провежда интервю за работа?

  • 23 511
  • 242
  •   1
Отговори
  • Мнения: 2 746
Моето мнение, което се затвърди от няколкото интервюта на които ходих, е че не знаят. Интервюто се върти около професионални въпроси, които са далеч, или да кажем, най-малкото са встрани от изискванията и познанията, изискващи се за работното място.

В обявите се пускат голеееми изисквания, професионален опит по определена специалност , отиваш и....се оказва, че им трябва човек да им прави таблици в EXcel.

Озадачаващото за мен е, че това се случва в големи фирми, не в някоя мижава фирмичка с 2-3 човека персонал.

Споделете какви са вашите впечатления.

# 1
  • Мнения: 1 417
Ако няма такива изисквания си нямаш  представа какви `екземпляри` се изсипват. Хора, които нямат нищо общо с изискванията, даже и не знаят в много случай за какво кандидатстват и ти губят ценно време.

# 2
  • София
  • Мнения: 12 095
И моите впечатления са такива. Винаги ме е учудвало за колко много позиции изискват перфектен английски, например, при положение, че в работата няма да се използва по никакъв начин. Някак престижно им изглежда вероятно.
 
Да не говорим за тежки и продължителни интервюта от пишман психолози на позиция ЧР. Често  схемите са преписани от чужди учебници и нямат нищо общо с Бг действителност. Много често отхвърлят кандидати, които не им се струват достатъчно самоуверени, но биха свършили идеална работа в дадения колектив. Или обратното.

mi6i По СВ-то се вижда дали човекът би могъл да има нещо общо с дадената работа или не. Екземлярите спокойно ръсят бисери и в СВ- то. Laughing

# 3
  • Мнения: 2 746

mi6i По СВ-то се вижда дали човекът би могъл да има нещо общо с дадената работа или не. Екземлярите спокойно ръсят бисери и в СВ- то. Laughing


Взе ми думите, точно същото щях да напиша и аз. Peace

# 4
  • Мнения: 81
HR в BG няма. Още повече стратегически такъв.
Просто ТРЗ-та с малко повече отговорности, спуснати им отгоре, за да им вгорчат живота, както те самите смятат...
 bowuu

# 5
  • София
  • Мнения: 395
Ако те извикат на интервю разбира се - може да покажеш и кажеш нещо за себе си.
Сега сайтовете за работа са залети с обяви за работа и все едни и същи фирми всеки месец търсят персонал за една и съща длъжност.Та толкова няма хора подходящи ли за тях.Като кандидатстваш за обявената длъжност се изписва...например.:обявата е прегледана 1789 пъти до момента кандидатствали 720 човека.
Това какво е????????

# 6
  • Мнения: 81
Ако те извикат на интервю разбира се - може да покажеш и кажеш нещо за себе си.
Сега сайтовете за работа са залети с обяви за работа и все едни и същи фирми всеки месец търсят персонал за една и съща длъжност.Та толкова няма хора подходящи ли за тях.Като кандидатстваш за обявената длъжност се изписва...например.:обявата е прегледана 1789 пъти до момента кандидатствали 720 човека.
Това какво е????????
Проучване на пазара. Фиктивни обяви. Вид benchmark, ама неофициален.
Причини? Много.

# 7
  • Точно където трябва
  • Мнения: 4 751
HR в BG няма. Още повече стратегически такъв.
Просто ТРЗ-та с малко повече отговорности, спуснати им отгоре, за да им вгорчат живота, както те самите смятат...
 bowuu
HR категорично има в БГ, аз познавам такива. Учили и специализирали у нас и в чужбина и работят в мултинационални компании. Абсолютни професионалисти. Но не пишат във форума.

# 8
  • Мнения: 2 401
Работодателите знаят. Но пръдлите, които назначават да вършат това вместо тях..  Laughing

# 9
  • Мнения: 3 405
HR в BG няма. Още повече стратегически такъв.
Просто ТРЗ-та с малко повече отговорности, спуснати им отгоре, за да им вгорчат живота, както те самите смятат...
 bowuu

Да, на много места съвместяват двете длъжности. Ама, нали, криза е  Laughing

С Минзи се съгласих на момента  Grinning без да обощавам, има и такива работодатели, които знаят как стават нещата.

# 10
  • Мнения: 81
elliee, нямам за цел да отварям нечие очи. Фактите са си факти, който иска да не сваля розовите очила.
С Минз съм абсолютно съгласен - ако и бегла идея проима висшия мениджмънт как БГ ейч ар-а си върши работата, ще трябва само ресурс отвън да внасяме.
Нещо неясно?

# 11
  • където ми харесва
  • Мнения: 4 086
Има фирми, в които са една идея по-компетентни в провеждането,но има и такива,които идея си нямат как се прави. Въпрос на подготовка.

# 12
  • София
  • Мнения: 3 099
Има адекватни ЧР, но не са много.  Laughing Стига пак с обобщенията "наше свЕстно нЕма"!

# 13
  • Мнения: 126
Когато ходех на интервюта ( предстои ми пак да тръгна Sad ), най- много ме дразнеха въпросите за "бъдещата ми заплата " и "как се виждам след 5-10 години". Еми може да не съм наясно с тези неща, но ми е любопитно дали някой може да отговори обективно и искренно. И защо повечето от интервюриращите са толкова намръщени и отегчени. По мое мнение не всички знаят как се провежда интервю.

# 14
  • Стара Загора
  • Мнения: 72
Моето мнение, което се затвърди от няколкото интервюта на които ходих, е че не знаят. Интервюто се върти около професионални въпроси, които са далеч, или да кажем, най-малкото са встрани от изискванията и познанията, изискващи се за работното място.

В обявите се пускат голеееми изисквания, професионален опит по определена специалност , отиваш и....се оказва, че им трябва човек да им прави таблици в EXcel.

Озадачаващото за мен е, че това се случва в големи фирми, не в някоя мижава фирмичка с 2-3 човека персонал.

Споделете какви са вашите впечатления.

Моите впечатления са, че или темата е пързалка, или не си много в час.
Хайде помисли сега, кой точно определя какви са "изискванията за работното място" - ти или работодателят. Ако отговаряш на изискванията и си доволна от предлаганата заплата, може да те наемат; ако не - няма.
Какъв точно е смисълът на темата?

Общи условия

Активация на акаунт