Защо тийнейджърите проявяват насилие?

  • 5 704
  • 126
  •   1
Отговори
  • Мнения: 2 480
Защо тийнейджърите проявяват насилие?
Автор: РИОКОЗ
 
"Насилие е всяко действие, което наранява хора или поврежда имущество. Повечето от проявите на насилие са престъпления, които законът наказва.

 

Причините, поради които тийнейджърите проявяват насилие, са различни.

На преден план излизат емоционалните проблеми, особено със започването на пубертета, когато за всяко нещо подрастващите реагират бурно, гневно и агресивно. Смята се, че агресията е биологично заложена у човека, като средство за извоюване на място в живота. В основата и обаче се открива неумение и липса на опит у хората да реагират по друг начин.

От друга страна агресията е израз на слабост - тя компенсира някои дефицити при тийнейджърите, като например нерешени проблеми, различни комплекси или чувство на страх.

Друга причина за проява на насилие е желанието за подражание. Тийнейджърите обичат да бъдат в света на фантазиите и забавленията. Те се възхищават на известни личности в шоу бизнеса, музиканти, спортисти, филмови супергерои и се стремят да приличат на своя идол. Без да си дават сметка, че техният кумир не винаги постъпва правилно.

Стремежът към извършване на забранени неща също може да доведе до насилие. Обикновено се започва с дребни нарушения и ако те не бъдат разкрити, се действа по-дръзко. Това за много тийнейджъри е предизвикателство, което ги прави “герои” както в собствените им очи, така и в очите на другите.

Насилие се поражда и от извършено преди това насилие - когато тийнейджърът е бил жертва. Един вид отмъщение, да не остане “длъжен” на насилника. А всъщност старият закон “око за око, зъб за зъб” не решава проблема, а само го влошава. В повечето случаи се въвличат и други хора, които могат също да пострадат.

Насилието може да се превърне в стил на живот. В много семейства родителите проявяват редовно насилие над децата си или помежду си - реагират с буйства, взаимни оскърбления, побои. Това поведение на родителите често се превръща в модел на поведение за децата, става норма в общуването.
Има редица научни изследвания, според които проявяващите насилие и агресия деца, произхождат от подобни семейства.

Причина за насилие може да бъде скуката и отегчението при тийнейджърите. Често именно в пубертета се променят интересите или те просто изчезват. И за да се разнообразят депресираните или апатични напръв поглед момичета и момчета са склонни да прибягват до различни форми на насилие. Често казват, че всичко е започнало на шега.

Употребата на алкохол и наркотици от тийнейджърите променят техния начин на мислене, чувствителността и поведението. Някои от тях стават агресивни и опасни след употреба дори на малки количества. А всекидневното им приемане може да се превърне в навик, наречен пристрастяване. От своя страна невъзможността да бъдат закупени в даден момент също може да стане причина за нарушаване на законите и насилие. Не са редки и случаите на сексуална злоупотреба именно след приемане на алкохол и наркотици."-цитат


Вероятно сте видяли тази статия. Тя в момента е публикувана във форума. Според мен казаното в нея е съвсем точно и изчерпателно. Но предполагам, че доста родители не се замислят достатъчно дълбоко върху този проблем и причините за него. Ако желаете, коментирайте написаното, добавете нещо, задайте въпроси.


# 1
  • Мнения: 200
Защо тийнейджърите проявяват насилие ли?  Ами защото са безконтролни....ако всеки си гледа и възпитава децата,както ние едно време сме били възпитавани,нещата нямаше да излязат от контрол.  Защото сега ако видиш някое дете да пуши и пие до твоята маса в кръчмата или в кафето,ще си кажеш "Какво ме интересува,това не е моето дете"  Да,това безразличие ни вкара в това блато.  Но никой не съзнава,че всъщност "това дете" ще срещне твоето утре и ще правят същите тези неща,пред очите на накой друг,който пак ще си каже познатите фрази "Това не е моето дете...."     Напоследък,покрай тази "свободия",която настана,всеки взе да си мисли,че детето му е най-невинното и едва ли не се стига до саморазправа,ако учител си позволи само да смъмри "невинното ангелче" .   Самосъзнанието ни се изроди....  Сещате ли се за учителката,която уволниха,защото шляпнала ученик в час,който я напсувал.  И "загрижените" му родите,веднага  се застъпват за пикльото,че той е най-невинния.   Едно време да псуваш учителката ли....оооо,груба грешка от твоя страна....  Нека не само да го шляпнат,ами и хубаво да го напердашат моят ако направи това.   Но не в това е проблема. Трябва всички деца да се възпитават така,а не само аз на моето да му набивам в главата за ценностите ни,а трябва всички ние да изповядваме тези ценности.   Малко разпалено стана,но съм ужасно озлобена към обществото,което нищо не прави,към родителите,които дават крила на децата си и въобще не се замислят дали случайно тяхното дете не е виновно,а веднага нападат отсрещния.....  Яд ме е,че детето ми ще живее в тая пумия на улицата,защото каквото и да му говоря,както и да го възпитавам...сама птичка пролет не прави....жалко е,че не мога да го изведа от тази страна,където освен че държавата ни нищо не прави,ами и хората само се оправдават с нея,вместо да помислят с какво те биха били полезни за развитието на децата ни в правилна посока....

Последна редакция: чт, 27 яну 2011, 17:08 от milisa

# 2
  • Мнения: 1 217
Според мен и заобикалящата ги извънсемейна среда провокира агресия в децата. На всеки втори се е случвало да се сблъска с дрогирани криминогени, за които е достатъчно да ги погледнеш за да налетят на бой и да изкривят злобилските си, плъхоподобни мутри в заканителни гримаси. Когато най-после приемат закон, задължаващ всеки умопомрачен дрОгар нарушаващ обществения ред да ремонтира и строи всички държавни ( и не само ) сгради нещата ще се оправят.

# 3
  • София, откъм тъмната страна
  • Мнения: 246
Позовавайки се на една друга тема, проявяват насилие, защото като малки са гледали анимационни филми, пълни с насилие и скрити послания. И явно в пубертета подсъзнанието им узрява и се отприщва неосъзнатия и таения до тогава гняв....

# 4
  • където ми харесва
  • Мнения: 4 086
Всеки тийн проявява агресия. Никой не може да ме убеди,че старото поколение,не е било такова,заради сакралната ценностна система. Да,агресията не е била толкова силно изразена,но това не означава,че е липсвала. Много фактори са "виновни",за да е толкова агресивно младото поколение и те не се изчерпват с родителите.

# 5
  • Мнения: 1 788
Е, как няма да проявява агресия като възпитанието им е под всякаква критика от самото им раждане.
Ти го гледаш, че се налага, чупи, тръшка се, а майка му стои от страни, радва му се и мило нарежда: "М'чи к'о да го праиш, такова буйно си е, характер!".
Характер, ама друг път! Лигавиш го, позволяваш му всичко, пък после се чудиш що било такова.
Имам такава съседка с дете тийнейджърка. По цял ден се шляе, не чете, после майка й ходи да се кара с учителките, че били тъпи и й пишели двойки. А ненагледното стои пред огледалото цял ден, иска само маркови парцалки и чати във флиртче!
Напълно съм съгласна с мнението на milisa

П.П. Старото поколение тийнове въобще пък не е било такова... Агресията, която са проявявали едно време масово е била да свирят на китари, да носят дълги коси, скъсани дънки и т.н. А още по-назад - да идат в нечия градина и да си откраднат ябълка, праскова, да поканят някоя мацка на среща и т.н. Времената се менят, но такова чудо, каквото е в момента, никога не е имало. Вие си приказвайте каквото искате...

П.П.П. По мое време, което не беше чак толкова отдавна - някъде около '96 точно в детските дискотеки ставаха такива мелета. Предпочитах да излизам нощно време, барабар с все мутри и пищаци в заведенията, отколкото в 20 вечерта да се върна с натрошен нос. Мое мнение е, че точно в тези години нещата излязоха извън контрол и от тогава насам, става по-зле...

Последна редакция: чт, 27 яну 2011, 17:10 от Servalan

# 6
  • Costa Rica
  • Мнения: 551
Проявяват насилие, защото знаят, че ще им се размине.
Ако за убийство на 15-годишно бременно момиче ще те наградят с 5 годинки на топло(справка - новините от преди 2-3 дни), защо пък да не се пробваш каква е тръпката да си двоен убиец?

Ти го гледаш, че се налага, чупи, тръшка се, а майка му стои от страни, радва му се и мило нарежда: "М'чи к'о да го праиш, такова буйно си е, характер!".
А особено сладичко е когато започне да ти се тръшка майката, защото нейното "съкровище" не получава полагащите му се кралски почести. Mr. Green
Направо си задавам въпроса дали не трябва да въведат и лиценз за родители.  Naughty

# 7
  • София
  • Мнения: 15 450
Всеки тийн проявява агресия. Никой не може да ме убеди,че старото поколение,не е било такова
Аз пък питах майка ми и тя каза,че изобщо не е усетила нищо от пубертета  ни, на мен и сестра ми! И мойте деца бяха горе-долу кротки. Е, имаше бягства от училище, големи телефонни сметки,малко опъване и инатене, но толкова злоба и агресия нямаше!

Проявяват насилие, защото знаят, че ще им се размине.

  Точно!

# 8
  • София
  • Мнения: 62 595
щото са тийнове! от хормоните - момчетата си търсят белята заради тестостерона, правят банди, зулуми. Едно време са участвали в хайдушки дружини и са ходели на война. Сега за щастие, не ходят на война, дори няма казарма и те съвсем пощръкляват. Момчетата много приличат на младите слонове и други бозайници, които биват изгонвани от стадото при първите признаци на пубертета, живеят на групи от млади самци, докато им уврат хормоните и предявят претенции към женските. А на момичета им избиват чивиите пак от хормоните да се перчат пред младите мъжки за внимание, и покрай това си издират очите от ревност и злоба една към друга. Абе, ман, маани, пубертетът не си е работа!

# 9
  • Мнения: 17 407
Баси пубертета, те не излизат от него. Дори и родителите са безпомощни пред бушуващите хормони, а? Simple Smile

# 10
  • Мнения: 1 788
Какъв пубертет, бре? Само оправдания!
Докато е малко и се тръшка - характер, като стане по-голямо - пубертет, като стане голямо - вече е късно!
Не става така, става с възпитание, а не само с хвалби и лигавене!

# 11
  • София
  • Мнения: 62 595
вярно е баси пубертета! при толкова много инфантилни родители, тийновете съвсем откачат! Ние просто не смеехме да си проявяваме пубертета, защото здраво биеха през ръцете по пионерски и комсомолски. А по-назад във времето момичетата в пубертета са ги женели, а момчетата са чиракували и са ги юркали от тъмно до тъмно. И много бой са яли.

# 12
  • София
  • Мнения: 2 623
Не знам за вас, но аз се плаша, какво ни чака
след десетина години  ooooh!
На моменти дори си мисля, че са неуправляеми.

# 13
  • Costa Rica
  • Мнения: 551
Не знам за вас, но аз се плаша, какво ни чака
след десетина години  ooooh!
На моменти дори си мисля, че са неуправляеми.
Голяма оптимистка си Wink Чак след десетина години...

И са неуправляеми не само на моменти Flutter

# 14
  • Мнения: 613
вярно е баси пубертета! при толкова много инфантилни родители, тийновете съвсем откачат!

Я, колко точно.

Общи условия

Активация на акаунт