Отворено писмо до Министър Игнатов относно тежките чанти на учениците

  • 30 026
  • 269
  •   1
Отговори
# 120
  • Мнения: 1 119
Като резултат от срещата в МОМН бе изпратено циркулярно писмо до РИО в цялата страна. Можете да го намерите в сайтовете им.
Ето за София:

Във връзка с писмо 9105-131/27.05.2011 г. на директора на дирекция “Достъп до образование и подкрепа на развитието”, моля да представите в РИО, София-град, стая 517 информация за предприетите и реализирани мероприятия за олекотяване раниците на учениците.
Краен срок за представяне на информацията – 06.07.2011 г., стая 517, РИО, София-град.

ПРИЛОЖЕНИЕ:
http://www.rio-sofia-grad.com/index_files/news/2011/06/27/CCF02752011_00000-1.jpg
http://www.rio-sofia-grad.com/index_files/news/2011/06/27/ranichki.jpg

 Hug

# 121
  • СОФИЯ
  • Мнения: 11 497
Като резултат от срещата в МОМН бе изпратено циркулярно писмо до РИО в цялата страна. Можете да го намерите в сайтовете им.
Ето за София:

Във връзка с писмо 9105-131/27.05.2011 г. на директора на дирекция “Достъп до образование и подкрепа на развитието”, моля да представите в РИО, София-град, стая 517 информация за предприетите и реализирани мероприятия за олекотяване раниците на учениците.
Краен срок за представяне на информацията – 06.07.2011 г., стая 517, РИО, София-град.

ПРИЛОЖЕНИЕ:
http://www.rio-sofia-grad.com/index_files/news/2011/06/27/CCF02752011_00000-1.jpg
http://www.rio-sofia-grad.com/index_files/news/2011/06/27/ranichki.jpg

 Hug

Фани   bouquet

# 122
  • Мнения: 84
Браво, Фани!  bouquet  bouquet  bouquet
Толкова е хубаво като начинание, че е трудно да се приеме за истина, че ще се реализира като краен резултат.

# 123
  • Мнения: 84
Имам и един въпрос - малкият ми син ще бъде първокласник и не мога да намеря олекотена чанта, която да не е на герои - мога ли някъде да намеря такава?

# 124
  • Мнения: 1 119
Имам и един въпрос - малкият ми син ще бъде първокласник и не мога да намеря олекотена чанта, която да не е на герои - мога ли някъде да намеря такава?

Много се зарадвах на този въпрос. Понеже подготвяме съвместна информационна кампания с МОМН и МЗ  това е важно: търсиш ергономична раница в специализирани магазини или всяка друга е подходяща ако:
 -Празната  чанта има твърд гръб, тежи 400- 700 g и запазва формата си при повдигане;
 -Има множество джобове, за по- добро разпределяне на теглото в  нея;
 -Има две широки, добре подплатени регулируеми презрамки;
 -Има колан за кръста и гърдите, за  облекчаване на тежестта от раменете и гърба;
 -Поставена на гърба, чантата не  трябва да е по-широка от раменете, да стърчи над тях, или да пада под кръста;
 

И ако проявявате интерес можете да учите детето да я слага правилно за да придобива съответните навици:
Повдигането на чантата за качване на гръб да става от височината на раменете. Например, първо чантата да се постави на бюро или маса и след това на гърба;
 Презрамките и коланът на чантата да са достатъчно стегнати, за да прилепва към гърба, непозволявайки  свободното й движение.

# 125
  • Sofia
  • Мнения: 2 869
 Поздравления и благодарности за всички, които се заехте с въпроса за тежките раници   bouquet.
 Дано наистина нещата бъдат доведени докрай  Hug.

# 126
  • Мнения: 84
Благодаря за изчерпателния отговор, Фани! Това са много полезни съвети. Проблемът ми обаче остава - в специализираните магазини ергономичните раници са за туризъм и са без джобове и отделения като тези, които се използват в училище и въобще видът им е туристически или за спорт. Поне аз не мога да открия. Ако и тук подскажеш нещо - златна си!!!

# 127
  • Мнения: 1 119
има много, опитай с гугъл Simple Smile.
Например ето тук
http://www.fistocommerce.com/child/index.php?cPath=175&tplDi … 8f77a4a405d58a03f

# 128
  • у дома
  • Мнения: 7 140
Имам и един въпрос - малкият ми син ще бъде първокласник и не мога да намеря олекотена чанта, която да не е на герои - мога ли някъде да намеря такава?

Много се зарадвах на този въпрос. Понеже подготвяме съвместна информационна кампания с МОМН и МЗ  това е важно: търсиш ергономична раница в специализирани магазини или всяка друга е подходяща ако:
 -Празната  чанта има твърд гръб, тежи 400- 700 g и запазва формата си при повдигане;
 -Има множество джобове, за по- добро разпределяне на теглото в  нея;
 -Има две широки, добре подплатени регулируеми презрамки;
 -Има колан за кръста и гърдите, за  облекчаване на тежестта от раменете и гърба;
 -Поставена на гърба, чантата не  трябва да е по-широка от раменете, да стърчи над тях, или да пада под кръста;
 

И ако проявявате интерес можете да учите детето да я слага правилно за да придобива съответните навици:
Повдигането на чантата за качване на гръб да става от височината на раменете. Например, първо чантата да се постави на бюро или маса и след това на гърба;
 Презрамките и коланът на чантата да са достатъчно стегнати, за да прилепва към гърба, непозволявайки  свободното й движение.


Може ли линк на ортопедична раница под 900 грама-поне аз още не съм открила такава,а и заради конструкцията на ортопедичния гръб абсурд да е по-лека...Иначе нашата отговаря на всички други описани изисквания,даже има и светлоотразители,но празна си тежи 900 грама...И факт е,че наистина моето дете беше единственото ,което не го болеше гърба от тежката раница - в първи клас го водех и прибирах и я носех аз,но във втори си ходеше и прибираше сам и съответно си е носил сам раницата.
А иначе повечето от тези от горния Ви линк са ортопедични,ама някой друг път - просто доста от моделите съм ги виждала на живо...
За мен ето това е ортопедичен гръб - , http://www.mytoys.de/UNDERCOVER-Schulranzen-Set-Cube-Dinos-3-tlg … a01.01.05/1932584 ,но за повечето търговци всяко дунапренче се нарича ортопедичен гръб.Нашата раница е подобна,но не същата,гърба й обаче е точно такъв - никога не се е накланяла или деформирала от тежестта,гърба е твърд,но отзад самия дунапрен е доста дебел и не убива гърба,презрамките са доста широки,има и колан за кръста...

Последна редакция: ср, 13 юли 2011, 23:37 от svetlaem

# 129
  • Мнения: 1 119
Според мен си е добре раницата която показваш, даже супер. Но, аз дадох един пример на раници които просто отговарят на изисванията за подходяща доколкото сме успели да съберем най-важното. Ако просто пишем ортопедична малко хора в БГ ще могат да си позволят такава. А и на пазара има много раници на които пише че са такива, а не са. Най- добре да са такива каквито казваш Peace, ако не можем да си позволим такава- може и друга но е добре да се следи за тези изброените неща.
А това че тежи 900 г. -благодаря за инфото-превеждали сме от много сайтове и дават до 700г newsm78. Трябва да помисим още по този въпрос newsm78 и да проучваме.

# 130
  • у дома
  • Мнения: 7 140
Иначе имаме на Умбро резервна такава - http://www.sportsdirect.com/umbro-fw-medium-backpack-714019?colcode=71401990 - пак е с дунапрен на гърба и то доста дебел,широки презрамки,но гърбът й не  е твърд - детето я ползваше за екскурзии,защото побира доста багаж... със сигурност е по-лека от горната,която съм показала,но за мен след като гърба не е твърд просто не е ортопедична,а удобна и не става за всекидневно ползване.
За цените-тази която съм показала в този пост ми излезе с доставката около 15 лв ,а горната с ортопедичния гръб е около 100 лв - в тях влизат и несесер ,торба за екипа и гуменките и протмоне за врата - при положение,че две години е изкарал с нея и е като нова и не иска да я сменява за трети клас за мен си е разумна инвестиция  Peace
Сложих линкове и към двете раници от къде са,но точно нашата е изчерпана (беше с пират на фирма Херлитц) и затова ви дадох линк с подобна,но с динозаври ( това се отнася за предния ми пост)...

Последна редакция: чт, 14 юли 2011, 14:24 от svetlaem

# 131
  • гр. София
  • Мнения: 1 136
Горещо подкрепям тази инициатива! Заставам зад идеята да има по-малки по обем учебници!

# 132
  • Мнения: 1 119
 Hug Hug Hug

Новата учебна година ще стартира с национална кампания „На училище без тежест”

Кампанията се организира от Сдружение „Настоящи и бъдещи майки”/СНБМ/ с подкрепата на Министерство на образованието, младежта и науката/МОМН/.
Националната кампания „На Училище без тежест” е инициирана като отговор на тревожната статистика, свързана с гръбначните изкривявания при деца в училищна възраст. Причините за това са комплексни и една от тях е ежедневното неправилно носене на тежки чанти.

Целта на кампанията е да се постигне по-висока степен на информираност на обществото, като се постави акцент върху правилния подбор на ученическа чанта, нейната тежест и начините на носенето й. Очакванията са свързани с въвеждане на ефективни мерки в училищата за олекотяване на ученическите чанти и приучване на учениците как да ги носят правилно, с което да се намалят рисковете за здравето на децата ни в училище.

Всяко училище може да покаже своята загриженост за здравето на децата, като разпространи информацията он-лайн, чрез сайта си или по друг начин. Информационният текст ще може да се изтегля  от интернет страницата на Сдружение “Настоящи и бъдещи майки” . В момента уточняваме дата за началото на кампанията.
В България все още няма санитарни норми за тежестта на ученическите раници, за разлика от практиката в повечето европейски държави, както и в САЩ и Япония. Докато продължават обсъжданията в кой нормативен документ ще да се фиксират включат тези норми, ще бъдат препоръчани такива, съгласувани с Националния център за опазване на общественото здраве /НЦООЗ/.


Към кампанията ще могат  да се присъединяват медии и организации, които са пряко свързани със здравето, и образованието на децата, книжарници, доставчици производители и търговци на ученически чанти, други.



Последна редакция: вт, 26 юли 2011, 18:06 от Fanni

# 133
  • Мнения: 24 467
Hug Hug Hug

Новата учебна година ще стартира с национална кампания „На училище без тежест”

...Целта на кампанията е да се постигне по-висока степен на информираност на обществото, като се постави акцент върху правилния подбор на ученическа чанта, нейната тежест и начините на носенето й. Очакванията са свързани с въвеждане на ефективни мерки в училищата за олекотяване на ученическите чанти и приучване на учениците как да ги носят правилно, с което да се намалят рисковете за здравето на децата ни в училище.

Всяко училище може да покаже своята загриженост за здравето на децата, като разпространи информацията он-лайн, чрез сайта си или по друг начин. Информационният текст ще може да се изтегля  от интернет страницата на Сдружение ”Настоящи и бъдещи майки” . В момента уточняваме дата за началото на кампанията.
В България все още няма санитарни норми за тежестта на ученическите раници, за разлика от практиката в повечето европейски държави, както и в САЩ и Япония. Докато продължават обсъжданията в кой нормативен документ ще да се фиксират включат тези норми, ще бъдат препоръчителни такива...






Т.е. до тук правителството отново показва нулева воля за решение на конкретен проблем. Както при всеки друг въпрос.
Съжалявам, пожелателният характер е нищо свършена работа.
До тук- нищо.

# 134
  • София / Пловдив
  • Мнения: 8 119
.....
А това че тежи 900 г. -благодаря за инфото-превеждали сме от много сайтове и дават до 700г newsm78. Трябва да помисим още по този въпрос newsm78 и да проучваме.

До 700гр. има ортопедични раници, но са с доста по - малки размери. Не побират дори голям блок за рисуване или папка формат А4. И наистина се намират много трудно на БГ пазар.

Общи условия

Активация на акаунт